▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

امیدی که همراه تدبیر نبود

amin ahmadbeygi

محمد امين احمدبيگي/ سايت خبري ويرا/ در دو سال اخیر، مسئولین و نمایندگان استان برای تأسیس منطقه آزاد تجاری مهران تلاش فراوانی کردندکه قابل تقدیر است؛ اما متاسفانه این طرح با مخالفت نمایندگان مجلس شورای اسلامی رد شد.

طرح منطقه آزاد مهران درحالی اسیر کمیسیون‌ها شد که حتی رییس مجلس هم در ایام اربعین حسینی با حضور در مرز مهران به شهروندان ایلامی قول حمایت از آن را داد، اما پس از مخالفت نماینده تهران، متاسفانه ایشان هم به عهد خود وفادار نماند. این‌جاست که باید پرسید: چرا با وجود این همه تلاش و پیگیری نمایندگان و مسئولین استان، مهران منطقه آزاد تجاری نشد؟

نگارنده سعی دارد با دید آسیب‌شناسانه به علت عدم موفقیت ما در این موضوع بپردازد و چند نکته‌ای را متذکر شود اما در عين حال قصد زیر سئوال بردن عملکردی کسی را ندارد.

طرح‌های بی‌شماری توسط برخی از نمایندگان مجلس مطرح می‌شود که رأی نمی‌آورند و کنار گذاشته می‌شوند (طرح استانی شدن انتخابات)، اما در مقابل طرح‌هایی هستند که با رأی بالایی تصویب و اجرا می‌شوند. اگر اندکی به علت این امر فکر کنیم، درمی‌یابیم، نمایندگانی که این طرح‌ها را به رأی می‌گذارند، از قبل اقدامات و آنچه را که برای  هدایت رأی افراد به سمت دلخواه لازم باشد را انجام می‌دهند.

اولین قدم برای گرفتن رأی طرح مورد نظر، تعریف درست و علمی از طرح یا هدف مورد نظر است و اگر تعریف درست نباشد نباید انتظار داشت به هدف مورد نظر دست پیدا کرد. متاسفانه نمایندگان ما، تعریفی جامع، علمی و درکی درست از ایجاد مناطق آزاد تجاری در کشور و علی‌الخصوص مهران نداشتند. گواه این ادعا هم عدم موفقیت ایشان در توجیه و متقاعد نمودن نمایندگان مجلس برای گرفتن رأی است. اگر نمایندگان ما می‌توانستند با تعریفی درست به ارائه‌ی برنامه‌ای مدون در جهت توسعه استان در مجلس بپردازند شاید وضعیت به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد. آنان نتوانستند چشم‌انداز و راهبرد مناسبی را برای منطقه آزاد مهران تعریف کنند، چراکه به نظر می‌رسد تنها چیزی که نمایندگان ما را وادار به پیگیری کرد احساسات و استفاده از آن در انتخابات پیش‌رو بود.

در سال‌های گذشته، به دلیل احساسی یا انتخاباتی عمل کردن دولت‌ها و نمایندگان، مناطق آزاد تجاری‌ای در سطح کشور (به عنوان نمونه خرمشهر) تأسیس شده است که از آن پس تا کنون هیچ اتفاقی که منجر به توسعه در آن منطقه شود، رخ نداده است (به نسبت داشتن این امتیاز، اتفاق مهمی در منطقه نیفتاده است؛ به عبارتی انتظارات با واقعیت همخوانی ندارد). در واقع بخش عمده‌ای از این شکست، نبود برنامه‌ریزی مناسب برای بهره گرفتن از این امتیاز هست. داشتن یک برنامه‌ی درست هم مستلزم تعریفی درست و علمی است. ایجاد منطقه آزاد تجاری به هیچ عنوان بد نیست، اما اگر بدون تعریف و برنامه‌ریزی مناسب که بر اساس شرایط منطقه بدست می‌آید، اقدام به ایجاد این مناطق کرد، مطمئناً منطقه آزاد تنها به مأمنی برای کسب سود بیشتر برای فرصت‌طلبان تبدیل خواهد شد و نه توسعه‌ی منطقه.

پس از تعریف درست، گام بعدی شناخت ساختار و فرآیند تصمیم‌گیری در مجلس است. هرچند می‌دانیم عوامل متعددی در تصمیمات مجلس تاثیرگذار است، اما باز توان ایجاد ارتباط نماینده و شناخت ساختار مجلس مهمترین عامل به شمار می‌آید. برای یافتن پاسخ اینکه چرا ما در گرفتن مجوز تأسیس منطقه آزاد تجاری ناکام ماندیم؟ در ابتدا باید به این سئوال بنیادی‌ پاسخ داد که نمایندگان استان ایلام چقدر با ساختار مجلس آشنا بودند؟ از این نظر که طرح مذکور توسط هیئت دولت تصویب شده بود و چراغ سبز مجلس نیز خوان آخر و شیرین این ماجرا بود، نمایندگان وظیفه‌ی سنگینی بر دوش داشتند. کار ایشان، متقاعد کردن نماینده‌های سبزنشین خانه‌ی ملت بود. اما به دلیل اینکه نمایندگان ما تعریفی دقیق از موضوع و در ادامه نیز درک مناسبی از ساختار مجلس نداشتند (بنظر نویسنده)، مجلس به طرح‌شان چراغ سبز نشان نداد و آن را روانه‌ی کمیسیون‌های تحقیق کرد. عدم درک ساختار و فرآیند تصمیم‌گیری در مجلس باعث شد تا کیسه‌ی طرح مورد نظر خالی از رأی بهارستان‌ها باشد. من اعتقاد دارم درک نمایندگان ما از مجلس در حد قابل قبولی نبود؛ چرا که اگر ایشان مجلس را خوب می‌شناختند، قبل از طرح موضوع باید یارگیری و لابی‌های مورد نظر را ایجاد می‌کردند و بعد اقدام به رأی گیری می‌شد.

از آنجا که یکی از اساسی‌ترین وظایف نمایندگان مجلس قانون‌گذاری است؛ گام بعدی در موفقیت نملیندگان میزان اشراف بر قوانین تصویب مناطق آزاد تجاری است. کاملا آشکار است که نمایندگان استان ایلام -حداقل در این موضوع- اشراف کاملی بر قوانین نداشتند که اگر داشتند، هیچگاه نماینده تهران و کرمانشاه از خلاء آنان استفاده نمی‌کرد و مهران را دوباره در اسارت کمیسیون‌های قبلی قرار نمی‌داد. ایرادی که از طرح مناطق آزاد تجاری گرفته شد، کاملا قانونی و آیین‌نامه‌ای بود، اما ایراد نمایندگان ما در این بود که بدون کارشناسی و مطالعه بر قوانین و از سر احساس موضوع را مطرح نمی‌کردند و آن را برگ برنده‌ای در جریان انتخابات آتی نمی‌دیدند، شاید با اندکی مطالعه بر قوانین، راه گریز از آن را می‌یافتند.

اگر نمایندگان ما در خصوص آزاد شدن تجارت در مهران، به دنبال مصادره کرده این امتیاز به نام خود و استفاده از آن در شعارهای تبلیغاتی نبودند و از قبل با یک برنامه ریزی منسجم، نوشتن طرحی قوی با توجیهی مناسب و از همه مهمتر مطالعه‌ی قانون و تشکیل لابی قویی از نمایندگان هم‌فکر، می‌توانستند ورق را به سود ایلام و مهران برگردانند.

عامل دیگری که باعث شد نمایندگان ما در این جدال ناکام بمانند، تبلیغات و رسانه‌ای کردن بیش از حد منطقه آزاد تجاری مهران بود. این امر، نه تنها ذهن شهروندان را پر از توقعات بی‌جا نمود، نمایندگان استان‌های مجاور را نیز به موضوع حساس کرده و آنها را در مقام مخالف علم کرد. در چنین مواقع‌ای نماینده خوب آن است که به گونه‌ای عمل کند که حتی از وجود رقبای خود نیز بهره ببرد.

داشتن نگاه قبیله‌ای و بهره‌ی انتخاباتی بر سر مسایل کلان و حیاتی استان، یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌های نمایندگان ایلام در دوره‌ی کنونی و دوره‌های گذشته بود. بارها مشاهده شد که برای افتتاح فلان پروژه در جنوب استان نمایندگان شمال استان حضور نداشتند و عکس این قضیه هم اتفاق می‌افتاد و نماینده‌ی جنوب با شمال استان ارتباط خوبی نداشت. با این حال لازم است به ایشان گوش زد کرد که درست است حوزه‌ی انتخابی شما با هم فرق می‌کند، اما استان ایلام در مجلس سه نماینده دارد که اگر این سه نفر هم بر سر مسایل استان با هم فریاد نزنند، وضعیت همان می‌شود که احمد توکلی یک تنه و البته به کمک اشراف کامل بر قوانین، تمام مجلس (حتی رییس مجلس) را علیه طرح‌هایی که حق ایلامیان است، می‌شوراند و تمام تلاش آنان را بر باد می‌دهد.

و اما متاسفانه پس از رد شدن طرح منطقه آزاد مهران، اکثر رسانه‌های استان سکوت کردند که به هیچ عنوان این استراتژی قابل قبول نیست؛ چراکه این رسانه ها هستند که باید حق ملت را مطالبه کنند و شهروندان را مطالبه‌گر تربیت کنند و از وکیلان مردم بخواهند سرنوشت ملت مظلوم را دست‌خوش احساسات خود قرار ندهند.

همچنان که عملکرد نمایندگان ایلام در مجلس شورای اسلامی خالی از نقد و ایراد نیست، این متن هم شاید دچار نقص‌هایی باشد، اما سال‌هاست مردم ایلام یک نماینده را دوبار به مجلس نفرستاده‌اند و این می تواند دلیلی بر عملکرد شما عزیزان باشد و اینکه وظیفه‌ی وکالت خود را به درستی به انجام نرسانده‌اید، امیدوارم سرنوشت شما اینگونه رقم نخورد.

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group