▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

پنجشنبه 1 فروردين 1398 Thursday 21 March 2019 14 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

اين رزمنده متعهد

شهید مرتضی آوینی، راوی عشق وایثار

مرتضي آوينيسايت خبري ويرا - انقلاب اسلامی ایران بعنوان یک پدیده شگرف جهانی ، توان پاسخگوئی علمی و متقن به جمیع شبهات شیطنت بار با نگاه های دروغ پراکنی عالم استکبار را در جهان ایجاد کرد و بشر هزاره سوم را در مقابل آفت های علمی ، فرهنگی ، اجتماعی ، دینی و هنری تزویر پیشگان آگاه و هوشیار نمود.

موج سازنده انقلاب اسلامی و کادر سازی متناسب با رویکرد های پیدا و پنهان قدرتهای سلطه گر شرق و غرب مهاجمان را غافلگیر کرد و آنان نیز به منظور جبران مافات ، حرکت ماشین جهنده خود را افزایش داده تا شاید قادر به سد راه قطار قدرتمند نهضت ماندگار امام خمینی ره باشند .

آسیب شناسی مدل مدرنیته و پس مدرنیت ، بیانگر این حقیقت است که نظامهای سلطه گر ، گروههای فرصت طلب ،طراحان و دین سازان ومذهب پروران واپسگرا ،با بهره گیری از وسایل و تجهیزات مدرن تبلیغی و رسانه ای و مدد وافر هنر و ترویج ابتذال ،برای حذف دین و عبودیت خداوند از زندگی انسان، خیز خطرناک و سعی متدا ومی   را مصروف نمودند و بستر انحراف و گمراهی جمعی از ساکنان زمین را نیز مهیا کردند .

فرهنگ انقلاب اسلامی همراه با مردان هنرمند فرهیخته و زنان اندیشمند خود، به داد فرهنگ انسانیت رسید و آن را از مسیر سیل ویرانگر و مخرب و لنگاری و پوچ مسلکی نجات داد و با سلاح هنر متعهد، پرده از چهره مکاتب و مذاهب خود ساخته و عرفانهای کاذب انحرافی کنار زد ، تا سیمای صادق و زیبای اسلام ناب به نمایش در آید .

عناصر متخصص انقلابی در کسوت محصولات و تولیدات فکری و معنوی انقلاب اسلامی با تنه بر پروسه جهانی شدن و عرضه محصولات فرهنگی با رنگ و محتوای اسلامی ، به تئوریسینهای اجیر شده وطنی و صحنه گردانان خارجی آنها متذکر شدند که جهانی شدن یک پدیده محفل جبری و تحمیلی نافی فهم و درک و درایت آدم نیست ، بلکه یک تفکر و عقیده ای است که میتواند مشتمل بر عقل جمعی و خرد منطقی همه اصحاب دیانت ، درایت و دانائی هم باشد .

آره شهید سید مرتضی آوینی ، مجاهد جبهه قلم و هنر اسلامی ،یکی از سربازان پا به رکاب انقلاب بود که روح و روان و ایده و عقیده وی سرشار از آیات و شاخصه های انقلاب اسلامی است .

او هنرمندی بی تکلف بود که در احرام انقلاب پا به عرفات جهاد گذاشت و در منای اخلاص ، به رمی جمرات پرداخت ،با نسیم طواف ، نفس را به قربانگاه برد و با تقدیم اسماعیل خود ، ابراهیم وار ، اصنام وابا طیل دوران سرنگون نماید .

این رزمنده متعهد ، با دریچه دوربین، مصاف حق و باطل را به نظاره نشست و با چرخش گردونه گران زمانه این دو را تشخیص و به اردوگاه معنویات پیوست و سیمای سیاه هر آنچه خباثت و ناخالصی بود به هم زبانان و هم زمانان خویش نشان داد تا آن را به نسلها   و زمانه های بعدی منتقل نمایند .

وی رایت اخلاص را به اهتزاردر آورد تا ضمن هماهنگ سازی هویت فرهنگی ، عزم ، اراده ، اخلاق و اندیشه و رفتار فردی و اجتماعی هم به حسن تدبیر و ادامه مسیری نیک بیاراید .

شهید آوینی بعنوان یک الگوی عملی ، به انسانهای متدین آموخت که در صف واحد آدمهائی که متنوع فکر می کنندو متباین می اندیشند و روحیات ناسازگار ی با هم دارند ، در آغوش کشیدن شاهد پیروزی امری محال است .

در هنر متعالی که شهید آوینی تجلی آن بود ، سر آغاز تحولات انسانی ، تغییرات اجتماعی ، پیمایشهای فردی، حرکتهای ساختاری ، مناسبات جدید مدنی بایدبر مبنی اخلاق الهی و منش اسلامی باشد تا بار خویش را به مقصد برساند .

این معلم سکوت و عارف بی هیاهو ، پیله دنیا را به پوچیش بخشید و پهنای پرواز را برگزید تا چون مسافری خونین بال و سبک بار ، راهی هفت شهر عشق گردد و الگوئی موفق برای نسلها و شبنمی فرح بخش به فصلها تقدیم نماید ./

آوینی یعنی گرد وغبار فکه ، بوی باروت چزابه ، مرثیه حزین جنگ ، هوای دل انگیز جبهه ، صد ا ی رسای شهادت ، نجوای بلند شهید ، ندای جانبازی ، آسمان اخلاص ، انتظار حادثه ، غرش خمپاره ، انفجار مین ، دیدگان دوربین ، نسیم عشق، رسم عاطفه ، دیار غربت ، نهیب ضلالت ،و اوج کرامت .

نام مبارک شهید مرتضی آوینی یعنی جواز ورود به دهکده مجاهدان و مغازله با سرداران سپاه اسلام و معاشقه با ابراهیم همت ، مجید و مهدی باکری ، محمد حسین علم الهدی ، عبدالحسین برونسی ، مصطفی چمران ، حسین خرازی ، مهدی زین الدین و محمد بروجردی.

یاد شهید قلم و نماد هنر دینی ، یعنی فرار از روز مرگی و حضور تاریخی در فراز و فرود های تاریخ ایران اسلامی، تمسخر افسانه ها و تصاحب واقعیات و سرودن سرودها و عروج عرفانی به کلیه انسانیت .

در مکتب شهیدان ، بندگان خدا باید به خاطر داشته هایش ، خدا را شاکر باشد و برای نداشته های خود ، از خالق هستی گله مند نباشد .

در زندگی کوتاه ، اما شیرین و جذاب شهید آوینی ، انسان هیچگاه بزرگ نمی شود، جز به وسیله فکرش ، شریف نمی گردد ، بجز به وسیله افکارش و اکرام نگردد جز به سبب اعمال نیکش .

آری : پیام همه شهیدان و کلام شهید مرتضی آوینی این دست که ای خاکیان آسمانی نگذارند گوشهایتان گواه چیزی باشد که چشمهایتان ندیده است ، زبانتان جمله ای بگوید که قلبتان باورش ندارد،

صادقانه زندگی کنید تا عارفانه بمیرید ، زیرا ما فرشی نیستیم که به عرش برویم ، بلکه موجودات بهشتی بوده ایم که بواسطه کردار خود سر از زمین بر آورده ایم .

فرصت طلبان فزون خواه با آلودن فرهنگ وهنر به ناهنجاریهای اخلاقی و اجتماعی ، کرامت انسانها را زایل و بار نامشروع خود را به مقصد نامیمون می ریرسانند و با استفاده سوء از ابزار مقدس هنر، عملاً امر به منکر و نهی از معروف می نمایند و فضای جوامع را به انواع انحرافات مصیبت بار گرفتار می کنند .

فرهنگ ، این واژه زیبا، قرنهای متمادی اسیر دستهای خائن و نفسهای ناپاک و سیاستهای شیطانی است و چنگال تیز و دندانهای خون آلود عفریت زر وزور ، گلوی نازک هنر را می فشارد و نفس آن را به تیک و تاک انداخته است .

جهانخواران عالم سوز، ردای سبز و شکیل عزت و حرمت را از قد رعنای هنر متعهد برداشتند و به جای آن دستمال دسیسه و تزویر را جایگزین آن کرده اند تا در سایه ریا و رذالت ، مقصود خویش را از رود مکدر مکر و حیله به دست آورند و منافع و مصالح مادی خود را در دراز مدت تأمین نمایند .

در هنگامه ای که رخ رنگین و سیمای سخاوتمند ارباب هنر و اصحاب فرهنگ به زردی و ضعفی گرائیده بود، زایش بی بدیل زمان و مادر گیتی ، نوزاد خود را وا نهاد تا گمشده ی صندوق هنر را از نیل فرعونی به ساحل بکشد و موسی وار تربیت کند و زورگوی زمانه را با ایجاز الهی متنبه نماید .

آری شهید مرتضی آوینی را می گویم ، او موج ساحل کوب تعهد را به خدمت گرفت و قایق معیوب و سرگردان هنر را از مسیر امواج متلاطم اقیانوس فساد و تباهی کنار کشید و به لنگر گاه امن ایمان و عبودیت رهنمون شد .

وی جبهه را سجده گاه جبین نمود و خاک را خصلت خوبی آموخت و جان را جایگزین جهد دنیا کرد و در صف جهادگران ،جاودانه آرامش یافت .

این مجاهد خستگی ناپذیر، سلاح هنر را به دست گرفت تا سنت شبهه افکنی، تردید پراکنی ، ادغام ماهرانه حق و باطل ، خشونت گرائی ، فتنه پروری ، اخلاق گریزی ، بی بند وباری ، عوام فریبی و تبعیض و ستم پیشگی به نام هنر متعهد موجودیت انسان و انسانیت را بیش از این تحدید ننماید .

او با جان خود حرمت هنر و منزلت قلم را پاسداری کرد و عفت این ابزار معنوی را در صدف تقوی مستور و مصون نمود تا روزی را به نام خود بعنوان هنر انقلابی به یادگار گذاشت و یاد و نام و آثار ش برای همیشه در فکر و تقویم و وتقدیر هر ایرانی وطن خواه ماندگار شود .

رجاء واثق داریم که در سال اقتصادمقاومتی، اقدام و عمل ،همه هنرمندان و فرهیختگان عرصه های فرهنگی و هنری و اقتصادی با تعامل متولیان اموراجرائی ، سیاسی و قضائی و تقنینی ،در اوج هنر مندی و فرهیختگی وارائه تولیدات سالم و مفید و متنوع ،ضمن بزرگداشت نام و یاد شهید سرافراز میدانهای هنر اسلامی ، شهید مرتضی آوینی ،روح امید و نشاط و سازندگی را در جامعه تزریق و با تمام توش و توان بستر همدلی و همزبانی را در کشور مهیا نمایند .

سید حرمت الله موسوی مقدم

نظرات   

 
0 # دوست 1395-01-23 15:27
نام برادر شهيد "مهدي باكري " حميد است نه مجيد سيد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group