▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

چگونه می‌توان در حوزه فرهنگ و هنر جهان عرض‌اندام کرد؟

دوران پسا برجام سبب ایجاد گفتمان‌های جدید مي شود

حسین شکری,سایت خبری ویراسایت خبری ویرا - نویسنده‌ی ایلامی معتقد است: واقعيت این است كه آن‌قدر که دوران پسابرجام در حوزه‌های اقتصادی سیاسی تأثیر دارد، خیلی در فرهنگ و هنر تأثیر ندارد؛ اما ممکن است دوران پسا برجام از منظری سبب ایجاد گفتمان‌های جدید شود.

حسين شكربيگي كه سال گذشته توانست با مجموعه داستان «روايت‌هاي من» كتاب سال دفاع مقدس را از آن خود كند، معتقد است ممکن است دوران پسا برجام از منظری سبب ایجاد گفتمان‌های جدید شود و از این رهگذر نیز فرهنگ و هنر را به واکنش وادارد.

مفاهیمی مانند «نفوذ» که در بیانات رهبری بود، یک مبحث جدید را علاوه بر سپهر سیاسی در فضای فرهنگ و هنر نیز ایجاد می‌کند. ازاین‌دست تغییرات ممکن است اتفاق بیفتد اما درروند کلی فکر نکنم تغییری ایجاد شود.

متن زير مشروح گفت‌وگو با اين داستان‌نويس ایلامی است.

-سیزده آبان امسال مصادف است با دهمین سال ابلاغ سند چشم‌‌انداز بیست‌ساله نظام از سوی رهبر معظم انقلاب. به زبان ساده ده سال از ابلاغ سند گذشت. تحلیل شما از وضعیت فرهنگ و هنر در کشور در ده سال نخست چشم‌انداز 1404 چیست؟

یقیناً به اهداف تعیین‌شده نه‌تنها نائل نیامدیم بلكه متأسفانه به آن اهداف هم نزدیک نشدیم. به اين دليل که در برخی حوزه‌ها تلنگری بیش از ابلاغ آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها لازم است و آن عزم جدی در پیشبرد امر مهم فرهنگ و هنر وجود ندارد. وقتی یک مدیر فرهنگی هنری تمام دغدغه‌اش فراهم آوردن بیلان کاری ست و خود در این زمینه دغدغه‌ای ندارد و به‌قول‌معروف از جنس این داستان نیست چگونه می‌شود به آن اهداف رسید؟ سازوکارهای رسیدن به این چشم‌انداز که چشم‌اندازی روشن است نیاز به فراهم کردن زیرساخت‌ها و بالاتر از آن گماردن افراد خبره و با دغدغه در پست‌های مدیریتي حوزه فرهنگ و هنر است. در کنار این، تلاش مضاعف هنرمندان و اساتید این فن را نیازمند است. در هرکدام از قسمت‌هایی که بدان‌ها اشاره شد مشکلات جدی وجود دارد که باعث عدم نیل به این اهداف می‌شود.

-به نظر شما مهم‌ترین دستاوردهای هنری جمهوری اسلامی در ده سال گذشته چه بوده است؟

واقعيت این است که من دستاورد چشمگیری را در این زمینه ندیده‌ام. می‌شود برخی فعالیت‌ها مثل چاپ برخی کتب و توليد آثار به‌اصطلاح فاخر و... را برشمرد اما کدام‌یک از این‌ها می‌تواند معرف ظرفیت‌های عظیم فرهنگی هنری انقلاب باشد؟ این‌که تلاش‌هایی صورت می‌گیرد و حرکت‌هایی انفرادی وجود دارد تا زماني كه به یک حرکت جمعی و مؤثر در گستره‌ی جهانی بدل نشود خیلی به آن نمی‌شود دل‌خوش کرد. چرا کتاب و فیلم‌هایی که تفکر انقلابی اسلامی را در خود داشته باشند در استانداردهای بالای هنری یا نداریم یا به‌ندرت داریم؟

ازآن‌رو که نتوانسته‌ایم از مرز شعار گذشته و به هنر برسیم. بی‌شک تفکری که حرکت بزرگ انقلاب اسلامی را شکل داد ظرفیت آن را دارد که در این بستر رمان فاخر تولید کرد، فیلم فاخر ساخت و در جهان حرف تازه‌ای برای گفتن داشت اما همان‌طور که گفته شد تا نگاه مدیران فرهنگی بیلان کاری ست این مهم قابل‌دستیابی نیست.

-چگونه می‌توان اهمیت و اهداف سند چشم‌انداز 1404 را برای هنرمندان کشور و نقشی که آن‌ها می‌توانند در گفتمان‌سازی ایران آینده داشته باشند تبیین کرد؟

هنرمند راه خود را می‌رود و کار خود را می‌کند. حالا یا به‌صورت کُند یا با شتابی معقول و مناسب. در این مسیر کمتر به آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها توجه می‌کند اما گاهی حرفی یا بستری مناسب او را در مسیری قرار می‌دهد که نه‌تنها از شتاب او نمی‌کاهد که بر سرعت تأثیرگذاری او می‌افزاید. بی‌شک دل سپردن به آرمان‌هایی که این ملت را از دوران تاریک ستم‌شاهی بالا کشید، می‌تواند دستمایه‌ای برای هنرمندانی باشد که دغدغه ساختن دنیای بهتری را در سر می‌پرورانند اصولاً یک هنرمند به‌واسطه‌ی هنرش یک انقلابی اصیل است. مبارزی ست که همواره با پلشتی‌ها در نبرداست. لذا وقتی یک هنرمند به این ایده برسد در کنار بسترهای مناسب که برای او آماده می‌شود به‌طورقطع می‌تواند کاری سترگ انجام دهد.

-مستحضرید حوزه هنری در نظر دارد سال آینده جشنواره‌ای با عنوان «جشنواره هنری ایران آینده در افق 1404» برگزار کند. به نظر شما این جشنواره بهتر است چه جهت‌گیری‌هایی داشته باشد؟ آیا مثل جشنواره‌های معمول هنری باشد تا بایستی به‌کلی ساختار متفاوتی برای آن طراحی کرد؟ شما چه پیشنهادهایی دارید؟

بی‌تردید چنین حرکت‌هایی می‌تواند نقش مثبتی در فضای فرهنگی هنری به وجود آورد. فقط امیدوارم با نگاهی فراگیر و فراتر از محدودیت‌های کلیشه‌ای این حرکت انجام گیرد. هرچقدر طیف‌های متنوع موردتوجه قرار گیرند مطمئناً نتیجه بهتر خواهد بود.

-پیش‌بینی می‌کنید دوران پسابرجام چه تأثیری بر فضای هنری کشور به‌ویژه در حوزه سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی و ادبیات بگذارد؟

واقعيت این است كه آن‌قدر که دوران پسابرجام در حوزه‌های اقتصادی سیاسی تأثیر دارد، خیلی در فرهنگ و هنر تأثیر ندارد؛ اما ممکن است دوران پسا برجام از منظری سبب ایجاد گفتمان‌های جدید شود و از این رهگذر نیز فرهنگ و هنر را به واکنش وادارد. مفاهیمی مانند «نفوذ» که در بیانات رهبری بود، یک مبحث جدید را علاوه بر سپهر سیاسی در فضای فرهنگ و هنر نیز ایجاد می‌کند. ازاین‌دست تغییرات ممکن است اتفاق بیفتد اما در روند کلی فکر نکنم تغییری ایجاد شود.

-بدون تردید اقتدار علمی و دفاعی ایران طی چند سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. به نظر شما اگر جمهوری اسلامی بخواهد اقتدار فرهنگی و هنری خود را تا رسیدن به افق 1404 افزایش دهد اولاً چگونه امکان‌پذیر است؟ ثانیاً کدام هنرها قدرت تأثیرگذاری بیشتری بر مخاطبان بین‌المللی دارد؟

اگر بخواهیم بدون آسمان ریسمان بافتن و پرداختن به حواشی به این جواب برسیم، فقط با تولید آثاری که استانداردهای فنی موردقبول را داشته باشد می‌توانیم. تولید اثر خوب باید در دستور کار باشد. می‌شود یک دوجین کار به‌اصطلاح فرهنگی هنری تولید، ترجمه و توزیع کرد. بی‌تردید هیچ بازتاب جالبی نخواهد داشت. تنها در صورت تولید و عرضه کالاهای فرهنگی استاندارد است که می‌توانیم در حوزه فرهنگ و هنر جهان عرض‌اندام کرد. ما در داخل می‌توانیم فی‌المثل کتابی تولید کنیم و با کمک نهادهایی آن را تبلیغ و توزیع کنیم اما عرصه جهانی یکسره با این کار ما در داخل متفاوت است. پس اول تولید کار فاخر و دوم حمایت‌هایی که بتوان این آثار را ترجمه توزیع و تبلیغ کرد. همان‌طور که گفتم ظرفیت‌های انجام این مهم وجود دارند که باید بالفعل شوند.

-با توجه به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر هوشیاری مسئولان نسبت به نفوذ فرهنگی دشمن، به نظر شما مهم‌ترین راه‌های نفوذ فرهنگی هنری دشمن در حال حاضر کدم‌اند؟

راحت‌تر از عرصه‌های دیگر حوزه‌ی فرهنگ و هنر است و فقط و فقط با تولید محتوای ناب فرهنگی و آثار فاخر و تأثیرگذار می‌شود از این نفوذ جلوگیری کرد. وقتی عرصه‌ای از آثار فاخر تهی باشد آثار مخرب به‌راحتی جای آن‌ها را پر خواهد کرد. تلاشی که در حوزه‌ی فرهنگ و هنر به‌زعم من باید انجام داد تلاشی مضاعف است نسبت به حوزه‌های دیگر. روحیه جهادی، دغدغه دلسوزی و عشق به مفاهیم انسانی ست که می‌تواند گره‌گشای حرکت ما در این زمینه باشد.

-به‌عنوان یک هنرمند و فعال هنری لطفاً خیلی ساده رؤیاها و آرزوهای خودتان را در ده سال آینده بیان فرمایید. شما چه رؤیاهایی برای خودتان تا ده سال آینده در سر می‌پرورانید؟

به‌عنوان کسی که کارش نوشتن است به امید بهتر بودن می‌نویسم و اینکه بتوانم این نوشتن‌ها را در شکلی آرمانی به دست مخاطبان برساند

گفتگو از قاسم ساجدی دبیر سرویس فرهنگ و هنر ویرا.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group