▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

بخش اول مصاحبه اختصاصي سايت ويرا با مهندس مرواريد

اولويت‌ مهندس/مرواريد حرف داشت

استاندار ايلاممتن حاضر حاصل يك ساعت و نيم گفتگوي سايت خبري ويرا با مهندس محمدرضا مرواريد استاندار ايلام به بهانه 24 خرداد است كه در دو بخش تقديم مي‌گردد. بخش اول اين مصاحبه به اولويت‌هاي دولت يازدهم در كشور و استان ايلام مي‌پردازد و  بخش دوم آن فانتزي و البته چالشي تر است.

سوال: با توجه به اینکه 24 خرداد سالروز انتخاب دکتر روحانی به عنوان رئیس جمهور است، از اين روز بگيد.

درطول سال هایی که از عمر با برکت انقلاب اسلامی می گذرد، در هر برهه یک مسایلی مطرح شده که به عنوان نمونه ظهورگروهک هایی برای عدم شکل گیری انقلاب ویا مسیری که آنان می خواهند انقلاب حرکت کند. اماخوشبختاته به واسطه رهبری و هدایت امام خمینی(ره) این حرکت آنها ناتمام ماند. پس ازآن نیز جنگ تحمیلی رخ داد و در ادامه نیز به روی کارآمدن دولتهای سازندگی، دولت اصلاحات، دولت آقای احمدی نژاد و بالاخره درطول این دوران ها، در میان جامعه یکسری جناحها، حزب ها و گروهها تشکیل شد و هرگروهی که یک حزب و جبهه تشکیل می دهد، قصد دارد واردکار شود و حداقل یک قوه ازقوه های مجریه و مقننه را در دست گیرد. در این دوران که  انتخابات ریاست جمهوری یازدهم پیش آمد، تمامی گروهها و جناحها از قبیل اصولگرایان، اصلاح طلبان حضورداشتند. جناب آقای دکتر روحانی نیز با مجموعه خود بحث اعتدال را مطرح کردند و بنابراین نهادند که اگر دولتی تشکیل شود، نام آن دولت تدبیر وامید خواهد بود. ایشان علیرغم اینکه درتمام دورانها چه دردوران پیش ازانقلاب و چه در دوران پس ازانقلاب چهره ای شناخته شده بودند و با وجود اینکه تبلیغات آنچنانی انجام ندادند، با مطرح کردن این بحث، مردم جذب گفتمان اعتدال شدند و مثل این بود که مردم ازدعواها و جبهه گیری های سیاسی خسته شده بودند. قبل از انتخابات پیش بینی نمی شد که ایشان انتخاب شوند و پس ازآن یک دولت تشکیل شد که ماحصل اصولگرایان و اصلاح طلبان بودند مردم نیز ازاین گفتمان استقبال کردند و به ایشان رأی دادند. درهمان دور اول ایشان رأی لازم را کسب نمودند و واقعاً ثابت شد که مردم به بحث اعتدال و میانه روی معتقدند و خوشبختانه در این سه سال نیز جناب آقای دکتر روحانی نشان داده اند بحث اعتدال را پیش برده اند و اقدامات شایسته ای نیز انجام شده که حاصل آن آرامش و ثبات در همه عرصه ها بوده است.   

 morvarid.jpg

سوال:مهمترین دستاورد دولت  به جز سیاست خارجی در سه سال گذشته چه بوده است؟

مهمترین دست آورد ها و اقدامات دولت، مذاکرات هسته ای و تعامل شایسته با تمام دنیاست. در دولت گذشته چون برخورد و تقابل شدیدی با اروپا وآمریکا داشتیم اگرچه ما در این امر مقصر نبودیم اما روش، روش کارآمدی نبود. دردوره قبل که آقای روحانی مسول امنیت کشور بود معمولاً ایشان سعی می نمودند فاصله ای بین اروپا وآمریکا ایجاد کنند که علیه کشورمان تجمع نکنند اما در دوره آقای احمدی نژاد این امر اتفاق افتاد و تمام جهان ازجمله اروپا و امریکا وحتی کشورهایی مانند کره ،هلند، استرالیا، کانادا و دیگر کشورهایی که در زمینه سیاسی با کشورمان مشکلی نداشتند، اجماع نمودند و قطعنامه هایی علیه ایران صادر کردند و پس از این قطعنامه ها مرحله جنگ قریب الوقوع بود و مجوز و بهانه هایی به دست کشورهای اجماع کننده افتاده بود اما مردم ما ملتی نیستند که ظلم پذیر باشند. درسایه این تقابل و گفتگوها و مذاکرات جدید که ازسوی دولت تدبیر و امید انجام شده علاوه بر اروپا کشورهایی که بیخودی خود را درگیر این ماجراکرده بودند(کانادا،هلند،استرالیا،.....)بلافاصله وارد مذاکره با کشورمان شدند و حتی در پاره ای از اوقات احتمال داشت مذاکرات با شکست روبرو شود. به واسطه رایزنی های دولت تدبیر و امید کشورهای اروپایی تحت فشار آمریکا بودند، گامی فراتر پیش گذاشتند و اندکی ازآمریکا فاصله گرفتند و ارتباطات خوبی با کشورمان ایجاد شد که هم اکنون شاهد نتایج آن هستیم. اماآمریکا همچنان دشمنی خود را حفظ کرده و از روی خوی و خصلت مشخصی دارد، دشمنی آن با کشورمان تمام شدنی نیست. در طول مدت سه سال دولت، تلاشهای دیپلماتیکی انجام شد که بسیاری ازکشورهای دنیا آمادگی دارند با کشورمان ارتباط مناسب و خوبی داشته باشند که ازجمله آنان،کشورآلمان بود که اخیراً دولتمردان آن اعلام کرده اند ما حاضریم درتمام زمینه ها با کشور ایران ارتباط برقرار کنیم و برخی ازکشورها هم ازدشمنی با کشورمان پشیمان هستند. ضمن اینکه ما در سایه این تعامل ها و ارتباطات از اهداف خود در دنیا مباحثی چون سوریه، یمن، عراق، لبنان، فلسطین و ...دست نکشیده ایم و سیاست های خود رادنبال می کنیم و معتقدیم درتمام حوزه ها شعاری عمل کردن مناسب نیست بلکه با تقابل و مذاکره میتوان مشکلات را مرتفع نمود. 

سوال:در زمینه سياست‌خارجي درکشور پس ازبرجام آرامش نسبي حاكم‌شده کما اینکه دولمتردان گفته‌اند پس ازگذشت 5ماه ازبرجام نباید انتظار اتفاق ملموسی در عرصه اقتصاد داشته باشیم. ارزیابی شما در يك سال تا پایان این دولت چيست؟ آيا به یک ثبات اقتصادی خواهيم رسيد و حال مردم و جيب مردم بهتر خواهد شد؟

انشاءالله که این امر اتفاق خواهد افتاد همانطور که الان شاهد آن هستیم و ارتباط با کشورهای دیگر وضع معیشت مردم و کاهش تورم در طول سه سال گذشته بدست آمده است. قبل از این دولت ما هرروز مشکلاتی مانند گرانی، افزایش تورم، افزایش قیمت ارز و کالاها بطور روزانه وچند برابر شدن آنها را شاهد بودیم.

مشکل اساسی ما نیز بحث رونق اقتصادی است که باید عملی شود و در دیدار اخیر مسئولان با مقام معظم رهبری، دکتر روحانی اظهار داشتند که اگر بخواهیم رشدی 8درصدی که درسند چشم انداز مورد انتظار است، باید یکسری اقدامات داشته باشیم که مهمترین آنان همدلی و تعامل ملی در سایه پرهیز از جدال های سیاسی وحزبی است و جناح ها باید کمک کنند که رونق اقتصادی و خصوصاً اقتصاد مقاومتی را درکشور عملی سازیم . در عرصه رونق اقتصادی در تمامی عرصه ها اگر بتوانیم در استان حداقل 10 تا 20 میلیارد دلار در استان سرمایه گذاری کنیم، رونق اقتصادی عملی خواهد شد چنانچه در استان در دو سال گذشته در زمینه نفت وگاز و پتروشیمی ازکشورهای آلمان، اتریش و فرانسه و شرکتهای چندملیتی وارد استان شده اند و مذاکراتی داشته ایم که چند مورد ازآنان قرارداد همکاری و سرمایه گذاری بسته شده که شامل قرارداد احداث پتروشیمی مهران، احداث دو نیروگاه برق 500 مگاواتی در دهلران و 450 مگاواتی در مهران هستند و امسال نیز چند مورد سرمایه گذاری خواهیم داشت که  به محض بستن قرارداد اعلام خواهد شد. در مجموع اگر بتوانیم در سال 10 تا 20 میلیارد دلار سرمایه خارجی دراستان  جذب کنیم، رونق اقتصادی شکل خواهد گرفت و اشتغال و وضعیت معیشت مردم و تولید ثروت پیش خواهدآمد. 

سوال: علاوه بر سرمايه‌گذاران خارجی، چه تعداد سرمايه گذار داخلي در استان سرمایه گذاری کرده اند؟ 

سرمایه گذاری عمده ای در زمینه پتروشیمی در دهلران داریم که یکی ازآنان پالایشگاه 300 NGLاست که گازهای سرچاهی را جمع می کند و تبدیل به اتیلن و پروپیلن می کند و تولید خوراک پتروشیمی این دو طرح حدود 3 میلیارد دلار سرمایه گذاری لازم دارد با توجه به تاکید ریاست محترم جمهور بر سرمایه گذاری و احداث پالایشگاهها در دهلران مالکیت آنان به صندوق بازنشستگی وزارت نفت منتقل شد و پس از ماه رمضان عقد قرارداد و آغاز عملیات اجرای آنان را درآینده خواهیم داشت که تغییر چشمگیری در چهره این شهرستان در زمینه اقتصادی حاصل خواهد شد. همچنین میدان نفتی چنگوله نیز تا مهرماه امسال قراردادهایی برای توسعه آن خواهیم داشت که این میدان راه اندازی شود. میدان نفتی آذر نیز پس از رفع مشکلات مالی آن وضعیت خوبی دارد و مهرماه نیز قرار است تولید 30 هزار بشکه ای این  میدان آغاز شود. یک طرح شاخص دیگرکه برای آن برنامه خواهیم داشت پالایشگاه گاز ایلام است که آقای زنگنه وزیر محترم نفت دستور اجرای آن را داده اند که فاز دوم ان را اجرا کنیم که البته برای اجرای یکسری کارهای دیگر آن با معاونتهای مختلف وزارت نفت در حال مذاکره ایم و رایزنی  داریم. وزارت  نفت نیز10واحد صنایع پایین دستی پتروشیمی نیز مشخص نموده وقراراست که جلسه ای باسرمایه گذاران حوزه پتروشیمی داشته باشیم که این واحدها به آنان ارائه شود .پتروشیمی ایلام3واحد  داریم که یکی ازآنان به مرحله اجرایی شده واحد الفین راه اندازی شده و واحد پلی پروفین نیز دستگاهها ی آن برای میزان تولید 100هزارتن خریداری شده است و قول داده شده که تا پایان خرداد اقدامات اجرایی آنان آغازشود .
سوال:مهمترین چالش ومشکل فراروی سرمایه گذاری دراستان چیست؟
درحوزه استانی مشکل خاصی دراین زمینه نداریم باید یکسری قوانین و مقررات برای تسریع در سرمایه گذاری در ایلام در نظر گرفته شود از جمله قانون معافیت مالیاتی برای سرمایه گذاریها لحاظ شود. قطعاً اگر سرمایه گذاری در استان انجام شود تلاش خواهیم کرد که از سوی دولت در زمینه آب رسانی، برق رسانی و گاز رسانی به محل احداث صنایع و کارخانه ها و دیگر امکانات مورد نیاز آنان را در اختیار این سرمایه گذاران قراردهیم. دراین راستا ما مذاکرات و نشست هایی با سازمان بنیاد مستضعفان داشته ایم که قول داده اند واحد تولیدی در استان راه اندازی کنند شامل کارخانه لاستیک سازی، واحد گاوداری بزرگ و کارخانه ساخت شیشه و بلور است که خواهان این هستند که امکانات اولیه شامل زمین احداث، آب، برق، گاز و... در محل احداث در اختیار آنان قرارگیرد تا هزینه های احداث این واحدها بر سرمایه گذاران تحمیل نشود و خوشبختانه دولت در نظر دارد مساعدت هایی در این راستا داشته باشد.

سوال:حضرتعالی در روز معارفه گفتيد کمترین دوران مدیریتی تان 5 سال بوده است. آیا پنج سال خواهيد ماند؟ اصلی ترین اولویت شما در استان چه چیزی بود؟
از 5 سال 3 سال آن گذشته و چیزی به پایان آن نمانده است و بنده برای خدمتگزاری به مردم از هیچ تلاشی کوتاهی نخواهم کرد. ایلام پتانسیل ها و ظرفیت های خوبی دارد. چنانچه در روزهای اخیر که در سطح وزارت نفت جلسه ای داشته ایم، این بحث را مطرح نمودم که اگر قرار است در این استان پالایشگاه نفتی احداث شود، قطعاً آلودگی و ضرر و زیان برای استان خواهد داشت اگر چه از محل درآمد آن 2 تا 3 درصدی به استان تعلق خواهد گرفت اما از این سرمایه گذاری ها استقبال خواهیم کرد و محور اصلی تمام کارها و سرمایه گذاری ها در استان ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری جوانان است. علاوه بر این اقدامات، اولویت اصلی استان را کشاورزی و منابع طبیعی قرارداه ایم که به اشتغال و ماندگارشدن مردم در روستاها و عمران وآبادی استان به لحاظ کشاورزی خواهد انجامید. در این برنامه در نظر داریم بیش از 100 هزار هکتار به زمینهای آبی استان اضافه کنیم. هم اکنون ما در استان 350 هزار هکتار زمین زراعی داریم که طبق استانداردها باید 50 درصد این زمینها زیر کشت آبی باشد لذا در تلاشیم با عملی شدن این برنامه 100هزار هکتار به زمینهای آبی استان اضافه کنیم. زمینهای آبی در منطقه دشت عباس، دویرج، میمه، مهران، ایوان و انشاالله تا سال 97 این 100 هزار هکتار زمین آبی تحقق پیدا می کند. غیر از این برنامه نیز17 ایستگاه پمپاژآب در سطح استان به طور پراکنده وجود دارد که 20 هزار هکتارزمین زراعی آبی به این رقم زمین آبی اضافه خواهد شد. در زمینه منابع طبیعی وآبخیز داری و مرتع نیز اقدامات مناسبی در حال انجام است و در زمینه جنگل کاری نیز استان ایلام در کشور به عنوان رتبه برتر قرار گرفته است.
سوال:آیا آمارهایی وجود دارد که نشان دهد درسطح استان چند شغل در بخش‌ كشاورزي ایجاد شده است?
براساس آمارها و استانداردها هر 2 هکتار زمین آبی می تواند باعث اشتغال یک نفر شود. اگر این 100 هزار هکتار عملی شود، 50 هزار نفر در استان اشتغال ایجاد خواهد کرد. لذا آبی شدن زمینهای دیم باعث اشتغالزایی پایداری در استان خواهد شد و توسعه صنعت باغداری در استان با توجه به مقرون به صرفه بودن می تواند مورد توجه قرارگیرد که نمونه ای از این بحث آبی شدن زمینهای دیم در منطقه میمک و برداشت انگور سالانه در این منطقه است که باعث اشتغالزایی مستقیم وغیر مستقیم برای بسیاری از مردم شده است.
سوال: منطقه آزاد مهران در چه مرحله ایست آیا امکان دارد که در مجلس فعلی به تصويب برسد؟
این امر فعلاً در دولت در حال بررسی است و آقای ترکان مجدداً لایحه مربوط به آن را تصویب کردند و جناب آقای لاریجانی هم نظر مساعدی به آن دارند و انشاءالله با تصویب آن قطعاً آینده روشنی در انتظار استان خواهد بود. در حال حاضر  نیز شرایط منطقه ویژه دارای فوایدی برای استان خواهد بود و واحد هایی در این منطقه شروع به کار کرده اند و مورد استقبال قرار گرفته است. توسعه صنعت در استان یکی دیگر از اهدافی است که مدنظر ماست. طبق بررسیها در استان در تلاشیم که در این دولت هیچ واحد صنعتی در استان تعطیل نشود. تاکنون 17واحد صنعتی با همکاری و تغییر مالکیت و ایجاد شراکت با شرکت های دیگراحیاء شده اند. در سال اقتصاد مقاومتی نیز تلاش خواهیم کرد تمام واحدهای تعطیل در استان را فعال سازیم. در سطح استان 180 واحد تعطیل وجود دارد که 110 واحد از این تعداد قابل احیاست همچنین 7 واحد در استان نیز در حال راه اندازی است. که صنایع لاستیک سازی سرابله، نخ رادیال دره شهر، فولاد ایوان، فولاد مهران، قطعات فولادی بخش شباب، دوشاب غرب در زمینه تولید نوشابه در سرابله و...که یا در حال تولید یا در حال احداث هستند.
سوال: برای صنایع پایین دستی پتروشیمی ایلام برنامه ای در دست اقدام دارید؟

بله قطعاً برنامه هایی در این زمینه خواهیم داشت و در این رابطه مذاکراتی داشته ایم و مسئولان اداری صنایع پایین دستی پتروشیمی در وزارت نفت نیز در راستای پیگیری این مسئله به استان سفر نمودند و بازدیدهایی در این رابطه از پتروشیمی ایلام داشته اند. همچنین مواردی از این صنایع پایین دستی هم اکنون در استان فعالند و انشاءالله درآینده افزایش پیدا خواهند کرد.....

ادامه در بخش دوم به زودي تقديم مي‌گردد

اين گفتگو را فرج اله صيدمحمدي- شمس‌الدين رستمي و پيمان كمالوندي با مهندس مرواريد انجام داده‌اند.

_-------_------.jpg

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group