▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

طرح سؤال در روز معارفه

دوئل شورا و شهردار/استيضاحي براي تمام فصول

يزدان قباديانسايت خبري ويرا - موش و گربه بازي هاي دم به ساعت برخي از اعضاي شوراي شهر و شهردار ايلام بر سر گوشتي قرباني به نام شهر كمتر از 200 هزار نفري ايلام در تمام فصول سال، خرماي مراسم ختم مي شود و مثل سيلي كه از اغوان ايلام آمد و سيلي سرخي به صورت شهر نواخت،

بساط قبيله گرايي و سياسي گري پراكنده و بر بساطي كه بساطي نيست گرد افتراق پاشيد.

23 ارديبهشت سال 94 در چنين روزي در همين ساعت يزدان قباديان با حكم وزير كشور به عنوان شهردار ايلام در سالن بنياد حفظ آثار معارفه شد ، معارفه اي كه از همان ابتدا شمشيرهاي منتقدان را به روي شهردار جوان از رو بست.

بهار بود و ابرها از عشق بازي لاله هاي واژگون و ارغوان ها مست مست كه آسمان نيز به وجد آمده ،نعره ها همي سر داد و تني به آب سپرد و مست از اين باده ناب هوس راه انداختن كارناول سيل نمود و ايلام را به خماري ويراني پس از نشئگي باران نشاند.

سيلي كه با حضورش به همين راحتي 430 ميليارد تومان به زيرساختهاي شهر ايلام شامل تخريب بيش از 35 كيلومتر سيل بند در بيش از 10 نقطه از ميدان ارغوان، بلواراصناف و آزادی ، شهرک هجرت، خيابان سمندری،بلوار صنايع،ميدان ميلاد و پيچ عاشوري(منطقه پچه رئیس) و....و خسارت به فضاي سبز و ديگر ابنيه شهر وارد نمود تا اينكه شهر و شهردارش در معرض آزموني سخت قرار گيرند.

هنوز چند روزي از وعده 48 ساعته قباديان براي پاكسازي چهره شهر از خسارت ناشي از سيل نگذشته بود كه شوراي شهر وارد اتاق عمل شور شده و شهردار را با شهري كه دل و روده اش بيرون ريخته شده بود پاي ميز جراحي و استيضاح نشاند.استيضاحي كه بعدها عنوان شد كه ناشي از تماس بي پاسخ يكي از اعضاي شوراي شهر با شهردار در هنگامه سيل بوده است.

يزدان قباديان كه هنوز گل ولاي شهر را بر چهره شهر مي بيند قبل از پاسخ به شهروندان آسيب ديده، به بازي يازده نفره بازيكنان تيم فوتبال شوراي شهر ايلام مي رود.9 گل مي زند و يك گل مي خورد، يك گل نيز حتي با استفاده از سيستم دوربين روي خط دروازه معلوم نشد كه گل است يا نه! بنابراين قباديان شهردار مي ماند و به كارش ادامه مي دهد.

شايد اگر وي به اندازه يك دهم عبدالله بهادري و يك پنجم منصورپور شهرداران وقت ايلام از حضور رسانه هاي همراه برخوردار بود تا اين حد مظلوم واقع نمي شد.رسانه اي در حمايت از شهردار برنيامد.انگار او خط قرمز بود و حرف زدن از عملكرد وي عدول از موازين اخلاقي يا عبور از خط قرمزها بود.

اما سي و پنجمين شهردار ايلام در 36 سالگي در سر يك سري اهداف را دنبال مي كرد.از همان ابتدا طرح و نقشه تعريض خيابان هاي حد فاصل چهارراه رسالت تا میدان انقلاب و حدفاصل میدان انقلاب تا میدان خیام و از خيام تا شهدا را روي كاغذ آورده و به اعضاي شورا و استاندار تقديم كرده بود. سه محدوده اي كه در بافت مرکزی شهر با بیشترین ترافیک همراه بود در پایان سال گذشته با تلاش فراوان و در فضايي بدون هياهو و البته در ضعف اطلاع رساني شهرداري به طور کامل تعریض گردیدند.حدفاصل خيام تا شهدا نيز در دست تعريض است وبه زودي به صورت كامل بهره برداري مي شود.

نهضت موزائيك فرش معابر و آسفالت خيابان هاي اصلي و فرعي و كوچه هاي شهر ايلام در بيشتر نقاط به همان ميزان و متراژي بازگشت كه چندسالي بود از آن خبري نبود.شكل وشمايل شهر و مبلمان شهري با گل آرايي هاي شيك وچشم نواز، جلوه اي نو و تازه را در نبود درختان كهنسال و چندهزارساله به سيماي شهر بخشيد.هرچند هيچ گلي جاي آن درختان را نمي گيرد اما قطع آنها به گفته پولادي معاون عمراني استاندار اجتناب ناپذير بود. متذكر مي شويم كه با سيستم هاي نوين برداشت مكانيكي درختان و كاشت آنها در مكاني ديگر مي شد اين نقيصه نيز جبران شود.

سيستم رنگ آميزي بلوارهاي شهر اصلا متناسب با نگاه شهروندي نبود اما بايد به آن با نگاه يك تغيير متفاوت نگاه كرد.تغييري كه هميشه سخت پذيرفته مي شود اما براي دوري از تكرار مي شد با رنگ هاي نشاط آور اين معابر را آراست.

يك روز شهردار وقت از ميدان امام و خيابان آيت الله حيدري تا رسالت و 24 متري ولي عصر را يك طرفه نمود طرحي كه در نگاه اول راحت و مثبت بود اما پس از گذشت چند سال مشخص شد اين طرح نواقصي دارد كه دو طرفه كردن آن با رعايت اصول شهرسازي و مبلمان شهري از جمله جابجايي صنوف آلاينده بويژه نمايشگاه هاي خوردو در 24 متري ولي عصر قابل قبول تر و باعث توزيع و تقسيم ترافيك در تمامي نقاط شهر مي شود. اجراي اين طرح در يك ماه اوليه براي شهروندان سخت و طاقت فرسا بود اما اكنون يك طرح نسبتا موفق ناميده مي شود كه شوراي ترافيك و شهرداري آن را اجرا نموده اند.

منصورپور و قباديان يك درد مشترك داشتند و البته در مقياس متفاوت. هر دو از جهت دور نگاه داشتن برخي از رسانه ها از حوزه اطلاع رساني شهرداري ضربه خوردند. منصورپور از حضور رسانه هاي منتقد و قباديان از حضور رسانه هاي قدرتمند.منصور پور را رسانه هاي همراه احاطه كرده بودند اما رسانه هاي منتقد ايشان هرگز به نشست هاي خبري راه داده نشدند .

تفاوت از اين نظر كه مطبوعات استان بيشترين گزارش عملكرد را از منصورپور و بهادري به انتشار رساندند و شوراي شهر اين اجازه را به ايشان داده بود اما يزدان قباديان از هرگونه برگزاري نشست خبري و ارائه گزارش به مطبوعات از طرف اعضاي شوراي شهر منع شده است.

حال بايد اين دو شرايط را در كنار هم گذاشت و با صداي بلند گفت اعضاي محترم شورا چه ابايي از بيان عملكرد شهرداري كه در واقع عملكرد خود شوراي شهر نيز مي باشد دارند كه رسانه را محرم شهرداري نمي دانند و مردم را از بيان عملكرد شهرداري محروم مي كنند؟.آيا شوراي شهر به دنبال صرفه جويي در هزينه هاي شهرداري است كه سفرهاي خارج از كشور و كيش يك و كيش دو برخي از اعضاي محترم شورا اين فرضيه را رد مي كند و انگيزه هايي بغير از آن متصور مي شود از جمله اينكه نكند شهردار جوان مي خواهد براي مجلس آتي برنامه ريزي نمايد و برنامه هاي جنگ شادي در محلات نيز در همين راستا باشد!!

اما در ميان اين عناد و ستيز شورا با شهردار "خانه هنر "در پارك ملت نيز در حال راه اندازي بود كه اعضايي به عنوان شوراي خانه هنر متشكل از افراد شاخصي از گرافيك و هنر و ادبيات شامل دكتر كيومرث صادقيان، دكتر الهي نژاد، صندوق آبادي و استاد ظاهر سارايي و مهدي كاظمي و .... كه همه از سرآمدان حوزه هاي خود هستند شكل گرفت و تصميم بر آن شد كه زين پس هر تصميم فرهنگي وهنري در شهر ايلام با نظر و تصويب شوراي هنر اجرا شود اما شوراي شهر اين طرح را كه نياز به اعتبار دارد تصويب نمي نمايد.

يزدان قباديان با كمك نيروهاي شهرداري و همفكري اعضاي شوراي شهر با منابع داخلي شهرداري، بهسازي و ترميم بيش از 10 نقطه از سيلبندها را كه به شدت در سيل ويرانگر تخريب شده بودند را با تيم مطالعاتي وكارشناسي از مشهد آغاز نمود و تاكنون از اين سيلبندها فقط دو مورد باقي مانده است كه در مرحله مطالعات نهايي وبازسازي هستند.

با همه اين اقداماتي كه در سطح شهر صورت گرفته و يا در حال اجراست اما مبلمان شهر ايلام به دليل بافت سنتي و فرسوده آن كماكان نماي زيبايي را به شهروندان ارائه ننموده است كه به نظر مي رسد آراستن بلوارهاي مدرس و ولي عصر و ميادين به گل هاي زينتي يكي از گام هاي هرچند كوچكي باشد كه شهرداري در راستاي زيباسازي فضاي شهر انجام داده است.

فعاليت هاي مذكور در سطح شهر ايلام تاكنون از كمتر رسانه اي منعكس شده است و دليل آن هم ذكر شد اما در اين شرايطي كه در بيشتر نقاط شهر ايلام نيروهاي شهرداري مشغول خدمت به مردم و انجام امورات محوله هستند و تلاش آنها قابل مشاهده است، چهار تن از اعضاي شوراي شهر اقدام به طرح سؤال از شهردار مي نمايند كه به نظر معقول نمي نمايد.

غياثي ، حسن زاده ،نورمحمدي و نيك خلق از اعضاي شوراي شهر ايلام طراحان سؤال ازيزدان قباديان؛ شهردار ايلام هستند .دومين استيضاح شهردار در يك سال آن هم به رياست حسن زاده رئيس شوراي شهر در تاريخ شورا بي سابقه بوده است.استيضاح ناموفق و طرح سؤال اول در آذر ماه و طرح سؤال دوم در ارديبهشت به فاصله زماني كمتر از 5 ماه نشان از پايين بودن آستانه تحمل و هم چنين نبود تفكر شورايي در اين مجموعه دارد.خوشبختانه اين بار متن سؤالات در فضاي مجازي  بر خلاف سري قبل منتشر نشده است و به صورت محرمانه به شهردار ابلاغ شده است.همين روند طرح سؤال از شهردار را مي توان نقطه عطفي در پذيرش اصول دموكراسي و شرايط استيضاح بر شمرد كه دو طرف ملزم به رعايت آن شده اند.

هرچند محتويات اين سؤالات درز ننموده است اما در بين آنها موضوع تغيير كاربري زمين" نام دنانان" كه قبلا هم از آن سؤال شده بود و زمين دادگستري كه در حال ساخت مي باشد از طرف يكي ازاعضاي شورا محل سؤال و ايراد بوده است كه نگارنده معتقد است كه اگر تخلفي صورت گرفته است دستگاه قضايي چرا تاكنون وارد عمل نشده است و اقدام به تشكيل پرونده براي شهردار ننموده است؟

يكي از اختيارات شوراي شهر طرح سؤال از شهردار و يكي از وظايف شهردار نيز پاسخ به سؤال مي باشد .سؤال در هر مورد يا هر سطحي كه باشد شهردار در موعد مقرر (10 روز) مكلف به پاسخگويي است و چنانچه دو سوم اعضاي شوراي شهر از پاسخ هاي شهردار قانع نشوند استيضاح شده و شهردار آخرين روز شهردار بودنش را سپري مي كند.

امروز صبح مصادف با اولين سال معارفه شهردار، يزدان قباديان به حضور 6 تن از اعضاي شوراي شهر و تني چند از اصحاب رسانه براي پاسخگويي به سؤالات مي رسد ولي به دليل عدم حضور 5 تن از شورائيان طرح سؤال به زمان ديگري موكول شد.

هرچند عدم حضور برخي از اعضاي شورا در جلسه استيضاح نشان از بي برنامگي و يا حتي نوعي كج سليقگي باشد اما رئيس شوراي شهر نمي تواند افكار عمومي را معطل حضور يا عدم حضور برخي از اعضاي شوراي غايب نمايد. البته غيبت يكي از اعضاي شورا موجه بوده است.

ناگفته نماند شنيده هايي نيز مبني بر تغيير و تحولات گسترده در طول همين مدت طرح سؤال، توسط شهردار ايلام صورت گرفته است كه احساسي و سراب است و شهردار بايد اين قبيل اقدامات چالش برانگيز وحساسيت زا كه سودي براي شهر و شهروندان در برندارد را ملغي نموده و روند اداره شهر به روند عادي و سابق برگردد.البته تغييرات در بدنه شهرداري حق شهردار مي باشد.

لازم به ذكر است شوراي شهر مجوز لازم براي بكارگيري نيروهاي توانمند در بدنه شهرداري كه هم فكر اعضاي شورا نيستند را به شهردار نمي دهند كه به نوعي" دست شهردار را در پوست گردو" گذاشته اند.

مايه تاسف است كه ذكر شود مدير يكي از سازمان هاي تابعه شهرداري بعد از شنيدن جكم بركناري اش اقدام به" هفت تيركشي" نموده و تهديد كرده كه صندلي خود را ترك نمي نمايد و فرد جايگزين شده نيز از انتصاب در اين پست به دليل شرايط موجود امتناع ورزيده است.

فضاي جنگ به نفع شهر نيست.شهرداري و شوراي شهر با تعامل سازنده مي توانند برمشكلات موجود فائق آمده وشهر را از زمين جنگ به زمين خدمت مشترك تبديل نمايند.

اگر تركيب اعضاي شوراي شهر را نگاه كنيم به چهره هاي فرهنگي وتاثيرگذار مي رسيم كه هيچ گاه بر گرده قبيله اي سوار نشده و در بزنگاه هاي تاثيرگذار بهترين تصميم را گرفته اند.

شهر فقط متعلق به ايلات اركوازي ،خزل و دهبالايي نيست و اينگونه ياركشي هاي جناجي و قبيله اي انشقاق و انفكاك زيادي در روند امنيت و پيشبرد اهداف حاكم بر شهر و تفكر شهروندي در ايلام ايجاد نموده و موجب دلسردي شهروندان و نخبگان شده و به صلاح نيست .

نظرات   

 
0 # محمد 1395-02-24 00:38
سلام
ظاهراً نویسنده متن اصلاً در ایلام زندگی نمی کند و خبر از نواقص شهر ندارد ، یک گزارش عملکرد تمام عیار که ظاهراً توسط معاونین و کارشناسان شهردار تهیه و پخش شده، هیج دوره ای تا این حد از شهردار حمایت نشده .
با آرزوی سربلندی شهرم ایلام
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # محمد 1395-02-24 00:42
امروز مگه جوکار، میرزابیگی، شیری، سلیمانی و میرزاد جلسه رو از اکثریت ننداختن؟ نظری در این مورد ندارید ؟
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group