▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

پس از انتشار ليست اميد

اص لا حات چگونه گوشت قرباني شد

ليست اميدسايت خبري ويرا- تفکر اصلاح طلبی ریشه در گوشت و خون مردم ایران زمین دارد . از گذشته های دور استبداد ، روح لطیف مردم این کشور را آزرده نموده است  و مردم این سرزمین همیشه در مسیر اصلاحات گام برداشته و هزینه داده اند وقوع انقلاب اسلامی بزرگترین رویداد اصلاح طلبی این مردم بود .

از سال 1376 گفتمان اصلاح طلبی شکل و شمایل تازه ای به  خود گرفت. رئیس جمهور دولت های هفتم و هشتم نماد اصلاح طلبی لقب گرفت و از آنروز تا به امروز برخی درست یا غلط  گفتمان اصلاح طلبی را با ترازوی دولتهای  هفتم و هشتم می سنجند .

افراد زیادی با این گفتمان آمدند و رفتند . برخی از خطوط قرمز تعیین شده گذشتند و به آن سوی آب ها پناهنده شدند .تعدادی عقب نشینی کردند و اعلام برائت نمودند عده ای بر مرام اصلاح طلبی ماندند و هزینه های آنرا پرداخت کردند . برخی هم تا به امروز نان  ادعای اصلاح طلبی می خورند . دولت یازدهم با معجونی از گفتمانهای اصلاح طلبی و اصولگرایی وارد کارزار انتخابات شد هیچ کس دکتر حسن روحانی را در قالب اصلاح طلبان 1376 جا نمی دهد بلکه ایشان از اصولگرایان میانه رویی بودند که تا سال 1392 کم کم به سمت بخشی از اصلاح طلبان میانه رو کشیده شدند و با هم اعتدالگرایان یا دولت تدبیر و امید را شکل دادند .

  متاسفانه امروز مرز مشخصی برای احراز اصلاح طلبی دیده نمی شود . در کارزار دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی مرزبندی اصلاح طلبان و اصولگرایان با انتشار لیست امید و حزب مردمی اصلاحات بیشتر به هم ریخت . کسانی در زیر پرچم و گفتمان اصلاح طلبی قرار گرفتند و بیرق اصلاحات بر بالای ستادهایی افراشته شد که هیچگاه با گذشته  سیاسی آن کاندیداها سنخیتی نداشت .

اقدامی که  خنده و گریه بسیاری را در برانگیخت . برخی با دیدن نام هایی در لیست امید از خنده روده بر شدند و عده ای نیز بر این ماتم اشک ریختند وغصه خوردند که اصلاحات چگونه گوشت قربانی شده و هر کس تکه ای از آنرا به خیمه خویش برده است .

عجیب تر آنکه برخی در دور اول در لیست امید قرار گرفتند ولی در دور دوم از این لیست حذف می شوند برخی به انکار درج نام خود در لیست امید دست می زنند و عده ای برای درج نام خود در این لیست پر پر می زنند . امروز اصلاحات تکه تکه شده و هر کس حرفی از الفبای آنرا با خود برده است . برخی پیروزی دولت تدبیر و امید را نتیجه ی حمایت اصلاح طلبان می دانند ولی عملکرد آنرا به حساب اصلاح طلبان نمی گذارند و عده ای روی کار آمدن دولت تدبیر و امید را پیروزی اصلاح طلبان تلقی نمی کنند و معتقدند که این دولت ، دولت اصلاح طلب نیست .

بیشتر مردم مانده اند که بالاخره دولت یازدهم اصلاح طلب است یا اصولگرا یا اعتدالگرا یا تدبیر گرا و..... در بحثی که با یکی از مدیران منصوب همین دولت داشتم گفت چه کسی گفته که ما اصلاح طلبیم گفتم خود دولتمردان مدعی هستند که با گفتمان اصلاح طلبی پیروز شده اند شما در بدنه این دولت از ریز تا درشت افرادی را می شناسید که رادیکال ترین چهره های دولتهای نهم و دهم بودند اما امروز  مدیر کل و فرماندار و ... هستند از طرفی مدیرانی را سراغ دارید که بر چسب اصلاح طلبی بر پیشانی آنها نقش بسته است .

به نظر می رسد یک شرکت سهامی تشکیل شده  که هر کس با ترازوی خود آنرا می سنجد هر کجا موفقیتی باشد مدیر اصلاح طلب آن را به نام اصلاح طلبی و مدیر اصولگرا آنرا به نام اصولگرایی مصادره می کند و هر کجا اشکال و ایرادی باشد جمله کی بود کی بود من نبودم راه می افتد در استان ایلام  بحث حمایت اصلاح طلبان از کاندیداهای راه یافته به دور دوم هم کلافی سردرگم  شده است . برای آنکه شخصی اصلاح طلب یا اصولگرا باشد معیارها و ضوابطی وجود دارد که افراد باید در طول سالهای خدمت خود آنرا به اثبات رسانده باشند .اینکه کسانی با سابقه ی اصولگرایی امروز در زیر بیرق حمایت اصلاح طلبی قرار گیرند یا بر عکس بدعت نامبارکی است که آینده سیاسی افراد و احزاب را دستخوش تغییرات ناخوشایندی خواهد کرد .

کسی که بیش از دو دهه سابقه  عضویت در یک حزب دیگری را داشته باشد و امروز  در آستانه ی انتخابات مورد حمایت اصلاح طلبان قرار گیرد و با آنان به توافق می رسد  در صورت پیروزی در انتخابات و در شرایط تصمیم گیری های حساس باید منافع کدام حزب سیاسی را تامین کند ؟ احزاب سیاسی پایدار و ریشه دار در انتخابات معمولا از افراد هم حزبی خود حمایت می کنند کسانی که تفکر و گفتمان حزب مذکور را باور داشته باشند .

متاسفانه عملکرد بسیاری از سیاسیون امروز در مسیر تخریب حزب گرایی تعبیر می شود خوب یا بد انتشار لیست امید در انتخابات مجلس دهم مرزبندی احزاب و گفتمانهای سیاسی را به هم ریخت و سوالات و پرسشهای فراوانی برای مردم ایجاد نمود .

اگر امروز من و شما به شخصی که در لیست ائتلاف  امید قرار می گیرد در راستای دفاع از تفکر اصلاح طلبی رای دهیم و فردا عملکرد و گفتمان این فرد با تفکر اصلاح طلبی زاویه داشت .چه کسی ا ین پارادوکس و تناقض آشکار را پاسخ خواهد داد؟
شاید برخی مدعی شوند که حضور در لیست ائتلاف امید نشانه  اصلاح طلبی نیست اما سوال اینجاست که همین افراد پیروزی لیست امید را پیروزی دولت تدبیر و امید و پیروزی اصلاح طلبان می دانند همان ادعایی که در انتخابات مجلس دهم در شهر تهران به وقوع پیوست و سرانجام به نظر می رسد برخی خواسته یا ناخواسته در صدد به هم ریختن مرزهای سیاسی اصلاح طلبی و اصولگرایی هستند زمان نشان خواهد داد که این کار چه هزینه ها و فایده هایی خواهد داشت.

يادداشت مهمان

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group