▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

پنجشنبه 1 فروردين 1398 Thursday 21 March 2019 14 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

آيا مجلس دهم اولين مجلس ايده آل خواهد بود؟

برجام داخلي با آشتي احزاب و مجلس مقتدر

مجلس دهمسايت خبري ويرا - اينك كه به مدد عقلانيت و استقامت نظام و مردم متمدن ايران اسلامي بخش عظيمي از چهره بين المللي ايران در نظام جهاني در حال مرمت است، مي طلبد كه نظام داخلي كشور نيز به يك فرجامي برسد و همه گروه هاي سياسي در كشور از شتر كينه ها و كدورت ها حتي به صورت ظاهري هم كه شده پياده شده و كشور را در مسير آرامش و ثبات سياسي اقتصادي قرار دهند.

نياز است كه جناح هاي سياسي كه در چهارچوب نظام حركت و اهداف خود را پيش مي برند در برهه زماني حاضر با بيشترين از خودگذشتگي اندكي از نقاط كوري كه سالهاست در معرض ديد دوستان و دشمنان داخل و بيرون كشور قرار دارد را فراموش نموده و براي به نتيجه رسيدن برجام در كشور تلاش نمايند.

وجود فضاي تضارب آرا و تصادم انديشه ها در جوامع سياسي همواره نشانه پويايي آن جوامع مي باشد و اين خط و خطوط سياسي در اكثر جوامع دموكراتيك نيز به عنوان يك اصل پذيرفته شده است اما نبايد ما در كشور فقط جنبه منفي و برخوردهاي قهري با اين احزاب را در ادوار مختلف سرلوحه قرار دهيم.

همان طور كه تاكنون مجلس ايده آل نداشته ايم،سنديكاها به خوبي نقش آفريني نكرده اند ، احزاب نيز بيشتر منافع حزبي را در سرليست اهداف سياسي خود قرار داده اند و منافع ملي در اولويت هاي آخر بوده است و شوراهاي شهر نيز كف انتظارات را برآورده ننموده اند اما در همه اين نظام هاي سياسي مردم سالار مي شود به گونه اي برنامه ريزي نمود كه منافع ملي بر اهداف شخصي و كوچك رجحان داده شود.

مي شود اين گونه ابراز داشت كه علي الرغم همه خدمات گسترده اي را كه نظام در ايران در طول اين سي وهفت سال به مردم داشته است اما نظام هاي سياسي مردم سالار همواره در حاشيه دولت و ديگر قوا قرار گرفته و دليل آن هم بروز نبودن و نداشتن قوانين متناسب با اولويت هاي كشور و مردم است.

به عنوان مثال قانون تخصيص بودجه اندك به استان هايي كه داراي جمعيت كم هستند و يا اختصاص كرسي هاي اندك به استان هاي كمتر برخوردار از نظر شاخص هاي جمعيتي از عمده ضعف هايي است كه قانون گذار هيچ گاه در بروز نمودن آن نكوشيده است.

چون نفس قانون براي ايجاد شرايط عدالت در كشور تدوين شده است و اين گونه قوانين هيچ گاه عدالت سرزميني را در خود جاي نداده اند و اينگونه است كه استان هايي كه داراي تعداد بيشتري رجل سياسي در مجلس و دولت هستند بيشترين توسعه را يافته اند و استان هاي كمتر برخوردار همواره بر ديوار كاهگلي خود يادبود مي نويسند.

در طول سي و هفت سال از پيروزي انقلاب اسلامي، سازمان هاي مردم نهاد زيادي در كشور شكل و پا گرفته و فعاليت هاي جسته و گريخته اي نيز صورت داده اند اما با قله منافع ملي فاصله بسيار دارند و اصلي ترين دليل آن نداشتن قانون مدون و نبود جايگاه مناسب اين سنديكاها در قانون و در بين نهادهاي دولتي در كشور بوده است.

تقاسير و تأويل هاي متفاوتي از قانون در كشور صورت مي گيرد كه نشات گرفته از نبودن متولي واحد است و هنوز در كشور اين اصل پذيرفته نشده است كه مجلس و پارلماني قانون گذار و تاثيرگذار است كه بتواند براي اقليت ها در جامعه، قانون خوب را به تصويب برساند.

بدون تسامح و تساهل بايد عنوان داشت كه يك حزب نيز به تنهايي تمام خواسته هاي اعضاي خود را برآورده ننموده و پافشاري بر منشوري كه بسيار نازل تر از قانون اساسي است و گاهي نيز به قانون تنه مي زند باعث شده كه در كشور مرغ احزاب يك پا داشته باشد و خيلي به ندرت پيش آيد كه اعضاي يك حزب از رؤساي خود به راحتي انتقاد نمايند.

تشتت آرا در ايران سياسي عصر حاضر در برخي مواقع پا را فراتر از قانون نهاده و در اوج خود قرار دارد به نحوي كه صرفا فضاي انتقاد در سطوح بالا فراهم است و شايد تشدد سلايق برخي از آيت الله ها ، رجل سياسي و چهره هاي تاثيرگذار در كشور باعث شده كه متاسفانه برخي از چهره هاي انقلابي كشور از اين چرخه سياست ، رياست و كياست دور بيفتند و يا تشت خيلي از شاخص ها در كشور از بام بيافتد و در عوض روزنامه نگاران مستقل ،نويسندگان و سنديكاها كه هيچ دستي در قدرت ندارند، كمترين فضاي نقدپذيري براي آنها فراهم شده و اجازه نقد صرفا به برخي از آقازاده ها و ... داده شده است كه اين با روح عدالت و مساوات ودموكراسي سازگاري ندارد.

علي الرغم اين گفته ها بايد مجلس دهم يك مجلس قانونمند باشد و در پي بروز نمودن قانون باشد و برخي از قانون هاي دست و پاگير و آئين نامه هايي كه همواره عدالت سرزمين را از كشور دور نموده است اصلاح شوند همان گونه كه برخي از قوانين مثل راهنمايي و رانندگي اصلاح شده و تاثير آن را مي شود در كاهش تصادفات به خوبي لمس نمود.

مجلس دهم در هفتم تيرماه نه مجلس افراطيون است نه مجلس وكيل الدوله ها و كساني كه امروز افتخارشان اين است كه در ليست دولت قرار بگيرند هنوز به آن درك سياسي از مجلس نرسيده اند كه مجلس در راس امور است و جايگاه ان نظارتي و فراتر از دولت است.

و اما نمايندگان و نامزدهايي را كه نيز در همه ادوار به مانند چوب لاي چرخ توسعه كشور و دولت ها به تبعيت از حزب خود بوده اند بدانند كه پشرفت كشور در گرو اجراي قوانيني است كه منافع كشور را تامين نمايد نه منافع يك حزب و گروه سياسي خاص را والبته منافع مردمي نيز غير از منافع يك سليقه سياسي نيست.بنابراين يك مجلس منسجم ، منتقد و قانونمند مي تواند ما را به اولين مجلس ايده آل در دهمين دوره آن برساند تا همه اقشار جامعه از قانون به شكل مساوي برخوردار باشند .

و در پايان لازم به ذكر است: امروز كه نظام يك سياست بسيار درست را در نظام بين الملل برگزيده و مرزهاي كشور را فراتر از مرزهاي جغرافيايي ايران ترسيم نموده و سرداراني چون حاج قاسم سليماني كه در عرصه هاي نبرد و شهادت در شامات و عراق مدافعين حريم امن ولايت هستند و سرداراني چون دكتر ظريف و دكتر صالحي در عرصه ديپلماسي خارجي در به فرجام رساندن برجام بسيار موفق كوشيده اند، در عرصه هاي داخلي نيز بايد سرداران داخلي چون نخبگان ، كشور را در مسير توسعه و پيشرفت تحت زعامت مقام معظم رهبري قرار دهند و اين امر فقط با مجلس مقتدر و نظام مند و آشتي ملي احزاب سياسي و حضور تاثيرگذار سنديكاها در سرنوشت كشور امكان پذير است .

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group