▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

پنجشنبه 1 فروردين 1398 Thursday 21 March 2019 14 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

در دومین همایش و اختتاميه جشنواره اتحادیه مطبوعات

درخشش سه روزنامه نگار ايلامي در جشنواره مطبوعات محلي كشور

اتحاديه مطبوعات محلي

عصر ايلام: دومين همايش اتحاديه مطبوعات محلي استان هاي كشورروز چهارشنبه 20 آبان درسالن همايش هاي نمايشگاه مطبوعات سراسر كشور در مصلي تهران با شناخت افراد برگزيده به كار خود پايان داد و استان ايلام با كسب سه رتبه برتر در اين جشنواره درخشيد.

 به گزارش اتحاديه مطبوعات محلي كشور دردومین همایش مدیران نشریات استانی که با حضور حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی برگزارشد، یکبار دیگراصحاب مطبوعات محلی کشور قابلیت های فرهنگی-مطبوعاتی خود را انعکاس دادند. حضورحدود ۳۰۰ نفرازمدیران مسول نشریات محلی ونکوداشت برگزیدگان آثارمطبوعات محلی ونیز برگزاری برنامه تربیون آزاد باهدف بیان مشکلات صنفی وپاسخگویی مسئولان، عیار و اعتبار این همایش را ارتقا داد.
در اين همايش حسن حیدری مدیرعامل این اتحادیه درسخنانی اجمالی به اهم فعالیت های یکساله این اتحادیه اشاره کرد و گفت:
سال گذشته تمام سعی خودرابه کارگرفتیم تابتوانیم درکنارمطبوعات محلی باشیم وبا اتخاد راهبرد های اساسی بتوانیم مطالبات صنفی رابه گوش مسئولان برسانیم.
حیدری درادامه افزود: در دیدارهیات مدیره با وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی مطالبات صنفی و رویکرد های این اتحادیه و نیزعمده ترین جالش های پیش روی مطبوعات محلی مطرح شد که ایشان ضمن اعلام حمایت جدی ازاین اتحادیه، در راستای ارتقای جایگاه اتحادیه ورفع موانع فعالیت های مطبوعات محلی قول مساعد دادند.
همچنین دردیداری جداگانه با معاون ریس جمهور ورییس سازمان برنامه وبودجه جناب آقای نوبخت موضوع افزایش یارانه مطبوعات درسال آینده ازسوی ایشان به وزارت فرهنگ وارشاداسلامی ابلاغ شد.
مدیرعامل اتحادیه مطبوعات محلی کشوردرخاتمه اهم فعالیت های این اتحادیه رابه شرح زیربیان کمک نمود:
برگزاری نمایشگاه مطبوعات محلی درمجلس شورای اسلامی
حضوردرنمایشگاه مطبوعات غرب کشور
برقراری ایستگاه مطبوعاتی اربعین درپایانه مرزی مهران
برگزاری همایش های یکروزه دراستان های گیلان، اصفهان،لرستان، همدان
ارایه مشاوره حقوقی رایگان به اصحاب مطبوعات محلی
حضور و نشست تخصصی بررسی چالش های مطبوعات محلی دردفترمطالعات وبرنامه ریزی
صدور ۴۰۰ نسخه گواهی حضور در کارگاه های آموزشی
برگزاری دوهمایش معتبراین اتحادیه درتهران
و
درادامه برنامه های این همایش خداداد ابراهیمی طی سخنانی گفت: مطبوعات محلی عیارمعتبر مطبوعات جمهوری اسلامی است اما متاسفانه همواره نگاه دولت ها به چند روزنامه سراسری معطوف بوده است.
وی به پتانسیل های موثر نشریات محلی ازجمله تولید محتواهای بومی ،دوزبانه بودن وپرداختن به فرهنگ وادبیات اسلام اشاره کرد وگفت:
همین داشته های ارزشمند موجب شده تا امپراطوری های کاغذی در برابر آنان کمرنگ جلوه یابند
از سویی دیگر نشریات دو زبانه‌ی استانی نظیر نشریات آذری-فارسی،عربی-فارسی و کردی-فارسی که به تعمیق فرهنگ بومی و حفظ زبان مادری اهتمام دارند مغفول مانده اند و اینجاست که  ضرورت برگزاری کارگاه های آموزشی و جشنواره های استانی برای این دسته  از نشریات باید در دستور کار مسولان قرار گیرد. ابراهیمی در ادامه افزود: ما همواره مطالبات صنفی و هویت مطبوعات محلی را در خبرگزاری ها و مطبوعات فریاد زده ایم که آقایان مسئول! وزرا! وکلا! ماهم مردمانیم!
ورسانه ها ازبان ما نوشتند:
آقای وزیر لطفا صدای مطبوعات محلی را بشنوید
اجازه نمی دهیم شهروند درجه دوم تلقی شویم چراکه ما متن هستیم نه حاشیه
مطبوعات محلی در جبهه جنگ نرم با شمشیر چوبین حضور دارند
ریس اتحادیه مطبوعات محلی درخاتمه افزود:
متاسفانه برخی رقبای ما چشم دیدن یک صنف مطبوعاتی استانی را ندارند وهمواره با ایجاد مزاحمت و سنگ اندازی سعی در تضعیف این اتحادیه را دارند این حرکت های مذبوحانه ازسوی برخی سیاسیون و رانتخواران مطبوعات کشور صورت می گیرد. که البته این اقدام آنان جیغی کودکانه و از سر استیصال بیش نیست و بی گمان هیات مدیره متعهد که اغلب از پیشکسوتان جهاد و شهادت هستند در برابر آنان ایستادگی خواهند کرد.
گفتنی است در این همایش که با حضورصمیمانه بیش ازسیصد تن ازاعضای این اتحادیه برگزار گردید، از برگزیدگان جشنواره مطبوعات محلی نیز تجلیل به عمل آمد.

معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه شورای هماهنگی پنج عضو دارد، افزود: شرکت تعاونی مطبوعات، انجمن روزنامه های غیر دولتی، انجمن مدیر مسئولان نشریات کشور، انجمن صنفی نشریات کشاورزی و انجمن مدیران رسانه های استان تهران ٥ عضو شورای هماهنگی تشکل های مدیریتی هستند که تمامی طراحی ها و دیگر امور نمایشگاه مطبوعات را به عهده داشتند.

وی درباره نقش مطبوعات محلی در توسعه کشور توضیح داد: برای توسعه کشور راهی جز توسعه مناطق کشور و استان ها نداریم اما متاسفانه حمایت از مطبوعات محلی از صحبت هایی است که در سخنرانی ها به آن اشاره می شود اما جامعه عمل به آن پوشانده نمی شود لذا باید توسعه مطبوعات محلی را در سیاست های خود اعمال کنیم؛ مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم باید راه را برای تحقق این برنامه هموار کند.

انتظامی ادامه داد: برای گسترش نشریات محلی باید قانون مطبوعات و آیین نامه اجرایی در جلوگیری از توزیع مجزای ویژه نامه های روزنامه های سراسری اجرا شود. همچنین ویژه نامه هایی که در قالب لایی در روزنامه ها قرار می گیرند نمی توانند بیش از ٣٠ درصد آگهی بگیرند. اگر این قانون عملی شود آگهی ها به سمت مطبوعات محلی سوق پیدا خواهد کرد.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در خصوص ایجاد عدالت رسانه ای، اظهار داشت: یارانه روزنامه ها و نشریات دولتی و متعلق به بخش عمومی به طور کامل حذف شد چون میزان اعتبارات داده شده به مطبوعات بسیار کم بود و هر سال مقدار ناچیزی به آن افزوده می شد؛ بنابراین تصمیم گرفتیم در راستای حمایت از خصوصی سازی، حمایت های یارانه ای از نشریات دولتی و متعلق به بخش عمومی حذف و این حمایت ها را به سمت مطبوعات خصوصی و محلی سوق دهیم.

انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عنایت ویژه دولت و وزارت ارشاد به استان کم برخوردار و نشریات استانی این مناطق گفت: معاونت مطبوعاتی یارانه استان های کم برخوردار را سه برابر کرد تا آنها بتوانند در شرایط بهتری کار کنند.

در پايان اين مراسم افراد برگزيده از سراسر كشور معرفي شدند كه سه تن از اصحاب مطبوعات محلي استان ايلام موفق به كسب سه عنوان برتر در بخش هاي مختلف شدند.

به گزارش عصر ايلام در بخش وي‍ژه جناب آقاي حسين خدنگ از هفته نامه پيغام ايلام در موضوع محيط زيست اين جشنواره موفق به كسب رتبه دوم شد.

مهدي كاكاخاني از هفته نامه وريا در بخش تيتر توانست موفق به كسب رتبه اول اين جشنواره شود.

در بخش تخصصي اين جشنواره نيز فرج اله صيدمحمدي از هفته نامه نداي ايلام در بخش يادداشت حائز رتبه سوم اين جشنواره شد.

تنديس جشنواره، لوح تقدير و هداياي نفيس به برگزيدگان اين جشنواره اعطا شد.

 

 

نظرات   

 
+1 # مهدی 1394-08-23 19:17
تبریک به همه عزیزان
مخصوصا آقای صید محمدی
بخاطر کسب رتبه در بخش یادداشت خبری
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group