▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

يك جامعه‌شناس مطرح كرد

جدايی عاطفی/ طلاق در 3 ثانیه

طلاقصدیقه رمضانی- سايت خبري ويرا -یک استاد دانشگاه و جامعه شناس در رابطه با طلاق های عاطفی می گوید: مردان و زنان زیادی با زندگی در شهرها برای تامین مخارج زندگی به آب و آتش زده و شب ها دیر وقت به منزل می رسند، بی شک پیامد این امر در بلندمدت یا کوتاه مدت چیزی جز طلاق عاطفی نیست.

  اکنون ساکنان شهرها بويژه شهرهاي بزرگ بیش از همه با پدیده طلاق عاطفی مواجهه هستند، اگرچه هرسال از تعداد طلاق هایی که در کشور اتفاق می افتد، آمارهایی ارائه می شود اما آماری از طلاق های عاطفی وجود ندارد، البته آسیب شناسان مسائل اجتماعی  در بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند که علت 60 درصد جدایی ها به خاطر طلاق عاطفی است اما اینکه چه دلایلی باعث گسترش این مسئله شده نیازمند واکاوی و کالبدشکافی است.

در ادوار گذشته زندگی های زناشویی با همه مشکلاتی که داشت، پایدار و برقرار بود، زوجین گاهی به لحاظ عاطفی تامین نمی شدند اما بازهم در کنارهم روزگار می گذراندند، اما اکنون زمانه عوض شده، پای تکنولوژی به خانه هایمان کشیده شده، بدون اینترنت و موبایل زندگی برایمان کسالت آور و خسته کننده است و به همان نسبت زنان و مردان متاهل به یک اندازه، مشکلاتشان در حوزه مسائل زناشویی افزایش پیدا کرده و مانند دوران گذشته این خصیصه خویشتن داری در بین زوجین وجود ندارد پس وقتی به درد طلاق عاطفی مواجهه می شوند، از تامین نشدن نیازهایشان می گویند و حتی راه درمان این مسئله را هم می دانند اما مشکلات اقتصادی موجب شده تا آنان فرصتی برای درمان این درد نداشته باشند.  

امان الله قرایی مقدم که از اساتید دانشگاه و جامعه شناس است، در رابطه با مسئله طلاق عاطفی در شهرها و علل شکل گیری این موضوع، می گوید: به طور کلی یکی از مهمترین علت های طلاق عاطفی در ایران مربوط  به زندگی در شهرهاست، طبعا وقتی افراد در شهرهای بزرگ زندگی می کنند با مسائل و فشارهای متعددی در حوزه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی روبرو هستند که مجموعه این عوامل بر موضوع مسائل جنسی زوجین تاثیر منفی می گذارد.

کم توجهی به مسائل فرهنگی و سنتی

او بر این باور است که لزوما هرکس در شهرها زندگی می کند با چنین مشکلی مواجهه نیست اما به طور کلی می توان گفت که تعداد قابل توجهی از ساکنان شهرهای بزرگ به علت بازتر شدن روابط مردان و زنان و کم توجهی به مسائل فرهنگی و سنتی با این مشکل روبرو هستند.

این جامعه شناس تاکید می کند: افرادی که دارای مشاغل سخت و طاقت فرسا بوده و با مشکلات اقتصادی روبرو هستند نیز به لحاظ  عاطفی با همسر خود دچار مشکل می شوند، بدون تردید بازهم این مسئله شامل حال افرادی می شود که در کلانشهرها سکونت دارند زیرا این افراد برای تامین هزینه های زندگی خود مجبور هستند زمان زیادی را در سر کار حاضر باشند و وقتی به منزل بازمی گردند به خاطر تحمل فشار کار و خستگی ناشی از آن، حوصله و انگیزه ای برای وقت گذاشتن در حوزه مسائل عاطفی ندارند.  

اکنون زنان و مردان زیادی با تغییر سبک زندگی و مشکلات اقتصادی، دوشادوش هم به ایفای نقش می پردازند و در مشاغل مختلف فعالیت می کنند تا چرخ زندگیشان بچرخد اما خرج و مخارج بالا در کنار گرانی و تورم، باعث می شود تا زنان و مردان متاهل تحت فشار قرار گرفته و به لحاظ روانی دچار آشفتگی شوند. به طور طبیعی وقتی این زوجین به خانه می رسند، آنقدر خسته و کلافه هستند که نمی توانند نیازهای عاطفی یکدیگر را تامین کنند.  

شاید بهتر باشد این طور بگوییم که مردان و زنان زیادی با زندگی در شهرها برای تامین مخارج زندگی به آب و آتش می زنند اما پیامد این امر در بلندمدت یا کوتاه مدت چیزی جز طلاق عاطفی نیست.  

تنوع طلبی و طلاق های عاطفی

قرایی مقدم می گوید: زن و مردی که شب تا دیرهنگام کار می کنند و بعد به خانه می آیند، فرصتی برای آراسته کردن خود و وقت گذاشتن برای یکدیگر ندارند بنابراین چنین زوجینی با نگاه به آزادی روابط در شهرها و نوع پوشش زنان و مردان به تنوع طلبی گرایش پیدا کرده و به دنبال طلاق و فروپاشی بنیان خانواده هستند تا بتوانند از راه دیگری نیازهای خود را تامین کنند.

این استاد دانشگاه می افزاید: البته به مسئله طلاق عاطفی در شهرهای بزرگ باید از منظر دیگری هم نگاه کرد و آن اینکه نوع روابط در این شهرها کمتر دارای چارچوب است و اغلب افراد به شکل باز و بدون پرده با یکدیگر برخورد کرده و حتی رفتار می کنند لذا همین مسئله به ظاهر ساده در افزایش خیانت زوجین به یکدیگر و گسترش طلاق عاطفی سهم بسزایی دارد.

بی شک جامعه ای که در آن طلاق عاطفی بالاست، امکان  وقوع هر آسیب و مشکلی وجود دارد، آسیب هایی که منجر به شکل گیری روابط خارج از عرف و پدیده خیانت می شود.

قرایی مقدم عنوان می کند: اکنون فروپاشی بنیان های خانواده ظرف 3 ثانیه امکان پذیر است زیرا زوجین نسبت به یکدیگر توقعات نابه جا و غیر معقول دارند و به عنوان مثال مرد هم زنی می خواهد که دوشادوش او در عرصه های شغلی فعالیت کند و هم تمایل دارد تا همسر او همواره در بهترین شکل ممکن خود را برای همسرش بیاراید در حالی که بین این دو عامل تناقض روشن و آشکاری وجود دارد.

زنان آدم آهنی نیستند، آدم اند

او معتقد است، اگر مرد به دنبال تامین نیازهای خود و داشتن زندگی آرامی است باید تمام بار زندگی را خود به دوش کشیده و در مقابل از همسرش فقط انتظار زنانگی داشته باشد زیرا زن یک آدم آهنی نیست، آدم است، مثل همه ما، پس نباید توقع داشته باشیم که او هم به لحاظ تامین مخارج زندگی سرویس بدهد و هم در حوزه مسائل جنسی، نیازهای مرد را برآورده سازد.

آمار طلاق های عاطفی  محرمانه است

این جامعه شناس می گوید: همان طور که در رابطه با طلاق آمار وجود دارد، پیرامون طلاق عاطفی هم آمارهایی هست که هیچ گاه اعلام نمی شود، برای اینکه محرمانه و سری است و کسی نباید بنا به دلایلی از آن خبر داشته باشد، مگر کسانی که دست اندرکار هستند و می خواهند در این حوزه مطالعات و بررسی هایی انجام  دهند

دچار شدن به مسئله طلاق عاطفی مختص پایین شهری ها نیست چرا که پژوهش های فعالان در حوزه آسیب های اجتماعی نشان می دهد که اکنون بالای شهری ها و پایین شهری ها به یک نسبت با پدیده طلاق عاطفی دست به گریبان اند.

قرایی مقدم که سالهاست در رابطه با طلاق و طلاق های عاطفی تحقیق و پژوهش انجام داده، بیان می کند: اگر طلاق عاطفی زنان و مردان متاهل در پایین شهر به خاطر مشکلات اقتصادی و کار کردن زیاد است، در بالای شهر وجود تفکری مبتنی بر پرهیز زن از انجام امور منزل، توضیح ندادن به مرد در رابطه با اتفاقاتی که در زندگی مشترک روی می دهد و تلاش برای برابر نشان دادن حقوق زن و مرد، موجب سردی در روابط زوجین شده و به مرور طلاق عاطفی اتفاق می افتد.  

او می گوید: در برخی مواقع نیز ناتوانی های جنسی، سردمزاجی، کمبود محبت، عصبانیت و خشم، همسر آزاری، بدبینی و مشکلات روحی و روانی منجر به وقوع طلاق عاطفی در کلان شهرها می شود زیرا انتخاب همسر در شهرهای بزرگ به خاطر ساختار پیچیده آن اغلب کار مشکلی است به همین علت گاه برخی افراد پس از تشکیل خانواده تازه متوجه می شوند که طرف مقابل آدم عصبانی و بدبینی است و قدرت کنترل خشم خود را ندارد و همین عوامل موجب می شود تا همسر به لحاظ عاطفی سرد شود.

این استاد دانشگاه و جامعه شناس تاکید می کند: سالهاست که با تغییر سبک زندگی، مسئله انتخاب دوست دختر و دوست پسر عادی شده و همین امر هیجان و میل تنوع طلبی را در افراد متاهلی که یکنواختی را در زندگی خود احساس می کنند، برانگیخته است؛ به همین علت مردان و زنان زیادی برای فرونشاندن عطش تنوع طلبی و هوسرانی خود با جنس مخالف دوست می شوند، غافل از اینکه چنین موضوعی بر ساختار زندگی زناشویی آنان تاثیر منفی گذاشته و سبب می شود تا زوجین در پاسخگویی به نیازهای جنسی یکدیگر ناتوان شوند.

ناآشنایی با قاعده و قانون زندگی متاهلی

روانشناسان می گویند، اگر کسی با قاعده و قانون زندگی متاهلی آشنا نباشد، خیلی زود تحت تاثیر مشکلات بیرونی و درونی به طلاق عاطفی گرفتار می شود. یکی از قواعد و قانون هایی که در زندگی متاهلی باید به آن آشنا بود قانون درست صحبت کردن، درست رفتار کردن و توانایی کافی و لازم در حوزه مسائل جنسی است.

قرایی مقدم بیان می کند: هرچیزی راه و رسم خود را دارد و زندگی زناشویی هم مثل همه مسائل دیگر دارای راه و رسم ویژه ای است، اکنون بنده به عنوان یک جامعه شناس به تمام مسائلی که منجر به وقوع طلاق عاطفی می شود اشاره کردم اما یک مسئله هم که نباید فراموش شود این است که دختران و پسران ما قبل از ازدواج باید در محیط مدرسه، دانشگاه و چارچوب خانواده با مهارت همسرداری آشنا شوند و یاد بگیرند که چگونه باید با همسر صحبت و یا رفتار کرد، این درست حرف زدن زوجین با یکدیگر سهم بسزایی در کاهش طلاق های عاطفی در کلانشهرها دارد.

او می گوید: زنان و مردانی که در شهرهای بزرگ ساکن هستند، به علت شلوغی، ترافیک و شکاف های طبقاتی و نابرابری هایی که در این شهرها وجود دارد خیلی زود از کوره در می روند و در محیط خانه خویش دارای آرامش اعصاب و تمرکز کافی نیستند، چون فشارهای زیادی را تحمل می کنند.

رفتارهای بد زوجین با یکدیگر زمینه ساز طلاق عاطفی

این جامعه شناس می افزاید: طبعا این مسائل به مرور در زندگی زناشویی زوجین اثر منفی می گذارد و موجب می شود تا آنان به محض کوچکترین مشکل باهم بد حرف بزنند و رفتارهای خوبی با یکدیگر نداشته باشند، طبعا این مسائل بر حوزه مسائل عاطفی و جنسی اثر بدی می گذارد و آنان را به سمت طلاق عاطفی می کشاند

نظرات   

 
0 # علیرضا 1395-04-26 08:33
سلام. این که همش شد حرف های قرایی مقدم. پس خودتون چی داری برای گفتن. با تشکر
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group