▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

به بهانه شکفتن شکوفه ویرا و .../دوماه سخت برای ما پنبه‌زنان

محمدحسین شاوردیمحمدحسین شاوردی / ویرا / فرج صیدمحمدی روزنامه‌نگار است. زندگی‌اش را تمام قد وقف این حرفه خطیر نموده و از موفق‌های این عرصه در استان کوچک ماست. استانی که بقول بچه‌های روزنامه اعتماد بر مدار صفر درجه ماندگار شده. حرکت از صفر همیشه سخت است و مرد راه می‌خواهد که به راه "چوبِ پا" بزند و از مسیر نترسد.

مدیریت حرکت از نقطه سفر سخت است و روزنامه‌نگاری در این نقطه سخت‌تر. خوشبختانه فرج از آن دست روزنامه‌نگارانی است که کمتر می‌نالند و بیشتر تلاش می‌کند و این جای خوشحالی است. هم ازاینرو بود که در مدت کوتاهی توانست گوی سبقت را از بسیاری دیگر برباید و عصر ایلام را به مرجعی مناسب از محتوای مطبوعاتی در میان عام و خاص تبدیل نماید. فارغ از ضعف و قوت او در دوره دو ساله عصرایلام، تلاشش شایسته تحسین و دعوتش از نگارنده برای کمک در مجموعه جدید ویرا مایه خوشحالی است. ویرا می‌تواند گفتمان جدید روزنامه‌نگاران استان فارغ از چپ و راست در عرصه ملی باشد. ویرا که از جان مایه زبان کردی گرفته شده و معنای آگاهی می‌دهد، میتواند و می‌خواهد فریاد آگاهانه ایلام و ایلام ها باشد، فریادی از سر درد و از عمیق جان برای داشتن روز و روزگاری بهتر. ایلام امروز ورای سن و سال اندکش در شهرنشینی، به توسعه می‌اندیشد که آرمان شهروندان جوامع مختلف است و ازینرو خوش دارد در پازل ایرانی زیبا، دموکراتیک، و رنگارنگ و در زمینه‌ای از تعادل و رونق زیست مومنانه‌ای را به نظاره بنشیند، زیستی قانون‌مدار، و با مدارا در زیر پرچم جمهوری اسلامی ایران.

به بهانه‌ تاسیس سایت ویرا، این اتفاق خجسته، یادداشتی آماده نموده‌ام که در ادامه به مخاطبان عزیز تقدیم می شود.

***

اسفند نزدیک است و رای‌های بسیاری معلق و منتظر، پا درهوا مانده‌اند برای پریدن به سبد کاندیدهای گوناگون و متعدد از قبایل، احزاب و طیف‌های مختلف. بازیگران هرچه خود را از حزبی بودن دور میکنند اما بازهم بازی حول محور دو جریان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی در دو گونه سنتی و مدرن می‌چرخد و پایداری‌چی ها یا معتدلین هرچه خود را جدای از این دو طیف نشان دهند بازهم باید از این دو جریان اصیل توشه برگیرند و این خاصیت سیاست در ایران و هرنقطه در حال توسعه در کره زمین در دوره اخیر است که عده‌ای برای ماندگاری برخی اصول و گروهی برای اصلاح آن اصول بر زمین سست سیاست، پای می‌فشرند. بازی بزرگان مدتی ‌است که شروع شده و دو سر طیف درحال شناساندن خود و ارسال پیام به افکار عمومی هستند. پیام‌ها دو سوی بازی اکنون کم وبیش مشخص‌اند و این هنر مدیریت افکار عمومی است.

 درهمین راستا این روزها بساط دیدوبازدیدهای سیاسی و حضور کاندیدها در جلسات مردمی و حزبی و قبیله‌ای به راه است و در سوز زمستان ایلام، گرمابخش شب‌های سرد. در فضای رخوت‌زده اجتماعی اینروزهای ایلام، این امر مبارک و میمون است و از مهمترین مزایای آن، تقویت سرمایه اجتماعی، ایجاد همدلی و حس همبستگی، درگرفتن بحث و گفتگو و احیانا یافتن راهی برای حل مشکلات در میان آحاد جامعه است. این فرایند درصورت توجه نخبگان و بسترسازی مناسب حاکمیت، می‌تواند علاوه بر تعمیق دموکراسی و تسهیل فرایند مشارکت ملی، زمینه توسعه ایران عزیز را فراهم آورد.

البته دیدوبازدید و گپ و گفت تنها، نمی‌تواند ضامن برگزاری انتخاباتی باشکوه و مناسب باشد و در این فرایند عوامل مختلفی مورد نیاز است تا بتوان بر مشکلات موجود غلبه نمود. یکی از بسیار مشکلات پیش روی برگزاری انتخاباتی باشکوه، فرایند رای‌دهی و انتخاب مناسب افراد از سوی مردم است. یکی از مهم‌ترین چالش‌های این حوزه که در ایلام به شدت آزاردهنده است، ناتوانی یا کاهلی رسانه‌ها، نخبگان و روشنفکران در جهت‌دهی به افکار عمومی است. نگارنده اعتقاد راسخ دارد این نقیصه یکی از عمده دلایل عدم توفیق استان ایلام در ارائه و طرح خواسته‌ها و نیازهای خود در عالی‌ترین سطوح قدرت و توفیق در جلب نگاه دولتمردان و حاکمیت به این نقطه مهم است. ایلامیان مشتاق به توسعه بدون توجه به اهمیت جهت‌دهی به افکار عمومی، تک و تنها پای به راهی می‌نهند که نیازمند مشارکت عمومی است غافل از اینکه در این راه این مردم هستند که باید به سمت مطلوب حرکت کنند و راهی نو را بیازمایند و افقی جدید را درنوردند نه نخبگان.

از آنجا که ایلام استانی جوان است و مطبوعاتش نوپا، عجیب نیست بی توجهی گسترده نسبت به اهمیت افکار عمومی، و البته عدم رغبت اندیشمندان و طیف نخبه جامعه جهت حضور در عرصه عمومی و بیان مسائل و معضلات جامعه. با نگاه به وضعیت کنونی کشور اهمیت جهت‌دهی به افکار عمومی صدچندان می‌شود چرا که آینده بس مغشوش است و راه دشوار و رسانه‌ها و مطبوعات به ویژه در گونه محلی بیش از هر زمان دیگر در موضع ضعف قرار دارند. مطبوعاتی‌ها در بدترین دوره اقتصادی خود به سر می‌برند. دولت توان ندارد و مردم نیز با اقتصادی کوچکتر از همیشه تنها نظاره‌گر صفحات نخست مطبوعات و رسانه‌ها هستند و این یعنی عدم اعلام خطر در عین وجود خطر.

در پاسخ به چرایی عدم جهت‌دهی به افکارعمومی استان باید گفت، به دلایل تاریخی رسانه‌ها و مطبوعات ایلام از ضعف اعتماد به‌نفس رنج می برند و این موضوع باعث شده تا در روزهای اخیر که بیش از پیش در موضع ضعف قرار دارند، در جلب توجه افکار عمومی نسبت به سمت و سوی دلخواه نقشی کمتر از رسانه‌های غیررسمی همچون شبکه‌های اجتماعی نسل دو و سه داشته باشند. بااینحال این امر منکر توانایی گسترده این گروه مهم برای تغییر و تاثیر بر افکار عمومی نیست. مطبوعات در ایلام بارها اثبات کرده در جلب نگاه مردم توانایی فوق‌العاده‌ای دارد و در بزنگاه‌های تاریخی این توانمندی جلوه‌های کم‌نظیری از شعور و شور را به نمایش گذاشته است. حال و در روزهایی که تا اسفندماه انتخاباتی امسال کمتر از 60روز مانده، می‌طلبد دوستان رسانه‌ای با نگارش گزارش‌های دقیق، مقالات تحلیلی، و برگزاری نشست‌های خبری و میزگردهای مطبوعاتی، با بازنمایی وضعیت استان مردم را به سمتی که نشانی از توسعه دارد هدایت نموده و در این گرداب حایل! که بسیاری نقشه دور زدن مردم و مطالبات به‌حقشان را با آب و رنگ قبیله و قول و قسم در مخیله می‌پرورند، نقش برآب کنند و سیه‌دلان خوش‌سخن را که کارشان تنیدن تار و عشقشان ساختن دیوارهای بلند است ناکام گذارده، به آرمان‌ها و امید پل بزنند.

یکی از ساده‌ترین راهکارهای موجود نیز پرسیدن سوال است. سوال پتکی است قدرتمند در دستان سبز خبرنگار که با تخریب ذهنیت‌های پیش‌ساخته و دروغین، جامعه را به دیدار افق‌های نوین نائل می‌آورد و پرده از روی دروغگویان برمی‌کشد. البته که لازم است شان خبرنگاری را حفظ کرده و ضمن حضور در جلسات سیاسی و انتخاباتی، و بدون ایجاد هرگونه حاشیه، به پرسیدن سوالات متعدد و اساسی از کاندید محترم اقدام کنیم اما در این راه باید جسارت فراوان به خرج داد. باور کنید ما بواسطه کار سخت اما کمتر قدردیده خود و همچنین سطح بالای اطلاعات که ماحصل سالها نشست و برخاست مطبوعاتی است، میتوانیم به خوبی به افکار عمومی جهت دهیم و از رسانه‌های خود به ساحل مقصود پل بزنیم . جلسات کوچک و سیاسی کاندیدها بهترین جا برای این پیکار است. بخش عظیمی از افراد حاضر در جلسات توان پرسیدن سوال را چونان که باید و شاید ندارند اما گوشهایشان خوب میشنود و سوال کوچک اما دقیق ما میتواند نقش بزرگی در یک انتخاب صحیح داشته باشد.

تجربه روزنامه‌نگاران بزرگ این امر را اثبات میکند که در کارزار‌های انتخاباتی، بسیاری از کاندیدها در قواره این مسئولیت خطیر نیستند و تنها مشتی قبیله‌باز (سیاست‌باز) خوش‌سخن‌اند که با فریب مردم و افکار عمومی بر موج احساسات سوار می شوند و به عرصه خطیر سیاستگذاری در مجلس یا شورای شهر و ... راه می یابند. می‌شود حال نیز جلوی حضور سه نماینده نامناسب ایلام در مجلس را گرفت به شرطی که مطبوعات افشاگری کننند و دست به قلم شوند و بپرسند و پنبه دروغ‌زن‌ها را بزنند. شرافت ندارد خبرنگاری که در اسفند امسال مردم را برای رای دادن به فردی ناتوان و کوته‌فکر بسیج کند. اینروزها وقت پنبه‌زنی است. لاف و گزاف‌ها همینجور مانده‌اند در هوا. بشتابید که دو ماه سخت را پیشرو داریم. باید هم پل بزنیم و هم پنبه دروغگویان‌ را.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group