▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

نماي كامپوزيت و

نقش نظام مهندسي وشهرداري در زيباسازي نماي شهر/وظايف فراموش شده

كامپوزيت

 عصر ايلام: حسن عباس ن‍ژاد: امروز با گذر از کوچه‌ها و خیابان‌های بسیاری از کلانشهرهای دنیا می‌توان از بزرگترین موزه‌ها و نمایشگاه های تاریخ و فرهنگ و معماری دیدن کرد

. نمای بیرونی ساختمانها که بیشترین جداره‌های یک شهر را تشکیل می‌دهد با نمایش فرم ها، رنگها و دیتایل های متنوع؛ یکی از مهمترین عناصر در معرفی تاریخ، فرهنگ و هویت یک شهر می‌باشد. یکی از عوامل موثر در شکل‌گیری جداره‌های شهری انتخاب مصالح نما می‌باشد. مصالح نما همچون فرم، حجم و نقوش در بازنمایی ویژگی‌های تاریخی، فرهنگی و بومی یک شهر حائز اهمیت است. در کهنه شهرها همواره محدودیت انتخاب مصالح ساختمانی در کنار همخوانی فرم با ویژگی‌های خاص هر منطقه، سبب انسجام بصری در جداره های شهر شده است.

 اما امروزه دسترسی آسان به مصالح مختلف در کنار عدم همخوانی با شاخصه های بافت زمینه سبب سردرگمی، عدم انسجام و ناهمخوانی جداره های شهری می‌شود. یکی از مهم‌ترین مصالحی که امروزه می‌توان در تمامی شهرهای دنیا با وجود تمام تفاوت های جغرافیایی و فرهنگی  مشاهده کرد "پانل کمپوزیت" می‌باشد. این مصالح که از ورقه هایی آلمینیومی به ضخامت بسیار کم ساخته شده است، مصالحی کاملا صنعتی با  قابلیت رنگ پذیری بالا است که اغلب در نمای بیرونی ساختمان یه کار برده می‌شود. در جدول زیر مزایا و معایب این نوع مصالح نما شرح داده شده است.

 

مزایا

·         وزن کم

·         اجرای سریع

·         تنوع رنگی

معایب

·         عایق حرارات و صوت نمی باشد و به از دست رفتن انرژی کمک میکند.

·         از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد چون علاوه بر پانل هزینه شاسی کشی و مواد پلی اتیلین را نیز در پی دارد.

·         در برابر شرایط جوی نامطلوب همچون باد و طوفان مقاومت ضعیفی داشته و به سادگی تغیر شکل میدهد.

·         جرم پذیری بالایی دارد به علت رنگ کوره ای که بخصوص در ایران استفاده می‌شود سبب جذب ذرات معلق در هوا می‌گردد.

·         در برابر آتش سوزی مقاومت بسیار پایینی دارد و همچنی مواد پلی اتیلین مابین آن به شعله ورشدن آتش می‌افزاید.

·         سبب باز تابش شدید نور و گرمای آفتاب شده.

 

در چند سال اخیر پانل کمپوزیت با وجود تمام معایب و نقاط ضعف‌ش، نمایشی کاملا فانتزی و بی روح را بر ساختمان های تجاری و اداری آغاز نمود. حضور کمپوزیت در شهر ایلام نیز همچون سایر شهرهای ایران تنها به بناهای اداری و تجاری ختم نشد، امروزه علاوه بر ساختمان های فرهنگی و ورزشی می توانیم شاهد این مصالح بر نمای ساختمان های مسکونی نیز باشیم. به نحوی که می‌توان گفت افزایش سطح نمای کمپوزیت در شهر ایلام علاوه بر ناهمخوانی با ویژگی‌های معماری بومی منطقه ، مشکلاتی از قبیل اختلالات زیست محیطی و افزایش میانگین اتلاف انرژی در ساختمان‌ها را در پی داشته است.

اما رویکرد شهرداری شهر ایلام و همچنین سازمان نظام مهندسی به این مسئله چگونه بوده است؟

با نگاهی ساده به یادمان ها و نشانه های شهری ایلام همچون میدان بیست و دو بهمن ، میدان ارغوان، یادمان نورالشهداء و حتی گنبد مسجد جامع ایلام و همچنین نمای ساختمان نظام مهندسی این شهر می‌توان به خوبی رویکرد ارگان‌های مرتبط با زیبا سازی شهری و سازمان های ناظر بر ساخت را به این مسئله درک کرد. با وجود عدم همخوانی فرمی، عدم همخوانی مصالح با مصالح بومی(بوم آور) و عدم همخوانی با موتیوهای تاریخی، فرهنگی در ساخت یادمان‌ها و نشانه‌های شهری و همچنین نمایش مصالح کمپوزیت در نمای ساختمان‌های اداری و مرتبط(ساختمان نظام مهندسی) نمی‌توان سردرگمی، عدم هویت و انسجام جداره های شهری را بی دلیل دانست. به نظر می‌رسد این دوسازمان رویکردی در جهت سردرگمی و تبلیغ فرم ها و مصالح غیر همخوان با بافت شهری را در پیش گرفته اند. اما واکنش شهرداری ها و شوراهای شهر سایر شهرهای ایران به این مسئله چگونه بوده است؟

شورای شهر تهران در پایان سال نود و یک، قانونی را تحت عنوان طرح اصلاح نماسازی ساختمان‌ها را در پنج ماده مصوب کردند. که بخشی از این قانون به شرح زیر است:

ماده یکم(1): به منظور حفظ هویت معماری، تاریخی، فرهنگی و هماهنگی با اقلیم و شرایط جغرافیایی و آب و هوایی منطقه، در بهرگیری بهینه از عوامل سرما، گرما، نور و حرارات به ویژه در نمای ظاهری ساختمان‌ها، مالکین ساختمان ها موظفند از مصالح هماهنگ و بوم آور استفاده نمایند و شهرداری تهران موظف است با بررسی نقشه های نما قبل از صدور پروانه جزئیات نما را مورد تأیید قرار دهد.

ماده دوم(2): ضمن تاکید بر مصوبه دور دوم شورای اسلامی شهر تهران در سال 1385 تحت عنوان "بهینه‌سازی مصرف سوخت در اماکن و استفاده از مصالح مناسب در نمای ساختمان‌ها" ابلاغی به شماره 160/802/22203 و در جهت تشویق و ترغیب استفاده از مصالح بومی در ساخت ابنیه در صورت استفاده از آجر به صورت کامل در نما، به میزان 5 درصد از عوارض ساختمانی مشمول بخشودگی می شود. همچنین در صورتی که در بخشی از نما از این مصالح استفاده شود به میزان درصد استفاده شده نسبت به کل نما معادل 5 درصد مشمول بخشودگی عوارض خواهد بود.

ماده سوم(3): هر گونه استفاده از مصالح نماسازی (کامپوزیت) در کاربری های مسکونی ممنوع است.

تبصره: از مبدا اول فروردین ماه سال 1392 در صورت استفاده از مصالح نماسازی(کامپوزیت) در سایر کاربری ها(غیر مسکونی) و به ازای هر متر مربع یکصدهزار ریال عوارض وضع می‌شود که مبلغ این عوارض سالانه مطابق نرخ تورم که همان سال اعلام می‌شود تعدیل می‌شود.

با نگاهی به رویکرد برنامه‌ریزان شهری در کلان شهرهای دنیا و  همچنین سیاست گذاری های ارگان های مرتبط با زیباسازی شهری همچون شورای شهر تهران؛ می‌توان گفت که: حفظ و تقویت هویت یک شهر، همچنین بازنمایی تاریخ و فرهنگ و توجه به موتیوها و عناصر بومی یک منطقه، بسیار با اهمیت تر از نمایش تکنولوژی روز دنیا می‌باشد.

با این وجود پانل کمپوزیت توانست در مدت زمانی کوتاه بسیاری از جداره های شهری شهر ایلام را تحت سلطه خود قرار دهد.  این درحالی است که سازمان های شهرداری، شورای شهر و نظام مهندسی شهر ایلام دغدغه‌ی کسب درآمد از طریق فروش قوانین تراکم و عوارض (و همچنین تخفیف در عیادی و ایام ویژه که خود مسئله‌ای قابل تأمل است!) درقالب کمسیون‌های موارد خاص خود را در سر می‌پرورانند. فروش و واگذاری فضای مابین ستون‌های نمای شهربانی قدیم شهر ایلام و تبدیل آن به مغازه‌های تجاری نمونه‌ای ملموس از فروش تراکم در مرکز شهر ایلام می‌باشد. فضایی که به شهر اختصاص داشته و جزء فضاهای جمعی شهروندان بود به راحتی در مقابل دیده‌گان عموم به حراج گذاشته شد. به نظر می‌رسد تنها قانونی که تا به حال در سازمان های نظام مهندسی و شهرداری امکان فروش نداشته، تنها قانون جاذبه زمین است!

اما چرا سازمان‌های نظام مهندسی ، شورای شهر و شهرداری توانایی وضع قوانین و ضوابط در زمینه زیباسازی شهری را ندارند؟

آیا وظیفه ی این سازمان‌ها تنها به فروش قوانین تراکم و ساخت با برگزاری کمسیون‌های خاص داخلی ختم می‌شود؟

باید گفت چگونگی انتصاب و شیوه‌ی عملکرد مدیران دستگاه‌های نظارت بر ساخت، همچون فروش فضاهای عمومی شهر ایلام بر کسی پوشیده نیست! با این حال و با دانش به معضلات فوق تنها چند روزی تا شروع هفتمین دوره انتخابات هیئت مدیره‌ی نظام مهندسی باقی است اما با نگاهی به نوع ارائه‌ی برنامه‌های نامزدهای انتخابات و شیوه تبلیغات ایشان باید گفت سالی که نکوست زبهارش پیداست! تبلیغات و ارائه طرح‌ها و برنامه‌ها از سوی کاندیداها جای خود را با جمع‌آوری لیست، ارائه خدمات به رأی دهندگان از قبیل پرداخت کمک هزینه ثبت نام عضویت تازه فارق التحصیلان و وعده دادن سفرهای خارج از استان، برگزاری جشن‌ها و مراسم‌ها ... داده است. با توجه به این شیوه‌ی جمع‌آوری آرا و عدم رعایت اخلاق حرفه ای و همچنین عدم ارائه برنامه از سوی نامزدهای این دوره از انتخابات، نباید انتظار تغییر رویکرد در سیاست‌های این سازمان را داشت. این در حالی است که هر روزه بر تعداد ساختمان‌های با تراکم بالا ودارای اضافه بنا در شهر ایلام افزوده می‌شود و همچنین هیچ ضوابطی در جهت زیباسازی جداره های شهری از سوی این ارگان ارائه نمی‌گردد.

 

نظرات   

 
+1 # علی 1394-07-28 14:55
احسنت و درود بر شما، بسیار عالی و نکته سنجانه به این قضیه پرداختین و چقدر ناراحت کننده س که دیگر معماران و طراحان شهری استان و شهر به این مهم نمی پردازند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group