▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

به بهانه روز خبرنگار

دشواری های زندگی در دنیای لحظات

حشمت اله کرمی نژاد,عصر ایلام

حشمت اله کرمی نژاد/عصر ایلام: بسیاری از خبرنگاران حتی آنهایی که تمام وقت به اینکار مشغول هستند علی رغم سختیهایی که در این حرفه هست در تناسب با سایر مشاغل، از بسیاری امکانات رفاهی،تفریحی وحتی نیازهای ضروری زندگی و معیشتی محروم هستند.

جک لندن  در کتاب مارتین ایدن می نویسد: « زندگی یک خبرنگار از صبح تا شب پر از لحظه های ناگهانی است... یک زندگی طولانی، زندگی در لحظات ، با نه گذشته ای و نه آینده ای...»

اگر این تعبیر ساده را در ارتباط با دنیای پر فرار و نشیب خبرنگاری بپذیریم این را هم خواه ناخواه باید قبول کنیم که خبرنگاری یک نوع گذران زندگی تا حدودی دشوار و مشقت باردر دنیای لحظات است ، این که هر لحظه باید در انتظار ضربه های ناگهانی از رویدادهای زندگی پیرامونمان باشیم.
اما زندگی در دنیای لحظات خبرنگاری و البته خبرنگاری به معنای واقعی خودش قاعدتاً دشواری های خاص خودش را نیز دارد. در این معنی ، یعنی اینکه باید همواره در یک دنیای آنلاین زندگی کنی، چشمانت را به روی رویدادهای پیرامون بازکنی، گوشهایت را تیزتر کنی و مهمتر از اینها اینکه قلم همواره تیزی داشته باشی که لیاقت و شهامت همراهی و بکارگیری آنرا در لحظات دشوار زندگی خبرنگاری داشته باشی.
اما امروزه که ما در یک دنیای پر از پردازش اطلاعات و تولید لحظه ای و آنلاین علم زندگی میکنیم ، حرفه ی خبرنگاری نیز متناسب با آن باید متکی بردانشهای امروزی باشدو یک خبرنگار اگر بخواهد خبرنگاری واقعی باشد باید خود را مجهز به این ابزارهای اطلاع رسانی امروزی نماید.
شرایط امروزی شاید این ضرورت را ایجاب کرده باشد که خود را صرفاً در زمان حال و دنیای لحظات خبرنگاری و محصور نکنیم اگرچه که همواره باید خود را آماده رویارویی با ضربه های ناگهانی یک زندگی خبرنگاری بدانیم ، چرا که لازم است گاهاً از این محدودیتها بگریزیم.
اگرچه که در دنیای خبرنگاری زمان حال و دنیای لحظات بسیار حائز اهمیت است اما برای درک بهتر لحظات لازم است هر از گاهی گریزهایی به دنیای گذشته که زمان حال دنباله رو آن است نیز داشته باشیم.
تمرکز بیشتر بر اتفاقات زمان حال اگرچه که برای یک خبرنگار حیاتی و در اولویت است در عین حال از دیگر رسالتهای خبرنگاری این است که تجربیات گذشته را نیز دستاویزی برای رفع تنگاهای زمان فعلی و آگاه نمودن افراد زمان حال قرار دهیم.
در دنیای لحظات خبرنگاری ، همان اندازه ای که زمان حال و لحظات فعلی و همینطور گذشته اهمیت دارد آینده نیز به میزان خودش حائز اهمیت است . بی دلیل شاید نباشد اگه بگوییم همه عرقریزی ها و زور زدنهای یک خبرنگار برای گزارش زمان حال ، پلی خواهد بود بسوی آینده یا اینکه نقبی است برای آیندگان.
در چنین گیرو دارهایی همانطوریکه که سعی می شود زمان حال را در شرایط دشوار گذشته حس کنیم ، گاهی نیز لازم است زمان حال را در شرایط آینده بسنجیم.در چنین رویکردهایی شاید تجربیات یک خبرنگار بیشتر بتواند به کمک وی بیاید چرا که پرداختن به آینده و پیوند آن با زمان حال اغلب متکی بر تحلیل رویدادهای فعلی بوده که مرتبط با حوادث آینده هستند که لازم است یک خبرنگار یا روزنامه نگار با استفاده از تجربیات و شناخت خود تحلیلهای درستی از وقایع روز داشته باشد.
قرار گرفتن یک خبرنگار در چنین موقعیتهایی خصوصاً قرار گرفتن وی در موقعیتهای مداوم و ناگهانی دشواری های زندگی خبرنگاری را در دنیای امروز و در کشور ما به خوبی اثبات می کند.به این خاطرشاید بی دلیل نباشد که حرفه خبرنگاری جزء مشاغل سخت و زیان آور در نظرگرفته شده است. اگرچه که هنوز هم چنین مهمی بصورت کامل در کشور ما فراگیر نشده و هستند هنوز کسانی که زمینه های لازم را برای سخت و زیان آور بودن این حرفه فراهم نکرده و حقوق خبرنگاران را در این زمینه مراعات نکرده اند.
امروزه همگان خوشبختانه تا حدودی این را درک کرده اند که یک خبرنگار بخاطر اینکه بتواند به وظیفه خبرنگاری خود جامه عمل بپوشاند و روایتگر خوبی از دنیای لحظات باشد باید در یک زندگی دشوار و ملال آور ، تاحدودیخود را فراموش و لحظه به لحظه به دنیای پیرامون خود بپردازد.
حال که بحث به سختیهای حرفه خبرنگاری رسید بد نیست که به برخی دیگر از مشکلات این حرفه نیز اشاره کرد. بی تردید همه این واقعیت را درک کرده اند که بسیاری از خبرنگاران حتی آنهایی که تمام وقت به اینکار مشغول هستند علی رغم سختیهایی که در این حرفه هست در تناسب با سایر مشاغل، از بسیاری امکانات رفاهی،تفریحی وحتی نیازهای ضروری زندگی و معیشتی محروم هستند. بخشی از این مشکل شاید ناشی از این باشد که درصد زیادی از خبرنگاران بصورت مستقیم وابسته به نهاد یا سازمان خاصی که حامی آنها باشد نیستندو حق الزحمهای بودن فعالیت آنان زندگی را بر آنان دشوار و در سایه قرار داده است.
ضربه های ناگهانی در زندگی خبرنگاری البته فقط لحظات خبری و یا خبرها و سوژه های خبری وسوسه کننده نیستند بلکه گاهاً این ضربه های ناگهانی مواردی هستند که در تقابل با وی قرار می گیرند.این ضربه های ناگهانی گاهاً افراد، سازمانها و یا مدیرانی هستند که تاب انتشار یک واقعیت در قالب یک خبر و یا یک گزارش و تصویر مستند از سوی یک خبرنگار را ندارند که در بسیاری از مواقع باعث می شود زندگی یک خبرنگار مورد تهدید قرار گرفته و در بسیاری از مواقع هم به شکایت از وی در مراجع قضایی منجر می شود.

در دنیای خبرنگاری متأسفانه هنوز هم این نگاه به خبرنگار وجود داشته که از وی و حرفه اش به عنوان ابزار تبلیغاتی استفاده می شود و در واقع رسالت اصلی وی که همان آگاه سازی، بیان واقعیات و کاستی های کشور و استان است به حاشیه میرود . در چنین موقعیتهایی رسالت خبرنگاری مورد تهدید جدی قرار میگیردکه لازم است این موضوع برای همگان خصوصاً برخی مدیران تبیین شود که خبرنگاران رسالت و وظیفه ای فراتر از تبلیغات و درواقع ابزار دست اشخاص و سازمانها بودن برعهده دارند.
و سرانجام اینکه خبرنگاران در حالیکه از وظایف و رسالت اصلی شان آگاهی دادن به جامعه پیرامونشان و به معنای دیگرنوعی مبارزه با بی اطلاعی و فراموشی های زندگی روزمره است اما باکمی تأسف باید گفت: اینان خود قشری هستند که از لحاظ امنیتهای شغلی،معیشت و موارد دیگر ،از فراموش شدگان افراد جامعه به حساب می آیند و اینکه حداقل در کشورمان روزی به نام آنان به نام روز خبرنگار نامگذاری شده است تا حداقل برای یک روز هم که شده خودشان مورد توجه قرار گیرند را باید به فال نیک گرفت و صد البتهاینان باید همچنان در انتظار روزی و روزگاری باشند که جامعه ما سرانجام وجود آنها را غنیمت شمرده و مسئولین این شغل راهمانندبسیاری دیگر از مشاغل مورد تکریم بیشتر قرار دهند و فرصتهایی نیز برای شنیدن دردلهای آنان که درد دلهایی خارج از چهارچوب خبر و گزارش باشد فراهم شود.

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group