▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 28 اسفند 1397 Tuesday 19 March 2019 12 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

بايد تمام قد ايستاد و تقدير كرد

درخت همیشه بهار/جشنواره فرامرزي؛اولين و بهترين

361582_orig.jpgفرج‌اله صيدمحمدي- سايت خبري ويرا -هواي دلپذير و نوشين بامداد را از همه سو نفس مي‏كشم و صبح را كه همچون خوني تازه در رگ هاي زمين دويده به آغوش كشيده و از خدايي كه صعود است و من قعود چند نفس بيشتر استمداد بطلبم تا شكوهي ديگر را به نظاره نشسته و يك نخستين ديگر را ببينيم.

خورشيد بر فراز و قله زاگرس آغازيدن گرفت و بر بام دلدادگي‌ها و بر گستره طبيعت و بهار دگرگون شده، عطر شكوفايي فرهنگي را پراكند كه در فراسو و اعماق تاريخ اين سرزمين بر توان وتاثير قلم ها گواهي دهد.

وقت آن بود که به سوی موفقیت‌هاي بيشتر حرکت کنیم و گام در مسير زانايي گذاشته و طعم گس شبهاي تاريك را فراموش کرده و مزه‌ی شیرین روزآمدي را بچشیم و از مرز دانايي گذشته و به صداي مشترك برسيم.

به مانند موريانه‌ها سر از خواب وخاك برداشته و در جستجوي دانه‌هاي گندم افقي نو اما سخت و طاقت فرسا را آغاز نمائيم، آغازي كه نخستين است و هم سنگلاخ دارد، هم رودهاي تند و پرعمق و هم نيش دارد و هم نوش.

حوالي چشمان خرداد ، ايده‌اي نو و خلاقانه در مطبوعات ايلام آسمان نوار مرزي ايران و كشور عراق را ساماني بخشيد تا دوستي‌ها مستدام،عزت‌ها مزيد و دلها مقلب القلوب شوند.

بايستي راهي را رفت ،گام هايي را آهسته و پيوسته برداشت و ردپاهايي را به عنوان نشانه جا گذاشت تا بماند براي سالهايي كه انتظارات كمتر از ناملايمات امروزي باشد.

تلاش هايي در قطع وزيري در آبان پار به ته دل رسيد،دنيايي از گردنه‌هاي تكاپو و كنكاش اوج گرفت و چشم‌ها ممنوع‌النوم از سر دقايق گذشتند ، دردي‌كشان پيمانه‌ها را شكستند و عاشقاني از جنس كاغذ حرف هايي داشتند براي گفتن كه اگر شنيده شوند زاگرس نيز رداي كاغذي بر تن خواهد كرد.

رسانه‌ها پیام آور تفكر،تعقل و تعادل هستند و در سایه تعامل و همدلي، زندگی در جهانِ سرشار از جنگ ، ستيز و خونريزي امروز زیباتر می شود و اين‌گونه است كه اين رسانه‌ها در استان مرزي ايلام گِرد قلمهايي درآمده تا از گفتن و سرودن از يك جشنواره متفاوت و فرامرزي.

دستانشان سرشار از آبشار شد و حرف‌هايشان نقل قولي از خواستن توانستن و كاري كردند كارستان و ثمره‌اي را به بار نشاندند كه بارها و بارها از آن خواهيم گفت.

آنها دعوت شده بودند به دعوتی که در مقابل آن تاب مقاومت نبود و از هر نوشته‌اي واژه اي خود را به فعل خواستن در مجتمع فرهنگ وارشاد رسانيد و جمله‌اي شد به نام جشنواره فرامرزي مطبوعات نوار مرزي ايران و عراق.

آن روزي كه استارت نخستين جشنواره فرامرزي مطبوعات نوار مرزي ايران و عراق در استان ايلام زده شد ،شايد قلب كمتر مطبوعاتي‌اي به اجراي چنين جشنواره باشكوهي شهادت مي داد.

ژورناليست‌ها، اصحاب قلم و صاحبان مطبوعاتي كه دغدغه مند بودند از ابتداي كار با حساسيت و تمام توان پاي كار آمدند و همه گزينه ها و دانسته‌هاي خود را روي دايره ريخته تا يك اولين ديگر را براي استان رقم بزنند.

از ابتداي آغار اين حركت عظيم ،عزم دست اندكاران آن بر متفاوت بودن و" يك بودن" اين جشنواره بود و البته اين خواسته تا قبل از تمديد مهلت جشنواره از دي ماه 94 به اسفند 94 محقق نشد.اما تيم مجري اين كار بزرگ با مبنا قرار دادن تعامل بين استانهاي شركت كننده فرصتي را در اختيار آنها قرار دادند تا با دعوت از مديران كل فرهنگ و ارشاد و رؤساي خانه مطبوعات ديگر استانها بناي يك كار فرا استاني را بر اصل تعامل قرار دهند.

در اثناي اين جشنواره افراد ذي نفوذ در سطح ملي و استاني ، استان خوزستان را به جمع چهار استان غربي ايران هم مرز با عراق جاي دادند كه با نقد مواجه شد.

اراده برگزار كنندگان بر بيشترين تعامل، كمترين نقص و بهترين بازخورد بود، محورهاي جشنواره از جذابيت هاي مشتركي برخوردار بودند و فضاي مجازي نيز در خدمت جشنواره در آمد و كار بدانجا رسيد كه منتقدين جشنواره به همراهان آن تبديل شدند و آثار دريافتي از مرز 1200 اثر گذشت و عيد نوروز نيز به ايلام تبريك گفت.

كارها بر اساس تفكر و عمل تيمي بود و تك‌روي و دريبل‌هاي خودسر وجود نداشت و تا چشم كار مي‌كرد كوشش بي مثال و انگيزه والاي برگزار كنندگان اين جشنواره بود و ثمره‌ آن ميوه‌اي شد به نام افتخار استان.

در باب دستاوردهاي اين جشنواره قلم‌فرسايي خواهد شد اما دستاورد محيط زيستي اين جشنواره چشمان بسياري را معطوف به اين مهم نمود كه حال استان‌هاي ايراني هم مرز با عراق خوب نيست و اگر به گفته پروفسور كردواني؛ پدر كويرشناسي، منشا اين ريزگردها شن‌پاشي نشود زاگرس نيز مانند كويرهاي اصفهان خواهد شد.

دستاورد ديگر اين جشنواره معرفي استان ايلام بويژه رسانه هاي مكتوب و مجازي استان ايلام به شركت‌كنندكان در جشنواره و همچنين آشنايي بيش از پيش رسانه هاي استان با مطبوعات،خبرگزاري‌ها و سايت‌هاي خبري ديگر استان‌ها و كشور عراق بود.

در استان ايلام تاكنون جشنواره‌هاي متعددي برگزار شده و به تناسب كيفيت و كميت همه آنها قابل احترام هستند اما اين جشنواره علي‌الرغم نقدهاي اجتناب‌ناپذيري كه به واسطه اولين بودنش بر آن وارد است يكي از كيفي ترين و بهترين جشنواره هايي است كه در استان به دليل تاثيرگذاري و نقش مهم آن در منطقه برگزار شده است . مي شود اين رويداد را بزرگترين رويداد فرهنگي استان در يك دهه از عمر مطبوعات استان برشمرد.

نقد‌هايي نيز بر اين جشنواره وجود داشته و دارد كه جزء لاينفك هر جشنواره‌اي است از جمله داوري‌ها و عدم امضاي الواح تقدير با امضاي معاون وزير، عدم استقبال مناسب رسانه هاي استان و.... كه حلاوت اين جشنواره اجازه بروز اين نقد‌ها را ميسر نمي‌كند و شايد به جز برگزيدگان و كساني كه برگزيده نشده اند روزنامه‌نگاران متعهدي باشند كه بتوانند قاضي‌هاي خوبي براي اين جشنواره باشند.

اين جشنواره با همه فراز و فرودهايي كه بر آن متصور هستيم در سه روز 27 تا 29 ارديبهشت با ميزباني خوب دانشگاه ايلام به پايان رسيد اما آنچه مهم مي نمايد اين است كه چراغ اين جشنواره نبايد خاموش بماند و گذر زمان گرد فراموشي به اين كار بزرگ بپاشد.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group