▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

به توجه به شرايط موجود كشور عراق و حادثه منا

اربعين 94 متفاوت تر از هميشه/ مهران حذف شدني نيست سردار!

تحليل عصر ايلام: فرج اله صيدمحمدي/ محرم و اربعين در سال 1394 هجري شمسي با همه ايام سوگواري در سال هاي گذشته متفاوت است .كشور عراق به دليل حضور گسترده تمام اقشار اين كشور در جنگ با گروه تروريستي داعش  شرايط ويژه و نابساماني دارد و بايد جامعه اسلامي همايش جهاني اربعين را مديريت نمايند.

 حوادثتلخ و دردناك رخ داده در جريان رمي جمرات حاجيان در منا(كشته شدن بيش از 7000 حاجي)، جامعه اسلامي را وارد يك دوره تاريخي و تاريك در طول يك قرن اخير نمود.جريان وهابيت در كشور عربستان و اكثر كشورهاي عربي اسلامي تبلغيات ضد شيعه را وارد يك مقوله پيچيده نموده است كه جنگ هاي منطقه نيز به نحوي ريشه در همين اعتقادات سوء دارد.

 از ديرباز تاكنون رفتار گستاخانه و بي شرمانه دولت آل سعود با حاجيان شيعه و ايراني كه ناشي از كشمكش هاي سياسي ومذهبي دو كشور مي باشد، اين فريضه واجب(حج) را تا حدي با خطرات و مخاطرات جدي روبرو نموده است كه بايد در تمامي گردهمايي مسلمين بويژه شيعيان مراقب عقده گشايي سرمداران وهابيت در قالب تحركات تروريستي خصوصا در عراق باشيم.

كشور عربستان كه دستش از رسيدن به مرزهاي ايران قطع و كوتاه مانده است، همواره از شرايط بحراني و بدون ثبات عراق استفاده نموده و ضمن بهره گيري از اصل تفرقه وچند دستگي دست به اقدامات تروريستي در اين كشور زده كه بعضا شاهد شهادت تعدادي از هم وطنانمان در كشور عراق بوده ايم.

عظيم ترين كنگره مسلمانان با حضور 20 ميليوني شيعيان سراسر جهان بويژه كشورعزيزمان ايران در سال گذشته در كربلا برگزار شد كه نشان از عظمت نهضت امام حسين(ع) داشت و پيش بيني مي شود اين گردهمايي بزرگ امسال نيز تكرار شود.

سال گذشته وقتي در همين ايام در چند استان شمالي عراق گروه تروريستي داعش ضمن پيشروي گسترده بخش هايي از اين كشور را تصرف كرده بود، چند  كيلومتر اين طرف تر در استان هاي جنوبي عراق، شيعيان بزرگترين تودهني را به اين گروهك تروريستي با حضور 20 ميليوني در مراسم اربعين شهادت امام حسين(ع) ويارانش زدند كه باعث شد اتفاقات منطقه تحت تاثير اين رخداد عظيم قرار گرفته وضمن تحيكم ريسمان اتحاد مسلمين، همه اين اقدام را تحسين نمايند.

اما براي اربعين سال جاري دو فرضيه وجود دارد يكي اينكه اين كنگره عظيم امسال با شور، شعور و شكوه بيشتري نسبت به سال گذشته برگزار مي شود و سربازان گمنام وطن با همراهي مسئولين و مردم كشور عراق، امنيت مسيرهاي منتهي به حرمين شريفين را تامين نموده و با كمترين مشكل اين مراسم برگزار مي شود.

فرضيه ديگري كه دور از ذهن نمي باشد شرايط موجود كشور عراق مي باشد كه تحت تاثير نبرد همه جانبه و گسترده اين كشور با گروهگ داعش قرار گرفته است.

پارسال كشور عراق با يك اوضاع بهم ريخته اي نسبت به امسال مواجه بود و بعد از تصميم نبرد گسترده با گروهك تروريستي داعش در چند ماه گذشته، اين كشور وارد يك جنگ تمام عيار شده است و بخش عظيمي از توان  اين كشور معطوف به جبهه هاي نبرد مي باشد و در شرايطي كه استاندار واسط عراق در سفر اخير خود به استان ايلام عنوان كرده بود اين كشور صرفا مي تواند آب وبرق در اختيار زوار قرار دهد، بايستي با تامل به اين  شرايط و سخنان انديشيد.

استاندار واسط عراق از نبود امكانات اوليه در اين كشور خبر داده است و يك چالش بسيار جدي را فراروي زوار سرور و سالار شهيدان قرار داده است.

مرز زرباطیه در استان واسط عراق هم مرز با مهران در استان ایلام است و معبر اصلی ورود زائران اربعین محسوب می شود بطوری که سال گذشته بیش از 70 درصد زائران از این نقطه به کربلای معلی تردد نمودند.

 

بر اساس بررسي هاي بعمل آمده و اظهارات فرماندار مهران، امکانات زیرساختی مرز زرباطیه در کشور عراق به هیچ عنوان پاسخگوی تردد میلیونی زوار در ایام اربعین حسینی نمي باشد و تا چهل روز مانده به اين سوگ عظيم بعيد است كه زير ساختها و بسترهاي تردد ميليوني زائران ايراني به اين كشور فراهم گردد.

لازم به ذكر است كه در سال 93  ناهماهنگي ها و بي برنامگي هايي در صدور ويزا و گذرنامه به زائران در پايانه مرزي مهران رخ داد كه استان ايلام را با جمعيت ميليوني روبرو نمود.

ابتدا اعلام شد كه تردد زوار فقط با ويزا و مدارك قانوني امكانپذير است، در ادامه تردد ويزاي 40 دلاري مطرح و  اما در روزهاي پاياني منتهي به اربعين ويزاي يك دلاري كه صرفا براي مردم استان ايلام در نظر گرفته شده بود موجي از جمعيت را در استان 580 هزار نفري ايلام سرازير نمود كه منجر به مشكلات عديده اي شد.

جمعيتي كه حدود 4برابر كل جمعيت استان ايلام تخمين زده شد و مهران را به بزرگترين پاركينگ ماشين ها تبديل ، جاده هاي نحيف و لاغر حميل- ايلام- مهران را با ترافيك سنگين وتصادفات منجر به فوت، قرق كرد و همچنين سردرگمي وبلاتكليفي چند ساعته زائران را در پايانه مرزي مهران در پي داشت.

هيچ كدام از مسئولين كشوري و استاني پيش بيني تردد اين تعداد زوار را نمي كردند و بدين ترتيب مسئولين و مردم استان را در يك آزمون بزرگ با دستان خالي پشت ميز خدمت نشاند.

در اين آزمون همه مسئولين استان و مردم شريف با توجه به شرايط موجود و بر مبناي توان مالي خود به اذعان زائرين حسيني نمره قبولي دريافت نمودند.

مشكلات زيرساختي در حوزه راه ، اسكان ، تردد و پذيرايي غير قابل انكار بود و اين موضوع ناشي از عدم توجه كلان و ويژه مسئولين كشوري از ابتدا تاكنون به زير ساخت هاي استان بوده است.

زيرساخت هايي كه آنقدر ضعيف است كه از سال گذشته تاكنون بخش عظيمي از توان و اعتبارات استان را در اين حوزه مصروف داشته است و علي الرغم  همه تلاشها عمق محروميت ومحدوديت، اين مسير را با چالش جدي تري نسبت به سال گذشته مواجه نموده است.

توپوگرافي و جغرافياي كوهستاني استان ايلام به گونه اي است كه با اين اعتبارات قطره چكاني بايد براي اصلاح هندسي يك نقطه حادثه خيز يا يك واريانت ماهها توان راهسازي استان بكارگرفته شود و براي تعريض جاده 85 كيلومتري مسير ايلام به مهران حداقل دو سال وقت گذاشت.

هرچند عنوان شده است كه گيت هاي پايانه مرزي مهران به 5 برابر  يعني به ۹۶گيت افزايش يافته است،  روشنايي مسير 11 كيلومتري پل زائر تا پايانه مرزي مهران انجام شده،چهار نقطه در شهر مهران برای احداث پارکینگ خودروها در ورودی شهر در نظر گرفته شده،حدود 350 چشمه سرویس بهداشتی در این شهر تا اربعين احداث مي شود و  8 كميته مختلف از كميته مشاركت هاي مردمي تا كميته اطلاع رساني در استان تشكيل شده است اما با توجه به شرايط سال گذشته كه خود مردم تعيين مي كردند كه چگونه و از چه طريق وارد كشور عراق شوند بنابراين  فعاليت هاي انجام شده و اقدامات انجام نشده هنوز پيش بيني اينكه چه تعداد زائر به كربلاي معلي عزيمت خواهند نمود  را با ترديد مواجه نموده است.

آمارها هم نشان مي دهند كه نه تنها تعداد زوار امسال نسبت به سال گذشته كاهش نداشته است يلكه تردد زوار  از مرز بین المللی مهران در پنج روز ابتدایی ماه محرم نسبت به مدت مشابه پارسال 58 درصد افزایش یافته است كه فرضيه حضور بيشتر مردم را پررنگ تر مي نمايد.

اين ميزان افزايش تردد نشان مي دهد كه مردم ايران هميشه در حساس ترين شرايط تصميماتي را اتخاذ مي نمايند كه قابل پيش بيني نمي باشد و افزايش زائرين در اربعين سال 94 نسبت به سال گذشته دور از ذهن نمي باشد.

يكي ديگر از موضوعاتي كه بخشي از بي برنامگي ها در سال گذشته را چند برابر نمود، پخش شايعات و يا اظهارات ناپخته از سوي رسانه هاي كشوري و مسئولين بود كه موجب نارضايتي زوار و مردم استان ايلام شده بود. موضوع ويزاي يك دلاري را در روز هاي انتهايي منتهي به اربعين مطرح نمودند و برخي ديگر خدمات مردم استان ايلام را زير سؤال بردند.اگر بناست اتفاقات سال گذشته تكرار شود و افزايش كرايه اتوبوس ها در مهران را به پاي كل مردم استان بگذارند و آن را نافي تمام خدمات بي سابقه و بدون چشمداشت مرم استان بدانند، بايد خود مسئولين كشوري كه مصاحبه هاي خود را در مرزهاي خوزستان مي كردند و وعده هاي وعيد خود را در مهران سر می‌دادند امسال دست تنها بيايند و اين عرصه خطير را مديريت نمايند.(از جمله آنها احداث زائر سرا و هتل توسط سازمان حج و زيارت است)

البته به نظر مي رسد اين اظهارات انتهايي ندارند و در جديد ترين اظهار نظرها سردار مؤمنی اعلام مي دارد كه شهر مهران بايد در مسير زائرين حذف شود !! اين اظهار نظر صرفا از نگاه يك كارشناس ترافيكي مي تواند با اغماض قابل قبول باشد اما سردار جان! نمي شود مسئولين و مردم استان ايلام سرباز و بله قربان گوي شما باشند كه! از تهران نمي شود براي ترافيك شهر مهران تصميم گرفت! بايد بستري فراهم شود تا علاوه بر روان سازي ترافيك در اين مسير، مردم محروم اين ديار مقدس از حضور مادي و معنوي زوار منتفع گردند.

سال گذشته حياط خانه ها پاركينگ خودرو و منازل آنها محل اسكان زوار بود .كساني را مي شناسم كه يارانه دولت  كه تمام درآمد زندگي شان بود را بدون منت و در كمال اخلاص در اختيار زائرين قرار دادند و از اينكه زائر امام حسين(ع) را حتي براي ساعاتي در منزل خود نگاه دارند وپذيرايي نمايند تا گردوغبار اين زائران سرزمين معنويت در منزل آنان بنشيند، التماس مي كردند.اما شرايط امسال با سال گذشته متفاوت است بايد در هر شرايطي ضمن رعايت تمام الزامات تردد زوار ،مردم اين استان هم در نظر گرفته شوند.

يكي از بركات تردد زوار در سال گذشته تصويب منطقه آزاد مهران در دولت و ارسال لايحه آن به مجلس بوده است و قطعا بركات معنوي آن نيز به مراتب بيشتر بوده است.

موضوعات مطروحه در صدر بخشي از دغدغه ها و ناگفته هايي است كه تا چهل روز مانده تا كنگره عظيم اربعين در كربلا فراروي زائرين قرار دارد كه اميدواريم با توجه به شرايط كشور عراق،موضوع وهابيت،اتفاقات منا و نبود امكلانات اوليه، از هم اكنون مورد توجه مسئولين كشور قرار گيرد.هرچند در كشور عراق ،که به گفته خادمين زوار شش ماه براي زندگي خود تلاش نموده و 6 ماه ديگر را براي زائرين امام حسين (ع) كار مي كنند و تمام خدمات رائرين پياده را متقبل مي شوند اما آنچه كه مهم مي نمايد تامين امنيت و احساس امنيت زائرين پياده مي باشد كه قطعا در سرلوحه مسئولين قرار دارد.

در پايان لازم به ذكر است كه با توجه به حوادث و فاجعه اي كه در عربستان و منا رخ داد وبازتاب وبازخورد رسانه اي اين حادثه در سراسر جهان ،اين كشور به عنوان مقصر وبازنده اصلي اين اتفاق ناگوار قطعا دوست ندارد در كشور عراق كه دوست وبرادر ايران محسوب مي شود اين حجم زائر (20 ميليون) در عظيم ترين گردهمايي مسلمين شركت نمايند و هيچ اتفاقي نيافتد.البته قطعا مسئولين دو كشور ايران و عراق تهميدات لازم را انديشيده وبيشتر از نگارنده دغدغه دارند وتحركات تروريستي را رصد وخنثي خواهند نمود.

ايدون باد

 

 

 

 

نظرات   

 
+4 # شهروند 1394-08-02 19:27
ممنون جناب صیدمحمدی بسیاربجا وخوب وپخته تحلیل اربعین امسال نمودید وهیچ کس نمیتواند مسیری که جای جای آن با خون پاک شهیدان 8سال دفاع مقدس فرش پای زائرین امام غریب شده اززائرین اباعبدالله حذف کندمهران یادگار مردان خداست که با عشق به حسین خونشان درشهرمهران تقدیم کردند پس مهران هم باید زیارتگاه عشاق حسین شود وهم محلی برای ارتزاق حلال فرزندان این مرزوبوم.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+4 # فيض اله امامی 1394-08-02 23:46
سلام، تحلیل جامع، دقیق و کاملیست،دستمریز اد برادر،استفاده کردیم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group