▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

دوشنبه 27 اسفند 1397 Monday 18 March 2019 11 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

پيرو ارجاع لايجه منطقه آزاد مهران به كميسيون اقتصادي

اعلام آمادگي عسگري براي مناظره با توكلي

عصر ايلام عصر ايلام:دکتر حشمت اله عسگری*/ الفباي اقتصاد به دانش آموختگان اقتصاد ياد مي دهد كه دولت بزرگ هيچوقت مدينه فاضله توسعه مناطق نبوده بلكه با بلعيدن بخش عمده اي از منابع همواره رقيب جدي بخش خصوصي بوده و همواره حريم امني براي عده محدودي توليدكننده ناكارا فراهم مي­كند

چيزي كه مصاديق آن در اقتصاد ايران نه تنها در ذهن كارشناسان اقتصاد بلكه در ذهن عامه مردم نقش بسته است. تداوم بسته نگاه داشتن اقتصاد یعنی تداوم ناکارایی و رقابت ناپذیری و به تعبیر دیگر زندگی با قیمت تمام شده بالا.

از منظر بانک جهانی، منطقه آزاد تجاری، قلمرو معینی است که غالباً در محدوده داخل یک بندر یا در مجاورت آن قرار گرفته و در آن تجارت آزاد با سایر نقاط جهان مجاز شناخته شده است. چنانچه کالاها را می‌توان بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی از این مناطق صادر کرد یا به این مناطق وارد نمود و آن‌ها را برای مدتی در انبار ذخیره و در صورت لزوم بسته بندی و مجدداً صادر کرد. کالاهایی که از منطقه آزاد تجاری به کشور میزبان وارد می‌شوند، حقوق و عوارض گمرکی مقرر را می‌پردازند. مناطق پردازش صادرات علاوه بر تسهیلات فوق، ابنیه و خدمات مورد نیاز جهت تولید، تبدیل مواد خام و کالاهای واسطه‌ای وارداتی به محصولات نهایی را به هدف صدور آن‌ها و برخی اوقات جهت فروش در بازار داخلی، به شرط پرداخت حقوق و عوارض گمرکی معمول فراهم می‌نمایند. تسهیلات این مناطق جهت جلب سرمایه گذاران خارجی و تسهیل استقرار آن هاست و معمولاً با مشوق‌های دیگری نیز همراه است.

 

مناطق آزاد و فلسفه ايجاد انها بناي تئوري و علمي دقيقي دارد و با اشارات سطحي و غير علمي نمي توان در خصوص اين مقوله مهم اظهار نظر كرد. ايا بهتر نيست بجاي تغيير و جابجا كردن استانداردهاي علمي اندكي ريشه اي تر به مسايل پرداخته شود؟

 بدیهی است بخش عمده اي از فعاليتهاي مناطق آزاد مربوط به آخرين حلقه فرايند توليد و توزيع است. اگر واردات منفور است و امروز شاهد توسعه واردات هستيم اين مساله نه ناشي از توسعه مناطق آزاد است بلكه ناشي از وجود توليد رقابت ناپذير است. در واقع مناطق آزاد گوي و ميدان هستند و محصولات ناشي از فرايندهاي توليد رقابت پذير مي توانند قدرتنمايي كنند. به عبارت مناطق ازاد ترازوي سنجش ميزان و توان رقابت توليد داخلي در قياس با توليد خارجي است. امروزه در دنیا بخش عمده ای از محصولات در درون مناطق آزاد دنیا تولید و توزیع می­شود.

اگر امروز مناطق ازاد، برخي را در خصوص واردات بي رويه هوشيار كرده است و اين موضوع را به توسعه مناطق ازاد ربط مي دهند بايد گفت كه نه تنها اين موضوع ناشي از توسعه مناطق ازاد نيست بلكه ناشي از سيكل معيوب توليد در كشور هست كه از سالهاي دور در اقتصاد ايران شكل گرفته است. از اين رو به دليل اين سيگنال بايد مديون مناطق ازاد بود. 

مديريت و حوزه عمل مناطق ازاد هم از حيث تئوري و هم از حيث قانوني كاملا روشن و شفاف است و نميتوان نسخه دومي از مناطق ازاد را تجويز كرد كه صرفا اتكاي تجارت تك رويه اي داشته باشد. در مناطق ازاد فارغ از قوانين سرزمين اصلي تمامي رويه هاي تجاري بايد فعال باشند و طبيعتا اين مناطق تجلي مزيتهاي نسبي كشور خواهند بود كه پتانسيل تجاري كشورها را تعيين كرد. 

اگر واردات را به نوعي تب و يا لرز اقتصاد تلقي كنيم بايد علت اين تب و يا لرز را درست تشخيص و سپس رفع نمود در واقع مناطق ازاد علايم تب و لرز هستند نه علت خود بيماري. ربط واردات بي رويه به مناطق ازاد و محدود كردن توسعه فعاليت مناطق ازاد حرف سطحي و غير علمي و مطرودي است. در جريان واردات مسايل متعددي در اقتصاد نقش دارند كه مناطق ازاد سهم بسيار اندكي رد ان دارند. 

همچنين چه بسا مناطقي هستند كه غالبا نقش صادرات دارند و طرفهاي مقابل چيزي براي صادرات ندارند كه با عث نگراني شود.  اگرچه که برای هیچ کشوری قابل قبول نیست که صرفا وارد کننده از سایر کشورها باشد و همه کشورها علاقمند به حفظ موازنه تجاری و رعایت رویه های دوجانبه صادرات و واردات هستند. اینکه یک منطقه آزاد صرفا صادراتی با هیچ منطقی سازگار نیست و غیر قابل تصور است لکن اینکه مدیریت واردات در کنار صادرات دنبال شود منطقی است.

از موضوع تجاري بگذريم نقش توليد ارزان مناطق ازاد در كنار توليد گران سرزمين اصلي با اتكاي درونزا به منابع و عوامل توليد داخلي بر كسي پوشيده نيست. ورود سرمايه گذاران خارجي، انتقال پول راحت، مالكيت خارجيان، معافيتهاي مالياتي و سيكلهاي كوتاه توليد در مناطق ازاد همگي از مزيتهايي هستند كه در مناطق ازاد وجود دارند. 

اگر چه كه مناطق آزاد كشور اكنون با مشكلاتي مواجه هستند و قابل انكار نيست لكن كم تجربگي كشور و بي توجهي به مطالعات جامع و تفصيلي مناطق ازاد باعث اين مشكلات شده كه در توسعه مناطق آزاد اين موارد بايد مد نظر مسوولان قرار گيرد نه اينكه اصل قضيه حذف و توسعه آن خيانت ؟؟ تلقي شود.

همچنين مقام معظم رهبري به درستي در سياستهاي ٢٤ گانه اقتصاد مقاومتي بر نقش مناطق آزاد در توسعه كشور تاكيد داشته اند و اين سياستها با اجراي درست تكليف همه مسولان و دست اندكاران قواي سه گانه مي باشد.

در مجموع با اين تفاسير، مقايسه اين همه مزايا با يك موضوعي كه ارتباطي با مناطق ازاد ندارد و قضاوت در خصوص ناكارايي مناطق ازاد امر نادرستي است. توصيه مي شود كساني كه در اين خصوص اظهار نظر مي كنند مسايل و مشكلات مربوط به سرزمين اصلي را به پاي مناطق آزاد ننوشته و نسبت به توفيقات و محسنات مناطق  آزاد دنيا بي توجه نباشند.

البته اين اولين بار نيست كه اظهار نظرهايي در خصوص تضعيف استانداردها به بهانه ضعف ان استاندارها براي توجيه ناكارايي ها و پوشش قصور مسوليتها ارايه مي شود. بايد تلاش شود به جاي تقليل و تضعيف استانداردها، به گونه اي برنامه ريزي كرد كه معيار توفيق،  دستيابي به استانداردهاي موجود باشد نه استانداردهاي خودساخته.

يقينا با بازنگري در قوانين مرتبط با توليد و شيوه هاي حمايت از توليد در سرزمين اصلي كشور توفيق در بهبود فرايندهاي توليد در سرزمين اصلي رخ داده و توليد ارزان قيمت زمينه رقابت پذيري بيشتر در مناطق آزاد را خواهد داشت. اميدواريم با قوانين جديدي دولت تدبیر و امید در حمايت از توليد و خروج از ركود دنبال می­کند اقتصاد کشور رقابتپذير و توفيقات مناطق آزاد نیز بيشتر شود.

به گزارش عصر ايلام دكتر حشمت اله عسگري از اعلام آمادگي براي مناظره با دكتر احمد توكلي در خصوص مورد مذكور خبر داد.

*دانشیار گروه اقتصاد دانشگاه ایلام

 

نظرات   

 
+1 # رضا محمدیان 1394-09-19 09:25
بسیار مطلب خوبی بود
واقعا نمیدونم توکلی منظورش چیه از این کارا
منتظر مناظره هستیم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # بدره 1394-09-20 12:24
امیدوارم منتقدان یه بار دیگه به جایگاه علمی و عملی دکتر عسگری پی ببرند-
حالا نمایندگان مجلس کجا هستند که یه جواب علمی به دکتر توکلی بدهند
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # شهروند 1394-09-21 15:11
تا امروز که از فیضانات علمی ایشان چیزی گیر استان نیومده... علم بی عمل به چه ماند... ایشان بیش از شش سال است که بر مسند برنامه ریزی استان تکیه زده است و لنگر دار اقتصاد استان بوده است. لطفا بی تعصب خروجی این مدت رو بیان کنید.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # منبع آگاه 1394-09-22 15:00
متاسفانه امروزه گرفتن ژست مناظره و ادای منورالفکری رسم روزگار ما شده. جناب دکتر عسگری، مطمین باش که آقای توکلی نه تنها با شما مناظره نمی کند بلکه حتی بعید می دانم که دعوت شما به سمع و نظر ایشان برسد نه اینکه ایشان بی اعتنا باشد بلکه به خاطر آنکه شما توان رساندن دعوت خود به ایشان را ندارید و اگر در طی سنواتی که از عمر مدیریتی شما می گذرد چنین توانی مبنی بر انعکاس خواسته های خود و استان را می داشتید وضعیت استان هرگز اینگونه نبود و خود شما هم پس از سالها معاونت در استانداری قاعدتا می بایست بر جایگاهی شایسته در مسند کشوری تکیه می زدید که مشکلی از مشکلات استان را مرتفع می نمودید نه آنکه بر مسند معاونت استانداری بیش از حد مجاز چمبر بزنید و مدیریتی روزمره را طی کنید. جناب دکتر عسگری عزیز، همشهری ارجمند، از محضرت سوالی دارم، به نظر شما دیگر وقت رفتن نرسیده است؟ بهتر نیست که عطای ماندن را به لقایش ببخشی؟ به نظر شما که اقتصاد دان و اکنون نیز برای خودتان یک پا سیاستمدار شده اید آیا شش سال فرصت کافی برای عرضه تمامی داشته هایتان نبوده است؟ به خدا این میز اینقدر هم ارزش ماندن ندارد. پس بهتر است به جای ادای دایه دلسوزتر از مادر برای استان به فکر حفظ اعتبار و ارزش ته مانده خود باشید. والعاقبه للمتقین
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # بدره 1394-09-22 20:19
جناب اگاه سلام
همینکه دکتر عسگری جرات این رو داشت که بطور علمی جواب اقای توکلی رو بدهد و ایشونو به مناظره دعوت کنه خودش کلی هستش و نشون میده دکتر توان دفاع رو داره و علمش بی عمل نیست- در ضمن دکتر دانشیار اقتصاد هستن و توکلی استادیار
در ضمن دکتر عسگری الان میتونه به دانشگاه تهران هم انتقالی بگیره چون دانشیار هستش و هم دکتر نوبخت خواستن بیاد سازمان مدیریت که نرفت اونم بخاطر ایلاممممممممممم مم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # فرهنگی 1394-09-29 17:34
آفرین به غیرت دکتر عسگری. کاش نمایندگان محترمم یکم تعصب به خرج میدادن و در مجلس جواب جناب توکلی رو میدادن
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # بدره 1394-09-30 14:55
موندم این نماینده ها کجا هستند که بعد ده روز جواب توکلی رو ندادند که دوباره موقع بررسی اعتراض نکنه که منجر به رد مهران بشه
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group