▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

قبليه مداري جزء لاينفك زندگي

از قبیله مداری تا قبیله پرستی

رضا ملكيسايت خبري ويرا - امروزه قبیله مداری مورد هجمه مردم استان ماست و در ايام انتخابات این حملات تشدید می گردد اما روز رأي گیری عمل ها با اندیشه ها متفاوت است . روز بعد از رای گیری و مشخص شدن افراد پیروز ، هجمه ها به قبیله مداری بخصوص توسط هواداران کاندیداهای بازنده به اوج خود می رسد و پس از اندک زمانی سر و صداها تا چهار سال دیگر فروکش می کند . در مقاله پیش رو ابتدا به اهمیت و نقش قبیله در تاریخ ایران و جهان پرداخته سپس به این پرسش که آیا مشکل انتخابات ایلام از قبیله مداری است یا از ساز و کار انتخابات پاسخ خواهیم داد .

قبیله گرایی برای کشور ما یک مفهوم چند هزار ساله است و برگی از دفتر هویت ما ایرانیان است زيرا در مطالعه تاریخ ایران کلمات ایل و خاندان بطور مداوم تکرارمی شود و هرگز نمی توان آن را از تاریخ ایران حذف کرد .

برای قرنها تاریخ سیاسی ایران تحت تاثیر ظهور ، انحطاط و سقوط ایلها و عشایر بوده است . عده ای باور دارند نظام ایلی و عشیره ای در صحنه سیاسی ایران تحقق مفهوم "ملت – دولت " را به تاخیر انداخته است اما به باور دیگر نظام ایلی همچون خاندان صفویه توانست از ایران دوباره "ملت – دولت " مستقل ، خودمحور نیرومند و مورد احترام بسازد که مرزهای آن در زمان شاه عباس بزرگ برابر مرزهای ساسانیان بوده است .

-در دوره صفویه ، ایل قاجار در حفاظت از سر حدات ایران نقش مهمی ایفا کرده و در اکثر جنگ های صفوی ایل قاجار مساعدت می کند .

-نادر شاه فرزند امام قلی پوستین دوز از طوایف ترکمان افشار بود که در دوره صفویه به شمال خراسان کوچ کرد و به کمک خاندان خود حکومت افغانها را در ایران برانداخت و پادشاهی نادری را بنیان نهاد .

-بعد از نادر شاه این کریم خان ، ایلخان طایفه زند بود که به نام طایفه خود سالها بر ایران حکمرانی می کرد .

-بعد از زندیه نوبت به محمدخان قاجار رسید که به پشتوانه ایل و تبار خود بر تمام دشمنانش چیره شد و بنام پادشاه ایران تاجگذاری نمود .

- نهضت مشروطه را سرآغاز عصر جدید و روشنفکری در ایران می دانند نهضت مشروطه پس از فتح تهران به پیروزی رسید و فتح تهران و پیروزی مشروطه خواهان هنگامی به سرانجام رسید که ایل بختیاری به رهبری علی قلی خان سردار اسعد از جنوب وارد تهران شدند و با کمک نیروهای گیلان و فرماندهی سپهدار اعظم موجب پیروزی مشروطه خواهان شدند .

- در دوران هشت سال دفاع مقدس رشادت ها و جان فشانی های مردم غیور ایلام در قالب ایلات مختلف در میمک و چنگوله و مهران و جای جای مناطق جنگی استان تا ابد همچون ستاره ای در آسمان تاریخ ایلام خواهد درخشید .

- در مطالعه تاریخ کشورهایی چون آلمان ، فرانسه و اسراییل نیز قبیله و قبیله گرایی فراوان دیده می شود برای بررسی تاریخ آلمان باید قبایل ژرمن ها را مطالعه نمود . در فرانسه استقرار و حکمرانی قبیله فرانک ها اساس و بنیاد فرانسه فعلی است . قبیله گرایی و حفظ نسب خانوادگی هنوز در میان یهودیان از جایگاه ویژه ای برخوردار است در دوران معاصر کشوری که حداکثر استفاده از مفهوم قبیله گرایی می کند کشور اسرائیل است که قبیله بنی اسرائیل را بعنوان مظهر وحدت یهودیان به دنیا معرفی می کنند .

اگر در دوران اضطرار برای رسیدن به اهداف خود از قبایل و ایلات استفاده شود مانند آنچه در عصر مشروطه رخ داد و پس از دفع خطر و رسیدن به هدف خود بخواهند آنرا حذف کنند قطعا این نحوه برخورد درهر مکتبی کاری غیر اخلاقی محسوب می گردد

بیشترین هجمه ها به قبیله گرایی در ایام انتخابات است در هر انتخاباتی بعد از مشخص شدن نتیجه آرا و معلوم شدن نفر پیروز بلافاصله توسط بازندگان ، تحت عنوان "قبیله گرایی عامل پیروزی فرد برنده بوده" و "مردم فقط به هم قبیله خود رای می دهند" نفر پیروز تخطئه می شود اما به نظر می رسد این جمله توهین به شعور مردم است و به این دلیل که چون همیشه کاندیدای پیروز مربوط به پرجمعیت ترین قبیله ایلام نیست از منطق بدور است

در قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی وقتی فرصت قانونی برای تبلیغات یک هفته است پس سریع ترین و آسان ترین راه جمع آوری رای برای کاندیدا ، رای بستگان و هم قبیله ای هاست بدون شک اگر فرصتی و لو یک سال به نامزدهای محترم داده شود می توانند با برنامه ریزی برای جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ و مصاحبه با رسانه ها و ... فرصت بهتری را برای مردم جهت انتخاب ایجاد کنند پس می توان گفت مشکل از قبیله گرایی نیست بلکه از خود قانون است .

مفهوم قومیت و اینکه افراد خود را متعلق به یک گروه قومی تعریف می کنند بیانگر اهمیت بعد هویتی قومیت است . قومیت قبل از هر چیز یک امر هویتی برای اعضای آن قوم است .

قبیله گرایی می تواند در عصر جدید و در مباحث توسعه ای حرفی برای گفتن داشته باشد چون با قبیله مداری می توان فرهنگ جمعی مدیریت و نگهداری از سرزمین را با عقل جمعی در صحنه سیاسی ایران تقویت نمود .

اگر مردم برای تامین منافع شخصی خود به همکاری گروهی دست بزنند همبستگی میان آنها تقویت می شود و نه تنها منافع مادی آنها که قدرت اجتماعی شان نیز افزایش می یابد این همبستگی به آنها قدرت می بخشد تا بتوانند از حقوق خود در برابر فرادستان دفاع کنند .

بارها شنیده ایم که چه موضوعات مهمی توسط دولت ( حکومت ) یا قضات حل نگردیده اما چگونه ریش سفیدان قبایل با درایت خود موضوع های مهم را حل کرده اند با این تفاوت که پس از رای قاضی یک طرف راضی و طرف دیگر ناراضی است اما پس از اجرای حکم ریش سفیدان هر دو طرف راضی هستند .

قبیله مداری جزء لاینفک زندگی ماست و از هویت ما جدانشدنی است و کسانی که در قیاس ایران با غرب از حذف آن دم می زنند فقط ظاهر قضیه را دیده اند و همچون پهلوی اول از اینکه راه پیشرفت ایران را در یکسان کردن پوشش مردم ایران و غرب می دید در اشتباه به سر می برند .

قبیله گرایی آنجا مردود است که به قبیله پرستی تبدیل شود و قبیله معیار حق باطل شود که نه تنها در جامعه امروز ما امری مذموم است بلکه شرع و دین ما نیز آنرا نمی پذیرد .

رضاملكي

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group