▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

محروميت همچنان عميق است

لبخند در سرزمین طلوع آفتاب

سايت خبري ويراسايت خبري ويرا - آیت قیصربیگی ، عبدالله کریمی - عیلام سرزمینی کهن است کــــه نام خود را از گستره ای به وسعت تاریخ گرفته است. سرزمینی که با هر طلوع و غروب  خورشید، عظمت خویش را سایه سار مردمانش می کند تا قدمت و بزرگی نام خود را به شکوه یک تمدن بزرگ بر این کره خاکی فریادگر باشد. آری نام ایلام در تاریخ ایران زمین یک نقطه آغاز است.و اینچنین است که  خواستگاه اولین زندگی ایرانیان را باید در تمدن بزرگ عیلامی ها جستجو کرد. با این وصف عیلام، سرزمین طلوع خورشید رازهای سر به مهر زیادی در دل خود دارد که سنگ های صبور را برای فاش کردن می طلبد. اگر از دالان های پرپیچ و خم این سرزمین باستانی بگذریم، اگر از قصه های رنگ و وارنگ این دیار بگذریم به تندیس درد و محرویت این دیار می رسیم که باری بس کمرشکن بر دوش مردمان این دیار در دوران طاغوت بشمار می رفت.

اما از آنجا که طبق وعده الهی ظلم ناپایدار است دیری نپایید و ستاره ای بر تارک ایران زمین درخشیدو شب ظلمانی این مردمان را در هم شکافت و طلوع فجر انقلاب اسلامی را رقم زد.  و اینچنین بود که در هوای سرد فقیران یک بت شکن قیام کرد و کاخ ستمگران را درهم شکست تا نسیم اعتدال فصل افراط و تفریط را در این سرزمین خزان کند. پرواضح است که ظهور انقلاب اسلامی در عصر حاضر نسخه شفابخشی برای مناطق محروم بود تا تسکین و مرحمی کاری بر زخم های محرومیت در اقصی نقاط کشور بشمار آید.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 و رویش امید و زندگی در ایران چرخش روزگار ما را به جنگ تحمیلی رساند. با شروع جنگ تحمیلی، فصلی جدید در تاریخ این دیار کهنه  گشوده شد تا عیلام اینبار خط مقدم برای دفاع از سرزمین مادری باشد. مردمان صبور این دیار با سلحشوری جانانه از سرزمین خود دفاع کردند و اجازه ندادند وجبی از خاک پاک میهن به دست دشمن بیافتد و با اهدای خون پاک هزارن شهید به خون خفته آزمون بزرگ مرزداری و مرزبانی را با نمره قبولی پشت سر گذاشتند.

اگر دوران 8 ساله جنگ تحمیلی را به محرومیت به ارث برده از دوران طاغوت اضافه کنیم می شود چهره مظلوم ایلام قهرمان را در یک قاب تصویر به نظاره نشست. تاریخ را در میان جنگ و دود و خم پاره ورق می زنیم تا با گذر از 8 سال دوران سازندگی و زدودن غبار جنگ و باروت از پیکره نحیف و لاغر ایلام بزرگ به دوران اصلاحات برسیم تا شاید با اصلاح رویکردها چرخه محرومیت از میان برداشته شود. در این دوره8 ساله ایلام به رغم کوشش ها و توجهات فراون باز کما کان لقب محرومیت را به یدک می کشد تا به ایستگاه اصولگرایان در دوره 8 ساله دولت عدالت محور می رسیم.

در این دوران علی رغم تلاش ها و وعده وعید های فراوان و سفرهای متعدد دولتمردان و با وصف اینکه اینکه وعده کلیده توسعه اصفهان برای ایلام داده شده بود، با آنکه وعده یک کارخانه بزرگ در هر شهرستان داده شد دست آخر نتیجه همه این وعده ها و رفت و آمدها به یک پیشنهاد در راستاسی تشویق بیکاران و جوانان استان به شغل دامداری برای مرتفع کردن معضل بیکاری منتج شد! این در حالی بود که در آن زمان باتوجه به خشک سالی های متعدد عملا کار کشاورزی و دامداری بسیار سخت شده بود. این درحالی بود که منابع غنی نفت و گاز در استان وجود چنین پیشنها ی که ظاهرا برای رفع معضل بیکاری ارائه شده بود خارج از کار کارشناسی قلمداد می شد.

در گذر زمان تاچشم بر هم زدیم دوره 8 ساله دولت عدالت محور با همه قال و قیل هایش نیز به پایان رسید تا باز ایلام چشم انتظار توسعه بماند. از عیلام ديروز تا ایلام امروز تصويري با نام سرزمین حماسه، عشق و ايثار در خاطره هاي مردم ايران حك شده است. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، ایلام همواره تابلويي از تواضع و معرفت بوده كه بر تارك اين مرز و بوم خوش درخشيده است تا قصه رشادتهای دلیرمردان اين سرزمين در دفاع از دین و میهن خويش نام و آوازه اي بلند داشته باشد. آری ایلام در نزد ایرانیان سرزمین مقدسی است.

جاي‌جاي این سرزمین با خون هر شهیدی آبیاری شده است تا امروز این سرزمین تربتی پاك براي ملت ايران اسلامی بشمار آید. آسمان اين سرزمین مقدس پر از ستاره‌هایی ست که شميم بوي آن رايحه ای كربلااي به خود گرفته است. آري اينجا ایلام است پايتخت سرزمین یکپارچه شیعه ایران که حب اهل بیت مصرع بلند زندگی شان شده است. امروز ایلام  درگذرگاه کربلا قرار گرفته تا اين بار هم عطش ارادتمندان به عتبات عاليات را سیراب از معرفت خویش کند. با این همه این دیار محروم با این همه تواضع و بخشندگی خود چشم انتظار یاری بود تا براي حل معضل فقر، بيكاري، توسعه نیافتگی و خشكسالي در استان نيازمند تدبيري خاص باشد. کما اینکه بزرگان نظام همواره بر این دیار مظلوم نگاهي خاص و ویژه داشته اند. بطوری که بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی همواره به این منطقه محروم و جنگ زده تاکید داشته تا با شنيدن خبر آزادسازی مهران قلب آن امام روف نیز شاد گردد و از طرفی اولین سفر پرخیر و برکت مقام معظم رهبری به عنوان رهبر ایران اسلامی به استان ایلام صورت مي گيرد. ...

از این رو هرچند خدمات ارزنده نظام و مسوولين كشور به استان ايلام ارزنده و قابل ستايش است اما ابعاد محروميت در این دیار كه ريشه در بي توجهي دوران قبل از انقلاب و آثار جنگ تحميلي دارد، همچنان عميق بوده و همواره نيازمند توجه ويژه مسولين داشته است تا یکی کلید به دست پیدا شود و برای قفل های محرومیت تدبیروار امید روزهای خوب بدهد. آری 24 خرداد 92 را باید شروع فصل جدیدی در دهه چهارم انقلاب اسلامی قلمداد کرد که پیروزی گفتمان اعتدالگرایی در 24 خرداد ماه سال 1392 رقم زد. اگرچه در زبان عامیانه اعتدال را دوری از افراط و تفریط تعریف کرده اند اما اگر افراط و تفریط را رفتاری خارج از تعادل قلمداد کنیم اعتدال می تواند عین خرد، عقلانیت و تدبیر و به عبارتی نماد قدرت در آدمی محسوب شود. چراکه هر آنچه انسان را به تعادل برساند و وی را بر فضای درونی و بیرونی خویش مسلط گرداند آن نشان و نمادی از قدرت است.

از این رو اعتدال لنگرگاهی ست که پندار، گفتار و کردار آدمی را بر مدار انسانیت میزان می کند تا همیشه در راهی درست قدم بردارد. پیروزی گفتمان اعتدال گرایی آنقدر حائز اهمیت بود که كه حتی برخی اصولگرایان تند رو و منتقدان جدی روحانی نیز بعد از اعلام نتایج انتخابات 24 خرداد ماه خود را هوادار اعتدال معرفی کردند و در این وادی بر طبل سهم خوهی کوبیدند. در این راستا برخی از آنان در سهم خواهی حتی بیش از یاران واقعی دولت مطالبه گر بودند و آنگاه که خواسته هایشان محقق نشد اعتدال را رها کردند و بر مدار افراط چرخیدندو در برابر نسیم آرام بخش اعتدال ایستادند.
دولت تدبیر و امید که خط و مشی خود را بر گرای اعتدال قرار داد سعی کرد تا بر مبنای اعتدال هر چیزی را سرجای خویش بگذارد. بر این اساس دولت تدبیر و امید در بستری از اعتدال و عقلانیت گام برداشت و با ایجاد یک دولت نظام مند در این دو سال چنان دستاوردهایی داشته است که در آغاز شروع کار دولت یازدهم خیلی بعید به نظر می رسید، زیرا این دولت می بایست از یک طرف حاصل کار دولت گذشته که تلی از چالش ها و مشکلات بر روی هم انباشته بود را مرتفع می ساخت و هم فرصت سوزی های پیش آمده را جبران نماید و تدبیر وار بر مدار توسعه قرار گیرد.

از همان آغاز کار دولت یازدهم بسیاری از کارشناسان کار این دولت را سخت و دشوار قلمداد می کردند خصوصا اینکه در پیش روی دولت یازدهم دو بحث بسیار مهم در حوزه سیاست خارجی - پرونده هسته ای- و سیاست داخلی -مشکلات اقتصادی- قرار داشت.

با این اوصاف دولت یازدهم توانست در بازه زمانی کوتاهی در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی موفقیت های قابل توجه ای را به دست آورد که گل سر سبد آنها را باید حل و فصل کردن پرونده هسته ای و رفع تحریم های ناجوانمردانه بعد از 12 سال قلمداد کرد.
طلوع آفتاب اعتدال موجی از شور و امید و انرژی بر گستره ایران زمین ساطع کرد و همزمان این پرتوهای گره گشا پس از گذر از کوه های سربه فلک کشیده البزر از بلندای دماوند روبه سوی زاگرس گذر کردو  و از بلندای قلاقیران بر مردمان ایلام سلام داد تا اینبار در سرزمین طلوع آفتاب، اعتدال رخ بگشاید شاید آلامی بر دردهای ديرين آن باشد.

پس ما هم از تدبير مي گوييم که خود چاره هر بی تدبیری است. از امید می گویيم که از تدبير در گفتار و کردارها برمی خیزد تا انگیزه ای برای فرادیی بهتر باشد. و امروز مفتخریم که هم دم  اعتدال شده ایم؛ اعتدالی که راه و روش دین ماست تا طریق میانه روی و دوری از افراط و تفریط را یادآور شود. آری ديروز این مردم به نداي اعتدال لبيك گفته اند و امروز به تدبیر اعتدال امید بسته اند. شوق دیدار این مردمان در استقبال از فصل اعتدال، انگیزه خوبي برای آمدن تدبیر به این دیار است.
با این وصف خواسته ها و مطالبات این مردمان از دولت یازدهم  که همزمان با سفر دکتر حسن روحانی در قالب کاروان تدبیر و امید به استان ایلام ارائه گردید به شرح ذیل بود؛
1- نگاه تهدید آمیز به مرزهاي استان تغییر يابد. به استان مرزی ایلام که بیشترین مرز مشترک با كشور عراق را دارد به دید فرصت نگاه شود. در این راستا مهران می تواند به منطقه ی آزاد تجاری تبديل شود. 
2- نگاه صنعتی دولت تدبیر و امید به استانی که بر روی منابع عظیم نفت و گاز خوابیده است در توسعه استان ایلام بسیار حائز اهمیت است.
3- مطالبه ديرين استان ايلام در اتصال به خط راه آهن كشور در دستور کار دولت یازدهم قرار گیرد.
4- تمهيدات لازم در جهت ايجاد بزرگراه كربلا از كرمانشاه به ايلام تا مهران و دهلران يكي ديگر از خواسته هاي مردم استان و کشور بود. 
5- تمهيدات لازم در راستاي سامان دهي زوار در مرز مهران و تسهیل در ورود و خروج زائران
6- توجه به منابع آبي استان كه با توجه به خشكسالي هاي گذشته، كشاورزي و دامداري را مورد تهديد قرار داده است مي تواند اميد را در دل اين اقشار پرزحمت جامعه زنده كند.
7- توجه ويژه به امر اشتغال جوانان استان كه امروز بالاترين رقم بيكاري را در کشور به خود اختصاص داده است خود یک ضرورت اصلی در استان بحساب می آید.
8- رفع معضل ریزگردها که امروز جان و مال مردم را تهدید می کند از خواسته های به حق مردم این منطقه از کشور است.


"ادامه دارد"

قسمت شماره يك

منبع هفته نامه روژ

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group