▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

حکایت نان سوخته و دهان دوخته

تحلیل عصر ایلام از سیل استان/نقش قالی برود، ایسنا از رو نرود

سیل ,ال نینو,ایلام

خبرگزاری ایسنا منطقه ایلام در یادداشتی به اسم مستعار علی مزامیر با عنوان "آدرس غلط برخی رسانه ها در جریان سیل ایلام" به نقد یکی از گزارش های عصر ایلام با باعنوان" ایلام را سیل برد مسئولان را خواب "پرداخته است که تحلیل زیر ضمن بررسی وضعیت استان پس از بحران سیل ،در پاسخ به این ادعای کذب ایشان منتشر می گردد.

 هرچند حادثه ناگوار سیل در استان زمینه ایجاد فضای همدلی و همزبانی بیشتر را در بین مردم و مسئولین ایجاد نمود اما با عرض تاسف در این مقال به جای اینکه در پسا بحران با یک آرامش بیشتری حوادث و اتفاقات بعد از سیل را به کنکاش بنشینیم و تحلیل نمائیم، یک رسانه با ایجاد حواشی و  تنگ نظری سعی در جوسازی منفی دارد که علیرغم میل باطنی به برخی از این ادعاها به صورت کلی در انتهای تحلیل پاسخ داده می شود.

بارش شدید باران و متعاقب آن جاری شدن سیل مهیب در استان ایلام در پنج شنبه هفته گذشته خسارت یک هزار و 50 میلیارد تومانی را به این استان وارد نمود که رسانه های مختلف هر کدام به فراخور شرایط بدان پرداختند که در این مجال از همه آنها تقدیر می شود.

 ازحدود ساعت 5 بامداد همان روز خبرها، عکسها و فیلم های زیادی از این حادثه غیر مترقبه در فضای مجازی منعکس و منتشر شد که نشان دهنده عمق فاجعه بود.

پیش بینی این میزان بارش وسیل را هیچ کدام از مردم و مسئولان به صورت تام و تمام در استان و حتی کشور جدی نگرفتند و تاخت و تاز بارش در قامت "ال نیو" در اولین بارش پاییزی، خیابان های ایلام را به محلی برای تردد سیل و سنگ تبدیل نمود و بدین سان همانی شد که چهار نفر کشته و 27 نفر مصدوم شدند و به چهل درصد از زیرساخت های استان خسارت وارد آمد.

"روزنامه دنیای اقتصاد در تاریخ چهارم آبان در تیتری با این عنوان که آیا ال نینو به ایران می آید یا نه نوشت: سرانجام بعد از اختلاف وزیر نیرو و سازمان مدیریت بحران با سازمان هواشناسی بر سر « ال‌نینو»، وقوع این پدیده در کشور از سوی رییس سازمان حفاظت محیط‌ زیست قطعی و حتمی عنوان شد و حال باید منتظر بارندگی، سیلاب‌های ناگهانی، خشکسالی و اثرات ناهنجار وقوع این پدیده باشیم .

ماجرا از آنجا آغاز شد که مرکز پیش‌بینی آب و هوای آمریکا وقوع پدیده ال‌نینو و تاثیر آن در ایران را پیش‌بینی کرد اما بعد از واکنش اعلام آماده‌باش وزارت نیرو و شرکت ملی گاز ایران برای مقابله با یک زمستان سرد، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور با اعلام صریح اینکه زمستان سردی پیش رو نداریم گفت: "بر اساس مدل‌های اقلیمی فصل پاییز و ماه‌های ابتدایی زمستان نه‌تنها سردتر نخواهد بود بلکه دمای هوا، گرم‌تر از حد نرمال پیش‌بینی شده است". اینچنین بود که بین علمای فن اختلاف افتاد و با اینکه سازمان مدیریت بحران کشور هم خواستار آمادگی و همچنین اطلاع‌رسانی پیامد‌های ال‌نینو به سازمان‌ها و ارگان‌ها شد و حتی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران هم از تمهیدات لازم برای گازرسانی در زمان ال‌نینو خبر داد اما احد وظیفه، رییس سازمان هواشناسی کشور از حرفش برنگشت.

با توجه به این که پیش بینی این سیل و میزان بارش در سطح کشور و حتی استان با تناقض مواجه شد و برخی وقوع ال نینو را در استان و کشور امکان پذیر ندانستند، اما هواشناسی بعد از بررسی های چند باره از مدل های هواشناسی دریافت که بارش شدید باران در غرب کشور اجتناب ناپذیر است .اعلام این خبر در حالی بود که کار از کار گذشته بود به گونه ای که استان ایلام فقط برای 90 میلیمتر بارش خود را آماده کرده بود یعنی حدود یک چهارم بارش های 72 ساعته استان ایلام.

اما با اینحال هیچ مسئولی در استان به  صورت قطع و یقین پدیده ال نینو را در قالب صورت هشدار در اختیار رسانه ها برای اطلاع رسانی قرار نداد و ناگفته پیداست که رسانه نیز سر خود نمی تواند یک پیش بینی را درست یاغلط عنوان نماید و به اطلاع مخاطب قرار دهد چون ابزار لازم را در اختیار ندارد.

روز قبل از  وقوع ال نینو یعنی روز چهار شنبه هفته گذشته بارش باران در شهر ایلام و آب گرفتگی معابر هشدارهای اولیه را زودتر و بهتر از هواشناسی استان به مردم و مسئولین داد ولی این هشدار نیز جدی گرفته نشد و مردم و مسئولین مرتبط  اعتنایی نکردند و شب و روز بعد(پنج شنبه) ال نینو در مقیاس و میزان بسیار شدیدتری آسمان و زمین استان را در نوردید و همانی شد که خواب و بیداری مسئولین از صدر تا ذیل برای عدم پیشگیری بیشتر و بهتر هدف تیتر عصر ایلام شد.

در همان ساعات اولیه رسانه عصر ایلام با کسب اطلاع از مراکز خبر رسانی خود عمق فاجعه را دریافت و با بیان اینکه هنوز اطلاعات دقیقی از کشته شدگان در دسترس نیست، اقدام به سرزنش مسئولین به خواب رفته و بی توجه به هشدارهای قبلی مدیریت بحران کشور، محیط زیست و هواشناسی نمود.

ساخت و سازهای غیر مجاز در مسیر سیل، عدم ساخت سیلبندهای استاندارد در مرکز شهر تا ورودی ارغوان، هانیوان و چالیمار، عدم اقدامات مناسب منابع طبیعی در حوزه آبخیرداری در مسیل ها، توپوگرافی استان و تمرکز تمام روان آب های اطراف در شهر ایلام، برخی اقدامات نادرست در حوزه عمران شهری و همچنین میزان بارش شدید باران به میزان 324 میلیمتر از عمده ترین دلایل خسارت بالای این سیل در استان بوده است.

چند اصطلاح در این مدت در ادبیات رسمی مسئولان استان بارها تکرار شد 1- میزان بارش ها در صد سال گذشته بی سابقه بوده است و 2-  میزان خسارت بسیار بالا بوده است.

همین دو اصطلاح فرصتی را فراهم نمود که مسئولین استان به خوبی ضعف در مدیریت خود را پشت این دو اصطلاح پنهان نمایند و هیچ وقت عنوان نشد ما تمام امکانات و ظرفیت های استان را برای پیشگیری از این سیل بکار گرفتیم و یا از مردم به خاطر قصور احتمالی خود عذرخواهی کنند.

به نظر نگارنده مسئولین استان بیشترین تفکر و توان خود را پس از وقوع یک بحران در استان معطوف داشته اند و اگر ظرفیت و توان خود را به دو مرحله قبل و بعد از بحران تقسیم نمایند قطعا میزان خسارت ها پایین خواهد آمد.

در اهمیت این موضوع همین بس که به عنوان مثال یک اقدام پیشگیرانه ساده و اطلاع رسانی شب قبل در زلزله مورموری باعث شد خوشبختانه علی الرغم زلزله 2/6 ریشتری در این شهر تلفات جانی نداشته باشیم.

مهندس پولادی؛ معاون عمرانی استاندار در نشست ستاد بحران استان با حضور دکتر نوبخت اعلام می دارد که اگر امکانات لازم برای پیشگیری از این شرایط بحرانی را داشتیم، می توانستیم با اقدامات مقتضی در حوزه آبخیزداری و احداث سیل بند در ورودی های ارغوان و دیگر ورودی های شهر ایلام حوادث ناشی از سیل را به حداقل برسانیم.

در همان نشست بحران در کمال ناباوری برخی از مدیران استان در ارائه عملکرد، سرشار از تهی بودند و عمق فاجعه را برای حفظ منصب و جایگاه، پسیار پایین تر از وضعیت موجود نشان می دادند وامکانات موجود استان را کافی می دانستند که باید پرسید این موضوع را باید به پای کدام اصل مدیریتی باید گذاشت؟

این تناقض ها در سطح کلان و میانی تنها در زمان بحران آشکار شده و سرباز می کنند و اگر اجحاف نکرده باشیم استان ایلام از آمادگی لازم برای هیج بحرانی برخوردار نیست.

در حالی که به گفته مهندس پولادی کل ماشین آلات استان ایلام 20 دستگاه لودر ،50 دستگاه کف کش تخلیه آب، سه دستگاه بیل مکانیکی و 20 تانکر است، مدیریت نمودن  سیل و بارش 324 میلیمتری باران در طول 72 ساعت در استان با کدام متر و منطق انجام می شود؟

زیر ساخت های نحیف و نظارت بسیار ضعیف دستگاه های نظارتی در اجرای پروژه های عمرانی در شهر ایلام نه تنها صرفاًمختص به این دولت نمی باشد بلکه  ناشی از عدم توجه کافی به این استان از ابتدا تاکنون می باشد و همچنین باید ریشه این بی مسئولیتی را از آن سالهایی که اعتبار همین سیلبندها 15 میلیارد تومان بود پیدا کنیم تا ردپای پیمانکار، شهرداری و ناظرین آن پروژه به خوبی نمایان شود.

اما این دولت نیز به اندازه دو سال مقصر است که اقدامات لازم در حوزه آبخیزداری در مسیل ها را به خوبی رصد نکرده ودقیقه 90 به فکر ساخت سیلبند افتاده اند که ال نینو مهلت نداد و این دولت در  این دو سال نه سیلبندی ساخته و نه کلا پروژه ای کلان در استان را به سرانجام رسانده است.

شخصی خوش فکر در محله نوروز آباد را می شناسم که ال نینو را جدی گرفت وضمن اینکه با اقدامات پیشگیرانه خانه و زیر زمین خانه اش را به خوبی محکم کاری نمود، سگ همسایه را هم دزد معرفی نکرد. من سخنان مهندس کرمی، مدیریت بحران را می پسندم که می گفت: ما در مواجهه با بحران مقابله محور هستیم در صورتی که باید پیشگیرانه محور باشیم.

بدین ترتیب اگر دولتمردان و مسئولین در استان نیاز می دانستند که به مطالب عصر ایلام یا هر رسانه ای جواب دهند هیچ ابایی برای پاسخگویی نداشتند و بعید می دانم در این راستا نیاز به زبان الکن و خبرگزاری شما باشد.

مدیرکل بحران استانداری ایلام در گفتگو با ایرنا از رسانه های جمعی و فعالان شبکه های مجازی استان خواسته است که در مورد پرداخت اعتبار 100 میلیارد ریالی از سوی ستاد بحران کشور به دنبال وقوع سیل، فرافکنی و اخبار ضد و نقیض که موجب تشویش اذهان عمومی می شود را منتشر نکنند.

احمد کرمی بیان می دارد که مردم آسوده خاطر باشند که این 100 میلیارد ریال نه غرامت آسیب های وارده و نه پایه خسارت پرداختی به استان است که در برخی رسانه ها به صورت غلط این اعتبار را به عنوان پایه و یا کل پرداخت خسارت دولت به استان منتشر کرده اند.

بنابراین خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) به عنوان رسانه دولت همواره به عنوان منبع مورد وثوق اکتر رسانه های استان می باشد و اگر قرار باشد مسئولین دولتی پاسخی به دیگر رسانه ها بدهند از این طریق اقدام خواهند نمود که مصاحبه مهندس کرمی نیز گواهی است بر این مدعا.

به دلایل  وعوامل این حادثه در فرصت ومجالی دیگر خواهیم پرداخت اما ذکر این نکته که چرا یک رسانه باید به جای مسئولین پاسخ رسانه دیگر را بدهد مقوله ای است که در ادامه به بخشی از دلایل این اتفاق پرداخته می شود.

ما در رسانه عصر ایلام سعی بر آن داشته ایم که همواره سرعت،دقت و صحت را در حوزه خبر واطلاع رسانی مد نظر قرار دهیم و خوشبختانه به گفته بسیاری از صاحبنظران این عرصه در این راستا تا حدودی موفق بوده ایم و تلاشمان این بوده که از هیچ جناح، حزب و سمتی دفاع نکنیم و از توانی که داشته ایم در راه منافع مردم و نه منافع شخصی صرف کنیم. اما متاسفانه بر خلاف اصول و منطق رسانه ای چندی است که خبرگزاری ایسنا بر سر ماجراحویی هایی که بر ما مبهم و نامعلوم است، قصد گزیدن و سرزنش عصر ایلام را در پیش گرفته و بر ما این امر محرز گردیده است.  البته شاید به این خاطر است که عصر ایلام حقوق مردم را خط قرمز خود می داند و بر نمی تابد که حقی از مردم تباه گردد حتی اگر طرف این حق مسئولین و دولتیون باشند. اینگونه به نظر می رسد که هرگاه عصر ایلام زبان به گلایه از دولت می گشاید ایسنای ایلام برای دولت نقش دایه مهربان تر از مادر را بازی می کند و با خوش خدمتی بیشتر از هر مسئول و هر رسانه ای در پی مطرح نمودن، اول نشان دادن خود و عواملش و همچنین دفاع ناشیانه از مسئولین بر خطای خود می افزاید.

هرجایی که منافع دولت و مسئولان در استان به خطر بیفتد و یا اینکه نقدی بر آنان وارد شود، دست بکار می شود و خود را نخود هر آش می کند و به عنوان صدای دولت قد علم می کند. ای کاش ایسنا به رسالت اصلی خود بپردازد و در عرصه اطلاع رسانی عملکردی بیطرفانه داشته باشد و خود را مقبول و دیگران را مردود نداند زیرا همه چیز را همه گان دانند و همه گان هنوز نزاده اند.

البته این اصل همواره استوار است که هرکس برای مقصد خود دلبری می کند و متاسفانه ایسنا مقصد خود را بر رضایت مسئولان و دولتمردان بنا نهاده و دلبری اش نیز همین خود شیرینی هاست که زبان گویای کسانی می شود که خواسته و یا ناخواسته قصور در اعمال و نیاتشان پیداست. جالبتر آنکه مسئول از خود دفاع نمی کند اما نقش قالی اگر برود، ایسنا از رو نمی رود.

 

در جریان این سیل سایت عصر ایلام به بیان حقایقی پرداخت که شاید اگر در گذشته رعایت می شدند، اینگونه 40 درصد زیرساخت های شهر ایلام فدای کوتاهی و ندانم کاری مسئولان و دست اندرکاران زیرساخت های شهری نمی شد. در مقابل هم ایسنا سنت شکنی می کند و اظهار نظرهای بی اساس و مغرضانه خود را در قالب نوشته ای به قلم شخصی با نام مستعار "علی مزامیر" منتشر می کند. هدف این اقدام به چالش رهنمون ساختن ایم سایت است اما غافل از آن که این رسانه پشت پرده ای ندارد و از ابتدای فعالیت خود طبق گفته دیگران همواره به صداقت و یکرنگی شهرت دارد.

خبرگزاری ایسنا گویا رسالت و وظایف خود را فراموش کرده که مدام در فکر آن است که کدام رسانه به نقد دولت پرداخته تا زبان مسئول مذکور شود و انتقام بستاند و بدتر اینکه به جان رسانه ها افتاده است و رسانه های باصداقت را دروغگو معرفی می کند و وای به روزی که بگندد نمک....

عصر ایلام در همان ساعات اولیه سیل، در میان مردم بود و به تهیه گزارش و عکس از سیل و مناطق سیل زده پرداخت و مشکلات و کاستی های شهر را به قلم نگاشت و میزان خسارت ها و آسیب ها را مطابق آنچه که دیده بود بیان کرد اما ایسنا در آن ساعات اولیه نه تنها در این موضوع هیچ ورودی ننموده بلکه قصورها را با بیان مطالبی از زبان فردی ناشناس می پوشاند و می خواهد عصر ایلام را مقصر سیل و خرابی ها معرفی کند و مدیران و مسئولان از ازل تا به امروز که زیرساخت های امروز شهر ایلام حاصل تفکر و صنع آنهاست را تبرئه سازد.

این رسانه استانی(عصر ایلام) بیان حقایق از وقوع سیل را بعنوان دغدغه مردم مطرح نمود و تلاش کرد آنچه را می بیند، بنگارد و رنج و مشکلات مردم و سیل زدگان را به قلم بکشد؛ درددل مردمی را که جان پناه خود را از دست داده اند را بنویسد؛ اندوه مال باخته ای را بیان کند؛ بازماندگان جان باخته ای را تسکین دهد و... اما در مقابل ایسنا این واقعیات را انکار می کند و همه این اتفاقات را نفی می کند و این اتهام را نثار عصر ایلام می کند که به دنبال تشویش اذهان عمومی است و قلم خود را در راه غلط و نادرست صرف کرده است. حال جای این سوال پیش می آید که کدام رسانه راستگوست؟ وجدان محکمه ای است که نیاز به قاضی ندارد و مخاطبان این مطلب خود قضاوت کنند که کار کدام رسانه درست و منطقی است. عصر ایلام که در اولین لحظات وقوع سیل به میان مردم می رود و از آن گزارش تهیه می کند و خبرگزاری ایسنا بسان مَثَل "نادیده از کور بدتر است" مشکلات و رنج مردم را نمی بیند و بی هیچ برهان و دلیلی به منتقدان عملکرد مسئولان در جریان سیل حمله ور می شود و آنان را دروغگو و ناشران اکاذیب معرفی می کند.

طبق آمارها حدود 40درصد آسیب جدی به زیرساخت های ایلام وارد شده و عصر ایلام این واقعه اسفناک را با تیتری به رشته تحریر درآورده اما ایسنا این واقعه کلان را نمی بیند و خوشحالی نویسنده مطلب برای درج تیتری جالب و جنجالی را پیش روی سیل زدگان در استان می گذارد و با حمایت از قاصران مهر تایید می زند. در جایی که امداد رسانی مسئولین بعد از یک سیل وحشتناک امری طبیعی و وظیفه ذاتی دستگاه های امدادرسان می باشد، حال عدم اطلاع رسانی صحیح به مردم برای وقوع سیل در روزها و شبهای قبل و حتی همان شب خواب مدیران محسوب نمی شود؟ اصلاً معارفه یک مدیر کل در استان در شرایط سخت سیل و خسارت ناشی از بیخیالی علمای فن نیست؟

این خبرگزاری زیر نظر جهاد دانشگاهی که یک نهاد فرهنگی ، پژوهشی، آموزشی است که در سال 59 تاسیس شده و یک نهاد عمومی غیردولتی است و یکی از اصلی ترین وظایف آن ترویج فرهنگ و هنر اسلامی است، چگونه فرهنگ و اخلاق را زیر پا می گذارد و یک رسانه را در روز روشن به دروغگویی متهم می نماید.

ایسنا یک خبرگزاری بسیار ارزشمند در سطح کشور است وامیدواریم مدیران مرکزی ایسنا در گزینش خبرنگاران در استان ها بویژه استان ایلام جلوی بدنام شدن این رسانه را بگیرند و باشد که جناب مهری پور در استان نیز ضمن جلوگیری از احساسی عمل نمودن برخی از عوامل ایسنا در انتشار مطالب بی ارزش و بی اساس آن هم در تیتر یک ایسنای ایلام، این رسانه را در مسیر آگاهی افزایی و اطلاع رسانی مفید که همان رسالت اصلی آن است برگرداند.

دیگر اظهار نظرهای سخیف شما را درخصوص شخص بودن و اطلاع رسانی بدون سند و اعتبار سایت های خبری را به زمانی دیگر موکول می کنیم چون از حوصله شرایط کنونی استان خارج است.

 

نظرات   

 
+1 # خبرنگار 1394-08-15 16:23
نمیدانم نویسنده مطلب فوق چه کسی بوده اما با رعایت ادب و احترام، ممنظور خود را به بهترین نحو ممکن رساند و حقیر به عنوان خبرنگار و یک مخاطب قانع شدم.
این سوال نیز برای من همیشه مطرح بوده که چرا ایسنای ایلام خود را به مسئولین می چسباند و حتی زمان انتقاد از میئول فرا می رسد خود را کوچه علی چپ می‌زند.
رسانه باید صدای مردم و گوش مسئولین باشد نه بادیگارد مسئولین.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # مخاطب 1394-08-18 10:11
من که هر دو مطلبو خواندم برعکس فکر می‌کنم، نقش قالی برود عصر ایلام از رو نرود.. یه کمی هم باید منصف بود برادر من.برو جمع کن بساطتو.
اگه راست میگی این کامنتو بذار.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group