▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

پنجشنبه 1 فروردين 1398 Thursday 21 March 2019 14 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

یک روز در سطح خیابان های بحران زده

ایلامی ها از یک فاجعه گفتند/ ال نینو مدیر جدید بهزیستی را معارفه کرد!

عصر ایلام,ال نینو,ایلام

عصر ایلام: باران آرام آرام از سه روز پیش در استان ایلام باریدن گرفت و موجی از شادی و نشاط را بر چهره کشاورزان و مردم و بر صورت شهر و دیارمان نشاند.

 این شادی ها تا شامگاه و بامداد امروز نیز ادامه داشت تا اینکه باران به صورت شلاقی بر پیکره خشکیده استان و درختان بلوط سوخته شدت و حدت گرفت.

باران از اوایل صبح با همراهی رعد وبرق و باد آن چنان اوج گرفت که کسی به خود اجازه پلک زدن را نداد.برخی از مناطق حاشیه نشین مثل پشت کمربندی هانیوان ،محله بانبور ،شهرک هجرت ، چالیمار،سبزی آباد و .... شهر ایلام با حجم عظیمی از سیلاب مواجه شدند و سیل جلوی چشم شان خودروها را با خود برد و خانه ها را تخریب نمود و منازل مسکونی و مغازه ها را پر از گل ولای نمود.

توالی  وشدت بارش تا ساعت 9 صبح امروز ادامه داشت ولحظه به لحظه بر حجم خسارت ها و نگرانی های مردم افزود.

امروز که با حالی نزار و لرزان  کو چه پس کوچه های ماتم گرفته شهرم را در هجوم سنگ ها ، سیلاب و بی توجهی ها قدم می زدم بیم و امید وصف ناشدنی را در چهره مردم می دیدم.مردمی که اوج امیدشان توقف باران بود و با خود زیر لب می گفتند : خداوند رحم کند.

بازدیدهای میدانی و توقف باران به تدریج عمق خسارت های وارده به زیر ساخت های شهری، خودرو ومنازل مسکونی ، تجاری و اداری را نمایان ساخت.

یک شهروند ایلامی که طبقه همکف منزلش پر از گل ولای شده بود به عصر ایلام گفت: این واحد را به یک خانواده اجاره داده بودم که دیشب در طول وقوع سیلاب با آسیب جدی مواجه شد و تمام لوازم منزلش با رسوبات ناشی از سیلاب دفن شده است و ساکنان آن را به سختی توانستیم نجات دهیم.

مظفر میرزاد از  شهروندان ایلامی ساکن 24 متری ولی عصر و عضو شورای شهر می گوید: این سیل ویرانگر تمام لوازم خانگی واقع در مغازه ام را تخریب نمود که بیش از 200 میلیون تومان خسارت بوده است.

وی می افزاید: شدت  وحجم سیل به گونه ای بود که یک جوان که  به شدت آسیب دیده و غرق شده بود را به سختی توانستیم از سیلاب بگیریم.

ساکنان یک منزل مسکونی واقع در نوروزآباد شهر ایلام  که تمام زندگی اشان بر باد رفته بود با تلاش مضاعف گل ولای ته نشین شده در کف خانه اشان را با بیل و هر چه در دسترس بود به بیرون روانه می کردند.

به دلیل بالا بودن عمق فاجعه و در معرض آسیب بودن تمام خانوارهای ایلامی ، اکثرمردم با دستان خالی و بدون هیچ گونه کمک جانبی با چهره مغموم اما امیدوار در پی زدودن گل ولای از سطح منازل مسکونی خود بودند.


این سطح بارش (290میلیمتر) که تقریبا در صد سال گذشته بی سابقه بوده و به پدیده ال نینو معروف است به بیش از 20 هزار واحد مسکونی در شهر ایلام خسارت وارد نمود و همچنین چند محور مواصلاتی استان ایلام از جمله حمیل به سرابله،ایلام به ایوان، ایوان – قلاجه و ایلام به مهران با ریزش کوه مواجه شد.

مهندس پولادی معاون عمرانی استاندار می گوید: حجم بارندگی ها ظرف 48 سال گذشته در تاریخ صد ساله استان بی سابقه بود وبه دلیل اینکه تمام جریانات آب از چهار اطراف در سطح شهر ایلام جاری شد حجم خسارت چشمگیر بوده است.

وی با بیان اینکه به 40 درصد  از منازل مسکونی شهر ایلام خسارت مالی وارد آمده است افزود: در این حادثه غیرمترقبه به بیش از 20 هزار منزل مسکونی و هزار دستگاه خودرو خسارت وارد آمده است.

شاپور پولادی ادامه داد: 50 درصد از ظرفیت آب شرب شهر ایلام به دلیل خسارت کامل به تاسیسات آب در گل گل تخریب شده و 20 درصد ازمنازل با قطعی برق مواجه شده اند که در تلاش هستیم این نقیصه را رفع نماییم.

وی با بیان اینکه  برآورد اولیه ای که از میزان خسارت این سیلاب در استان شده است بالغ بر 600 میلیارد تومان است افزود:متاسفانه در این حادثه سه نفر کشته و یک نفر مفقود شده است.

و اما یک نکته. همه مسئولین استانی تلاش های خود را بکار گرفتند و کسی انتظار معجزه وشق القمر از آنها نداشت اما این نهایت توان استان در مقابله با این بحران نبود .به نظر می رسید بعد از بحران آتش سوزی های تابستان سال جاری،مسئولین کشوری و استان از آمادگی نسبتا کافی  و وافی برای مقابله احتمالی با حوادث برخوردار باشند اما این موضوع را خیابان های به حال خود رها شده تا ساعاتی بعد از این فاجعه،گواهی ندادند و تایید نکردند.

همین دو سه روز پیش بود که مانور پدافند غیرعامل در استان با حضور گسترده اکثر دستگاه های متولی در استان برگزار شد و همه گمان می برردند که نیروهای امدادی و ستادی همانطور که در یک مانور آمادگی خود را نشان می دهند وصداوسیما نیز کلی وقت برای نمایش اقتدار آنها گذاشت در حوادث واقعی نیز بتوانند بخشی از توان فیزیکی وفکری خود را بکار بگیرند که متاسفانه چنین اتفاقی نیافتاد.

در اوج این بلوشو و گرفتاری های بی حد و اندازه مردم اما در بهزیستی استان انگار خبرهایی بود.مراسم تودیع ومعارفه مدیران کل بهزیستی استان برگزار شد!!!

مراسمی که نه تنها در این شرایط هیچ گونه توجیهی نداشت بلکه بخشی از توان و وقت مسئولین استانی را به خود  معطوف نمود.

و اما سخن پایانی.گویا استان ایلام راهی به جز بحران برای حضور در صدر اخبار رسانه ملی را ندارد. یک روز جنگ ، روز دیگر زلزله ، ریزگردها ، روزی دیگر با آتش سوزی بلوط های کهنسال بلوط و اکنون نیز با ال نینو و این بحران کماکان ادامه دارد.

و برای سرزمین زجر کشیده ام می نویسم تنها تو می مانی و مشتی کاه برای بادها........

نظرات   

 
0 # ....... 1394-08-08 06:28
هیچ بحرانی یک شبه بوجود نیامده ، آنچه امروز می بینیم محصول کشتی است که در گذشته های دور است. آیا شخصیت و منش و کارکرد شما زاییده امروز شماست، هرگز.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # ed 1394-08-08 09:30
وقتی هواشناسی ایران النینو را جدی نگرفت
النینو ایلام را نابود کرد ،امروز ایلام فردا شاید تهران
هرچند هواشناسی کشور بطور محافظه کارانه ای سعی در انکار پدیده النینو داشت اما افشای نامه محرمانه وزارت نیرو وهشدار به ادارات تابعه مشخص کرد امسال ایران پاییز و زمستان سختی داره و باید با النینو دست وپنجه نرم بکنه ، اولین ترکشهای النینو امروز ایلام رو تقریبانابود کرد اب و برق وگاز شهر قطعه و تقریبا همه شهر رو سیل فرا گرفته عده ای کشته شدند و عده ای هم مفقودند این هنوز اول پاییزه معلوم نیست هدف بعدی النینو کجا باشه شاید تهران
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # علی 1394-08-09 10:38
بنازم به قدرت وهیبتت یاالهی :اگربخواهی هرلحظه دنیا را زیر وزبر میکنی ،خدایا شکرت بخاطر هرچه حکمت ومصلحتت بوده وهست فقط یک نکته مردم ومسئولین ایلام این یک تلنگربوداینقدر به مال دنیا ،به پرکردن جیبهای گل وگشاد ،به فکرماشینهای آنچنانی نباشید واینقدرنیازمندا ن ومستضعفین جامعه را با تجملات خود آزارندهیدبیایید ازآنچه که خدابهمان داده همدیگررا کمک کنیم تا بلاهای سختتر وجدیدتری به سراغمان نیایدوحسرت بدل نشویم .یاعلی
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group