▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

پنجشنبه 1 فروردين 1398 Thursday 21 March 2019 14 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

دو روي يك سكه

فضای مجازی تهدیدها و فرصت ها

مهين عباسيسايت خبري ويرا - آیا فضای مجازی فرصتی است که باعث تسریع در ارتباطات  و دسترسی آسان مخاطبان به اخبار و اطلاعات  میشود یا تهدیدی است که مخاطبان را در گرداب ناهنجاری ها و بزه کاری های اجتماعی قرار میدهد.

امروزه فضای مجازی جهان را بصورت دهکده ای در آورده است که جوامع را توده وار حول محور خود به حرکت وا داشته است.

طبیعتا فضای مجازی و دسترسی آسان به اینترنت علاوه بر اینکه باعث سهولت در انجام امور بصورت آنلاین میشود و مخاطب را در یک چشم بهم زدن در معرض اطلاعات واصله قرار میدهد ، جامعه را در معرض تهدیدهایی قرار میدهد که عدم توجه به آن آسیب هایی جدی را بهمراه دارد که زاییده آن بزهکاری و ظهور ناهنجاری های اجتماعی در کانون خانواده هاست..

فضای مجازی مانند کارهای روزمره با زندگی ما عجین شده مثل یک سکه که دو روی خوب و بد دارد،
روی خوب سکه شناخت صحیح و استفاده بهینه از این پدیده در دنیای مدرن و روی بد سکه تهدیدها،آسیب ها و لطمه های جبران ناپذیری را بهمراه دارد که توجه جدی به این مقوله ضروری به نظر میرسد..
به واسطه جهانی بودن این فضا،مخاطب با فشار دادن دکمه ای می تواند در هر نقطه از جهان با فرد دیگر ارتباط برقرار کند و یا به راحتی به هر مقاله،کتاب و خبری که در جهان منتشر شده دست پیدا کند و یا به واسطه ی جذابیتی هایی مانند تصاویر ،فیلم،آهنگ و بازی های رایانه ای مانند کلش که دارد از هر طیفی مشتری خاص خودش را پیدا میکند،

از دیگر مزایا و فرصت های فضای مجازی این است که امروزه اینترنت جایگزین تمام روش های سنتی شده به گونه ای که می توان به راحتی امورات مختلفی از جمله امور بانکداری ، امور تحصیلی، امور مربوط به اخذ منابع،کتب، تحقیقات و امور مربوط به اقتصادوبازار،دانلود فیلم وموسیقی را به وسیله اینترنت انجام داد به این ترتیب فرد تنها در خانه می نشیند و کارهای خود را با استفاده از اینترنت بدون واسطه انجام میدهد که م در زمان و هزینه صرفه جویی کرده به هم به امورات دیگر می پردازد.

اینترنت برای آن دسته از افرادی که به دلایل مختلفی از جمله بیماری های وا گیردار، معلولیت ،محدودیت و یا با زندگی در نقاط دور از شهر و...هستند مفید بوده و این افراد می توانند به راحتی در سراسر دنیا از تمام اتفاقات با خبر شوند ویا بدون نیاز به شرکت در کلاسهای حضوری در دانشگاه ها به تحصیل بپردازند

از دیگر مزایای فضای مجازی این است که افراد با اخلاقیات و فرهنگ همدیگر آشنا میشوند و در مبادلات و بازار تعامل سازنده ای دارند.

اما در عین حال باید تهدیدها،آسیب ها و معایب شبکه های مجازی را به افراد جامعه بشناسانیم تا با علم و دقت نظر کامل و نگاهی به دور از در دام افتادن افراد سودجو به موضوعاتی که مدنظرشان است دست پیدا کنند.

فضای مجازی مانند یک بختک بر سر خانواده ها سایه انداخته است که نمونه بارز آن اینکه والدین و فرزندان ساعت های متمادی در کنار یکدیگر هستند اما حتی یک جمله ی کوتاه باهم حرف نمیزنند و لحظه ای نگاهها را ازصفحه گوشی بر نمیدارند.
دور هم نشستن کنار سفره شام و نهار تبدیل شده به پناه بردن به گوشه ای و خلوت گزیدن به کنجی و اعضای خانواده ها  بدون آنکه متوجه بشوند بر سفره غذا چه میخورند مشغول جابجایی کلمه های این جعبه جادویی هستند.

این عوامل باعث گردیده روابط احساسی بین اعضا خانواده به سردی گراییده و این دو نسل تفاوت های اجتماعی و تجربه های زیستی زندگی مطابق با بینش آنان تغییر کنند.
نسل دیروز احساس دانش،تجربه و دانایی و نسل امروز خواهان تطابق با پیشرفتهای روز هستند..

از دیگر تهدیدات اساسی دیگر این فضا، بی نظمی و خودمحوری کودکان و نوجوانان،تیک های عصبی است زیرا از نقطه نظر پزشکی هیجان زیاد باعث انقباض دائم عضلات شده و بچه ها در اثر بازیهای هیجانی دچار نوعی تیک عصبی می شوند ،همچنین است کندی رشد جسمانی، ضعف بینایی و خستگی چشم، آسیب های مفصلی و بی نظمی و خود محوری کودکان و نوجوانان..

از دیگر تاثیرات مخرب فضای مجازی تاثیرات منفی بر روابط عاطفی زوجه است که چند سالی است که طلاق  عاطفی بستر سازی از طلاق های  امروزه شده و آثار مخرب فردی و اجتماعی زیادی به افراد خانواده و مخصوصا بر فرزندان  آنها می گذارد .
فضای مجازی خلا  عاطفی بسیاری از زندگی ها را پر کرده است به نحویکه افراد به ظاهر زندگی مشترک دارند و زیر یک سقف زندگی می کنند اما در واقع  ساعت ها با یکدیگر ارتباط کلامی ندارند و سرگرم کار با گوشی و تبلت هستند و اینگونه است که فضای مجازی  رفته رفته جایگزین ارتباط های دوستان و فامیل و اعضای خانواده شده است.
طلاق عاطفی به عنوان یک آسیب اجتماعی  پنهان تبعات منفی زیادی در خانواده ها ایجاد کرده است.
نرم افزار های مانند تانگو -لاین  و تلگرام باتوجه به این که نیازی به داشتن
  شماره مخاطب نیست بییشتر افراد تمایل دارند وارد این محیط بشوند .
خانواده ها بجای اینکه شب ها و اوقات فراقت  درکنار هم باشند هرکدام غرق در شب نشینی های مجازی شده اند.

از دیگر عوامل مخرب و تهدید کننده فضای مجازی عواملی هستند که واقعا تهدید محسوب  می شوند از جمله:

الف)تهدید اجتماعی و فرهنگی: که در این خصوص باعث صدمات جبران ناپذیری به ارزشهای درونی شده در یک فرد وهنجارهای شکل گرفته میشود وبعنوان خطری جدی فرهنگ درونی شده افراد را به مخاطره می اندازد.

ب)اعتیاد مجازی :یکی دیگر از بد بختی های این فضا استفاده مکر و دیوانه وار از این  محیط  است از جمله بازی های (کلش آف کلنز) که استفاده ی بی رویه از این بازیها ایست قلبی واختلال در مغز را بدنبال دارد.

ج)انحرافات جنسی :معضل  دیگری  است که  نوجوانان  بی گناه نا خواسته وارد ان میشوند و طی آن مرزهای اخلاق شکسته خواهد شد و آسیب هایی را بوجود خواهد آورد که مصادیق آن برمهمه آشکار و مبرهن است.

بنابراین همان گونه که زمانی باکتری ها جسم انسان را تهدید می کند امروزه این  ویروس  اطلاعات و فناوری است که روان آدمی را در  دامان  خود فرا گرفته است که ناهنجاریهایی جدی بهمراه دارد..

پر واضح  اینترنت  فرصت  بزرگی که میتوان از آن استفاده ی بهینه انجام داد وحتی تهدیدات ناشی از آن را به فرصت تبدیل کرد اما باید از خطرات سواستفاده ناصواب از آن غافل نبود..

مختصر اینکه اینترنت امروزه انقلابی در زندگی آدمی ایجاد کرده به نحویکه بدون این فناوری تقریبا زندگی دچار اختلال خواهد شد بنابراین باید از فرصت های آن استفاده کرد و تهدیدهای آن از جمله بزهکاری های اجتماعی وفرهنگی و،امورات مربوط به طلاق و ناسازگاری زوجین را چاره و تبدیل به فرصت نمود..

فراموش نکنیم دنیای مجازی نه آن چیزیست که در دنیای حقیقی وجود دارد بلکه در کنار مزایا تهدیدهایی خطر آفرین دارد

تحلیل و تفسیر موضوع فوق از دیدگاه سرکار خانم مهین عباسی دبیر انجمن آسیب شناسی ایران و کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی..

نظرات   

 
-3 # مهتاب 1395-02-04 01:07
درود بر سفیر زاگرس خانم عباسی
انصافا لایق مجلسی بخدا جات درمجلس خالیه
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group