▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

پنجشنبه 1 فروردين 1398 Thursday 21 March 2019 14 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

آيا برای پیشبرد اهداف محیط زیستی هست؟

امکان استفاده از فضای انتخابات

محيط زيست

عصر ايلام: مهتاب نظري *:: مقوله حفاظت از محیط زیست به عنوان یکی از ارکان توسعه پایدار باید یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های نامزدهای انتخابات مجلس دهم باشد.

اصطلاح صندلی توسعه پایدار با چهار رکن اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی نشان از اهمیت حفظ توازن در مدیریت این چهار رکن دارد که بتوان تعادل این صندلی را برقرار نگاه داشت. در همین راستا مسئله محیط زیست در انتخابات مجلس دهم اهمیت ویژه‌ای دارد و سیاست‌های زیست محیطی نمایندگان منتخب آینده نقشی اساسی را در برقراری توسعه‌ای پایدار ایفا خواهد کرد. اینکه محیط زیست به عنوان مسئله‌ای فراگیر چه میزان برنامه‌های نامزدهای انتخاباتی استان ایلام را به خود اختصاص داده جای بررسی و تأمل دارد.

با نزدیک شدن به تاریخ انتخابات مجلس دهم در ایلام و قطعی شدن نامزدهای حاضر در صحنه، بازار جلسات  سخنرانی و دیدارها و ارائه نظرات و نقد ها و پیشنهادات که عمدتا روی  مشکلات و کاستیهای جاری و روز  و محسوس جامعه تمرکز دارند گرم تر می شود. البته طبیعی است که هر یک از نامزدها و یا گروههای سیاسی شعاری را به فراخور حال انتخاب می کنند و در لوای آن سیاستها و برنامه های خود را اعلام می کنند، روالی که در تمام انتخابات و همه جای دنیا مرسوم است.

بدیهی است که اولویتهای مورد نظر نامزدها و گروهها بر اساس نیازهای روز جامعه و متناسب با جهت گیریهای عمدتا سیاسی آنان شکل می گیرد و صد البته موضوع جلب توجه رأی دهندگان و جذب آراء آنان قطعیت انکار ناپذیری محسوب می شود. اما از زاویه نگاه دیگری می توان فضای انتخابات را به مثابه فرصت بروز  مطالبات متن جامعه و به ویژه نخبگان در زمینه های مختلف دانست که در نهایت در بوته انتخاب قرار داده می شوند. البته منطقی است که مسائل به ظاهر مهمتر مانند رویکردهای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، بین الملل، و موضوعاتی مانند تورم و اشتغال و مسکن و ... سهم بیشتر و نمود پررنگ تری داشته باشند، هم از جانب رأی دهندگان و هم از طرف نامزدها.

شاید در این گیرودار پرداختن به موضوع محیط زیست چندان منطقی به نظر نرسد چنانکه بررسی دوره های پیشین انتخابات نیز نشان می دهد این موضوع به ندرت مورد بحث و تأکید در رقابتهای انتخاباتی بوده است و این طور به نظر می‌رسد که اگر در این باره سوالی از برخی کاندیداها مطرح نمی‌شد، محیط زیست به کلی در مناظره‌ها گم می‌شد اما از زاویه نگاه پیش گفته یعنی استفاده نخبگان از فرصت فضای انتخابات برای طرح مطالبات در حوزه های کمتر مورد توجه قرارگرفته مانند محیط زیست، پرداختن به این موضوع نه تنها توجیه پذیر که حتی می تواند ضروری تلقی شود.

اگر ارائه نظرات، سیاستها و برنامه ها در حوزه محیط زیست از طرف نخبگان مورد مطالبه قرارگرفته و از طرف نامزدها نیز اجابت شود کمترین نتیجه آن اشاعه گفتمان  در رابطه با مسایل و موضوعات محیط زیست در سطح گسترده ای از جامعه و تبدیل آنها به یک مطالبه عمومی خواهد بود و البته نتایج مهمتری بعد از برگزاری انتخابات و اجرای برنامه های اعلام شده در پی خواهد داشت. چرا که فرض بر این است که این برنامه ها و سیاستهای اعلام شده به عنوان شعارهای انتخاباتی پس از انتخاب هر نامزدی مورد رصد قرار گرفته و در ترازوی سنجش و قضاوت مخاطبان و جامعه گذاشته خواهدشد.

از این رو شاید مهمترین مسئولیت حرفه ای رسانه های فعال در حوزه محیط زیست، تشکلهای مردم نهاد، فعالان و نخبگان این حوزه ، پیگیری ارائه برنامه های شفاف نامزدها در زمینه محیط زیست باشد. مسئولیتی که با ارائه پرسشهای اساسی و با پشتوانه علمی، به دور از پیش داوریها می تواند نامزدها را به اظهار نظرهای روشن وا دارد، مسائلی مانند: توسعه منطقه ای بر مبنای آمایش سرزمین، توسعه کمی و کیفی مناطق تحت حفاظت، فعالیتهای توسعه ای در زیست بومهای حساس ،التزام به مفاد محیط زیستی  قانون برنامه پنجم، و ...

توجه نکردن به محیط زیست در تصمیم‌گیری‌ها  یکی از چالش‌های استان است برای دست‌یابی به محیط زیست پایدار، مدیریت کیفیت و کمیت منابع آبی، پایش و بهبود و کنترل کیفیت هوا، بهبود کمیت و کیفیت منابع خاک، یک‌پارچه سازی مدیریت عرصه‌های طبیعی، حکمرانی پایدار ملی در تولید و مصرف منابع انرژی، احیا جنگل‏ها، احداث نهالستانها و ... باید مورد توجه قرار گیرند


ایجاد کمیته محیط زیست در ستاد انتخاباتی نامزدها و دعوت از نخبگان دانشگاهی، فعالان رسانه‌ای و تشکل‌های زیست محیطی برای شرکت در این کمیته نخستین گامی است که برای بهبود وضعیت محیط زیست ایلام برداشته می‏شود تا بدین وسیله نقاط ضعف و قوت برنامه‌ها و سیاست‌های جاری استان را در حوزه محیط زیست شناسایی کند و براساس اولویت‌ها برنامه‌ای برای رفع کاستی‌ها و اجرای هر چه بهتر قوانین زیست محیطی ارائه نمایند و از کمیته محیط زیست خود بخواهند تا تمامی برنامه‌ها و سیاست‌های غلط اجرا شده در استان و تمامی طرح‌هایی که با نادیده گرفتن اصول زیست محیطی و نقض آشکار قوانین زیست محیطی کشور در دست اجراست، مشخص کنند و پیشنهاد‌های خود را در قالب برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت ارائه دهند

هدف این نوشته بررسی امکان استفاده از فضای انتخابات برای پیشبرد اهداف محیط زیستی  و اشاعه گفتمان و فرهنگ سازی و در نهایت سوق دادن بخشی از توجه رأی دهندگان و نامزدها به سوی مسائل محیط زیست است یک راه در رسیدن به این هدف، طرح مطالبات  و سوالات پیش روی جامعه در حوزه محیط زیست از زبان رسانه ها و نخبگان و تشکلها  در فضای انتخاباتی و ارائه پاسخ از سوی نامزدها به این سوالات است. اما درگام مهمتر می توان این هدف را با انتخاب و معرفی نامزد و یا نامزدهایی که همسویی بیشتری با موضوع محیط زیست دارند پیگیری کرد. اگر در این حوزه انگیزه ها تقویت شود باری از دوش رییس سازمان حفاظت محیط زیست برداشته می شود و در بدنه محیط طبیعی ظرفیت های زیادی است که باید از آنها استفاده شود.

*ارشد مهندسی محیط زیست -  ارزیابی و آمایش سرزمین

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group