▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

زندگي عشايري يا شهروندي!!

سايت خبري ويرا

محمد عزیزی*/سايت خبري ويرا::  عشایر به کسانی که به جامعه عشایری تعلق دارند  گفته می‌شود. و شیوه زیستی متفاوت و جدای از شیوه زیست شهری دارند. جامعه انسانی نسبتا خوداتکا و خودبسنده که ساخت اجتماعی قبیله‌ای دارد و در زمان و مکان خود مردمانی ساده زیست٬ راستگو٬ تولیدکننده و ارزشمند هستند.

 

در مقابل٬ جامعه شهری نیز به کسانی گفته می شوند که ساکن در شهر و به زندگی غیر کشاورزی و دامداری مشغول اند و دارای فرهنگ و شیوه ی زیست شهری هستند که به وضوح از شیوه ی زیست و فرهنگ عشایری متفاوت است (شهرگرایی). در این فرهنگ قانون و انضباط بر هر چیز مقدم است. شهرگرایی یا شهرباوری شیوه ی تفکر و نگاهی است که بر شهر و محیط شهری و جنبه های مختلف آن نظر دارد.

بر اساس تحقیقات انجام شده میزان شهرگرایی وفرهنگ شهروندی در جامعه شهری ایران متفاوت است و رابطه زیادی با سابقه شهرنشینی دارد و در شهرهای بزرگ و با سابقه بالاست اما در بیشتر شهرهای مناطق محروم و کم سابقه درجه شهر گرایی پایین است .

با توجه به شکل گیری نقاط شهری ایلام طی سه یا چهار دهه گذشته و از تبدیل شدن روستا به شهر و اسکان عشایر و روستائیان دراین نقاط ، لذا ساختار اجتماعی محلات شهری بصورت طایفه ای و ایلیاتی در آمد و دردوره زماني بسيار کوتاهي گسترش يافتند و الگويي تازه از شهر هستند که فقط به لحاظ کالبدي معنا دارند و در زمان به وجود نيامده و با خود هويت و ارزشهاي فرهنگي-ذهني و تاريخي و هنري ندارند و ارزش ها و حقوق شهروندي و شهرگرايي مدني در آنها بوجود نیامده است. بدين ترتيب نهادينه شدن فرهنگ ایلیاتي در امور مختلف روزمره، نابساماني و ناهنجاري و اعمال به دور از فرهنگ شهري٬ساخت محلات طايفه اي و ايجادساخت وسازهاي غير مجاز٬عدم رعایت الگوي مصرف منابع شهری٬  نگهداري دام و احشام در منازل و دفع فضولات حيواني در فضاهاي شهري.

درگيريهاي طايفه اي و جنگ هاي خياباني٬ انتخابات و تبليغات قبيله ای٬ بوجود آورده است. در استان ایلام سالیان سال است که انتخابات و مشارکت سیاسی مردم در دور باطل قبیله گرایی انجام می گیرد و حاصل آن تضاد کامل با مدنیت و شهروندی و رفتارهای مخرب (تعصبات قومی ،پارتی بازی،جاه طلبی ، رانت خواری٬ رشوه خواری و ریاکاری ،چاپلوسی ودروغ و تهمت ،...)تقویت می نماید. البته بخشی از این وضعیت متاثر از فرهنگ مادی و غیر الهی است اما در جامعه ما قبیله گرایی نه تنها به شکل سنتی و ریش سفیدی بلکه به شکل مدرن بخصوص برای انتخابات و کسب مقام و مدیریت توسط نخبگان سیاسی و کاندیداهای انتخابی و مدیران و نمایندگان و همه جناح های سیاسی استان هر سال قوی تر باز تولید می شود. مدیریت طایفه ای بدون توجه به قانون و رعايت حقوق شهروندي همه اصول و منافع و مصالح استان را فداي احساسات و خواسته های قبيله اي نموده و در آن هیچ گونه شایسته سالاری و تعهدی در قبال مسئولیت ها وجود ندارد و عقب ماندگی استان و محرومیت بیشتر مردم ایلام را در پی دارد.   

براي اصلاح وضعیت کنونی جامعه شهری ایلام و تحقق شهرگرایي نياز به حمايت ارگانهای دولتی و خود شهروندان دارد و بايد به شهروندان، اخلاق شهرگرایی وشهروندی، آموزش داده شود تا به تدریج شهرنشینان ایلام در زمینه های مشارکت مدنی٬ مسئولیت پذیری٬ قانونمندی٬ محلی گرایی٬....... جامعه پذیر شوند.


کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری*

نظرات   

 
+2 # خلیل 1394-10-16 18:01
روند شهرنشینی در ایلام از یک سیکل معیوب تبعیت کرده و شاید تاثیر متغیر جنگ را بر این شهرگرایی تاثیرگذار دانست. روند نامناسب نوسازی در دوره پس از جنگ به یکی دیگر از عوامل اصلی مرتبط با این شهرگرایی دانست. اینک ایلام دچار شهرگرایی ناقص شده و به اصطلاح دارای شهرنشینانی است که فرهنگ شهروندی در اغلب آنان نهادینه نشده است. شهرنشیانی که به شهروند تبدیل نشده و به قول نویسنده مهمترین نیاز در این زمینه، آموزش فرهنگ شهروندی است. البته این آموزش ها بر نسلی که اینک سنین میانسالی و بزرگسالی را طی می کنند تاثیرات کمتری دارد، اما برای نسل کودک، نوجوان و حتی جوانان می تواند تاثیرگذار بوده و در نهادینه کردن آن موثر باشد. با افزایش این آموزش ها می توان به آینده ایلام امیدوار بود. داستان انتخابات هم حکایت خاص خود را دارد...
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group