▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

بررسي مي شود

عوامل کاهش مهاجرت روستائیان به شهرها

كريم ويسي

محمدکریم ویسی/عصر ایلام : دولت تدبیر امید با انجام کارهای عمرانی و زیربنایی و توجه ویژه به روستاهای استان، امید دو چندانی را در دل این مناطق محروم قرار داده به طوریکه در دو سال گذشته آمار مهاجرت روستاهای استان به شهرها کاهش یافته است.

 

آثار و پیامدهای خدمات اعم از گاز، آب ، برق و موئلفه های دیگر در زندگی اجتماعی، رفاهی، اقتصادی و فرهنگی مناطق محروم و روستاهای استان ایلام موثر است و باعث کاهش مهاجرت آنها به شهرهای کشور می شود.

از آثار و پیامدهای این اقدامات عمرانی به مناطق محروم و روستاهای استان کاهش مهاجرت ،ایجاد اشتغال ، ترک نکردن زادگاه ابا اجدادی ، امید به زندگی ،امکانات رفاهی و غیره می باشد که این مهم در روستاهای استان به عینه مشاهده شده است.

وجود امکانات اولیه و ایجاد راههای مواصلاتی مناسب به مناطق مختلف روستایی و محروم استان علاوه بر مسائل اقتصادی، در زندگی اجتماعی مردم نیز تاثیر بسزایی دارد و مردم بر این باورند که در صورت وجود  امکانات می توانند به عنوان تولیدکننده در زمینه های مختلف کشاورزی ، دامپروری و غیره بعنوان پیشقراولان عرصه اقتصادی نقش تعیین کننده ای ایفاء کنند که این مهم از سیاستهای اصلی دولت است.

گاز رسانی به مناطق مختلف روستایی علاوه بر کاهش مهاجرت، صیانت از جنگلهای زیبای زاگرس را به دنبال دارد و افزون بر این باعث ایجاد اشتغال و ترغیب جوانان به سکونت در روستاها بعنوان تولیدکنندگان آینده خواهد بود.   

استان ایلام در سالهای گذشته بدلیل عدم گازرسانی به مناطق مختلف روستایی و مناطق محروم تلخی های زیادی را تجربه کرده که این مهم با گاز رسانی به تعداد کثیری از مناطق مختلف شهری و روستایی مرتفع شده است و هم اکنون آثار مثبت آن در زمینه های مختلف برای مردم قابل لمس است.

عدم گاز رسانی به روستاهای استان باعث بروز مشکلاتی از جمله قطع درختان زیبای بلوط برای سوخت، پخت و پز غذا و غیره شده بود که با گاز رسانی به بیش از 44 درصد مناطق روستایی نه تنها این مشکلات از بین رفته بلکه مردم بعنوان حافظان طبیعت و محیط زیست ترغیب کرده است.

شاید برخی از مشکلات کنونی جنگلهای استان استفاده نادرست مردم در زمانهای گذشته از این جنگلها بوده که بدلیل نداشتن امکانات از جمله گاز رسانی مجبورا اقدام به قطع درختان برای تهیه سوخت و پخت و پز کرده اند ولی امروزه با اجرای این طرح مهم نه تنها دیگر خبری از قطع درختان نیست بلکه هم اکنون صیانت از آنها را وظیفه ذاتی خود می دانند.

کارگروه اندیشه و کارشناسی مدیران و دست اندرکاران شرکت گاز استان ایلام است که رویای گاز دار شدن مردمان این دیار در نقاط مختلف شهری و روستایی استان را فراهم کرده که شاید بتواند گذشته های تلخ این دیار مرزی را به فراموشی بسپارد و نیز در رفع محرومیت مناطق کمتر توسعه یافته در کشور موثر باشد.   

یکی از روستائیان شهرستان سیروان ایلام گفت: برخی از روستاهای استان تا قبل از انقلاب حتی از داشتن امکانات اولیه از جمله آب و برق محروم بودند و گذشته های تلخی را سپری کرده اند ولی امروزه مردم گاز را مهمتر از اینها برای خروج از عدم توسعه یافتگی می دانند و معتقدند که گاز رسانی به مناطق محروم باعث توسعه همه جانبه می شود.

" علی رضا کمرخانی " افزود: استان ایلام با داشتن 11 درصد منابع گازی کشور در سالهای گذشته بدلیل عدم گاز رسانی به مناطق مختلف شهری و روستایی دورانهای سختی را پشت سر گذاشت که امروزه با تلاش و کوشش مسئولان شرکت گاز استان این دیار مرزی روز به روز قله های ترقی را طی می کند.

یکی دیگر از شهروندان ایلامی گفت: روشن شدن مشعلهای گاز در مناطق شهری و روستایی ایلام امید های زیادی را دربین آحاد مختلف این استان بوجود آورده و نیز زمینه توسعه مناطق را فراهمکرده است.

" احمد زینعلی " افزود: از اجرای طرح گازرسانی به مناطق مختلف استان چند سالی بیش نمیگذرد اما در همین چند سال چشمه جوشانی از تدبیر و امید در دلهای مردم مناطقمحروم نظیر ایلام به وجود آورده است.

یکی دیگر از شهروندان ایلامی گفت: هنوز هم صفهای طولانی کپسولهای گاز در ایام مختلف سال در گرما و سرما،نبود گاز مایع و غیره در مراکز گاز پر کنی در نقاط مختلف، یادآور تلخی و فراموش نشدنی گذشته ایلام است که این روزها با گازدار شدن تعداد زیادی از مناطق شهری و روستایی استان کم کم به فراموشی سپرده می شود و این مهم زمانی تحقق می یابد که مسئولان با اجرای طرحهای ضربتی برای گازدار شدن تمامی مناطق استان تلاش کنند.

" پاشه کرم بیگی " افزود: در آن سالها ایلامی که بر روی دریایی از گاز قرار داشت بعلت عدم گاز رسانی و نبود گاز مایع در مراکز گاز پرکنی ازدحام صف طولانی بخصوص در ایام خاص سال به چشم می خورد که مشکلاتی را برای شهروندان و مناطق مختلف روستایی ایجاد می کرد که امروزه این مهم با گاز رسانی به نقاط مختلف شهری و روستایی استان مرتفع شده است.

وی اظهار داشت: البته هرچند تمامی شهرها و روستاهای استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار نیستند اما با برنامه ریزیهای انجام شده توسط شرکت گاز در آینده نه چندان دور این مهم در سراسر استان عملیاتی می شود و گذشته های تلخ مردمان این دیار در این زمینه به فراموشی سپرده می شود.

مسئول روابط عمومی شرکت توزیع برق استان ایلام گفت: در استان ایلام روستاهای بالای 5 خانوار در حال حاضر از نعمت برق برخوردار هستند و تلاش می شود که در زمینه برق رسانی مشکلات آنها مرتفع شود .

" غلامرضا رضایتی  " افزود: تعداد 597 روستای استان برق دار هستند و تنها 11 روستا که زیر 5 خانوار هستند که در مناطق صعب العبور بوده و همیشه کوچ رو می باشند از نعمت برق برخوردار نیستد .

همچنین مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان ایلام گفت: بیش از 98 درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی قرار دارند که حدود 498 روستا را شامل می شود .

" نوراله تیموری  " افزود: در مجموع 580 روستای استان با جمعیتی بالغ بر 177 هزار نفر تحت حمایت این شرکت می باشند که بدلیل خشکسالی های اخیر 64 روستای آن از طریق آبرسانی سیار به آنها خدمات داده می شود .

وی اظهار داشت: منابع تامین آب روستاهای استان از طریق 166 دهنه چشمه و 105 حلقه چاه تامین می شود که بدلیل خشکسالی های اخیر در حال حاضر 64 روستا با دوهزارو 500 خانوار آبرسانی سیار انجام می شود .

وی تصریح کرد: بخش تاسیسات فرسوده نیاز به اعتبار برای بهسازی و بازسازی دارد که همین دلیل بین 30 تا 40 درصد آب به هدر می رود.

وی خاطرنشان کرد: دولت توجه ویژه ای به روستاهای استان در خصوص آبرسانی دارد و هم اکنون کیفیت آب در بخش شیمیایی و میکروبی 5/98 درصد از کیفیت برخوردار است که برابر با استاندارهای ملی است.

همچنین مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام گفت: در حال حاضر بیش از 81 درصد خانوار شهری و 44 درصد خانوار روستایی از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند که با تحقیقات میدانی انجام شده توسط برخی رسانه های استان رضایت نسبی مردم در زمینه های مختلف فراهم شده است.

" روح اله نوریان  " با اشاره به اینکه در حال حاضر 16 شهر  و 167 روستای استان از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند، افزود: هرچند بدلیل کمبود اعتبارات هنوز 100 درصد مناطق شهری و روستایی استان گازدار نشده است اما تلاشهای انجام شده بیانگر این است که نسبت به گذشته اقدامات قابل توجهی انجام شده که خروجی آن رضایت نسبی مردم استان فراهم شده است.

وی اظهار داشت: امسال بیش از 250 روستای استان در برنامه کاری گازرسانی قرار دارد که از این تعداد 120 روستا کارگازرسانی در آنها در حال انجام است و 130 روستای دیگر در مرحله طراحی، نقشه برداری و غیره قرار دارند.

وی با بیان اینکه در هفته دولت امسال 5 شهر دیگر استان گازدار می شوند،تصریح کرد: شهرهای دهلران،آبدانان ،سراباغ،مورموری و موسیان در هفته دولت گازدار می شوند و شرکت گاز استان در نظر دارد با برنامه ریزی مدون کارگاز رسانی در روستاهای استان را در کمترین زمان ممکن به اتمام برساند .

مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام گفت: در مجموع در استان بیش از دو هزارو 507 کیلومتر شبکه اجراشده و 74 هزار انشعاب نصب شده و بیش از 104 هزار اشتراک پذیری انجام شده است.

نوریان افزود: در حال حاضر 81 درصد خانوار شهری با جمعیتی بالغ بر 72 هزار و همچنین 44 درصد خانوار روستایی با جمعیتی بالغ بر 20 هزار نفر از گازطبیعی برخوردار هستند که در این راستا 16 شهر و 167 روستای استان از گاز طبیعی استفاده می کنند.

 

نظرات   

 
0 # جمعیت 1394-06-05 11:53
واقعا متعجبم از اینکه میگین مهاجرت از روستا به شهر کم شده. بر اساس کدام آمار؟ میشه منبع آماری که بیان کردی رو دقیقا مشخص کنی؟ مصاحبه که منبع نیست؟ از مرکز آمار چیزی داری؟ بر اساس اولین سرشماری سال 1335 ترکیب جمعیت شهر 30 درصد و جمعیت روستا 70 درصد بوده. در سال 55 این رقم به در صد تقریبی 50-50 رسید و در سرشماری سال 1385 جمعیت شهری 70 و روستایی 30 درصد بوده است. یعنی دقیقا معکوس شده است. بر اساس شاخص های پیش بینی جمعیت 80 به 20 به نفع جامعه شهری شود. متاسفانه توسعه روستایی هم که بحثی کاملا تخصصی است مانند بقیه مفاهیم به موضوعی توده ای تغییر یافته و هر کسی بنا بر تغییرات سیاسی کشور از آن بهره برداری می کند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # محمدکریم ویسی 1394-06-07 14:46
باسلام و احترام: اگر سری به روستاهای استان بزنی و ساخت و سازهای شهرنشینان را در روستاها ببیند متوجه خواهید شد که نسبت به گذشته آمار مهاجرت روستائیان کم شده و حتی تعدادی از شهرنشینان به زادگاه خود مهاجرت کرده اند . اگر قانع نشدی به تفکیک روستاها با ذکر و نام بیان می شود.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group