▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

پنجشنبه 1 فروردين 1398 Thursday 21 March 2019 14 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

همه آنچه كه در جلسه استيضاح و ابقاي شهردار ايلام گذشت

اين 10 راي و آن يك راي / من يك شهردار هستم

شهردار ايلام

عصر ايلام: طرح سؤال در هنگامه سيل ، بوران وبحران و استيضاح در شب اربعين كارنامه سياهي را در تاريخ سياسي بزرگترين تشكيلات مردم نهاد در استان بعد از مجلس رقم زد تا اثبات شود كه استان هنوز ظرفيت ايجاد سنديكاها و سازمان هاي مردم نهاد بويژه شوراي شهر را ندارد.

 در اصل هفتم قانون اساسی، شوراها بعنوان ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشور شناخته شده اند  واهمیت شورا تا آنجاست که نام چهل و دومین سوره قرآن مجید " شوری" است و طبق دستور قرآن کریم: "و امرهم شوری بینهم" و "شاورهم فی الامر"، شوراها، مجلس شورای اسلامی، شورای استان، شهرو روستا از ارکان تصمیم‏ گیری و اداره امور کشورند.

در تاریخ 9 اردیبهشت 1378 نخستین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا حیات خویش را با تکیه بر آراء عمومی آغاز کردند و اینک با سپری شدن 16 سال از عمر این نهاد مبارک، مي بايست روز به روز شاهد پویایی و کارایی هرچه بیشتر این کانونهای تصمیم ساز و تصمیم گیر در رأس هرم مدیریت شهری و روستایی باشيم.

 اما بر مبنا و اساس جايگاه بسيار والاي شوراهاي شهر و روستا، اين نهاد مبارك در استان ايلام حتي كشور در روند شكل گيري با چالش هايي مواجه است كه مهترين آنها نداشتن شاخص هاي بروز ومتنابه در جامعه براي ورود نامزدهاي شورا به اين نهاد تصميم سازاست.

در تهران كشتي گيران  و ورزشكاران ودر ايلام بازاريان و افراد بدون تخصص در همه عرصه هاي سياسي،اقتصادي و فرهنگي و اجتماعي ، كرسي هاي شورا را از آن خود كرده اند و برخي بر اساس محبوبيت و برخي ديگر بر اساس جايگاه تبارگرايي و نئوقبيله اي وتوان مالي وارد عرصه خطيري به نام خرد جمعي وشورايي شده اند كه تصميمات آنها نيز لازم الاجراست.

يكي از دلایل محروميت استان از گذشته تاكنون، چه در سطح مجلس و چه در سطح شوراهاي شهر و روستا عدم نهادينه شدن و باور به كار شورايي و ستادي است و اين رويه همواره راه هاي برون رفت استان از محروميت و رسيدن به توسعه را با مشكل روبرو نموده است.

 اگر استان ايلام تاكنون به تعداد ثلث انگشتان  يك دست نماينده شاخص در مجلس نداشته است و شوراهاي شهر  در استان نيز به همين منوال منشا اثر وتصميم نبوده اند، ناشي از عدم تفكر و اعتقاد به كار شورايي و عدم ترجيح منافع عمومي بر منافع حزبي و شخصي است.

نتيجه اين حضورهاي  بدون شاخص در مسند شوراي شهر، عدم تشخيص مناسب شرايط حساس زماني و مكاني استان و اخذ تصميم طرح سؤال نابهنگام از شهردار در شرايطي كه دل و روده شهر بر اثر سيل بيرون ريخته شده و بوي متعفن سيل بندها مشام ها را آزرده مي نمايد، مي باشد.

طرح سؤال و قانع نشدن 7 نفر از اعضاي شوراي شهر فرصت ده روزه اي را تا شب اربعين حسيني فراروي شوراييان نهاد و اين در حالي بود كه زائرين سرور و سالار شهيدان  از جاي جاي اين كشور وارد شهر ايلام شدند و مي بايست پذيرايي از آنها و زيبا سازي شهر اولويت اين نهاد عمومي غيردولتي باشد.

بدين ترتيب شوراي شهر در شب اربعين حسيني وارد فاز جديدي از تصميم گيري شد و اتفاقات رخ داده در آن شب سياه وسرد، سايه روشني را از عملكرد شوراييان مقابل افكار عمومي قرار داد.

 در ماده 73 قانون تشكیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی كشور به صراحت مراحل تذكر،طرح سؤال و استيضاح شهردار ذكر شده است كه اين ماده به صورت كامل درج مي گردد:

"ماده 73ـ چنانچه یك یا چند نفر از اعضای شورای شهر به عملكرد شهردار یا عملیات شهرداری اعتراض یا ایرادی داشته باشند ابتدا توسط رئیس شورا موارد را به صورت روشن به شهردار تذكر خواهند داد.

 در صورت عدم رعایت مفاد مورد تذكر، موضوع به صورت سؤال مطرح می‌شود كه در این صورت رئیس شورا سؤال را كتباً به شهردار اطلاع خواهد داد و حداكثر ظرف ده روز پس از ابلاغ، شهردار موظف به حضور در جلسه عادی یا فوق‌العاده شورا و پاسخ به سؤال می‌باشد.
چنانچه شهردار از حضور استنكاف ورزیده و یا پاسخ وی قانع كننده تشخیص داده نشود طی جلسه دیگری موضوع مجدداً به صورت استیضاح كه حداقل به امضای یك سوم اعضای شورا رسیده باشد، ارائه می‌شود.

 فاصله بین ابلاغ تا تشكیل جلسه كه از طرف رئیس شورا تعیین خواهد شد حداكثر ده روز خواهد بود. شورا پس از طرح سؤال یا سؤالات و جواب شهردار رأی موافق یا مخالف خواهد داد. در صورتی كه شورا با اكثریت دوسوم كل اعضا رأی مخالف دهد شهردار از كار بركنار و فرد جدیدی از سوی شورا انتخاب خواهد شد."

اولا بايد پرسيد كه رئيس شورا به شهردار تذكر شفاهي داد يا نه  كه بايد شهردار و شوراي شهر پاسخگو باشند؟ و اما اصل ماجرا چه بود؟چرا شهردار استيضاح نشد؟چرا لحظه به لحظه استيضاح شهردار رسانه اي شد؟ چرا اينقدر فضاي رسانه اي در استان برعليه شهردار شد؟ دقايقي تا استيضاح شهردار،  يك قدم تا استيضاح شهردار و...؟ چرا متن سؤالهايي كه از شهردار پرسيده شده رسانه اي شد؟ اين سؤالها وچند سؤال ديگر پرسش هايي بودند كه افكار عمومي  را درگير خود نمود كه در ادامه بدانها درحد وسع پاسخ داده  مي شود.

 یکی از اعضاي شوراي شهر كه نخواست نامي از وي ذكر شود اما عنوان داشت در شرايطي كه لازم بداند به افكار عمومي نيز پاسخ خواهد داد در خصوص جزئيات اتفاقات آن شب سرد به عصر ايلام گفت: آقاي هادي كرمي از اعضاي شوراي شهر بر اساس قانون شورا 8 سؤال را از شهردار مطرح نموده بود و اين سؤالات با امضاي آقاي حسن زاده ؛رئيس شوراي شهر به اطلاع شهردار از طريق رسانه ها رسيد و جلسه متعاقب آن براي طرح سؤالات با حضور شهردار برگزار شد.

اين عضو شورا گفت: بعد از پاسخ هاي شهردار 7 نفر از اعضاي شوراي شهر از جواب  يزدان قباديان قانع نشدند و اين اعضاء خرسند از اين رويداد  در ادامه با اين تصور كه  جوكار رئيس سابق شورا كه  با آنها همراه شده و مظفر ميرزاد  نيز متقاعد خواهد شد، استيضاح شهردار را بسيار محتمل و سهل الوصول ارزيابي نمودند.

وي افزود: همه چيز از راي جوكار؛ رئيس سابق شوراي شهر مبني بر عدم قانع شدن از پاسخ هاي شهردار كليد خورد و اين اعضا بارها استيضاح شهردار را در بوق و كرنا نمودند.

اين عضور شورا تصريح كرد: در دو روز مانده تا راي گيري واستيضاح، اكثريت مخالفين شهردار از مواضع  جوكار كه" از كارون رد شده ولي كف پايش خيس نشده است" آگاه شده بودند و در آن شب وقتي با موافقت وي با ابقاي شهردار مواجه شدند پا پس كشيده و نه تنها ميرزاد نيز با آنها همراه نشد بلكه همه اعضاي هفت نفر به جز خود هادي كرمي، طرح سؤال و استيضاح شهردار را پس گرفتند و راي به ابقاي شهردار دادند.

وي بيان داشت: در آن شب  كه معاون فرماندارايلام  نيز حضور داشت هيچ كدام از طراحان سؤال از دلايل مخالفت و يا عدم اقناع خود از پاسخ هاي شهردار سخني نراندند تا كماكان براي افكار عمومي دليل اين طرح سؤالها بي جواب باقي بماند.

عضو شوراي اسلامي شهر ايلام گفت:اعضاي شورای شهر که مخالف شهردار بودند  به همراه طراح سؤال وقتي طي يك نامه اي كه به امضاي هفت نفر رسيد و در آن به پس گرفتن سؤالهاي خود و در ادامه ابقاي شهردار اشاره كرده  بودند با اصرار برخي از اعضاي شوراي شهر مواجه شدند كه قانون و ماده 73 شورا بايد اجرا شود. قانوني كه به مفاد آن پس از راي گيري نتيجه نشست تحت عنوان استيضاح يا ابقاء اعلام  مي شود كه علي الرغم مخالفت 7 نفر سؤال كننده راي گيري صورت گرفت و به جز هادي كرمي 10 نفر ديگر اعضاي شوراي شهر راي به ابقاي شهردار ايلام دادند.

حال بايد پرسيد كه وقتي صداوسيماي مركز ايلام وبرخي از خبرگزاري ها و رسانه ها نتيجه نشست اعضاي شوراي شهر با شهردار  را به صورت واضح وشفاف اعلام داشته اند  كه راي گيري صورت گرفته و به جز يك نفر همه اعضاي شورا با ابقاي شهردار موافق بوده اند دليل رسانه اي نشدن متن مصوبه اعضاي شوراي شهر در ابقاي شهردار چه مي باشد؟

اگر متن مصوبه و محتواي ذكر شده در آن نشست محرمانه بوده است پس چرا متن سؤال از شهردار رسانه اي شد؟چرا برخي از اعضاي شوراي شهر اصرار دارند كه بگويند راي گيري صورت نگرفته و فقط هفت نفرسؤال هاي خود و طرح استيضاح شهردار را پس گرفته اند و راي به ابقاي وي دادند؟براستي چه وعده هايي در آن نشست ردو بدل شده است كه اظهارات متناقضي را في مابين شوراييان رقم زده است؟ آيا مي شود بر سر منافع مردم تصميم هايي گرفت كه موقعيت شخصي اعضاي شورا بر آن ترجيح داده شود؟

سؤالي كه از شهردار و اعضاي شوراي شهر همچنان بي پاسخ باقي مانده است اين است كه واقعا چه اتفاقاتي رخ داد كه  راي طراحان سؤال بدون اظهار نظر در جلسه استيضاح برگشت و چه شد كه شهرداري كه در ابتدا با 9 راي انتخاب شد امروز با 10 راي مجدد شهردار باقي مي ماند؟

هرچند بر عملكرد شهردار نقد وارد است اما ذكر اين نكته نيز بايد مد نظر قرار گيرد كه بدون سياسي كاري وجناح بندي هاي حزبي به شهرداري نگاه شود  و حداقل يك سال مي بايست به شهرداري كه از صندوق آراي شورائيان بيرون آمده است فرصت داده شود.

در اينكه پرسش وعنوان سؤال حق اعضاي شوراست و پاسخ به اين سؤالات وظيفه شهردار است شكي نيست وطرح سؤال نشانه پويايي اين نهاد مبارك وتصميم ساز است اما تصميمات درون شورايي نبايد در برخي موارد نشات گرفته از نگاه قبيله اي وحزبي باشد و نگاه برخي از منتقدان شهردار از بيرون كه ناشي از تسويه حساب سياسي است وبرخي ديگر كه ناشي از دلخوري از بركناري و يا جابجايي برخي از نيروهاي قبلي شهرداري است با پرهيز از اخلاق مداري از طرف منتقدان مطرح و بر تصميمات شوار تأثيرگذار باشد.

و اما سخني با شهردار ايلام.تا مادامي كه به عنوان نماينده نسل جوان استان در يكي از مهمترين مسندهاي مديريتي در استان قرار گرفته ايد و به مردم خدمت مي كنيد،از نخبگان جامعه و از نقطه نظرات آنها در همه عرصه ها استفاده مي كنيد، از تفكرات شورايي و خرد جمعي بهره مي بريد و كوچكترين تخلفي را مرتكب نشده ايد مورد حمايت رسانه هاي منتقد و آگاه به مسائل روز استان خواهيد بود اما تا اين سطح اطلاع رساني ضعيف در شهرداري ايلام ادامه داشته باشد و رسانه ها با شهرداري غريبه باشند روز بروز بر منتقدان شهردار افزوده خواهد شد و آنجاست كه هيچ انتظار حمايتي از سوي رسانه هاي منصف را نبايد داشته باشيد . شهردار تلاس نمايد تا همواره به منتقدان خود احترام بگذارد و از نقطه نظرات آنها در راستاي پيشبرد امور بهره ببرد.

يك نشست خبري با حضور شهردار و اعضاي موافق و مخالف شوراي شهر براي برون رفت از فشار افكار عمومي تجويز مي شود. اميد كه همه ما به جز خدمت به مردم قدم برنداريم واقدام به نگارش مطلبي ننمائيم و همه ما يك شهردار براي شهر خود باشيم.

من يك شهردار هستم

نظرات   

 
+2 # شهروند 1394-09-14 12:41
عصر ایلام عزیز. شما یا در شهر ایلام نفس نمیکشی و یا آنکه چشمان بینایت را به روی حقایق بسته ای و یا... حقیقت واضح و روشن است.و مشت نمونه خروار هویداست. شهردار محترم عاجز از مدیریت شهر است و شاهد مثال آن روی رنگ پریده و افسرده شهر می باشد و یا کشیدن بلوار در خیابان اشرفی اصفهانی؛ به چه توجیهی خدا می داند... راستی هیچ دیده ای که در بلواری نیم متری درخت کاج کاشته اند؟ نه، حتما ندیده ای و گرنه اینگونه از ابقای شهردار جانانه دفاع نمیکردی...
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # رضا 1394-09-14 14:53
اما هیچ گونه رای گیری برای ابقا شهردار صورت نگرفته است بلکه همه آنها انصراف داده اند حالا سئوال اینجاست تعدادی از شوراییان میگویند رای گیری شده و تعدادی از آنها میگویند رای گیری نشده است این حلقه مفقوده در شوراست
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # a 1394-09-15 15:09
. .اقاي قباديان اززمان تصدي پست شهرداري چه كارمشخصي براي اين شهر انجام داده است .بنظر مي رسد ايشان فقط اسم شهرداررا به يدك مي كشد وفاقد برنامه براي شهر مي باشد.چرابه باسازي معابر ؛پياده روها؛مسيلها و... شهر بعد از سيل نمي پردازد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group