▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

لوين:مشاركت گروهي گام اول توسعه

مدیریت گروهی

صادق بيگيصادق بيگي- سايت خبري ويرا - مشارکت یک مفهوم قدیمی است که ریشه در اداره ی امور عمومی و پيشينه در عقاید مذهبی دارد. به عنوان نمونه، مشارکت بر مبنای مشورت در اسلام تحت عنوان"شورا" مورد توجه جدی قرار گرفته است.

مدیریت گروهی یا مشارکتی علیرغم قدمت تاریخی خود، بعد از انقلاب صنعتی به صورت علمی خاص، مورد بررسی و اهتمام جدی قرار گرفت. اصطلاح مشارکت در فرهنگ های مختلف و سیستمهای روابط کار، معنی و مفهوم یکسانی ندارد. به عبارت دیگر، مشارکت در تصمیم گیری به عنوان یک مفهوم واحد تصور می شود، اما به روشهاي مختلفی، عملياتي مي­شود.

موافقان مشارکت يا مديريت گروهي، معتقدند که از طریق مشورت با کارکنان و تفويض اختیارات قانوني وچارتي به آنان، روند رشد و بهبودي و بازدهي سير صعودي پيدا خواهد كرد و سازمان ها می توانند ایده های جدیدی کسب کرده و حس یکپارچگی را در بین کارکنان ترویج نمایند. به طور کلی برنامه های مشارکتی و مشورتي، باعث بهبود کیفیت، بهره وری و تقويت روحیه و انگیزش کارکنان مي­شود.

نتایج تحقیقات نشان مي دهد بین تصمیم گیری مشارکتی و رضایت شغلی كاركنان، رابطه مثبت و معناداري وجود دارد. به عنوان مثال، لوین(1968) از نظريه پردازان مديريت گروهي تأکید می نماید که مشارکت دادن کارکنان باعث می شود که آنها غالب تصمیمات مدیریتی را بپذیرند و روحیه و رضایت شغلی آنان و در نهایت کارآمدی سازمان را بهبود می بخشد.

نتایج این دسته از تحقیقات به طور خلاصه نشان داده است که :

1-       مشارکت گروهي، گردش امور را بين کارکنان بهبود می بخشد (کارنر،1922،سیجی و کوزسکی،1994).

2-       مزایای شناختی مشارکت گروهي از اثرات نگرشی آن مهم تر است (لاتام و همکاران، 1994).

3-       تصمیم گیری مشارکتی راهی است برای مبارزه با بوروکراسی و نیز موجب خودیابی و ایجاد انگیزش می شود(بول دی بال،1989).

در این مفهوم، مدیریت مشارکتی يا گروهي راه حلی است برای ایجاد ارتباط سازمانی و همکاری شبکه ای که قابلیت کارکنان را در انجام وظایف افزایش داده و ارزش آنها را در سازمان ارتقاء می بخشد که این امر موجبات بهبود کارایی و عملکرد سازمان را فراهم می آورد.

درگیر کردن کارکنان در تصمیم سازی، ساز و کاری است که از راه آن اطمینان حاصل می شود که اطلاعات و درون داد مناسب به نظام تصمیم گیری داده شده است از این رو، سپردن اختیار و درگیر کردن افراد را می توان سنگ بنای فلسفۀ مدیریت مشارکت دانست.

مدیریت مشارکتی می تواند کسانی را که در کار درگیر و شریک می شوند به احساس مالکیت و تعهد بیشتر برساند و معمولاً کارکنان فعال، در حين كار، پيشنهادهايي براساس تجربه و شناخت نقاط قوت و ضعف مطرح می کنند که خود موجب کارآمدی مضاعف سازمان می شود. همچنین، زمانی که کارکنان خود در تصمیم گیری مشارکت داشته­باشند، برای اجرای تصمیمات و نظارت بر اجرای آنها شایستگی و اهتمام بیشتری از خود نشان می دهند و در حقیقت ، وجدان کاری و دلسوزی جهت ارتقا کیفیت فعالیتها و خدمات و در نهایت بهره وری به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

همانگونه که مشخص شده است، عامل اساسی موفقیت در سازمان های صنعتی،اداری و خدماتی درکشورهای پیشرفته به کارگیری مدیریت مشارکتی است.به طور کلی نتایج مطالعات انجام شده در حوزۀ مدیریت نشان داده است که مشارکت نیازهای کاری و روانی معینی را از از انسان ارضاء می کند که عدم ارضای این نیازها باعث آسیب روانی و فیزیکی در کارکنان می شود. به هرحال، مشارکت دادن کارکنان در تصمیم گیری سازمانها مزایای فراوانی به همراه دارد که این مزایا می توانند به طور مستقیم یا غیر مستقیم در تحقیق ستاده­های مطلوب سازمانی نقش داشته باشند که برخی از آنها عبارتند از:رشد و بهبود شخصی و رضایت روانی، بازده سازمانی مطلوب ، افزایش تعهد سازمانی، کاهش تضاد، کاهش خروج از خدمت، غیبت کمتر، توجه باطنی به اهداف سازمانی، بهبود عملکرد شغلی، بهبود کیفیت فعالیتها، اخذ تصمیمات منطقی تر....

سخن آخر این­که، مدیریت مشارکتی همراه با مدارا یکی از روش­های موفق اداره کردن کار گروهی یا سازمانی است که در پنجاه سال گذشته ابتدا در قلمرو سازمان های صنعتی و بازرگانی و سپس در دیگر موسسات فرهنگی- اجتماعی به کار گرفته شده که پیامدها و نتایج به کارگیری این روش مدیریتی چنان نمایان و برجسته بوده اند که پیش بینی شده در آینده تنها روش کارگردانی کارآمد سازمانها باشد.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group