▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

دوشنبه 5 فروردين 1398 Monday 25 March 2019 18 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

بخش دوم گفتگوي ويرا با استاندار ايلام

مرواريد،عروس از اصولگرايان گرفت؟/حدود 80 درصد مديران جابجا شده‌اند/ پاي رئيس در ميان است

استاندار ايلامسايت خبري ويرا - پس از هماهنگي‌هاي لازم با حيدر فاضلي مديركل دفتر و روابط‌عمومي استانداري ايلام، ساعت 12 روز پنج شنبه براي گفتگو با نماينده عالي دولت در استان انتخاب شد. نيم ساعت تاخير براي مصاحبه با استاندار طبيعي بود.

سؤالهاي زيادي از وي در اذهان وجود داشت اما هدف اين مصاحبه پرداختن به لايه‌هايي از زندگي و تفكرسياسي استاندار ايلام بود كه كمتر به آنها اشاره شده است.مديريت مهندس مرواريد 27 مهرماه 95 وارد چهارسالگي مي‌شود.

وي علي الرغم اينكه چهره آرامي دارند در برخي جلسات از كوره در رفته‌اند كه البته اين موضوع در سال جاري رخ نداده وهم‌چنين سطح برقراري ارتباط وسخنراني‌هاي ايشان بسياربهتر از اوايل حضور وي در استان شده است. همسر مهندس مرواريد دخترعموي ايشان است و پسرشان داماد يكي ازنيروهاي سپاه قدس است.علاقه زيادي به عمران علي‌محمدي نماينده سابق استان در مجلس دارد.

محمدرضا مرواريد در گفتگوي اختصاصي با خبرنگاران سايت خبري ويرا،همانظور كه در بخش اول مصاحبه نيز ذكر شد آينده استان و كشور را اميدبخش ارزيابي كردند.متن حاضر بخش دوم اين مصاحبه است كه توسط فرج‌اله صيدمحمدي،پيمان كمالوندي و شمس‌الدين رستمي خبرنگاران اين سايت انجام شده است.

سوال: از برج فرهنگي كه وعده داديد چه خبر؟ دستاوردهای دولت برای حوزه فرهنگ و مطبوعات چه بوده است؟
در رابطه با احداث برج فرهنگ خوشبختانه کارهای اداری آن انجام شده و روز‌هاي گذشته در شورا نیز این امر مصوب گردید که 1500 متر در کنار پارک ملت شهر ایلام در اختیار حوزه هنری قرار گیرد تا این برج فرهنگی برای تجمیع حوزه های مختلف فرهنگ احداث شود. همچنین7 هزار متر زمین از سوی استانداری در اختیار ارشاد اسلامی استان قرارگرفته تا سالن چندمنظوره ای برای ارائه خدمات فرهنگی درآن احداث گردد. همچنین از نظر عمرانی فعالیت های خوبی داشته ایم که نمونه هایی از آنان احداث 4مورد مجتمع خواهد بود و بنیاد ستاد اجرایی فرمان امام (ره)قول داده اندکه یک مجتمع فرهنگی در شهرستان مهران احداث کنند. فرهنگ مقوله ایست که همه نهادها و ارگانها درآن دخیل هستند و از نظر اعتبارات فرهنگی نیز طبق گفته آقای نوبخت 75 درصد منابع فرهنگی در اختیار همین نهادهاست و تنها 25 درصد اعتبارات فرهنگی در اختیار ارشاد اسلامی قرار می گیرد. همچنین بنابر تاکید مقام معظم رهبری بر مقوله فرهنگ، یقیناً اعتبارات فرهنگی افزایش پیدا خواهد کرد.
سوال: در رابطه با مطبوعات با توجه به گستردگی فضای مجازی چه برنامه ای برای ارتقاء سطح مطبوعات دارید؟
مطبوعات ما با ظهور فضای مجازی اندکی مشکل پیداکرده و با توجه به کاهش رونق بازار و عدم توانایی قابل انتظار مطبوعات از سوی دولت، در این عرصه با مشکل مواجه شده اند لذا اگر صنعت و اقتصاد و معیشت دراستان تغییر  مثبتی پیداکند، مطمئناً مطبوعات نیز رشد و ارتقاء پیدا خواهند کرد.
سوال:چرا با توجه به اینکه 3 سال از دولت تدبیر و امید می گذرد، نشست خبري با استاندار و معاونین آنچنان که مورد انتظاراست با اصحاب رسانه و مطبوعات برگزار نمی شود؟

بنده ارتباط خوبی با رسانه ها دارم اما شاید آنچنان که مورد انتظاررسانه هاست این نشست ها را برگزار نکرده ایم البته هرچند که روابط عمومی استانداری همواره تاکید دارند که نشست برگزارشود اما باید خوراک برای رسانه ها داشت و اگرچه ممکن است ظاهر خوبی این حرف بنده نداشته باشد، اما تکرارحرفهای گذشته و نداشتن حرف جدید برای خبرنگاران علاقه ای ندارم و معتقدم باید کاری انجام شود تا آن را رسانه ای کنیم اما طبق برنامه انشاءالله پس از ماه رمضان نشستی با اصحاب رسانه خواهیم داشت.

سوال: مطبوعات محلی هم اکنون در شرایط مساعدی به سر نمی برند برنامه دولت براي حمايت چيست؟
بنده در دو دیداری که اخیراً با وزیر محترم ارشاد داشته ام، همواره بر رشد و رفع مشکلات مطبوعات محلی تاکید داشته ام و قولهایی نیز در راستای حمایت از آنان داده شده است. در جشنواره فرامرزی مطبوعات در استان ایلام برگزار شد، آقای انتظامی بر این امر تاکید نمودند که سطح دانش مطبوعات در استان ایلام بالاست و بنده هم معتقدم که دولت باید رسانه های محلی را حمایت کند. فضای مجازی به عنوان یک عامل مهم باعث شده که جامعه از رسانه های مکتوب و کاغذی فاصله بگیرد. ما هم در استان توان آنچنانی نداریم که حمایت کنیم لذا در سطح کشور و مکاتبه با وزارت ارشاد همواره در تلاشیم تا حمایت آنان را از مطبوعات محلی جلب کنیم.
سوال:برخی می گویند مهندس مروارید بیشتر در فضای مجازی هستند تا فضای واقعی. چند گروه در فضای مجازی عضو هستید؟
بیشتر از صد گروه وکانال در فضای مجازی عضو هستم و در منزل خانم بنده همیشه بر این امر اعتراض دارند و می گویند همیشه سرتان توی موبایل است. در این گروهها که حضور دارم، سوالهایی مطرح می شود که ناچار به پاسخ هستم. همچنین در هر لحظه ای فرصت پیدا کنم از جمله در بین راه و در جاهایی که امکان داشته باشد، در بحث ها شرکت خواهم کرد.
سوال:آیا حضور مسئولان در فضای مجازی،رسانه‌هاي داراي مجوز رسمي از وزارت ‌فرهنگ را به حاشیه نبرده است؟
درسطح دنیا این امرپدید آمده و فضای مجازی بر فضای واقعی پیشی گرفته و همه را بسوی خود جذب نموده و گریزی از آن نیست اما کم کم مردم به سمت فضای واقعی و رسانه های مکتوب دوباره روی خواهند آورد زیرا منابع اطلاع‌رساني و اخبار در این فضا قابل اعتماد و اطمینان نیست و مردم در نهایت به همان رسانه های مکتوب و مورد اعتماد خودشان رجوعی دوباره خواهند داشت.

سوال:آخرین باری که در هفته نامه پیک یادداشت نوشته‌ايد ، چه موقع بوده است؟
بنظرم قبل ازاینکه به سمت استاندارمنصوب شوم وحتی قبل ترازآن. اما فکر می کنم آخرین مطلب بنده در زمان مرگ مرحوم رشنوادی از اصحاب سرشناس رسانه و مطبوعات استان بوده است.
سوال:ارتباط حضرتعالی با اصولگرایان و اصلاح طلبان در استان چگونه است؟
ارتباط بنده با هردو جناح خوب بوده و در ارتباطی که با اصولگرایان همواره داریم، رفاقت و دوستی در میان ما حرف اول را می زند و بصورت منطقی با هم ارتباطی مناسب داریم و نگرش و عقلانیتی در رابطه با رقابت سیاسی پیش آمده که ارتباط را بهتر نموده است. بنده سعی کرده ام اعتدال را رعایت کنم اگرچه برخی از دوستان اصلاح طلب معتقدند توقعات آنان برآورده نشده، اما واقعیت این است که مشکلات اجرایی بیشتر ازآنچه است که فکر می کنیم. بنده در ابتدا به عنوان یک اصلاح طلب وارد عرصه شدم اما در ادامه راه براساس سیاست دولت که اعتدال و میانه روی است را پیشه خود ساخته ام که در برخی از امور مورد گلایه دوستان اصلاح طلب قرارگرفته ام اما در هر حال با این عزیزان ارتباط خوبی دارم.

سوال:بعنوان یک اصلاح طلب شما دکتر روحانی را انتخاب میکنید یا دکتر عارف? بین دکتر روحانی و یا دکتر عارف كدامي يك را انتخاب می کنید؟
بنده ازهمان ابتدای انتخابات دکتر روحانی را انتخاب کردم چون شرایط مملکت به گونه ای است که فکر می کنم دکتر روحانی بهتر می تواند با کل نظام تعامل ایجاد کند.کما اینکه در ریاست مجلس فعلی نیز همین بحث در رابطه با دکترعارف و آقای لاریجانی بود. اما کل نظام فقط قوه مجریه یا مقننه نیست بلکه نهادها و ارگانهای دیگری وجود داردکه یک رئیس باید تعامل مثبت و سازنده ایجاد کند. دکتر عارف هم واقعاً خوب کارکرده اما رئیس یک قوه باید بتواند با نهاد های مختلف بالاترین تعامل را داشته باشد.
سوال:تغییر و تحول و جابجایی مدیریت ها در استان به چه میزانی بوده و تغییرات در بدنه استانداری در روز های اخیر با چه هدفی انجام گرفته است؟
بنده معتقدم از نیروهای استانداری برای تصدی پست ها استفاده کنیم کما اینکه قبل از آمدن بنده به استانداری این تفکر وجود داشت که افراد از ادارات مختلف به استانداری می آیند و مدیریت ها را ازآن خود می کنند و پس از رفتن هیچ نتیجه ای هم برای استانداری ندارد.گردش مدیران یکی از اصولی است که باید معتقد باشیم این تغییرات بواسطه انتظارات در سطح استان بوده و افراد براساس مشورت و رایزنی به این سمت ها گماشته شدند. تغییرات برای بنده ملاک نبوده ولي از ابتدای شروع دولت حدود80 درصد از مدیرانی که با دولت هماهنگ نبوده اند تغییر پیدا کرده اند.20 درصد نیز بواسطه همراهی و عملکرد مناسب و شایسته ای داشته اند ابقا گردیده اند.
سوال: از فرمانداران راضی هستید و آیا جابجایی درآینده خواهیم داشت؟
درآینده ممکن است تغییر و تحولات یا جابجایی داشته باشیم اما درمجموع ازعملکرد آنان راضی هستم اما در هر حال مگر اینکه خود درخواست کنند که جابجاشوند.

سوال: آیا تاکنون از اخلاق و نجابت شما سوء استفاده ای شده است؟
اخلاق نیکو چیزی است که همه ما باید به آن پایبند باشیم و چاره ای نیست و هر کاری یک هزینه و یک فایده ای دارد ممکن است برخی از اخلاق نیکو سوء استفاده نمایند و گریزی از آن نیست. بسیاری از همکاران و دوستانم اذعان دارند که اگرچه اخلاق و برخوردی تند با آنان نداشته ام اما سعی داشته اند امور را به بهترین شکل ممکن انجام دهند و این نهایت لطف آنان به بنده است. در دوران خدمتم در دولت رفتارهای متفاوتی دیده ام که برخی تند و برخی آرام بوده اند و معتقدم که اخلاق نیکو و حسنه مورد قبول همه خواهدبود.
سوال: مهندس مروارید علیرغم اینکه نجابتی درخور دارند اما گاهی هم از کوره در می روند.دليل از كوره در رفتن شما چيست و ارتباط شما با صداوسیما چگونه است؟
معمولا فردی که شخصیت آرامی دارد، در بسیاری از مواقع مراعات می کند و کوتاه می آید اما گاهی این صبر و طاقت لبریز می شود و از کوره در رفتن را نیز به دنبال خواهد داشت. ارتباطم با صدا و سیمای مرکز استان خوب است اما با یکی از مجریان کشوری بنام خسروی مشکل دارم و قبلا در برنامه ای حساب کار دست هردویمان آمد.
سوال: با توجه به اینکه خودتان گرایشی اصلاح طلبی دارید، برای تنها پسرتان از خانواده اصولگرا زن گرفته اید ؟

پسرم سعید داماد یکی از نیروهای سپاه قدس است که قطعا روحیه ای اصولگرایی دارد.بنده با ایشان ارتباطی نزدیک و صمیمانه دارم.

سوال: دامادتان اصولگراست یا اصلاح طلب؟
تنها دامادم روحیه اصلاح طلبی دارد اما در عرصه سیاسی به معنای واقعی فعالیتی ندارد و اسماً و در انتخابات نظر اصلاح طلبی برای رای دادن دارد.

سوال: همسرتان در واقع دختر عمویتان است و از قدیم گفته اند عقد پسرعمو و دختر عمو را در آسمانها بسته‌اند.این امر در مورد شما نیز صدق می کند؟
بعد از گذشت دوران ما معمولا ازدواج فامیلی به واسطه یافته های علمی مورد پرهیز قرار گرفته اما ما رابطه ای خوب و صمیمانه داریم و پیشنهاد می کنم که جوانان ازدواج فامیلی داشته باشند به شرطی که قبل از ازدواج آزمایشات مربوط به ژنتیک را پشت سر بگذارند.

سوال: همسرتان در ایلام ساکن هستند یا تهران و آیا رفت و آمدها برایتان سخت نیست؟
همسر بنده حدود 20 روز از ماه را در ایلام سپری می کند و با توجه به تحصیلات و علاقه ای که به ادبیات دارد، معمولا در این ایام به مطالعه مشغول هستند و 10 روز دیگر ماه نیز از خانواده پدری و فرزندانمان و مادرم سرکشی می کنند.

سوال: مادر بزرگوارتان پس از مرگ پدر گرامي‌تان در کجا ساکن هستند و آیا کسی از خانواده شما از ایشان نگهداری می کنند؟
مادرم در تهران قبلا ساکن بود اما با توجه به اینکه سه خواهر و اخوی بنده در کرج ساکن هستند، مادرمان درکرج ساكن شده‌اند و برای ایشان منزلی تدارک دیدیم و بطور مستقل زندگی می کنند اما هر کدام از فرزندان به نوبت از ایشان در خانه خودشان مراقبت می کنند.

سوال: مهندس مروارید اگر نکته ای از پدر مرحومشان را بیشتر از دیگر خصوصیاتشان درک نموده اند،کدام خصوصیت است؟
ارتباط مناسب با مردم بالاترین خصوصیتی است که از ایشان بیاد دارم و ما به عنوان فرزندان ایشان همواره تلاشمان این بوده که طوری رفتار کنیم که رهرو خوبی برای پدرمان باشیم.

سوال: با توجه به اینکه در دولت قبل شهرستان شدن برخی از مناطق استان در حال پیگیری بود چرا در این دولت مسکوت مانده است؟
در دوره قبل تقسیمات کشوری بدون مطالعه و غیرکارشناسی شده صورت می گرفت و مناطقی در کشور در این تقسیمات به شهرستان تبدیل می شد که در دولت تدبیر و امید این سیاست های تقسیمات کشوری کنار گذاشته شد و قرار شده که این تقسیمات بر اساس مطالعه باشد و در طرح جدید تقسیمات جامع کشوری ما بخش های چوار و هلیلان را برای شهرستان شدن به وزارت کشور معرفی نموده ایم که منتظر نظر دولت در این راستا هستیم و مکاتبات خود را تا انجام این امر با وزارت کشور ادامه خواهیم داد. بخش چوار اگرچه ظرفیت های ویژه ای دارد اما به لحاظ جمعیتی قدری برای شهرستان شدن مشکل دارد و امیدواریم که با نظر مساعد مسوولان وزارتی به شهرستان تبدیل شود ضمن اینکه برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان این بخش به مناطق شهری برنامه انتقال آب آشامیدنی به روستاهای آن را در حال انجام است که اگر به مرحله اجرا برسد، بسیاری از مشکلات روستاییان رفع خواهد شد. در زمینه راه نیز مکاتباتی با پالایشگاه گاز ایلام داشته ایم که در صورت امکان هزینه آسفالت راه روستاهای منتهی به آن را تقبل نماید.

سوال: ارتباط شما با عمران علی محمدی در زمان نمایندگی مجلس ایشان خوب بود.حتی شنیده شده شما از ایشان برای تقبل سمت در دولت وحتي حضوردر ليست اصلاح‌طللبان براي مجلس پیشنهاد كرده‌ايد.نظرتان در این رابطه چیست؟
ایشان یا به واسطه کار اجرایی یا به واسطه رفتار و طینت نیکو و شایسته همواره در میان مردم جایگاهی مناسب داشتند. آقای علی محمدی اگرچه فردی اصولگرا هستند اما رابطه و همراهی شایسته با دولت تدبیر و امید داشتند.این نماینده دلسوز همواره سعی داشته که باری از دوش مردم و مسوولین استانی بردارد و حتی اگر عملکرد مسئول و مدیری مورد رضایتشان نبود، اما از ایشان در عرصه استانی و کشوری حمایت می کردند. اگر ایشان تمایل داشته باشند ما آمادگی داریم در استان از وجودشان بهره مند شویم.

سوال:ارتباط مهندس مروارید با نمایندگان فعلی مجلس چگونه است؟
ارتباط خوبی با این عزیزان دارم و در مجموع این دوره هم نمایندگان ارتباط خوبی بایکدیگر دارند و هم در سطح استان با مدیران ارتباط خوبی دارند و خوشبختانه آینده ای خوب برای استان متصور هستیم.
سوال: آیا نمایندگان برای جابجایی مدیران مدنظر خود پیشنهاداتی يا اعمال نظري داشته‌اند؟
پیشنهاد خاصی از سوی نمايندگان براي معرفی فرد خاصی تاکنون اتفاق نیفتاده است. مدیرانی که احساس کرده ایم با دولت همراهی ندارند، جابجا شده اند و مدیران فعلی نیز عملکردشان نشانگر همراهی آنان است. فرمانداران نیز  همین شرایط را دارا هستند مگر اینکه خود تمایل به ماندن نداشته باشند. بنابراین جابجایی اجباری و ضربتی در استان در پیش نخواهیم داشت.
سوال: شنیده ها حاکی از این است که حضرتعالی می خواهید از ایلام بروید و یا اینکه پست وزارتی به شما پیشنهاد شده و گفته می شود شما از گزینه هایی برای جانشینی خود در ایلام سخن گفته اید.نظرتان در این رابطه چیست؟
بسیاری از دوستان شایستگی استاندار شدن در ایلام و دیگر استان ها را دارا هستند. این امر بستگی به نظر وزارت کشور دارد که ایلام را چطور ببیند و انتخاب استاندار را بر اساس شرایط سیاسی و مرزداری، اقتصادی، عمرانی، امنیتی و یا بومی مدنظر قرار دهد. اما در جمع دوستان و همکاران معمولاً يكي از رؤساي دانشگاه در استان را به واسطه دانش علمی، جایگاه بالا در میان مردم و جامعه دانشگاهی و همچنین عملکرد موفق وی در دانشگاه شرایط احراز استاندار شدن را داراست. اگر زمانی از بنده در رابطه با جانشینی سوالی شود،شفاف تر توضیح خواهم داد.

سوال: دولت در رابطه با احداث بزرگراه و خط راه آهن در استان ایلام چه برنامه ای دارد؟
از کرمانشاه به ایلام و مهران جاده برای احداث آزادراه و بزرگراه قطعه بندی شده و احداث آزادراه کرمانشاه به حمیل مصوب گردیده و در حال مذاکره با شرکتهای سازنده راه هستیم. همچنین در حال مذاکره با این شرکت ها برای احداث بزرگراه از حمیل به ایلام و از ایلام به صالح آباد و مهران و نهایتاً به اندیمشک هستیم و اولویت را بر احداث بزرگراه ایلام صالح آباد در قطعه دوم این راه گذاشته ایم. در بحث راه آهن نیز از قبل مشکلاتی بر سر قیمت احداث آن بین وزارت راه و شهرسازی و قرارگاه خاتم الانبیاء بوده که در مذاکرات اخیر طرفین خوشبختانه این امر حل شده و انشاءالله مطابق این تفاهم عملبات اجرایی خط راه آهن ایلام نیز آغاز خواهد شد. همچنین یک شرکت خارجی که هم اکنون قرارداد احداث خط راه آهن کربلا به کوت در عراق را به ثبت رسانده ابراز علاقه نموده که در ایلام نیز خط راه آهن بسازد که ظرف امروز و یا فردا نشست هایی با مسئولان این شرکت خواهیم داشت تا از مرز مهران به سمت ایلام در صورت توافق کار خود را شروع کند.

سوال: سخن آخرتان برای مخاطبان چیست؟
ایلام ظرفیت و پتانسیل بسیاری در تمام زمینه ها دارد و قطعا تلاش وافر و مضاعف همگانی را برای شکوفایی و بالندگی می طلبد. مثلاً ذخایر کاشی و سرامیک استان ایلام 2 درصد بیشتر از استان یزد است اما آنان با تلاش و زحمت خود را در این عرصه به توانمندی و شکوفایی رسانده اند. مردم باید تلاش کنند و تا در زمینه های صنعت،گردشگری، منابع طبیعی، کشاورزی و دیگر زمینه ها بتوانیم از ظرفیت های استان بهترین استفاده را ببریم. همچنین از همه هم استانی های عزیز مقیم مرکز و یا خارج کشور درخواست می کنیم که در استان سرمایه گذاری کنند و یقیناًدر این راه دولت نیز از آنان حمایت های لازم را خواهد نمود.

از آقايان بهمن جليليان و سعيد بگ‌نظري براي هماهنگي‌هاي بيشتر نيز تشكر مي‌شود.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group