▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

پنجشنبه 1 فروردين 1398 Thursday 21 March 2019 14 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

بررسي مي شود

بخش دوم میزگرد/زائران، چالش ها وظرفیت های پیش روی استان

پیمان کمالوند,عصر ایلام,اربعین

پیمان کمالوندی/ عصر ایلام: به اربعین حسینی که نزدیک می شویم، انگار ایلام جان تازه ای می گیرد و مردم خود را برای استقبال از زائران و محبان علی(ع) و فرزندانش می کنند.

جاده های استان و منتهی به شهر مهران مملو از خودروهایی می شود که عاشقانه مسافت های طولانی را برای زیارت و عرض ارادت به مولا و مقتدایشان حسین بن علی(ع)پشت سر می گذارند. اکنون که ما به عنوان میزبان این جمعیت عظیم و میلیونی هستیم، وظایف و رسالتی داریم که در برابر انجام آن مسئولیم و همین احساس وظیفه ما را وا خواهد داشت که مقدمات این میزبانی را به خوبی هرچه تمام تر فراهم نماییم. در این میان نقش مسئولان، مدیران و دست اندرکاران و اعضاء ستاد اربعین پررنگ تر و مسئولیتشان سنگین تر خواهد بود. امید است که همه ما در انجام وظایف و تعهداتی که به عاشقان و زائران اهل بیت عصمت و طهارت داریم، ساعی و کوشا باشیم.

اخیراً بخش اول از "میزگرد زائران، چالش ها وظرفیت های پیش روی استان" در عصر ایلام منتشر گردید و   گفتگویی که در این جال از نگاه مخاطبان عصر ایلام خواهد گذشت، بخش دوم از این گفتگو است.

خداداد ابراهیمی رئیس اتحاديه مطبوعات محلی کشور، نویسنده و فعال رسانه ای استان در خصوص تردد و تجمع عظیم زائران در ایام اربعین می گوید:توریسم مذهبی باید راهبردی اجرایی داشته باشد که استانداری ،میراث فرهنگی ، حج و زیارت دراین راستا لازم است با همکاری و تعامل طرحی و راهبردی را بکار گیرند. بدون برنامه ریزی میزبانی میلیونی زائران می تواند از فرصت به تهدید تغییر یابد.

وی در ادامه حفظ سلامت زائران را بسیار مهم عنوان می کند و بیان می دارد: بی گمان درکنگره میلیونی جهان تشیع در اربعین ، بهداشت و سلامت زوار در اولویت قرار دارد و البته حفظ سلامت شهروندان ایلامی و مهرانی بایسته تر است.

دکتر علی فیض الهی مدرس دانشگاه نیز در ادامه این گفتگو با بیان این مطلب که صنعت توریسم حیطه گسترده ای از حوزه ها و مشاغل را در برمی گیرد و از حساس ترین صنایع به مقوله سیاست است و نیازمند برنامه ریزی دقیق است، تاکید می کند: ترویج فرهنگ پذیرش زائرین در مهمانسراهای معاشرتی توسط ساکنان نیازمند اعتبار خاصی نیست فقط نیازمند ترویج، برنامه ریزی صحیح و فرهنگسازی است و اتفاقا بر معیشت ساکنان مهران و حتی دیگر نقاط استان تاثیر مثبتی دارد و البته نظارت قوی لازمه آن است و تاکید بر سرمایه گذاری کلان صرفاً به سود سیستم سرمایه داری نئولیبرال از نوع ایرانی است.

وی ابراز می دارد: من بدبین نیستم اما معتقدم که تعریض جاده مهران پاسخگویی صرف به مطالبات مردم استان نیست بلکه پاسخ به نیازهای دیگران است !! از تهران تا ایلام فقط یک تابلو کنارجاده ای در حمیل بنام ایلام وجود دارد که آن هم در معرض دید نیست. بنده از نگاه درآمدی به توریسم می‌نگرم بنظرم صنعت توریسم باید بتواند در ایجاد اشتغال و توسعه استان نقش مثبت ایفا کند که تاکنون چنین نقشی نداشته است.

دکتر فیض الهی با بیان اینکه در تمام دنیا متناسب با شرایط و اقتضائات خاص مناطق برنامه ریزی در جهت جذب توریسم برای توسعه اقتصادی منطقه هدف انجام می گیرد، عنوان می کند: بدون تردید تکرار روند غیرمرسوم و غیراقتصادی و توسعه ای سال گذشته در نهایت به بی میلی و تنفر از این صنعت ختم خواهد شد زیرا تجربه ثابت کرده آغوش ساکنان مناطق توریست پذیر به روی توریستهایی که هیچگونه منفعتی برایشان ندارند همیشه باز نخواهد بود!

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام نیز در رابطه با اشاره به تردد زائران در ایام اربعین و احتمال بروز و شیوع بیماری های مختلف می گوید: تجمعات گسترده از نظر بهداشت و سلامت نه یک فرصت بلکه یک تهدید هم برای خود تجمعات و هم برای اهالی استان تلقی شده و به نوعی می توان گفت که شیوع بیماریهای گوارشی و تنفسی محتمل است. از این رو دانشگاه علوم پزشکی ایلام تمهیدات ویژه ای را بکار خواهد بست که سلامت زائران مورد تهدید قرار نگیرد.

دکتر علی دل پیشه در ادامه سخنان خود تصادفات جاده ای را عاملی در جهت خلاف رشد و تعالی استان در ظرفیت بدست آمده و تردد زائران از مرز مهران عنوان می کند و اعلام می دارد: متاسفانه علیرغم تلاش همگانی خصوصاً پرسنل زحمتکش نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی و دیگر ارگان ها و سازمان های مرتبط، تصادفات جاده ای که سال گذشته سی نفر از هموطنان را به کام مرگ فرستاد که امری ناراحت کننده است.

وی با اشاره به اینکه وظیفه سیستم بهداشت و درمان پیش بینی شرایط طغیان بحران و کسب آمادگی برای مواجهه با آن است، تصریح می نماید: کنترل بهداشت محیط اماکن، نظارت بر تامین و توزیع آب آشامیدنی سالم، نظارت بر اماکن تهیه و توزیع غذا بویژه غذاهای نذری، توزیع ماسک در بین زائرین، تدارک و پیش بینی آمبولانسهای جاده ای در طول مسیر مرز مهران تا حمیل و اورژانس هوایی و بالاخره تکمیل و تجهیز بخشهای درمان سرپایی و بستری در بیمارستان امام حسین(ع) مهران و سایر بیمارستانهای استان از جمله تدابیر دانشگاه علوم پزشکی استان است که با همکاری ستاد اربعین، استانداری، بسیج و سازمانهای مرتبط به فضل خداوند در ایام قبل و بعد از اربعین حسینی عملیاتی خواهند شد.

فرماندار شهرستان چرداول نیز در ادامه با اشاره به اینکه درسال گذشته به دلیل شرایط خاص منطقه استان ایلام به عنوان میزبان به دنبال سود اقتصادی نبود، بیان می دارد: انشااله در امسال و سنوات آتی باید به توریسم مذهبی به عنوان یک صنعت سودآور و اقتصادی نگاه کنیم ولازمه اینکار فراهم نمودن زیرساخت ها و امکانات لازم هست.البته راه کربلا و توریسم مذهبی می تواند زمینه ساز رشد بقیه بخشهای توریسم مثل توریسم طبیعی و سایر بخشهای اقتصادی مثل صنعت در استان گرددکه سبب جذب سرمایه گذاران درتمامی بخشها خواهد شد.

دکتر پرویز کولانی ادامه می دهد: به اعتقاد من صرف نگاه به یک نقطه استان وتمرکز زیرساخت ها نمی تواند در دراز مدت برای ما مفید باشد باید بقیه نقاط استان را نیز مورد توجه قرار داد به عنوان مثال شهرستان چرداول به عنوان دروازه ورودی استان به سمت عتبات عالیات دارای پتانسیل های کم نظیری هست که می تواند باعث ماندگاری و جذب بیشتر زایرین گردد.

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در این باره می گوید: اربعین حسینی فرصتی مناسب برای تاثیرگذاری فرهنگی و معرفی سایر جاذبه‌ها و ظرفیت‌های استان است که به خوبی به سایر نقاط کشور و حتی کشور عراق معرفی گردد.

عمران خودآموز ادامه می دهد: متاسفانه اعتبار خاصی برای این مهم در اختیار دستگاه‌های فرهنگی قرار نگرفته و بیشترین اعتبار موجود صرف راه سازی و احداث پل و ... می‌شود که البته آن هم در جای خود لازم و ضروری است. تا باور نکنیم کار فرهنگی هم نوعی سرمایه گذاری بلندمدت است و نیاز به اعتبار دارد، راه نرفته بسیار داریم.

كارشناس مسئول مطبوعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز در ادامه این گفتگو تشکیل کارگروه آسیب شناسی مشکلات و نواقص سال گذشته ایام تردد زائران را ضروری دانسته و بیان می کند: هر چند این امر در معرفی استان و رسانه ای شدن استان که صد البته درد کمی نبوده و نیست، بسیار موثر است باید چشم انداز روشنی برای بهره وری مردم این دیار به صورت ملموس نیز داشته باشد . به هر روی سالیان سال بود که دنبال تریبونی بودیم تا بگوییم استان ایلام وجود دارد حالا که پشت این تریبون قرار گرفته ایم، چه بگوییم خیلی مهم است .

یونس قیطانی با بیان اینکهبا استفاده از فرصت اربعین می توان به خوبی زمینه بهره برداری و توسعه ی توریسم مذهبی و ... را برای سایر فصول سال پایه ریزی نمود،اضافه می کند:در مورد زائران میلیونی بهتر است به پذیرایی لوکس و هتل های 5 ستاره فکر نکنیم این رویداد و جنس آن ریشه در سنت و باورهای ایدئولوژیک مردم دارد لذا بحث درآمد زایی از طریق زائران اربعین در یک بازده زمانی کوتاه زیاد منطقی به نظر نمی رسد بلکه این اتفاق خود می تواند دروازه ی شکوفایی استان از طریق معرفی و خروج از بن بست همه جانبه واقع شود.

وی ادامه می دهد:در رویداد اربعین به هر حال باید بپذیریم و با چشمان خودمان دیدیم که بسیاری از هموطنان که به استانمان تشریف آوردند به دلیل سهولت رفت و آمد ، عدم نیاز به تشریفات و هزینه ویزا، پذیرایی و اسکان رایگان و ... بود. شاید صدرصد نبود ولی درصد بالایی به دلیل جنس در کنار هم بودن اجتماع صمیمی و سنتی بودن رویداد استقبال کردند.

سرپرست خبرگزاری کرد پرس در ایلام نیز تاکید می کند:بدون تردید  مرز مهران و خصوصا به لحاظ  انتخاب آن برای مسیر اصلی تردد زوار، پتانسیل و فرصت کم نظیری برای استان ایلام است و حال بحث اینجاست که آیا ما در استان ایلام توانسته ایم از این فرصت کم نظیر  برای توسعه مهران و استان بهره ببریم؟.

حشمت اله کرمی نژاد بیان می نماید: به نظر می رسد هنوز این اتفاق نیفتاده و از این فرصت که استان ایلام به عنوان مسیر اصلی زائران انتخاب شده، استان چندان بهره ای از آن نبرده و حتی به درستی نتوانسته ایم نیازهای این خیل عظیم زائر و نیز زیرساختهای منتهی به این مرز را فراهم کنیم.

وی می افزاید: البته از سال گذشته حرکتهای خوبی خوبی با همت استاندار و دیگر مسولین مرکز شروع شده ولی اینها کافی نبوده و هنوز در ابتدای راه هستیم. از لحاظ اینکه زیرساختهای راه این مسیر یک نیاز اساسی و اولیه است اقدامات انجام شده در این زمینه  از سال گذشته تاکنون خوب ولی ناکافی است.

کرمی نژاد تصریح می کند: این واقعیت را باید پذیرفت که اگر پتانسیل مرز مهران در استانی برخوردار و غیر از ایلام بود بی تردید بخاطر قدرت چانه زنی و نفوذ بالای آن استان بیشترین بهره گیری به عمل می آمد، بیشترین اعتبارات اختصاص می یافت و  زیرساختهای آن استان دگرگون می شد اما ما در ایلام متاسفانه چنین قدرت چانه زنی و نفوذی در مسئولین در حد لازم نداریم این اعتبارات اندک و قطره چکانی و چند طرح راهسازی که شروع شده هم از سر نیاز و ضرورت و به منظور پیشگیری از بحران ناشی از تردد دو میلیونی زائران است.

دكتر علی حیات نیا از فعالان رسانه ای استان نیز با بیان اینکه باید فرصت پیش آمده را غنیمت شمرد واز  تجارب استان هايي كه تجربه گردشگري مذهبي دارند الگو برداري كرد، می گوید: بعضي از كارها مانند تعريض و بهسازي جاده ها بلندمدت است ولي مي شود جهت رسوب سرمايه و تغيير مقطعي در بازار استان برنامه ريزي كرد. معرفي استان، توليد صنايع دستي و كارهاي هنري با موضوع هاي آئيني كه قابليت عرضه داشته باشند، از این اهداف می باشند. همچنين تعبيه مراكز فروش كالاهاي ضروري در فواصل مناسب و منطقي مي تواند مفيد باشد.

وی تاکید می کند: طراحي يك مدل حمل و نقل با هماهنگي شركت هاي حمل و نقل كه زمان و مبدأ و مقصد سفر مشخص شده و توزيع متناسب ترافيك در طول ساعات و روزها توزيع شده و مراكز خدمات بين راهي هم قابليت آرائه خدمات بهتري به زائران داشته باشند، از راهکارهایی است که می توان در راستای تسهیل در تردد زائران نقش مهم و بسزایی داشته باشد. البته نباید فراموش کرد که در بحث أربعين بايستي برند سازي براي  ايلام انجام گيرد كه هنوز این مهم مغفول مانده است.

آیت قیصربیگی از فعالان رسانه ای استان نیز با اشاره به این مطلب که بر سر راه کربلا قرار گرفتن ایلام خود یک نعمت و یک فرصت بزرگ است که بایستی به درستی آن را قدر دانست، تصریح می کند:تجربه اربعین سال گذشته به خوبی وضعیت زیرساخت های استان را مشخص کرد و این مهم مورد توجه دولت تدبیر و امید در استان ایلام قرار گرفت و خوشبختانه کارهای خوبی هم در این ارتباط انجام گرفته و البته جا دارد تیم مدیریتی استان از این بهانه راهی برای توسعه و کامل کردن زیرساخت های خود استفاده نماید.

وی ادامه می دهد: برای استفاده بهتر از ظرفیت نیروی انسانی که در اربعین به استان می آید بایست کارگروه های مختلف در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری و ... تشکیل گردد. بطور مثال در کشورهای اروپایی برای جذب نیروی انسانی در جهت صنعت توریسم گروهای بازاریابی تشکیل داده اند و امروز می بینیم که کشور یونان بعد از آنکه در حوزه اقتصادی ورشکسته می شود راه نجات و احیای اقتصاد خود را در صنعت گردشگری و توریسم می بیند و اتفاقا با این صنعت بسیار مهم آب رفته رو به جوی بازگرداند تا بتواند در رقابت با بازارهای پرقدرت اروپایی کماکان سرپا بایستد.

سنجابی از فعالان رسانه ای و نماینده روزنامه اطلاعات در استان نیز در ادامه این گفتگو عنوان می کند: ما فعلاً در آغاز راه قرار داریم و باید برای آینده برنامه ریزی کنیم.نباید فقط ایام تردد زائران در اربعین را در نظر بگیریم بلکه باید برای چهارفصل امکانات و زیرساخت ها را فراهم کرد.

وی ادامه می دهد: زائرانی از سراسرکشور از استان ما تردد می نمایند، یقیناً ظرفیتی جدید را برای استان فراهم می آورند که باید در راستای تسهیل هرچه بهتر این تردد تلاش کنیم.

عظیم پیرانی سردبير خبرگزاري شبستان در ايلام نیز با بیان اینکه هدف و تلاش همه ما در راستای شناساندن استان و فراهم کردن زمینه های لازم برای برگزاری با شکوه اربعین حسینی باید باشد، می افزاید: در این کار باید حسینی وار وارد عرصه شد و البته همه رسانه های استان و همه مردم استان و همه مسولان استان وظایفی دارند و باید نقش خود را خارج از چارچوب اداری و با عشق حسینی به انجام برسانند.

وی با اشاره به این موضوع که اربعین حسینی در فطرت دینی ما ریشه دارد اما بحث این است که این امر برای استان یک فرصت برای خروج از بن بست است، بیان می کند: امسال رهبر معظم انقلاب اسلامی را سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی نامگذاری کرده اند و باید گفت توسعه متوازن و همه جانبه بدون اراده جمعی و همدلی و عمومی کردن فرهنگ توسعه امکان پذیر نبوده و یا لا اقل در مسیر رسیدن با مشکل مواجه می شود. همدلی و همزبانی هم با حصول شرایطی فراهم می شود که باید مد نظر قرار داد.

مهدی بسطامی نیز یکی دیگر از فعالان رسانه ای در استان اظهار می کند: اربعین و حضور زائران باعث توجه بیشتر مسئولان ارشد کشور به استان در زمینه توسعه راهها و جاده های استان می شود که این امر می تواند گام بلندی در جهت توسعه استان باشد.

وی ادامه می دهد: یکی از مشکلات عمده ای که ما سال گذشته با آن روبرو بودیم سیاه نمایی بیش از حد برخی رسانه های استان و بزرگ نشان دادن خبرهای منفی بود که متأسفانه بازتاب کشوری داشتند و در نهایت به عنوان ضعف استان در نظر گرفته شد.

مدیر مسئول سایت عصر ایلام نیز در رابطه با تردد زئران در استان ابراز می نماید: مهمترین فرصتی که پس از سالها در سال گذشته فراروی استان قرار گرفت، تردد میلیونی زائران از مرز مهران بود که با توجه به پیش بینی های کارشناسان و مسئولان در آینده این رقم به بیش از دو برابر خواهد رسید. حالا باید چه امکانات و ظرفیت هایی در استان برای این تعداد جمعیت فراهم شود، نیازمند برنامه ریزی مدون و دراز مدتی است.

فرج اله صید محمدی ادامه می دهد: سال گذشته اعتمادسازی خوبی توسط مردم و مسئولان صورت پذیرفت و زائران به خوبی توسط مردم استان پذیرش و پذیرایی شدند و باید ایام پیش رو بر اقتصاد مردم تأثیر نسبی داشته باشد.

 

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group