▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

ازخدایم شرمنده می شوم

من به حج نمی روم!

حجسايت خبري ويرا- پينوكيو- چون درنزدیکی من دخترکی زندگی می کند که نان شبش سهم دود و دم پدر تیره روزش می شود.چون درهمسایگی خانه ام،درشهرم،در سرزمینم زنانی را دیده ام که برای فرار از فقر تن می فروشند.

چون مردانی را می شناسم که مردانگی رابه دست فراموشی سپرده،ناجوانمردانه ازراه فروش شیشه و تریاک امرار معاش می کنند.
چون بسیاردیده وشنیده ام که  همنوعانم ازسرفقرونداری،از خدایشان قطع امیدکرده دست به خودکشی می زنند.
چون ازخدایم شرمنده می شوم پولی راکه می توانم با آن گره بزرگی را اززندگی یکی ازبندگانش بگشایم،صرف مهمانی رفتن بکنم.
چون خجالت می کشم وقتی پدری درمانده ازتامین مخارج مداوای فرزندش دلشکستگی وشرمندگی می کشد،من چندین برابرآن مخارج راصرف ملقب ساختن خویش به نام حاجی کنم.
و چون هرگزنمیتوانم همه آداب حج رابه درستی به جاآورم وحداقل هرگزنمی توانم ازهمه کسانی که حقی بر من دارند حلالیت بطلبم وآنقدر لبریزاز گناه وکینه توزی هستم که تا آخر عمر میخواهم سربه تن بعضی هایشان نباشد....
....
چراحج؟!
امام صادق(ع) درجواب این سوال فرمودند:
خداوندانسانهاراآفرید...وآنان رابه عملی(حج)دستوردادکه اطاعت دین ومصالح دنیای آنان رادربردارد.درموسم حج مسلمانان ازمشرق ومغرب گردهم جمع می شوندتابا یکدیگر آشناگردند و برای اینکه هرملتی ازتجارت ها و فراورده های اقتصادی ملتهای دیگراستفاده کند و به خاطر اینکه مسافران و حمل ونقل کنندگان دراین سفرباکرایه دادن وسیله های خود بهره ببرند و برای اینکه با آثار و اخبار پیغمبراکرم(ص)آشنا شوند و این آثارهمچنان زنده بماندو به دست فراموشی سپرده نشود، واگربناباشدهرملتی فقط درباره محیط خودسخن بگوید هلاک میگردند و شهرهاویران می شوند و استفاده ها و منافع تجارتی ازبین می رود واخبار و آثار پیغمبرناديده گرفته مي‌شود.
این فلسفه حج است ازدیدگاه امام ششم شیعیان.باتوجه به مقتضیات زمان صدراسلام این فلسفه درست وسیاستی عالی است که بواسطه آن،طی کنگره ای عظیم،جمعیت مسلمانان به نمایش درمی آید،ابهت آنان به رخ غیرمسلمانان کشیده میشودو دستاوردهای مادی و معنوی چشمگیری نصیب مسلمانان میگرداند.
اما آیا اگرفلسفه حج درمیان مسلمانان به چیزهای دیگرمبدل شود ودستاوردهای آن چنان متحول گردد که نه تنها از لحاظ اقتصادی به زیان مسلمانان باشد بلکه کرامت انسانی آنها را زیرسوال ببرد و جان آنهارانیزبه مخاطره بیندازد،حج همچنان برمسلمانان واجب است؟
بیانات و احادیث ائمه وبزرگان دین همیشه چراغ روشن پیش روی مادرمسیرزندگی هستندکه حکومت ما با تمسک به نام آنها و انتساب خود به دین اسلام مشروعیت خود را درمیان ملتی که پس ازشکست لشکریانش درمقابل سپاه اسلام طبق ذات دیرینه خودبه دین فاتحان جنگ درآمدند،به نوعی قداست بدل کرده است.به همین خاطرمردم برای امورشرعی خود بجای رجوع به مراجع تقلید ، چشم به راه تصمیمات حکومت هستند.
چنانکه درتاریخ ثبت است بایدبه یادآوردکه چگونه خداوند به پیامبربزرگ اسلام فرمان داد روی خود را درحال نماز ازبیت المقدس برگرداند و به سمت کعبه نمازبگذارد.آیاهدف خداوند از این کار نعوذبالله چشم وهم چشمی با بنی اسراییل بود؟چنین کوته فکری هایی درقاموس الهی ودین مبین اسلامش نمی گنجد و اگر ماچنین تصورکنیم مصداق مثلی خواهیم بود که بجای نگاه کردن به ماه،انگشتی را مینگریم که به سوی آن نشانه رفته.خداوندی که مشرف به تمام امور زمان ومکان است درحقیقت با این فرمان خط مشی مسلمین را مشخص کرده تابدانند مقصود خود اوست و کعبه و بتخانه بهانه است.
 
وقت آن رسیده که بجای مذاکره بااعراب سعودی و پایمال کردن عزت و غرورملی برای به خطرانداختن مجدد جان و نوامیس ملت ایران وملاحظه منافع حج و اوقاف به فلسفه واقعی حج و انطباق آن باشرایط فعلی پرداخته شود.درحال حاضرکدام دستاورد حج است که به تحمل وتقبل اینهمه جنایت و اهانت آل سعود می ارزد؟باوجودتحولات شگرف درزمینه ارتباطات آیا هنوز هم مجبوریم برای آشنایی بایکدیگر و احیای احادیث وسیره پیامبر درمحلی ناامن گردهمایی کنیم؟آیاحج همچنان متضمن منافع اقتصادی مسلمین است؟؟آیا باوجود فجایعی که به کرات و به دلایل معلوم در عربستان برای مسلمانان پیش آمده و حتی شاهدبی حرمتی به اجساد آنان بوده ایم هنوزهم حج مانع هلاکت جوامع بشری است؟وآیا فعلاراه دیگری برای نمایش و اظهارعبودیت درجوامع پرملال ومصیبت امروز مسلمانان پیدا نمی شود تا هم اعراب سعودی ادب شوند و هم اندکی از مخارجی که صرف حج میشود صرف فقرایی شود که نداریشان از درآمده و دینشان ازپنجره گریخته؟؟؟؟

نظرات   

 
+1 # سارا 1395-04-18 13:15
درود بر شرف نویسنده ولی یادش رفته بنویسیه زنان بدبخت بی کسی که برای گرفتن کمک به متولیان امرکمک به مردم مثل .... می روند با پیشنهادبی شرمانه ی صیغه از طرف کارکنان روبه رو میشوند که شاهدان آن زنده اند.یادت رفته بنوسی تو مملکت ما هزارها میلیاردصرف .... میشودکه .....نمیدونم یادت رفته بنویسی یا تو هم مثل ما مجبوری ننویسی نگی چون میترسیم.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group