▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

وقتی برخی ‌ناهنجاری‌ها کارکردها را از اوقات فراغت سلب می‌کند.

شب آشفته چغاسبز/ناهنجاریها واوقات فراغت/زوج‌های لوس فرصت را از کودکان گرفته‌اند

 

 

 

جالب‌ترین نکته این است که روی چند تا از تاب‌های پارک، زوج‌های جوان و میان‎سالی سوار شده اند و در حالی‌که آرام تاب می‌خورند خیلی خونسرد با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند انگار نه انگار که کودکان انگشت به دهان منتظرند تا آنها پیاده شوند و نوبت به بچه ها واگذار شود.به گزارش عصرایلام به نقل ازخبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی ایلام ،به قصد‌"پارک چغاسبز" ایلام از منزل خارج می‌‌شویم ، ساعت 9 شب است، هوا خنک تر از شب‌های قبل شده و از گردو غبار هم فعلا خبری نیست.
از میدان امام‌حسین(ع) ترافیک کمی بیشتر می‌شود و ورودی پارک شلوغ است. دستفروشان در ورودی پارک بستنی و ذرت پخته و هیزم و ... می‌فروشند،خودروهایی که قصد خرید دارند محل عبور را برای لحظاتی می‌بندند و ترافیک ایجاد می‌کنند.
تراکم خودروها نشان می‌دهد احتمالا برای پارک کردن خودرو با مشکل مواجه شویم ، همین طور هم هست، به ‌زحمت جایی را پیدا و ماشین را به شکل «دوبل» پارک می‌کنیم و با بچه‌ها به طرف چمن‌های شیب‌دار  مشرف بر شهر حرکت می‌کنیم. خانواده‌ها نزدیک به‌ هم نشسته‌اند و دود کباب این‌بار هم فضا را در برگرفته است.
خانواده‌ها هر یک برای خود آتشی مستقل روشن کرده‌اند! گویی هیچ غذای دیگری برایشان قابل تهیه نبوده است.

قصد خوردن شام داریم که صدای شدید یک خودرو توجه همه را به خود جلب می‌کند. جوانکی با موهای بلند با یک دستگاه پژو که فنرهایش را نیز کوتاه کرده در میان ترافیک شدید پارک و خودروهای پارک شده در حال انجام حرکات نمایشی با سرعت بیش از 100کیلومتر است ، چند بار خودرو را به دور خود می‌چرخاند که صدای آزار دهنده‌ای دارد. هیچ کس معترض نمی‌شود. نقطه حرکت پرگازی می‌رود و خودرو به جلو جهش می‌کند و از کنار ما می‌گذرد.خبری از پلیس و راهنمایی و رانندگی نیست.
چند دقیقه‌ی بعد جوان‌هایی موتور سوار با پوششی  سیاه رنگ شروع به جولان در پارک می‌کنند و آرامش اندک پارک را با صدای موتورها به هم می‌زنند از این طرف به آن طرف پارک می‌روند و خودی نشان می‌دهند.
بوی دود قلیان چند جوان که آن طرف نشسته‌اند هم به جمع مواهب! پارک اضافه می‌شود. بیچاره بچه‌های ما و چند کودک دیگر که از سر کنجکاوی به نزدیک آنها می‌روند و قلیان کشیدنشان را به نظاره می‌نشینند. .خانواده‌ها به دلیل کمبود جا،نزدیک به هم نشسته‌اند و عدم رعایت کامل حجاب از سوی برخی خانم‌ها هم از مواردی است که این گردش یکی دو ساعته خانوادگی را آزار دهند‌ه‌تر می کند. هر لحظه با خودت می‌گویی ای کاش بچه‌هاراضی شوند زودتر از این‌جا برویم و خلاص شویم .
صدای جیغ و داد کودکان در بین وسایل بازی پارک را هم نباید نشنیده گرفت. با بچه‌ها به طرف وسایل بازی می‌رویم . تعداد کودکان زیاد است و وسایل بازی کم.

سرسره‌های آهنی آن‌قدر شیب‌دار و تند است و جلوی آن هم یک سکوی سیمانی ساخته شده که بچه‌ها از برخورد با آن می ترسند و عطایش را به لقایش بخشیده‌اند.

روی الاکلنگ هم بیشتر خردسالان نشست‌اند و نوبت به بقیه نمی‌رسد.
جالب‌ترین نکته این است که روی چند تا از تاب‌های پارک، زوج‌های جوان و میان‎سالی سوار شده اند و در حالی‌که آرام تاب می‌خورند خیلی خونسرد با یکدیگر گفت‌وگو می‌کنند انگار نه انگار که کودکان انگشت به دهان منتظرند تا آنها پیاده شوند و نوبت به بچه ها واگذار شود.
زوج‌های لوس فرصت را از کودکان گرفته‌اند، بچه‌ها بازی نکرده و دمق از کنار وسایل بازی برمی‌گردند و حیران و هاج و واج به این شب پر از آشفتگی نگاه می‌کنند.
وسایل را جمع می‌کنیم و از میان دود و بوی چربی کباب و هیاهو برمی‌خیزیم تا برگردیم چند خودرو اطراف ماشین ما پارک کرده‌اند یک ساعت منتظر می‌مانیم تا صاحب یکی از خودروها پیدا شود و خودرو را جابجا کند، بچه‌ها خسته و دلخور از اینکه فرصت بازی نیافته‌اند گله‌مندند و اعتراض کودکانه‌ی خود را از فضای خسته کننده‌ی پارک بیان می‌کنند.
اما بچه‌ها از سکوت ما می‌دانند که بزرگ‌ترها هم اذیت شده‌اند و در بازگشت خستگی‌ بر تنشان مانده است.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایلام گفت: در موقعی که نیاز باشد به خصوص در روز های پنج شنبه و جمعه که بیشتر از فضای تفریحی پارک چغا سبز استفاده می شود، ماموران راهنمایی و رانندگی در آنجا مسقر می شوند.
سرهنگ محمد رسولی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: استان در بحث فرهنگ راهنمایی و رانندگی مشکل دارد که باید دستگاه‌های فرهنگی بیشتر در این زمینه کار کنند.
وی با بیان اینکه کنترل ترافیک و روان سازی معابر بدون همکاری مردم امکانپذیر نخواهد بود افزود: ساخت پل ها و خیابان‌های استاندارد نقش بسیار مهمی در راون سازی ترافیک دارند.
رسولی با تاکید بر اینکه بهترین شاخص برای کنترل ترافیک رعایت قانون و مقررات راهنمایی و رانندگی است خاطر نشان کرد: "پارک درست" و "مسدود نکردن معابر" در پارک تفریحی و رفاهی چغاسبز نقش مهمی در روان سازی ترافیک به خصوص در روز های پنج شنبه و جمعه دارد که شهروندان باید به این مهم توجه جدی کنند.
وی ادامه داد:با متخلفان و رانندگانی که موجب انسداد معابر و ایجاد مزاحمت برای شهروندان کنند برخود قانونی خواهد شد.
رئییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان از شهروندان خواست همکاری لازم با این دستگاه جهت رفاه حال همشهریان خود داشته باشند.
مدیر کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان ایلام نیز  گفت: ارایه خدمات در شهربازی ها مشمول مقررات استانداردهای اجباری است و بر اساس ماده 9 قانون سازمان ملی استاندارد، هرگونه خسارات وارده مالی و یا جانی به عهده شهرداری ها است.
محمد مددی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه ایلام ، اظهار کرد: با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان و استفاده کودکان از وسایل بازی ، به منظور حفظ سلامت و ایمنی شهروندان، در یک طرح ضربتی فعالیت 78 دستگاه وسایل بازی در شهرستان های ایلام، ایوان و سرابله به دلیل عدم رعایت موازین استاندارد، عدم اخذ تاییدیه استاندارد، و مغایرت طراحی و نصب تجهیزات با استاندارد ملی مربوطه متوقف و از ادامه فعالیت آن ها جلوگیری به عمل آمد.
وی با بیان اینکه پس از اطلاع رسانی های مکرر و مراجعات حضوری مستمر به پارک های بازی و شهربازی ها متاسفانه مشاهده می شود که وسایل بازی غیر استاندارد در دسترس همشهریان عزیز قرار می گیرد ادامه داد: ارایه خدمات در شهربازی و زمین های بازی بر اساس استانداردهای مربوطه از اول تیرماه سال 1389 مشمول مقررات استانداردهای اجباری بوده و بر اساس ماده 9 قانون سازمان ملی استاندارد، ارایه این خدمات بدون اخذ تاییدیه های لازم از سازمان ممنوع است و هرگونه خسارات وارده مالی و یا جانی به عهده شهرداری ها می باشد.
مدیر کل استاندارد ایلام ادامه داد: کارشناسان این اداره کل در سال 89 اقدام به اطلاع رسانی و مکاتبه با کلیه شهرداری های استان و بازرسی از تمام تجهیزات زمین بازی و شهربازی نمود که این بازرسی ها توسط کارشناسان این اداره کل و شرکت های بازرسی تایید صلاحیت شده از طرف سازمان ملی استاندارد انجام شده است.
مددی ادامه داد: دستگاه های پلمپ شده تا رفع نواقص و دریافت مجوزهای قانونی از سازمان ملی استاندارد،  مجوز ادامه فعالیت نخواهند داشت.
مدیرکل استاندارد ایلام گفت: از کلیه همشهریان عزیز تقاضامندیم جهت حفظ ایمنی و سلامت کودکان خود از وسایل غیر استاندارد که برچسب تایید و گواهی ایمنی استاندارد ندارند، استفاده نکنند.

بهروز سپیدنامه مدرس جامعه‌شناسی دانشگاههای ایلام اظهار کرد: در جامعه‌شناسی به قواعد تنظیم کننده‌ی رفتار هنجار اطلاق می‌شود و به عبارت دیگر هنجارها یکسری مصوبات اجتماعی‌اند که بر اساس آنها افراد کنش‌های اجتماعی خود را تنظیم می‌کنند، مشروعیت هنجار‌ها در جامعه سبب می‌شود که رفتارهای اجتماعی انسان‌ها منظم شود، اما گاهی اوقات با وضعیت‌هایی مواجه می‌شویم  که در  آنها هنجارها یا ناشناخته‌اند یا مشروعیت خود را از دست داده‌اند که در  این حالت نوعی بی‌نظمی در جامعه ایجاد می‌شود.
وی ادامه داد: حالت اول به نظام‌های هنجارفرست برمی‌گردد، بعنوان مثال ممکن است نهادهای مدنی یا ادارات و ارگان‌هایی که مسوول ارائه‌ی خدمات شهری هستند نتوانسته‌اند وظایف خود را در این زمینه بخوبی ایفا کنند.
مدرس جامعه شناسی دانشگاههای ایلام  با بیان اینکه شهر به عنوان یک قلمرو مکانی دارای قواعد  خاص خود است و این قواعد هنجاری سبب می‌شوند که مفهوم شهروند  از شهرنشین متمایز گردد تبیین کرد: شهروند کسی است که در شهر سکونت می‌گزیند و هنجارها و قوانین شهری را رعایت می‌کند اما شهرنشین کسی است که تنها به سکونت در شهر بسنده می‌کند و  الزامی جهت رعایت هنجارها و قوانین شهری نمی‌بیند.
سپیدنامه ادامه داد: یکی از مهمترین هنجارهایی که در شهر باید رعایت گردد نحوه‌ی گذراندن اوقات فراغت است و دانشمندان از تمدن امروزی بعنوان تمدن فراغت یاد می‌کنند و یکی از کارکردهای اوقات فراغت پرداختن به خود و مسائل معنوی است و این مهم بیانگر این است که باید از این فرصت برای بازسازی درونی خود استفاده کرد ، فرصتی که از آن باید برای تنظیم روابط اجتماعی که زندگی ماشینی آن را کمرنگ کرده است بهره برد.
وی کمبود فضاهای سبز را یکی از مشکلات موجود در این رابطه دانست و گفت:نحوه‌ی بهره‌گیری از این فضاها به مسئله تبدیل شده است یعنی نحوه‌ی رعایت هنجارهای حاکم با مشکلاتی مواجه است که این مشکلات گاهی به بهره‌گیرندگان بر می‌گردد چرا که در  یک فضای سبز کنترل شده که نهادهای متولی امور شهری ایجاد کرده اند ضرورت رعایت کردن هنجارها بیش از پیش ضروری است.

مدرس جامعه شناسی دانشگاههای استان ادامه داد:در چنین فضاهایی روشن کردن آتش برای پخت و پز غذا موضوعیتی ندارد و محدودیت فضای سبز به گونه‌ای است که افراد معمولا در نزدیکی هم می‌نشینند  پس اگر نتوانند هنجارها را بشناسند و به آنها پایبند باشند مزاحمت‌هایی را برای هم ایجاد می‌کنند.
سپیدنامه با بیان اینکه "بوریو" جامعه‌شناس بر منش‌ها و عادت‌واره‌ها تاکید می‌کند گفت :انسان‌ها یک‌سری ویزگی‌ها و عادت‌واره‌ها را در محیط‌‍‌های اجتماعی کسب می‌کنند که مختص جوامع است و در جامعه ای نسبت به جوامع دیگر متفاوت است که در ایلام از دیرباز پیوندی بین  گذراندن اوقات فراغت و  کباب بوجود آمده است و اولین چیزی که  بعد از کلمه‌ی تفریح به ذهن می‌آید درست کردن کباب در تفریح‌گاه‌ها و فضای سبز است.
وی ادامه داد: بالندگی و ارتقاء سطح معنوی و پرداختن به سایر جنبه‌ها در تفریح مغفول مانده است گفت:باید در راستای تغییر این عادت‌واره ها تلاش کرد  و این تغییر تنها به خانواده‌ها برنمی‌گردد بلکه نظام های هنجار فرست مانند مدارس ، دانشگاهها ،نهادهای مدنی ، رسانه‌ها و سایر عوامل ‌ وارد میدان شوند.

وی ادامه داد:‎ مسئله مهم دیگر فراغت‌های جدیدی است که پدید آمده و غالبا از سوی افراد جوان و مجرد  انجام می‌گیرد که با حضور بی‌مورد خود در پارک ‌ها و مراکز تفریحی سبب سلب آسایش از شهروندان می‌شوند و عموما افرادی هستند که از لحاظ ویژگی‌های فیزیکی در تعارض‌اند و از یک هویت منسجم برخوردار نیستند و نحوه‌ی پوشش آنها نوعی سرگشتگی هویتی است چون لباس آنها تلفیقی از لباس‌های سنتی و غیرسنتی است  و نحوه‌ی آرایش آنها نیز با قرار گاه آنها در تعارض است.
مدرس جامعه شناسی دانشگاههای ایلام  با بیان اینکه گفتمان این افراد گفتمانی شهری نیست ادامه داد:این افراد را می ‌توان "وندال" نامید چرا که جامعه را با نوعی جدید از وندالیسم مواجه کرده است و این افراد تخریب اموال عمومی را موجب شده‌اند که باید برای  آنها چاره‌ای اندیشید چون یکی از مهمترین شاخص سرمایه اجتماعی احساس امنیت اجتماعی است.
سپیدنامه ادامه داد: حضور این افراد احساس امنیت اجتماعی را کاهش داده است یعنی افراد جامعه از جانب این افراد همواره احساس خطر می‌کنند این گروههای اجتماعی که دارای خرده فرهنگ بزهکاری اند و برای مهار کردن آنها در قانون چاره‌ای خاص اندیشیده نشده است زیرا قانونگذار  آن را جرم تلقی نمی‌کند چون جرم دارای تعریف خاص خود است و این پدیده از چارچوب تعریف جرم نزد قانونگذار خارج است و باید در این زمینه چاره‌اندیشی شود.
وی اظهار کرد: در قسمت دوم مسئله باید به کم‌رنگ شدن هنجارها توجه کرد ، عدم رعایت هنجارها به مفهوم مهم نبودن و  ندانستن آنها از سوی شهروندان نیست بلکه گاهی اوقات شهروندان شناخت هنجارها را به رسمیت نمی‌شناسند  که این آسیب ریشه در تکرار این مشکلات دارد و تکرار یک ضد ارزش در جامعه منجر به آن می‌شود که آن ضد ارزش، ارزش  تلقی شود  چون حساسیت عمومی نسبت به آن کاهش پیدا می‌کند مثلا در محیط ‌های عمومی که افراد زباله‌های خود را بیرون می‌ریزند تکرار این امر که رفتاری غیر شهری و غیرمتعارف است کم کم متعارف تلقی خواهد شد.
این جامعه‌شناس ایلامی ادامه داد: مشروعیت بخشیدن به هنجارها نیازمند بسیج عمومی است و اگر هنجارها رعایت نشود اوقات فراغت کارکرد خود را برای افراد از دست می‌دهد و شهروندانی که برای تسلی خاطر به این مراکز آمده‌اند با پرخاشگری و تکدر خاطر به خانه بر‌می‌گردند که در بهم ریختن مناسبت‌های خانوادگی و اجتماعی تاثیر می‌گذارد.
وی در پایان تاکید کرد:یکی از مهمترین مسوولیت‌های شورای شهر و روستا که اعضا باید به آن توجه کنند احیای هنجارهای شهر و روستا است که این موضوع در میان وعده‌ها و برنامه های فضاسازی شهری در انتخابات اخیر  گم شده بود.

 

 

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group