▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

با همکاری دانشگاه فرهنگیان و حمایت فرهنگ و ارشاد استان

"يادهاي يادگار "نقد شد

يادهاي يادگار

عصر ايلام: جلسه نقد و بررسی کتاب «یادهای یادگار» مجموعه خاطرات سردار رشید اسلام «حاج یادگار امیدی» فرمانده اطلاعات عملیات لشکر11 امیرالمومنین (ع) استان ایلام در دوران دفاع مقدس در سالن اجتماعات فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان ايلام برگزار شد.

مؤلف این کتاب آقای محمدعلی قاسمی و ناشر آن انتشارات سوره های عشق است. جلسه نقد کتاب با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مدیریت دانشگاه فرهنگیان در قالب تفاهم نامه بین دو دستگاه برنامه ریزی و اجرا گردید.

علی محمد سهراب نژاد معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه فرهنگیان:

 از این که فضایی به وجود آمده است تا استاد و دانشجو و مفاخر علمی و فرهنگی استان با صمیمیت به گفتگو بنشینند و از ادبیات مقاومت و پایداری استان سخن بگویند بسیار خرسندیم.  

ابتدا آقای زهرایی مدیر کانون فرهنگی و هنری عصر پیام به نمایندگی از طرف ارشاد اسلامی، خیر مقدم گفت و حضور جمع مشتاق فرهنگ و ادبیات را در ارشاد اسلامی کاری شایسته و در خور تحسین دانست. سپس آقای سهراب نژاد معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه فرهنگیان استان که مدیریت جلسه را به عهده داشت ضمن تقدیر از همت مدیرکل فرهیخته فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پیگیری مستمر تحقق این نشست مبارک آمادگی دانشگاه فرهنگیان را برای تداوم این جلسات در محیط های دانشگاهی اعلام داشت و ضمن تأکید بر توجه به ادبیات مقاومت و پایداری، انتخاب این کتاب را برای نقد و بررسی توسط ارشاد اسلامی به فال نیگ گرفت و نقد سازنده را لازمه پیشرفت و ترقی دانست و از تلاش های صادقانه ی آقای قاسمی در جمع آوری و تدوین این اثر ماندگار قدردانی نمودند و از این که فضایی به وجود آمده است تا استاد و دانشجو و مفاخر علمی و فرهنگی استان با صمیمیت به گفتگو بنشینند ابراز خرسندی نمود. در ادامه جلسه دو نفر از شخصیت های علمی و فرهنگی حاضر در جلسه به بحث و بررسی و نقد کتاب یادهای یادگار پرداختند.

بهروز سپیدنامه عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام و مدیر گروه علوم انسانی دانشگاه فرهنگیان:


تاریخ هر ملت نیازمند قهرمانان ملی است. قهرمانانی که به عنوان گروه مرجع و الگوهای نسل بعد از خود به شمار می روند. در اسطوره هایی که در آیینه­های آن می توان عزت و شرف، آزادگی و مبارزه را مشاهده نمود.

 ابتدا آقای بهروز سپیدنامه عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام و مدیر گروه علوم انسانی دانشگاه فرهنگیان به عنوان ناقد اول این کتاب گفت: جنگ، رخدادی تاریخی و پدیده ای زمان­مند است که در صورت عدم توجه در غبار فراموشی فروخواهد رفت. براین اساس ضرورت تدوین تاریخ مدون جنگ دوچندان می نماید. در کنار چنین امری توجه به وقایع نگاری و تاریخ شفاهی نیز امری بسیار لازم و بایسته به شمار می رود که سبب پدیدارشدن زوایای تاریک و نامکشوف تاریخ جنگ خواهد گشت. تاریخ شفاهی یکی از شیوه های پژوهش در تاریخ است که به شرح و شناسایی وقایع، رویدادها وحوادث تاریخی براساس دیدگاه ها، شنیده ها، عملکرد شاهدان، ناظران و فعالان آن ماجرا می پردازد. تاریخ شفاهی حتی در صورت مکتوب شدن خصلتی گفتاری دارد. صفت شفاهی بودن تاریخ به معنی تقابل با تاریخ کتبی نیست بلکه مکمل آن به شمار می رود.

مهمترین تکنیک جمع آوری اطلاعات در تاریخ شفاهی، مصاحبه است .براین اساس ضرورت تسلط واقعه نگار و پژوهشگر بر مبانی علمی این روش دوچندان می نماید. مصاحبه به عقیده صاحبنظران بیش از این که علم باشد هنر است. پژوهشگر مانند کاوشگری دل کوه ها را می شکافد تا به گوهرهای دست نایافتنی دست یابد. محمد علی قاسمی در کتاب یادهای یادگار تکنیک مصاحبه را به خوبی اجرا کرده است و توانسته است هنرمندانه و با صرف وقت فراوان و آمیختن آن با عشق و علاقه، تاریخ خاموش را به گفتار درآورد و حاصل آن به کتابی انجامید که هم از جنبه های هنری قابل تامل است و هم از منظر ارزش پژوهشی و استنادی.

جلوه های دیگری که دریچه آن می توان کتاب را مورد بررسی قرار داد فرایند اسطوره سازی و اسطوره زدایی آقای قاسمی در این کتاب گران سنگ است. نیک می دانیم که تاریخ هر ملت نیازمند قهرمانان ملی است. قهرمانانی که به عنوان گروه مرجع و الگوهای نسل بعد از خود به شمار می روند. در اسطوره هایی که در آیینه­های آن می توان عزت و شرف، آزادگی و مبارزه را مشاهده نمود.

از سویی دیگر اسطوره ها و الگوها زمانی می توانند الگوی نقش باشند که قابلیت دسترسی داشته باشند یعنی افراد رسیدن به مقام آنها را ناممکن ندانند و این اتفاق(اسطوره زدایی) در کتاب رخ داده است یعنی یادگار امیدی از کارگری ساده به عارفی واصل تبدیل می شود.


عبدالستار منصوری مدرس دانشگاه فرهنگیان:

- بازخوانی و بازگویی رخدادهای جنگ بازخوانی تاریخ مردمانی است که مقاومت و آزادگی و آزادمنشی را ترجمانی گویا بودند.

 - از محاسن این اثر روایت خاطره توسط کسانی است که خود اکنون خاطره اند. سردار رشید اسلام شهید صارم طهماسبی که اسیر گوش­برها شد و بین او و یادگارش فاصله ها افتاد از آن جمله است.

 

عبدالستار منصوری مدرس دانشگاه فرهنگیان به عنوان منتقد دوم این کتاب گفت: یکی از درخشان ترین سرمایه های دفاع مقدس هنر و ادبیات آن است که بخش بزرگی از هنر و ادبیات انقلاب اسلامی است. در این باب تلاش هنرمندان، شاعران و نویسندگان قابل تأمل است اگر جنگ و دفاع مقدس را یک گنجینه بدانیم ثبت روایات و نشر خاطرات رزمندگان همانند رگه­ای از مواد ذی قیمتی است که در معدنی یافت می شود و با دنبال کردن آن می توان به گنجینه ای عظیم از آثار ادبی و روایی دفاع مقدس دست یافت. بر این اساس بازخوانی و بازگویی رخدادهای جنگ بازخوانی تاریخ مردمانی است که مقاومت و آزادگی و آزادمنشی را ترجمانی گویا بودند. بیان خاطرات جنگ در عین شیرینی و ظرافت و صمیمیت بسیار حساس و شکننده است آنجا که شائبه­ی سستی در بیان وقایع و تصنعی و ساختگی جلوه دادن صحنه ها مطرح باشد رسالت نویسنده را بسیار سنگین می کند به گونه ای که برخی قلم زدن های غیر مسئولانه راویان و شاهدان عینی صحنه های خوف و خط را به اکراه وامی­دارد تا جز برای ادای دین به یاران از دست رفته شان حاضر به بیان حوادث و وقایع نباشند(مستند به صفحه 155و156کتاب).

نقد تأثیر واقعی آثار هنری را توجیه می کند و خط سیر ذوق و هنر را در هر زمان معلوم می دارد. هنر متعالی را درجه می دهد و موجد تحول شگرف در عالم ادبیات می گردد مشروط به این که دور از شائبه اغراض باشد.

در حوزه نقد لغوی این کتاب دارای دایره واژگانی وسیع و تراش خورده،کاربرد حکم، خلق تعبیرات و ترکیبات زیبا، درست و خوش آهنگی است که منجر به حسن تألیف می شود. در حوزه نقد فنی، نویسنده اثر با آگاهی از اصول و قواعد بلاغت اعم از معانی و بیان و بدیع در کاربست قواعد و اصولی که معیار و میزان سلاست و مقیاس راستی طبع و قریحه وی است توفیق داشته است به گونه ای که آرایش های کلام نه یک امر زینتی صرف بلکه وسیله ای برای بیان مقاصد معرفتی است. کلام در عین صمیمیت و سادگی روایات درهرجایی طبیعی نمود یافته است مانند: «این روزها به رنگ روزهای رقیق آن سال ها نیست. پاکی از سر و روی همه می بارید. دریا رنگ و رویی نداشت. چیزی به نام نفاق در بین بچه های باغ ملکوت معنایی نداشت.»

اگرچه بسیاری از خاطرات مربوط به یک رخداد در تاریخ مشخص است شائبه تکراری بودن اولین نکته ای است که به ذهن می رسد ولی همان­طور که نویسنده محترم آورده است هر راوی از زاویه ی دید خویش به قضاوت نشسته است و از طرفی چون بیان سر عشق است نامکرر به نظر می رسد .

یک قصه بیش نیست غم عشق، وین عجب         کز هر زبان که می شنوم نامکرر است

از محاسن این اثر روایت خاطره توسط کسانی است که خود اکنون خاطره اند. سردار رشید اسلام شهید صارم طهماسبی که اسیر گوش­برها شد و بین او و یادگارش فاصله ها افتاد از آن جمله است.

از ویزگی های ساختاری خاطره صمیمیت زبان، نثر روان و یکدست، برجستگی حوادث، واقع گرایی و پرهیز از خیال پردازی و ذهنیت گرایی، روانی و روشنی و مشخص بودن زمان و مکان است.

در ادامه آقایان : سلیمانی مسئول کمیسیون فرهنگی شورای شهر ایلام، آقای امیدی به نمایندگی از ناشران، دکتر شادی گو، دکتر اکبری و آقای نظری-ناشر کتاب- به بیان دیدگاه های خود درباره کتاب پرداختند و به محاسن و نارسایی های کتاب اشاراتی نمودند در ادامه آقای محمدعلی قاسمی در سخنان کوتاهی به بیان مظلومیت استان در ثبت تاریخ شفاهی جنگ پرداخت و میزان ثبت شده ی حوادث و خاطرات روزشمار جنگ درباره استان ایلام را بسیار ناچیز دانست و ثبت خاطرات دلاور مردانی چون حاج یادگار امیدی را وظیفه ای ملی و خدمت به تاریخ ایلام و ایران و بشریت عنوان کرد و ضمن پذیرش برخی از نارسایی های شکلی در نگارش و طراحی و حروف چینی کتاب ابراز امیدواری کرد که در چاپ های بعدی نواقص برطرف شود. لازم به ذکر است در این جلسه تعدادی از اعضای خانواده شهید امیدی نیز حضور داشتند.

در ادامه این نشست علي محمد نیاکان مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی با ابراز رضایت و مسرت از برگزاری این نشست از همت دانشگاه فرهنگیان در مدیریت و اجرای این برنامه تقدیر نمود و آمادگی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان را برای حمایت از این گونه برنامه ها اعلام نمود

 

 

نظرات   

 
0 # دانش مند 1394-08-24 19:54
شهید یادگار امیدی از شهیدان واقعی و مظلوم دیار ما هستند. درود بر بانیان این جلسه و نویسنده کتاب. و تشکر از مسئول سایت بابت لود مطلب.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group