▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

رکوردداران دریافت بیشترین سیمرغ جشنواره فجر چه کسانی هستند؟

آیا حاتمی‌کیا، پرستویی و کلاری با «بادیگارد» رکوردشکنی خواهند کرد؟

سايت خبري ويراسايت خبري ويرا - احسان سالمی - سی‌و‌چهارمین جشنواره فیلم فجر در حالی کار خود را از 12 بهمن امسال آغاز می‌کند که طی سی و سه دوره گذشته این رویداد فرهنگی و هنری، اتفاقات قابل توجهی رخ داده است.

اتفاقاتی که برخی از آن‌ها برای اولین بار و برخی برای چندمین بار در این جشنواره رخ داده و سبب ثبت رکوردهایی جالب در تاریخ جشنواره فجر شده است. به همین بهانه، نگاهی به رکوردداران جشنواره فیلم فجر داریم؛ آن‌هایی که با حضور خود در یک یا چند دوره از جشنواره فیلم فجر، «ترین»‌های این جشنواره را پدید آورده‌اند.

رکورددار دریافت بیشترین سیمرغ بلورین بهترین فیلم        
ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان شناخته شده سینمای ایران که همه او را به واسطه ساخت آثارش در حوزه دفاع مقدس می‌شناسند، رکورددار دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم از جشنواره فجر است. حاتمی‌کیا با ساخت فیلم‌های «مهاجر»، «از کرخه تا راین»، «آژانس شیشه‌ای»، «به نام پدر» و «به رنگ ارغوان» توانست 5 بار سیمرغ بهترین فیلم جشنواره را از آن خود کند. وی که امسال با «بادیگارد» به جشنواره فجر آمده، شانس این را دارد که رکورد خود را برای ششمین بار تکرار کند.

رکورددار دریافت بیشترین سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی         
مجید مجیدی که کار خود را در سینما با بازیگری آغاز کرده بود، به سرعت مسیر خود را تغییر داد و از بازی در مقابل دوربین به کارگردانی در پشت صحنه پرداخت. این تغییر به موقع و درست باعث شد تا مجیدی بتواند در ادامه مسیر حرفه‌ای خود با ساخت فیلم‌های «بچه‌های آسمان»، «باران»، «بید مجنون» و «آواز گنجشک‌ها» چهار بار سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر را با خود به خانه ببرد و به تنهایی رکورددار دریافت سیمرغ این بخش باشد.

مجیدی سال گذشته فیلم ارزشمند «محمد رسول الله(ص)» را در جشنواره داشت که آن را از بخش مسابقه خارج کرد و در سال جاری نیز بیشتر درگیر اکران این اثر بود و فرصتی برای تولید اثر جدید نداشت.

رکورددار دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه     
در سی‌وسه دوره گذشته جشنواره فیلم فجر، هیچ فیلمنامه نویسی نتوانسته در زمینه گرفتن سیمرغ جشنواره از دیگر همکارانش پیشی بگیرد. در این بخش تنها نام سه نفر به چشم می‌خورد که دو بار توانسته‌اند این سیمرغ را کسب کنند و در سایر دوره‌ها سهم فیلمنامه نویسان یک سیمرغ بوده است.

داریوش مهرجویی برای نگارش فیلمنامه‌های «هامون» و «سارا»، رخشان بنی‌اعتماد برای نگارش «روسری آبی» و «خون‌بازی» و در نهایت کامبوزیا پرتوی با نگارش «من ترانه ۱۵ سال دارم» و «کافه ترانزیت»، سه فیلمنامه نویسی بودند که توانستند بیش از یک بار سیمرغ بهترین فیلمنامه جشنواره فجر را به دست آورند. جالب آن که هیچ کدام از این سه نفر در جشنواره امسال فیلمنامه‌ای را جهت ساخت آماده نکرده‌اند.

رکورددار دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول و دوم مرد        
یک نگاه ساده به فهرست برگزیدگان بهترین بازیگر نقش اول و دوم مرد کافیست تا متوجه شوید،  «پرویز پرستویی» بیشترین نامی است که با آن مواجه می‌شوید. او اولین سیمرغ بازیگری خود را با «دیار عاشقان» و جایزه نقش دوم مرد تجربه کرد و پس از آن با فیلم‌های «آژانس شیشه‌ای»، «بید مجنون» و «به نام پدر» سه بار دیگر این موفقیت را به عنوان بازیگر نقش اول مرد تکرار کرد. پرستویی در جشنواره امسال نیز فیلم «بادیگارد» را دارد و با همین فیلم، یکی از گزینه‌های اصلی دریافت سیمرغ جشنواره فجر به شمار می‌رود.

همچنین در بخش بهترین بازیگری مرد، علاوه بر ثبت رکورد در زمینه دریافت بیشترین تعداد سیمرغ که به طور مطلق در اختیار پرویز پرستویی است، رکوردهای جالب دیگری نیز به ثبت رسیده است. در میان چهره‌هایی که موفق به دریافت سیمرغ بهترین نقش‌های اول یا دوم مردم شده‌اند، حسین عابدینی بازیگر فیلم سینمایی «باران» جوانترین فردی است که توانسته در 20 سالگی این سیمرغ را از آن خود کند.

رکورددار دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول و دوم زن         
در شش دوره ابتدایی برگزاری جشنواره فیلم فجر، فقط دوبار سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برگزیده داشته است که «پروانه معصومی» برگزیده هر دو دوره آن بوده است؛ اما پس از آن شش دوره، «فاطمه معتمدآریا» بود که توانست عنوان رکورددار دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن را به خود اختصاص دهد. وی با بازی در فیلم سینمایی «برهوت» اولین سیمرغ خود را به عنوان نقش دوم زن گرفت و پس از آن، با بازی در فیلم‌های «مسافران»، «یک بار برای همیشه» و «همسر» موفق شد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را به خانه ببرد. البته معتمد آریا در جشنواره امسال فقط فیلم «در سکوت» ژرژ هاشم زاده را داشت که نتوانست به بخش نگاه نو جشنواره راه پیدا کند.

در این بخش نیز یک رکورد جالب وجود دارد که «ترانه علیدوستی» آن را کسب کرده است. او در ۱۸ سالگی برای بازی در فیلم «من ترانه ۱۵ سال دارم» سیمرغ جشنواره فجر را به دست آورد تا جوانترین بازیگر زنی باشد که سیمرغ جشنواره فجر بر دوشش نشسته است.

نکته قابل توجه دیگری که در زمینه سیمرغ‌های بازیگری وجود دارد، دریافت دو سیمرغ بهترین بازیگری مرد و زن توسط بازیگران یک فیلم است؛ که این اتفاق فقط برای دو فیلم «هامون» و «قرمز» افتاد که در اولی خسرو شکیبایی و بیتا فرهی و در مورد دوم محمدرضا فروتن و هدیه تهرانی زوجی بودند که توانستند برای بازی در یک فیلم هر دو سیمرغ بهترین بازیگری نقش اول مرد و زن جشنواره فجر را از آن خود کنند.

رکورددار دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری 
در بخش بهترین فیلمبرداری تقریبا همه سیمرغ‌ها به طور مساوی تقسیم شده است و سهم فیلمبردارانی چون محمد آلادپوش، اصغر رفیعی جم، حمید خضوعی ابیانه و بهرام بدخشانی هر کدام سه سیمرغ است و تنها محمود کلاری است که توانسته با چهار فیلم «سرب»، «بوی کافور عطر یاس»، «خون بازی» و «جدایی نادر از سیمین» در ربودن سیمرغ بهترین فیلمبرداری جشنواره فجر از همکارانش پیشی بگیرد. البته کلاری امسال با دو فیلم «هفت ماهگی» و «بادیگارد» پا به جشنواره فجر خواهد گذاشته است و شانس این را دارد که پنجمین سیمرغ فجر را نیز به خانه ببرد.

رکورردار دریافت سیمرغ بلورین بهترین تدوین        
در بخش تدوین رکورد دریافت سیمرغ بلورین به طور مشترک در اختیار حسین زندباف و هایده صفی یاری قرار گرفته است تا هر کدام با دریافت چهار سیمرغ در این بخش بتوانند نام خود به عنوان رکوردداران کسب عنوان بهترین تدوینگر جشنواره فجر، به ثبت برسانند.

زندباف در جشنواره امسال اثری ندارد ولی صفی‌یاری در این دوره از جشنواره فجر تدوین دو فیلم «لانتوری» و «اژدها وارد می‌شود» را برعهده دارد و یکی از شانس‌های دریافت سیمرغ این بخش است؛ هرچند که سپیده عبدالوهاب با تدوین سه فیلم «پل خواب»، «متولد 65» و «به دنیا آمدن» یکی از رقبای سرسخت او در این دوره از جشنواره محسوب می‌شود.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group