▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

ترس از دست دادن سرمايه در ايلام

سرمایه ای كه بند نمي شود

سايت خبري ويرافاطمه عبداللهی - سايت خبري ويرا - رکود اقتصادی در لغت به معنای کاهش دوره فعالیت اقتصادی و در اصطلاح به معنی کاهش تولید سرانه داخلی کشور حداقل به مدت دو سال می باشد. از نشانه های این رکود می توان به ورشکستگی شرکت ها، افزایش تعداد بیکاران جامعه، کاهش تولید سرانه داخلی، افزایش پس انداز، کاهش قیمت اوراق بهادار و افزایش قیمت اقلام مورد نیاز مردم اشاره کرد.

زیرشاخه های اقتصاد کشور به سه بخش صنعت، کشاورزی و خدمات تقسیم می شوند. بدلیل رکود موجود، در سه شاخه مذکور و بسته به فراوانی مشاغل آن زمینه در هر استان، صنوف آن نیز در میزان های مختلف دچار آسیب های شدید شده اند. با آنکه این آسیب ها متوجه کل کشور است،  اما  ناهنجاری های اقتصادی بیش از سایر استان ها دامن مردم استان ایلام را گرفته است. در این بحران اقتصادی، مردم دچار نگرانی شده و دارایی های خود را به پول نقد و سرمایه تبدیل کرده اند. مشاغل محدود در استان نیز روز به روز کم بازده تر شده و نسبت به سرمایه گذاری انجام شده توسط صاحبان آن مشاغل، از میزان سوددهی آنها کاسته می شود. این رکود تا آنجا پیش رفته که استان ایلام اکنون در صدر بیکارترین استان های کشور قرار گرفته و از هر پنج نفر ایلامی دارای شرایط کار، یک نفر بیکار است. در این استان علاوه بر تاثیر عوامل کلی و کشوری رکود اقتصاد، عوامل محلی و بومی نیز وجود دارند که جا دارد به صورت اختصاصی مورد بررسی قرار گرفته و برای رفع آنها چاره ای اندیشید.

به طور کلی می توان عوامل مذکور را در چهار دسته تشریح کرد:

عامل اول:

اولین عامل که موج بحران بیکاری در عین وجود نقدینگی در استان شده است، عدم وجود سرمایه گذاری های کلان اقتصادی جهت جذب سرمایه های مردم این استان است. استان ایلام هیچ گونه مرکز تجاری، صنعتی، کشاورزی و خدماتی بزرگی ندارد که سبب حرکت چرخه اقتصاد آن باشد. بزرگترین فضاهای صنعتی ایلام، شهرک های صنعتی آن هستند که به گفته مسئولین، اکثر آنها با یک ششم پتانسیل خود در حال فعالیت هستند و اکثر کارخانه ها و واحدهای تولیدی تعطیل شده اند. واحدهای صنعتی که در استان وجود دارند واحدهای کوچکی هستند و وجود تنها یک کارخانه سیمان، یک واحد پتروشیمی و یک واحد پالایشگاه به عنوان مشاغل بزرگ، کوچکترین تاثیری بر روی کاهش آمار بیکاری در استان نداشته است. اگر در این استان کارخانجات، واحدهای تولیدی و صنعتی متعددی وجود داشته باشد که با سرمایه خود مردم تاسیس شده باشند و یا سهام آنها در اختیار مردم استان گذاشته شده باشد، قطعا خود مردم بجای نگهداری پولشان در گاوصندوقها، در آن واحدهای درآمدزا سرمایه گذاری می کنند.

جای سئوال است که باوجود این محرومیت ها، چرا دولت ها هیچگاه تصمیم نگرفتند که در این استان اقدام به راه اندازی اینچنین مراکزی کنند؟ اتفاقی که در استان های همجوار یا سایر استان های محروم به کرات رخ می دهد، اما چرا دولت های به روی کار آمده، در این استان تمایلی به این کار ندارند؟

عامل دوم:

عامل دوم به سئوالی در خصوص عامل اول بر می گردد، اینکه حالا که می دانیم که واحد صنعتی، تولیدی، خدماتی یا کشاورزی کلانی در استان وجود ندارد و واحدهای جزء نیز کم رونق هستند، چرا سرمایه گذاران بخش خصوصی و خود مردم، تمایل به تاسیس و یا سرمایه گذاری در این واحدها را ندارند؟ پاسخ های زیادی برای این سوال وجود دارد که اصلی ترین آنها، قرار گرفتن ایلام در بن بست جغرافیایی است. باوجود اینکه استان ایلام طولانی ترین مرز زمینی با کشور عراق را دارد و همچنین این استان نزدیک ترین دروازه عتبات عالیات است، اما از نظر راه های مواصلاتی فاقد هرگونه راه مناسب است. نه تنها هیچ بزرگراه و آزادراهی در این استان وجود ندارد، بلکه جاده های موجود نیز محدود به راه های پرپیچ و خم و گاه صعب العبور و از لحاظ کیفی با بدترین نوع پوشش آسفالت می باشند. با وجود نزدیکی استان ایلام با شبکه های ریلی غرب و جنوب غرب کشور، این استان هیچ راه ریلی نیز ندارد. راه هوایی آن نیز محدود به دوپرواز با ظرفیت کم و تنها به مقصد پایتخت است. فرودگاه شهر ایلام فاقد شرایط نشست و برخاست هواپیماهای باری یا مسافربری بزرگ است.

همه اینها در حالی وجود دارند که مقوله راه، حکم رگ های خونی یک بدن را دارد که بتواند سیکل حرکت اقتصادی را از طریق تهیه آسان مواد اولیه، تولید و عرضه  آن به سایر مراکز را فراهم آورد. در نگاهی گذرا می توان با یک مثال مشکلات را به وضوح رصد کرد که اگر سرمایه گذاری بخواهد در استان ایلام سرمایه گذاری کند، برای تولید بایستی یا فقط بر ظرفیت های خود استان ایلام حساب کند یا برای تهیه مواد اولیه، آمد و رفت به استان و نهایتا عرضه کالای تولیدی خود در سایر شهرها، سختی های نبود راه مناسب، دسترسی به استان را به جان بخرد و بخش عظیمی از درآمد حاصل را صرف هزینه های حمل و نقلی که گران تمام شده است، کند

نبود امکانات رفاهی و خدماتی در شهرستان ها و به خصوص مرکز استان نیز مزید بر این علت است. توسعه زیر ساخت های شهری، افزایش امکانات رفاهی، خدماتی و تفریحی می تواند سبب ماندگاری مردم در استان و در نتیجه ایجاد تمایل در آنها برای سرمایه گذاری در استان خودشان بشود. علاوه بر تاثیر این عامل در ماندگاری مردم در استان خود و عدم مهاجرت سرمایه گذاران و نخبگان به سایر شهرها، از این عامل می توان به عنوان دلیلی بر ایجاد تمایل به زندگی در ایلام برای سایر سرمایه گذران غیربومی و حتی خارجی نام برد. با وجود اینکه این استان دارای جاذبه های طبیعی و همچنین اکوسیستم دلپذیری است، اما هیچگونه شرایط رفاهی خاصی برای ارتقای رفاه اندیشیده نشده است. در واقع این استان فاقد هرگونه مرکز تجاری، توریستی و یا تفریحی مانند شهربازی، پارک، سینما، مراکز خرید، مراکز فرهنگی هنری و ... است.

نبود این امکانات سرمایه گذاران غیربومی را دلزده می کند و موجب مهاجرت سرمایه گذران بومی نیز می شود تا ایلام باز در همان شکل محرومیت خود باقی بماند. محرومیتی که با کمی توجه و دلسوزی مسئولین استان می تواند شکل دگرگونه ای به خود بگیرد؛ چرا که استان ایلام از نظر پتانسیل های طبیعی دارای نقطه عطف های بسیار کلانی است: دومین استان دارای ذخیره گاز کشور، وجود میادین عظیم نفتی، معادن، زمین های حاصلخیز کشاورزی و همچنین وجود بخش عظیمی از جنگل های بلوط زاگرس به عنوان یک جاذبه توریستی در این استان.

عامل سوم:

سومین عامل تشدید کننده وضعیت بحرانی این استان و افزایش نقدینگی در استان ایلام وجود مشاغل حبابی است. مشاغل حبابی که سبب متمایل شدن مردم به سرمایه گذاری در آنها بدلیل سوددهی فوری و روی گرداندن مردم از مشاغل ماندگار می شود. خرید و فروش زمین و مسکن، خودرو و سکه از این دست مشاغل هستند که کم نیستند مردمی که در استان ایلام رغبت به سرمایه گذاری در این موارد را دارند. تورم شدید و نوسانات اوضاع اقتصاد کشور، باعث حاصل شدن سودهایی سریع و بی دردسر از کسب و کار در این آب گل آلود می شود. سودهایی که میل اکثر مردم ترسانده شده از سرمایه گذاری را، به سمت انجام فعالیت هایی با ریسک کم می برد. با آنکه مسبب اول این ایجاد تمایل، اقتصاد بیمار کشور است، اما قطعا دلیل دیگر، نبود جایگزینی بهتر برای این نوع فعالیت هاست. به عنوان مثال در استان مرزی کردستان به علت رونق بازارچه های مرزی که مبادله کالا و پول برای مردم قابل لمس و رویت است، از سرمایه گذاران خرد تا کلان سعی می کنند توان اقتصادی خود را در این بنگاه سالم قرار بدهند. وجود بنگاه اقتصادی فعالی مانند بازار مرزی سبب شده از شخصی با پس انداز ده میلیون تومان تا سرمایه های میلیاردی، بتوانند به سود موردنظر و منطقی خود در این فعالیت برسند. حاصل شدن این خواسته، سبب ماندگاری شخص در آن کسب و کار شده و این نیز خود سبب رونق دائمی این فعالیت می شود. اما در استان ایلام که هیچ بنگاه اقتصادی که اعتماد و پول مردم را جذب بکند وجود ندارد، مردم تمایل به پس انداز سرمایه خود در بانک جهت دریافت بهره یا کار در مشاغل حبابی را دارند. این استان دارای پتانسیل خاصی بنام منطقه اقتصادی مهران است؛ هرچند که مهران تنها این اسم را یدک می کشد و هیچ فعالیت پررونقی در این منطقه انجام نمی گیرد.

عامل چهارم:

عدم تلاش مناسب مسئولین ذیربط در کلیه سطوح، جهت حذف شدن سه عامل مذکور است. حرکت جهادگونه و زیربنایی از هیچ نیرویی اعم از نهادهای استانی تا نمایندگان مردم و مقامات دولتی دیده نمی شود. گویی هیچ کس قصد تغییر این اوضاع را ندارد. ایلام در هیچ فعالیت اقتصادی دارای لابی پرقدرتی نیست که بتواند سبب جذب سرمایه گذاری های کلان دولتی و یا خصوصی بشود. قوانین برای سرمایه گذاری سایرین نیز بسیار دست و پاگیر است. حمایت خاصی شکل نمی گیرد و معدود  سرمایه گذاران بومی و غیر بومی نیز پس از مدتی از ادامه فعالیت منصرف می شوند. نوسانات ارز، نوسانات قیمت کالا، رکودهای فصلی، دردسرهای مالیاتی و بیمه ای، عدم وجود پشتیبانی از طرف سازمان های مسئول و.. موجب اختلال در برنامه ریزی توسط سرمایه گذار یا کارآفرین می شود.

در یک جمع بندی کلی از بررسی چهار عامل ذکر شده می توان گفت که ترس از دست دادن سرمایه، عامل اصلی در بحران اقتصادی حاکم در ایلام و افزایش نقدینگی است. ترسی که سبب شده كمتر كسي تمایلی برای ورود یا ماندن در خاک محروم ایلام را در خود احساس کند.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group