▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

يك روز تا اربعين

مناطق مرزی ایران،صحنه عزیمت باشکوه زائران اربعین

محمدكريم ويسي عصر ايلام - محمدکریم ویسی :  همایش بزرگ مردمی و معنوی اربعین حسینی فردا چهارشنبه در کربلای معلی برگزار می‌شود و اشتیاق مردم ایران اسلامی برای حضور در این مراسم هر سال نسبت به سال گذشته پرشورتر می‌شود.

بر اساس آمار، از چند روز گذشته بیش ازیک میلیون و 600 هزار زائر از مرزهای رسمی جنوبی کشورمان چون مهران، شلمچه وچزابه به کشورعراق سفر کرده‌اند که بیشترین آمار خروجی از مرز مهران بودهاست. با تلاش فراوان مسئولان مربوطه امنیت و خدمات‌رسانی به زائران که پای پیاده راهی کربلا هستند، از چند روز پیش در مسیر حرکت آنان فراهم شده وتاکنون مشکل خاصی در خصوص خروج زائران که با در دست داشتن ویزا و پاسپورتراهی کشور عراق هستند، به وجود نیامده است.
به گزارش خبرنگاران «ایران» از استان‌ ایلام که پذیرای زائران برای خروج از کشور و ورود به  عراق هستند، مردم مناطق مرزی ایناستان‌ها علاوه بر اینکه خانه هایشان را برای خدمت به زوار آماده کرده‌اند،سفره‌هایی نیز در حد توان برای پذیرایی از زائران تدارک دیده‌اند و ازآنان پذیرایی می‌کنند. علاوه بر مساجد و مدارس، خانه‌های مردم این مناطقنیز فرش شده و به صورت رایگان برای استراحت در اختیار زائران قرار می‌گیرد.
همچنین مردم به صورت خود جوش در زمینه تهیه غذا و دیگر امکانات برای زواراقدام کرده‌اند و زائرانی که به این مناطق می‌رسند، مشکلی در خصوص محلاستراحت و غذا ندارند. علاوه بر اینها ادارات و سازمان‌ها، نیروهای نظامی وانتظامی به‌صورت شبانه روزی امنیت مسافران در زمینه‌های مختلف را تأمینمی‌کنند و در صورت بروز مشکل احتمالی در کنار آنان خواهند بود.
در طول مسیر حرکت زوار بیشترین چیزی که جلب توجه می‌کند، برپایی ایستگاه‌های صلواتی، پخش غذای نذری، خرما، شربت، چای، شیر، عدسی، حلیم وغیره در میان زائران از بدو ورود به این مناطق است.
" محمدرضا مروارید "  استاندار ایلام به «ایران» گفت: افزایش ظرفیت 5 برابریزیرساخت‌های پایانه مرزی مهران از اقدام‌های سازمان حمل ونقل برای تسهیل دررفت و آمد زائران است، به طوری که روزانه بیش از 160 هزار زائر از این مرزتردد می‌کنند و حتی کوچکترین مشکل  و معطلی برای آنان به وجود نمی‌آید.
استاندار ایلام با اشاره به برنامه‌های انجام شده در حوزه سلامت زائران،تصریح کرد: تعداد 3 درمانگاه تخصصی شبانه روزی و 2 بیمارستان صحرایی با کمکارتش و سپاه پاسداران در پایانه مرزی مهران راه‌اندازی شده است. برایبیماریابی بیماری‌های تب دار و عفونی نیز مقرهای سلامت در محل پایانه مرزیمهران مستقر شده و چنانچه موردی مشاهده شود، فرد بیمار جدا‌سازی و ایزولهمی‌شود و تا زمان اطمینان از حصول بهبودی بستری خواهد شد. علاوه بر اینها،بیمارستان امام علی(ع) شهر مهران از نظر تجهیزات و نیروی انسانی تقویت شده ومراقبت‌های ویژه ایزوله تنفسی نیز راه‌اندازی شده است. یک دستگاه بالگرداورژانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس هم در پایانه مرزی مستقر است و 60دستگاه آمبولانس سبک نیز وظیفه فوریت‌های پزشکی در جادهای استان از پایانهمرزی تا خروجی استان را بر عهده دارد.
وی به راه‌های مواصلاتی استان اشاره کرد و افزود: به منظور جلوگیری ازتردد خودروهای حامل زائران به داخل شهر مهران کنارگذر شرقی به طول 7کیلومتر از پایانه مرزی به سمت کنار گذر شمالی در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینکه جاده مهران - گنبد پیرمحمد ملکشاهی ایمن‌سازی شده تادر مواقع ترافیک سنگین و در شرایط اضطراری زائران بتوانند از آنجا ترددکنند، افزود: علاوه بر این، جاده قدیم ایلام - صالح آباد بهسازی وایمن‌سازی شده و در صورت ترافیک این جاده یک طرفه خواهد شد. همچنین بیش از 6هزار تابلو اطلاع رسانی، اخطار و هشدارهای پلیسی در جاده‌های استان نصبشده تا زائران با مشکلی مواجه نشوند. علاوه بر اینها، همه عوامل راهداری با 298 پرسنل و 190 دستگاه سبک و سنگین در جاده‌های استان به صورت شبانه روزیمستقر هستند.
استاندار ایلام با اشاره به اینکه با تلاش مسئولان استان تمهیدات درزمینه‌های مختلف برای زائران اربعین اندیشیده شده، گفت: مساجد شهرهای ایلامو مهران و مدارس مهران برای اسکان زوار آماده شده و علاوه بر این مردم استان نیز منازل خود را برای پذیرایی از زوار آماده کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه تمهیدات امنیتی، بهداشتی، حمل و نقل، اسکان، خدماتی وغیره برای زائران اربعین در استان اندیشیده شده و جای هیچ‌گونه نگرانیوجود ندارد، افزود: خروج بدون گذرنامه و روادید در مرز بین‌المللی مهرانوجود ندارد و تقریباً همه زیرساخت‌ها در استان آماده است.
استاندار ایلام با اشاره به اینکه تاکنون بیش از 700 هزار نفر از مشتاقانزیارت امام حسین(ع) در اربعین حسینی از مرز بین‌المللی مهران عبور کردند،گفت: خدمات ارزنده‌ای در مرز مهران برای سهولت تردد زائران اربعین صورتگرفته و همکاری و همیاری خوبی بین مردم و مسئولان وجود دارد. مرزبین‌المللی مهران با توجه به اینکه امن‌ترین و نزدیکترین مرز به کربلایمعلی بوده مورد توجه مسئولان نظام و مردم قرار گرفته و روزانه شاهد حضورخیل عظیمی از مردم برای خروج از این مرز هستیم.
وی با بیان اینکه برای عبور و مرور در جاده‌ها مشکل خاصی وجود ندارد،افزود: مشکل صدور ویزای زائران در شهر ایلام هم برطرف شده و متقاضیان می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن ویزای گروهی دریافت کنند.
وی همچنین در خصوص تمهیدات در نظر گرفته شده برای بازگشت زوار پس از مراسم اربعین حسینی از مرز بین‌المللی مهران، تصریح کرد: روزانه بیش از 3 هزاردستگاه اتوبوس و خودروهای عمومی کار جابه‌جایی زوار از مرز مهران به سایرنقاط کشور را انجام خواهند داد. از طرفی، گسیل داشتن همه ناوگان حمل و نقلعمومی به سمت پایانه مرزی از برنامه‌های سازمان حمل ونقل و راهداری کشوراست تا زائران در هنگام بازگشت مشکلی از لحاظ تردد نداشته باشند.
اوضاع جوّی استان‌های مرزی در ایام اربعین

 سازمان هواشناسی با اشاره به برگزاری مراسم اربعین و سیل عظیم زائران بهاستان ایلام برای شرکت در این مراسم اعلام کرد، با ورود سامانه بارشی ازامروز سه‌شنبه احتمال وقوع سیل در استان وجود دارد.
براساس این گزارش بارندگی‌ تا روز شنبه هفته بعد هم ادامه دارد و در اینمدت باعث کاهش دید افقی به‌علت مه‌گرفتگی و نیز کاهش دمای هوا تا 6 درجهخواهد شد. همچنین احتمال آبگرفتگی در مناطق استان بویژه شهر مهران پیش‌بینیمی‌شود و پدیده مه‌گرفتگی و بارش همراه با رطوبت نیز موجب اختلال در ترددوسایل نقلیه خواهد شد.
" احمد کرمی  " مدیرکل بحران استان ایلام هم نسبت به وقوع سیل در استان هشدارداد و گفت: مردم و مسئولان استان باید برای بارش‌ها و مقابله با وقوع سیلاحتمالی اواخر این هفته آمادگی کامل داشته باشند.
 
با توجه به گزارش‌ها، اطلاعیه‌ها و اخطارهای سازمان هواشناسی، حجمبارندگی‌ها امروزسه‌شنبه و فردا چهارشنبه قابل توجه و امکان وقوع سیل وجوددارد، براین اساس تمامی دستگاه‌های عضو ستاد از هم‌اکنون برای مقابله باحوادث احتمالی در آماده باش هستند.
مدیرکل بحران استان ایلام تأکید کرد: با توجه به تردد بالای زائران اربعیندر جاده‌های این استان به دستگاه‌های اجرایی اخطار داده شده تا براساسوظایف خود تمهیدات لازم را در ارتباط با اعلام هشدار و توصیه به مسافران درنظر گرفته و به‌صورت شبانه روزی برای مقابله با حوادث احتمالی از جملهوقوع سیل و آبگرفتگی آماده باشند.
وی گفت: با توجه به اینکه احتمال افت دما، بارش برف در ارتفاعات و مهگرفتگی نیز در این ایام پیش‌بینی شده امکان اختلال در ترددهای جاده‌ای نیزوجود دارد.
بنابراین از زائران عتبات عالیات که مقصد آنها مرز مهران است درخواستمی‌شود امکانات و تجهیزات مناسب از جمله پتو و لباس گرم و بسته‌های غذاییهمراه خود داشته باشند.
در همین حال سازمان هواشناسی از ورود یک سامانه بارشی از بعداز ظهر امروزسه‌شنبه به کشور خبر داد.  براساس این گزارش دراستان‌های واقع درغرب، جنوبغرب و برخی نقاط شمال غرب کشور بارش برف و در مناطق کوهستانی ابرناکی، بارشباران گاهی رعد و برق و وزش باد آغاز می‌شود. این سامانه بارشی همچنین ازاواخر امروز استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز را فرا می‌گیرد.
این گزارش می‌افزاید، امروز دراستان‌های آذربایجان غربی و شرقی و کردستان بارش باران و برف و در کرمانشاه، ایلام، شمال خوزستان، لرستان، همدان،مرکزی و بتدریج قم، قزوین، البرز و تهران بارش باران گاهی با رعد و برق ووزش باد خواهیم داشت که شدت بارش در استان‌های ایلام، لرستان و کرمانشاهاست.
 
فردا چهارشنبه هم دراستان‌های آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، کردستان،کرمانشاه، زنجان، ایلام، خوزستان، لرستان، همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز وتهران بارش باران و در ارتفاعات بارش برف رخ خواهد داد که شدت بارش دراستان‌های ایلام، خوزستان، لرستان و کرمانشاه است. پنجشنبه و جمعه هماردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی شاهدناپایداری‌های جوی خواهند بود. از روز پنجشنبه با نفوذ هوای سرد دراستان‌های ساحلی دریای خزر بر شدت بارش‌ها افزوده شده که تا روز جمعه نیزادامه می‌یابد. در اغلب استان‌ها هم کاهش قابل توجه دما پیش‌بینی می‌شود.
گفتنی است با استقرار سامانه بارشزا برکشور عراق ابرناکی، رگبار ورعدوبرق و وزش باد شدید موقت از اوایل امروز سه‌شنبه پیش‌بینی می‌شود،همچنین کاهش نسبی دما روزهای چهارشنبه و پنجشنبه و کاهش محسوس دما درروزهای جمعه و شنبه رخ خواهد داد.

 منبع : روزنامه ایران

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group