▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

پنجشنبه 1 فروردين 1398 Thursday 21 March 2019 14 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

بیکاری،زیاده طلبی وعدم توجه مسئولین

استرالیا بدون توقف/ایلام- ملبورن سقف آرزوی جوانان بیکار ایلامی

 فرج اله صیدمحمدی/اختصاصی عصرایلام/سخن کوچه وبرزن وهروقت سوار   ماشین یاداخل سوپرمارکت وکافینت می شوی درمورد رفتن به استرالیاست.کجاست این استرالیا که جوانان ایلامی را می بلعد؟؟


سال1998میلادی برای همه ما ایرانیان یاداور خلق حماسه بزرگی درملبورن استرالیا بود با امتیازگل زده بیشتر در خانه حریف باگل خداداد عزیزی به جام جهانی فرانسه صعود کردیم وخاطراتی به یادماندنی از شهر ملبورن دراذهان به جای ماند.
هم اکنون هم بعد از 15 سال خاطرات ملبورن تکرار شده واین بار جوانان بیکار واکثراً تحصیلکرده، ایلام را به مقصد ملبورن ترک می کنند وقصد دارند از آنجا به جام جهانی آرزوهای محالشان دست پیداکنند وآن خاطرات را به شکل دیگری البته ناخوشایند به نام مردم ایلام تکرار کنند.
سخن کوچه وبرزن وهروقت سوار ماشین می شوی یا داخل سوپرمارکت وکافینت می شوی درمورد رفتن به استرالیاست.راننده تاکسی را دیدم که می گفت: فلانی لیسانس گرفته وبه دلیل بیکاری به استرالیا رفته وبرای خانواده اش 70میلیون تومان پول فرستاده.همان راننده تاکسی گفت:یکی از فامیلهامون زنگ زده گفته اینقدر تعداد ایلامیها وکردها اینجا زیاده که پلیس محله ای کرد زبان اداره محله هارا در دست گرفته اند.وی گفت: کارگران شهرداری بالاترین درامد را بدست می آورند.وی همچنین افزود :درآنجا اگر به زبان انگلیسی مسلط باشی بهترین شغل با درامد بالا بهت میدن .

یکی از مغازه داران داخل دکلها(دکه ها)ی شهر ایلام چند روز پیش مغازش را فروخت تا ازین محل هزینه سفربه استرالیا رافراهم نموده وبرود دنبال پول بیشتر. هزینه درایلام بیشتر از تهران است وگرانی دراینجا هم بیشتر از تهران است.
زمستان همین سال گذشته عده ای از ایلامیها درحالی که سوار کشتی بودن وعازم استرالیا غرق شدند وهرگز به مقصد نرسیدند .یک خانواده دخترشان را ازدست دادند ودربرگشت دچار افسردگی شدند.

تمام این حرفا به ظاهر شکل توهم یا بزرگ نشان دادن این آسیب است اما همه آنها واقعیت دارند وهمه ما ازکنار آنها به راحتی رد می شویم.
دراین که دراین استان بیکاری هست ومردم دچار مشکلات زیادی هستندوفقرمادی بیشتر از هرفقردیگری است هیچ شکی نیست همه به آن اذعان دارند وشایدیکی ازدلایل هجرت اجسام وفرار مغزها همین عامل باشد. اما همه ما به خوبی می دانیم که زیاده طلبی وبدنبال شغلهایی که به راحتی پول بیشتری درآنها بدست می آید درایلام باب شده وهمین تفکر باعث شده است کفه ترازوی هزینه ها سنگین تر از درآمد باشد و همان شود که درایلام دوبرابر اصفهان پوشاک مصرف کنند،لوکس ترین خودروها درایلام باشد ونمایشگاههای اتومبیل بیشترین درآمد را داشته باشند درحالی که مغازه ها درایلام اکثراًساعت 10صبح تا 12صبح بازند وظهر ها هم دوساعت بیشتر در مغازه نمی مانند وانتظار دارند با چهار ساعت کار، مبلمان سلطنتی، تبلت،ماشین آذرا،طلاوجواهر، دماغ عملی وهزاران خواسته ای که هزینه است وبه پول بیشتر نیازدارند بدست آورند. نبود پول درجیب آنها وچشم وهم چشمی باعث شده است دست به هرکاری بزنند تا تمام خواسته های دست نیافتنی که سرابی بیش نیست را دراسترالیا وشهرغربت وجایی که بتوانند پول بیشتری بدست آورندجستجوکنند.توقعات بیجا وکاذبی که درجوانان ایلامی  بوجود آمده است زیاده طلبی درعین راحتی را رواج داده وخانواده ها باید بدقت این موضوع را مدیریت نمایند.شاید اگر فرهنگ کار،کاروکار که درژاپن نهادینه شده است درایلام وایران به یک باور تبدیل شود هیچ ایلامی حتی از شهرخود به جز برای تفریح خارج نشود.
فارغ از غربت ومخاطرات کشورهای بیگانه لازم است کارشناسان واساتید امر به این موضوع بیشتر بپردازند وریشه یابی این آسیب اجتماعی را بهتر از بنده ارائه دهند.
اما یک طرف دیگر دلایل خروج از کشور ودنبال شغل ودرامدبودن جوانان استان ایلام هم به مسئولان امر برمی گردد که زیرساختهای اشتغال را فراهم ننمودند وتفکر بازگشت به خویشتن را دربین نسل جدید نهادینه نکردند. سخن ما خیلی متوجه مسئولان است و باید به این معظل به عنوان فرار مغزها وکاهش جمعیت ایلام توجه داشته باشند وشاخص جمعیت رابه عنوان یکی از عواملی که درکاهش اعتبارات تاثیر بسیاری دارد در ورطه اذهان به کنکاش بنشینند و بدانند کمترین میزان جمعیت را درکشور ایلام دارد.
دراین بحث قراربود با یک استاد دانشگاه در رشته جامعه شناسی مباحثه ای را داشته باشیم که ایشان مجال بیشتری طلب نمودند وماهم فی المجلس درد دلها وعقده های خود راگشودیم.به زودی مطلبی با حضور کارشناسان امر دراین مکان می روید.........

 

 

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group