▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

در گفتگو با علي حيات نيا بررسي مي شود

پیش از رخنه ترکیه به بازارهای عراق، از ظرفیت منطقه آزاد مهران استفاده کنیم

علي حيات نيا

 فاطمه مهردادیان :: عصر ايلام  -لایحه منطقه آزاد تجاري مهران با تلاش نمایندگان استان ايلام پس از موافقت رئیس جمهور برای بررسی خارج از نوبت  در مجلس مورد رایزنی قرار گرفته است. 

شهرستان مرزی مهران  كه در 85 کیلومتری جنوب استان ایلام و دارای 220 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است به عنوان منطقه آزاد تجاری اعلام شد تا مشمول معافیت از 12 قانون مالیاتی و گمرکی شده و ساکنان آن محدوده از مزایای آن نظیر ورود و خروج کالا بدون تعرفه گمرکی برخوردار شوند

 در شرایط فعلی روزانه بیش از 700 دستگاه کامیون و تریلر محموله‌های صادراتی را از استان هاي مختلف کشور به گمرک مهران منتقل می‌کنند تا پس از پشت سر گذاشتن سیر قانونی،  به کشور عراق صادر شوند. هرچند تبدیل مهران به منطقه آزاد تجاری می‌تواند مبادلات ایران با بزرگ ترین شریک تجاری عربی این کشور را افزایش دهد، اما هنوز زیرساخت‌های مورد نیاز آن نظیر شبکه ریلی، فرودگاه و جاده‌های مناسب فراهم نشده است. نگرانی از تبدیل منطقه آزاد مهران بدون زیرساخت‌های لازم به مکانی برای کالاهای کوله‌بری و چمدانی باعث شده است کارشناسان اما و اگرهایی را پیش از تصویب نهایی آن در مجلس به شور بگذارند. نگرانی‌هایی که سرعت پروژه‌های عمرانی در این استان را می‌طلبد.

در این باره با دکتر علی حیات‌نیا، استاد دانشگاه ایلام به گفتگو نشسته‌ایم.

ایجاد منطقه آزاد تجاری چقدر می‌تواند در شکوفایی استان ایلام مؤثر باشد؟

علي حيات نيا گفت: استان ایلام به‌ویژه مرز مهران به لحاظ استراتژیک و موقعیت جغرافیایی بهترین شرایط ممکن در استان‌های غرب کشور را برای تبديل شدن به منطقه آزاد دارا مي باشد.

وي افزود: منطقه آزاد ظرفیت ویژه‌ای برای افزایش توسعه تجاری، افزایش تولیدات و ارتقاء سطح مزیت‌های ملی ایجاد می‌کند و تعاملات بین منطقه‌ای و خارج از مرز را افزایش می‌دهد و منطقه آزاد مهران به لحاظ قرار گرفتن در مجاورت کشور عراق با داشتن 220 کیلومتر مرز مشترک یکی از بهترین گزینه‌های ممکن برای اعلام منطقه تجاری است.

دكتر حيات نيا با بيان اينكه در سال گذشته یک میلیارد و 200 میلیون دلار کالا از پایانه مرزی مهران به کشور عراق صادر شده است که در مقایسه با سال پیش از آن، 42 درصد افزایش داشته است افزود: این آمار نشان‌دهنده افزایش تبادلات تجاری ایران با کشور عراق است و لازم است برای بهره‌برداری از شرایط اقتصادی عراق، زیساخت‌های مورد نیاز آن که می‌تواند منطقه آزاد مهران یکی از مهم‌ترین آنها باشد، فراهم شد.

 

زیرساخت‌های مورد نیاز منطقه آزاد تجاری نظیر فرودگاه، شبکه‌های ریلی و راه‌های مناسب پیش‌شرط اعلام منطقه آزاد تجاری است. چرا در ایلام هنوز فراهم نشده است؟

اين مدرس دانشگاه اظهار داشت: زیرساخت‌هایی نظیر فرودگاه و راه‌آهن ریلی و سایر امکانات مبادله‌ای یکی از لازمه هاي اصلی ایجاد منطقه آزاد است و باید دولت‌مردان پاسخگوی آن باشند، اما نمی‌توان معطل ایجاد چنین پروژه‌های سنگینی با شرایط اقتصادی فعلی کشور بود اما بايست پس از فراهم شدن آنها برای اعلام منطقه آزاد تجاری اقدامات لازم صورت گيرد.

وي افزود: ایلام و مرز مهران پتانسیل مناسبی برای افزایش تبادلات اقتصادی و گردش سرمایه هستند و می‌توان انتظار داشت با برخورداری از معافیت 12 قانون مالیاتی و گمرکی انتظار داشت استقبال بخش خصوصی نیز برای سرمایه‌گذاری در برخی از پروژه‌های عمرانی بیشتر شود.

دكتر حيات نيا با اشاره به اينكه  ارتباط دوجانبه‌ای بین ایجاد منطقه آزاد تجاری با شبکه‌های حمل و نقل وجود دارد افزود: هر مقدار كه منطقه‌ای مورد توجه و با اهمیت در اقتصاد کشور باشد، اما به همان اندازه می‌ بايست براي پروژه‌های عمرانی که نیازمند اعتبارات کلان نیست، اعتبار تخصيص داد.

 

نگرانی از تبدیل منطقه مهران به مکانی برای قاچاق کوله‌بری و چمدانی وجود دارد. آیا ممکن است شباهتی بین این منطقه و منطقه ایجادشده در سنندج به‌وجود آید؟

وي در پاسح به اين سؤال گفت: شرایط مهران با مریوان کاملاً متفاوت است و به‌ نظر نمی‌رسد این نگرانی تبديل به واقعیت شود. حيات نيا ادامه داد: از یک سو هم‌گونی فرهنگی و زبانی بین مردم دو منطقه وجود دارد و از سوی دیگر، مرز مهران کمترین میزان قاچاق را در خود داشته و از آنجا که کشور عراق کشوری جنگ‌زده محسوب می‌شود که بازار جنوبی آن از رونق بالايي برخوردار نیست و بیشتر حجم مبادلات از محل واردات از ایران است، این نگرانی وجود ندارد.

 

با ایجاد منطقه آزاد مهران، می‌توان اثرگذاری در بازار عراق را افزایش داد؟

اين مدرس دانشگاه با بيان اينكه ترکیه در خلاء ورود ایران، بخش‌های شمالی این کشور را از آن خود کرده و بازار آن را در دست گرفته است نصريح كرد:  بخش هاي مرکزی و جنوبی این کشور که شیعه‌ هستند و قرابت دیرینه‌ای با ایرانیان دارند، بازار مناسب‌تری برای ترانزیت کالاهای ایرانی به‌شمار می‌رود و به‌نظر می‌رسد در صورت فراهم شدن زیرساخت‌های مورد نیاز مي توان اميدوار بود كه منطقه آزاد تجاری مهران بتواند در تحقق این امر و کنترل بازارهای کشور عراق نقش ارزنده‌ای ایفا کند.

وي افزود: در زمان حاضر انبارها و سردخانه‌های اندکی برای محصولات و کالاهای ایرانی از طرف كشور عراقوجود دارد که صادرات کالا را با مشکل روبه‌رو می‌کند، اما به‌نظر می‌رسد با تبديل مهران به منطقه آزاد تجاری و افزایش نقدینگی، استقبال بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این مناطق بیشتر شود.

 

قاچاق یکی از معضلات کنترل اقتصاد کشور است. با توجه به حجم بالای مبادلات، چگونه می‌توان از افزایش قاچاق به ویژه ورود کالاهای نامرغوب چینی به کشور از مرزهای عراق مطمئن بود؟

دكتر حيات نيا اظهار داشت: بهره‌برداری از منطقه آزاد تجاری در گرو مدیریت این منطقه است و  قاچاق در کشور اکنون به‌عنوان یک معضل اصلی به‌شمار می‌آید و در صورتي كه مهران تبديل به منطقه آزاد شود بايد زمينه ها و بسترهاي لازم براي جلوگيري از قاچاق فراهم گرد.

وي گفت: نقش مرزنشینان در کنترل قاچاق بر کسی پوشیده نیست، اما استفاده از منطقه آزاد تجاری برای صادرات کالاهای ایرانی و تعریف اشتغال در استان نیازمند مدیریتی کارآمد است که باید در رأس منطقه قرار گرفته و با داشتن برنامه‌های مدون برای اداره منطقه آزاد و استفاده از همه ظرفیت‌های موجود بهره برداري شود.

 

بزرگراه مهران - ایلام که به بزرگراه کربلا معروف شده است، با وجود آنکه محل تردد زائران اربعین حسینی است، هنوز تکمیل نشده است. چرا؟

حيات نيا  در پاسخ به اين سؤال گفت:  اربعین امسال با استقبال بیشتری از سوی مردم ایران روبه‌رو خواهد شد و علاوه بر زائران ایرانی، ديگر كشورها نيز مهران را براي ورود به كشور عراق انتخاب مي نمايند لذا سرعت تکمیل و ساخت و ساز در این بزرگراه به‌عنوان یک ضرورت باید توسط مسئولان محلی و مسئولان ملی مورد توجه قرار گیرد.

 

چگونه می‌توان برای کاهش بیکاری در ایلام، از منطقه آزاد تجاری مهران کمک گرفت؟

اين مدرس دانشگاه اظهار داشت: شغل اصلی مردم ایلام بیشتر دامداری و کشاورزی است و کمتر صنایع کوچک در این استان احداث شده است.

وي افزود: علت اصلی مشاغل سنتی در ایلام، نبود سرمایه و امکان جذب نقدینگی بوده است؛ لذا به‌ نظر می‌رسد با رونق گرفتن منطقه تجاری مهران بتوان اميدوار بود كه  مشاغل شهری و همچنین کارگاه‌های تولیدی به‌ویژه در حوزه صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی و صنایع غذایی و همچنین پوشاک و مصالح ساختمانی در رأس مشاغل ایجادشده در استان ایلام قرار گیرد که می‌تواند فرصت کارآفرینی برای بسیاری از جوانان و تحصیل‌کردگان بیکار این استان قلمداد شود.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group