▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 28 اسفند 1397 Tuesday 19 March 2019 12 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

در اين روزهاي ملتهب تخريب حرف اول را مي زند

روشنفکری جرم روشنفکر استان

سايت خبري ويراسايت خبري ويرا -  این روز های ملتهب از موضوع انتخابات اتفاقاتی می افتد که شاید پیشتر از این راز نهفته ای بوده است . اصولا هیجانات است که غماضی میکند و از کوزه هر آن برون طراود که در اوست . برای مثال چند روز پیش  بزرگواری  که چشم و چراغ اصلاحات در استان و بلکه کشور  است

در حمایت از کاندید همفکرش ایراد سخنرانی نمود و از وی پشتیبانی کرد عده ای البته  قلیل و محدود از هم شهری و هم قبیله ای ها ایشان طی این چند روز کمر به تخریب آن بزرگمرد بسته و از هیچ کوششی برای هجمه علیه او دریغ نکرده اند با این تاکید که مخاطب نگارنده همان عده محدود که اغلب از جمیع ستادهای جناحهای مخالف و دیگر کاندیدها که از نام و نفوذ مردمی آن رجل سیاسی هراسیده اند می باشند و هرگز قابل تعمیم به دیگر شهروندان و اهالی طایفه وی نیست کما اینکه بزرگان و ریش سفیدان و جوانان پر شوری را در همان شهر کنار و در مجلس سخنرانی ایشان دیده ایم .

عرض میکنم که چه زمانی باید استان ما فارغ از تعصبات قومی و قبیله ای به آبادی و آزادی ملی بیاندیشد ؟ چرا دوستان تخریب گر که الحمد و المنه دانشگاه رفته و با سواد فراوان دارند مروری بر وظایف قانونی نماینده مجلس نمیکنند؟ کی برای برخی از ما رفع شبهه میشود که نماینده مجلس مسئول کارگزینی و استخدام اقوامش نیست ؟ درثانی شخصی که بواسطه نگاه
سیاسیش شهره و نامدار است ، در زمره روشنفکران قرار دارد ، بعنوان لیدر جناح سیاسی اش در سطح ملی و بین المللی شناخته شده است ، دکترای علوم سیاسی و استاد دانشگاه این علم است ، می فهمد قبیله گرایی چه آفتی برای میهن و ملت است ، سالها تدریس کرده که مشارکت سیاسی می بایست بر اساس نگرشی ملی و مدنی باشد ، دو دوره عینی آسیب های آرا قبیله ای و بدون تفکر و سایر مصایب مجلس را درک نموده  چگونه باید از چنین  شخصی انتظار داشت تنها به این خاطر که اهالی شهر و اقوامش به او رای داده اند حال هر شخص با مواضع متضاد و مخالف را مورد حمایت قرار داده و یا از رقیبش که هم جناح اوست حمایت نکند ؟

تصور کنید مردمی برای اینکه شخص اصلحی که به واقع اصلح نیز بوده به مجلس راه پیدا کند زحمتی کشیده و از جناح مخالف رنجی نیز برده اند حالا در دور بعد آیا صواب است که چون این بار دیگر همشهری  و هم قبیله ای آنها شرکت نموده لیکن از جناح سیاسی مخالف ، بسا در حد عداوت  و با دیدگاهی که بنظر او برای همه مردم و همان مردم زیان بار است و اصلا  اصلحش نمیداند ، از او بخواهند  قبیله ای اندیشیده و مانند جوامع بدوی به حکم خون و قبیله او را بعنوان نماینده  خود در مجلس قانونگذاری حمایت کند؟

ما که همشهری ایشان نیستیم چه گناهی کرده ایم که به نماینده همفکرمان در شهر آنهارای داده ولی از آن برخی میشنویم که حتی لعنت نامه و طومار امضاء کرده اند که به حتی اصلح ترین غیر قبیله ای رای ندهند ؟ این نگرش و ابراز علنی آن آیا عین تفرقه افکنی و فتنه گری نیست که با چنین موضع گیریهایی دیگر اقوام و قبایل و شهروندان را به اقدام و نگاه متقابل و وادار و جامعه را از همبستگی و ملت را از تحکیم و وحدت دور سازد؟ آیا نظر و سفارش بزرگان انقلاب و کشور این نگاه و نگرش بوده ؟ آیا از نظر رسالت شرعی و قانونی و اخلاقی و مدنی این کردار و گفتار پسندیده است ؟ آیا اینان که لعنت نامه می نویسند ندیده اند که مردم سایر شهرستان ها برای نماینده همفکرشان  که ازقبیله آنها بود بی آنکه انتظار شخصی و استدعای فردی داشته باشند جمع شدند و رای دادند و حمایت کردند؟ آیا اینکه میگویند ما تک رای می اندازیم و جز به همشهری و هم قبیله ای خود رای نمیدهیم توهین و ابراز تنفر از سایر هم استانیها نیست؟ به هر حال جوانان امروز هم اگر نتوانند نگرش قبیله ای را تغییر دهند یقینا نسل بعدی آنها درک سیاسی و علمیشان بدان حد می رسد که بدانند دردهای مشترک هرگز جدا جدا درمان نمیشود .

کامران منصوری جمشیدی

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group