▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

دور تسلسلی که شورای شهر ایلام طی می کند ؛

شورامی تازد شهردار می سازد شهر می بازد

رضا رستميرضا رستمی-  سايت خبري ويرا-در ابتدای انقلاب اسلامی قانونگذاران در جمهوری اسلامی در پی قوانینی بودند که با روح انقلاب و آرمانهای آن همخوانی داشته و مشارکت و نظارت عمومی را برای مردم به عنوان صاحبان این انقلاب و نظام تسهیل کنند. بر همین اساس در کنار سایر قوانین ، قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا را با دقت و وسواس زیادی طراحی ، تدوین و تصویب نمودند .
قانونی که تنها و تنها در پی مشارکت بیشتر مردم در تعیین سرنوشت خود و عمران و آبادانی کشور ، شهرها و روستاهای آن بود که با گذشت سالها نهایتا اجرای این اصل از قانون اساسی آغاز شده و اکنون در حال سپری کردن چهارمین دوره از عمر آن هستیم .
چهار دوره ای که با فراز و نشیب های فراوان و البته مشکلات و موانع زیادی روبرو بوده و در برخی موارد می توان گفت آن چنان که هم قانونگذار و هم مردم در پی آن بودند نتوانست گره گشا باشد بلکه در برخی موارد خود به گره ای کور و ناگشودنی تبدیل شد که انحلال چندین مورد از آنها در سطح کشور شاهدی بر این مدعاست.
هر دوره ای که از عمر شوراهای شهر و روستا می گذرد انتظار می رود که مسیر بهبود مشارکت و نظارت عمومی مردم قانونمندتر شده و با استفاده از تجربیات کسب شده حرکت در مسیر رشد و اعتلا قرار گیرد اما متاسفانه در عمل تا کنون کمتر چنین چیزی به چشم آمده است .
چهارمین دوره شوراها ، عملا با اصلاح قانون و افزایش تعداد منتخبین مردم می رفت تا در مسیر شکوفایی گام بردارد  اما حداقل در شهر ایلام چنین انتظاری نه تنها محقق نشد بلکه موجبات کدورت و نگرانی خیلی ها را ایجاد نمود .
در حالی که سه سال از عمر این شورا می گذرد می رود تا چهارمین شهردار خود را نیز انتخاب کند ، و این اصلا کارنامه خوبی برای شورا نیست ، خالق منصوری ، حبیب الله منصورپور و یزدان قبادیان کسانی بودند که در این سه سال با شورای چهارم به عنوان شهردار کار کرده اند اولی قبل از شورای چهارم کار خود را آغاز کرده بود و تنها یکی دو ماه دوام آورد ، دومی سابقه معاونت فنی در شهرداری ایلام را داشت و سومین نفر نیز خود دو دوره عضو شورای شهر بود که هر کدام تنها با گذشت چند ماه کوتاه مجبور شده اند عطای کار را به لقایش بخشیده و با ساختمان شهرداری خداحافظی کنند .
شهردارانی که هر کدام با سلام و صلوات وارد ساختمان بهشت شدند و همه اعضا از کاردانی و تجربه و برنامه آنان سخن گفته اند ، مروری کوتاه بر مواضع و سخنان اعضای شورا در هنگام انتخاب شهرداران فوق یادآور فضایی از شور و نشاط و امید را در جامعه چنان ایجاد می کرد که گویی این شهر و شورا پس از مدتها گمشده خود را پیدا کرده بودند  اما هیچکدام بیش از سه یا چهار ماه نتوانسته اند دوام آورده و همه آنان با شورای شهر ماه عسلی کوتاه مدت داشته و پس از آن با اتهامات گسترده و شایعات فراوان پیرامون خود مرتب درگیر سوال و استیضاح و استعفا و برکناری بوده اند .
در اینکه شورای اسلامی شهر طبق قوانین موجود اجازه دارد هم سوال کند و هم استیضاح ، حرفی نیست و همه آن را پذیرفته اند اما اینکه چرا ایلام در این زمینه هم مثل خیلی از موارد دیگر باید در کشور دارای رکوردی جالب توجه باشد جای سوال دارد ، سوالاتی که همواره بی پاسخ مانده و تلنبار شده اند .
معلوم نیست این آزمون و خطا تا کی باید ادامه داشته باشد ؟ مسئول این همه بی برنامگی کیست ؟ مردم تا کی باید تاوان انتخاب های خود را بدهند ؟ چه میزان از این همه سوال و استیضاح و برکناری به خاطر مردم و منافع آنان بوده است ؟ درخواست ها و مطالبات شخصی و گروهی و قبیله ای چه میزان در وجود و بروز این شرایط دخیل بوده است ؟ سطح انتظارات شورا از شهردار و شهردار از شورا را مگر قانون تعریف نکرده است ؟ حجم گسترده ای از موارد اتهام مالی و غیرمالی که از جانب طرفین به یکدیگر نسبت داده شده است آیا در این هیاهو فرصتی برای طرح و پیگیری پیدا می کند ؟ این همه بازی با وقت و زمان از دست رفته مردم و شهر را چه کسانی طراحی کرده و یا پاسخگو خواهند بود ؟ مسئول این همه در جا زدن های این شهر خاکستری کیست ؟ و .... دهها و شاید صدها سوال دیگر که همواره در پی این آمدن و رفتن ها مغفول مانده و با انتخاب شهردار بعدی از حافظه ها پاک شده اند به این امید که این دیگر پایان کار است و همه چیز مسیر صلاح و فلاح را پیدا کرده است غافل از اینکه این دور باطل تازه شروع شده و تا مدتها باید شاهد اینگونه آمدن ها و رفتن ها و ایراد اتهامات فراوان باشیم

این نوشتار به هیچ وجه در پی دفاع و یا تطهیر هیچکدام از شهرداران منتخب و یا معزول نیست ، چرا که خود باید پاسخگوی ایام و دوران مسئولیت خویش باشند ، همه ایرادات و کم کاری ها را نیز تنها از ناحیه شورا نمی داند اما می پرسد که در کجای این کشور چنین روندی را شاهد هستیم که هر شش ماه یک بار شهرداری را در منگنه سوالات مکرر و استیضاح های چند باره قرار می دهند ؟ مشکل کجاست ؟ کمبود قانون داریم ؟ یا اعمال بی رویه سلیقه است که باعث بروز این همه تضاد در بین شورا و شهرداران شده است ؟ و مهمتر اینکه خروجی این همه رفت و آمد آیا در عمل سودی هم برای مردم و شهر و بهبود کیفیت زندگی آنان داشته است ؟ چرا بدون شناخت و مطالعه شهردار انتخاب می کنند ؟ اگر با شناخت و مطالعه بوده است بر چه مبنایی بوده که در اندک زمانی همه محاسبات قبلی خود را اشتباه دیده و بازی را به هم می زنند ؟ چرا مرتب اشتباهات خود را در این زمینه تکرار می کنند ؟ مگر یک نهاد رسمی با یازده نفر عضو تا چه میزان می تواند با اشتباهات خود فرصت توسعه را راز این مردم و از این شهر بگیرد ؟ اگر هیچکدام از اینها نیست پس تنها می ماند لج بازی با خود یا دیگران ، که آن هم اشتباهی بزرگتر و مهلک تر می باشد پاسخ به کدام یک از این سوالات و موارد مشابه اینقدر سخت است که این همه از آن فرار کرده و کسی حاضر نیست بنشیند و صریح و شفاف با مردم سخن بگوید ؟ چرا همه چیز را به نشست های خصوصی و چند نفره احاله می دهند ؟ چه مصلحتی بالاتر از منافع مردم و شهروندانی وجود دارد که با هزاران مشکلی که در زندگی دارند با انواع پرداخت ها ناچارند اعتبارات شورا و شهرداری را تامین کنند و آن گونه که خود می گویند مورد حیف و میل قرار گیرد ؟ ظریفی می گفت همیشه این سوال برای من وجود دارد که مگر اعضای شورا در طول ماه یا سال چه میزان دریافتی و حق و حقوق دارند که با پایان عمر شورا شبه پولدارانی از آن خارج می شوند که می توانند خیلی کارها انجام دهند که یک کارمند حتی میانی دولت هم با گذشت چند سال خدمت از انجام آنها ناتوان است و ....
مگر نه این است که تعداد اعضای شورا را افزایش داده اند تا از فکر و ایده های متنوع تری برای رشد و بهبود و توسعه استفاده شود ، آیا در عمل به چنین چیزهایی رسیده ایم یا همچنان در همان نقطه اول باقی مانده و دچار روزمرگی کسل کننده ای شده ایم که آثار آن را به راحتی می توان در چهره و رفتار شهروندان مشاهده نمود ؟
قول و قرارهایی که شورا و شهرداران در بدو کار با هم می گذارند چه چیزهایی را شامل می شود که تنها با گذشت چند ماه کوتاه ، با هم سر ناسازگاری گذاشته و خبرهای تهدید و تطمیع آنان دهان به دهان می چرخد و شهره شهر شده است .
می گویند که شکست امروز پلی است برای پیروزی فردا ، اما ظاهرا عزیزان ما در شورای شهر ایلام هیچگاه نخواسته اند از پلهای امروز و دیروز و حتی پسین روز هم به خوبی استفاده کرده و این همه خود و مردم را درگیر این دور باطل انتخاب و عزل های کوتاه مدت نکنند که در این رهگذر حتما این شهروندان هستند که بیشترین خسارت را متحمل شده و بسیاری از فرصت ها را از دست می دهند .
اینان منتخبان مردم هستند اما قرار نیست منافع مردم و شهر را فدای بده بستان های پشت پرده خود کرده و به فرصت امانت داده شده از سوی مردم به خود برای خدمت به عنوان گوشت قربانی نگریسته و هر گاه دلشان خواست هر کاری را انجام دهند .
نمی دانم این بزرگواران هیچگاه این زحمت ساده و بدون هزینه را به خود داده اند که در طول این سه سال حتی برای یک بار به صورت نسبی بازخود کارها ، برنامه ها ،رفتارها ، مصوبات و عملکردهای خود را از افکار عمومی دریافت کنند یا نه ؟ آیا اصلا برای آنان مردم و منافع آنان مهم هست یا اینکه عمده مشکلات آنان با منتخبان خویش به عنوان شهردار تنها پاره ای از مشکلات و وعده های داده شده فی مابین شورا و شهردار می باشد که ... اگر غیر از این است چرا هیچگاه با مردم سخن نمی گویند و هر چند ماه یک بار تنها به این نکته اکتفا می کنند که شهردار انتخاب شد و چند ماه بعد دوباره خبر استعفا و یا برکناری ایشان را اعلام می کنند بدون اینکه کسی بیاید و با عدد و رقم و مترو وجب و ... حداقل گزارشی کمی ای از فعالیت های خود ارایه کند چه اینکه کیفیت شهر و شهروندی را همه با تمام وجود خود لمس کرده اند.
به هر حال این دوره از شورا هم تمام خواهد شد و باز هم ما می مانیم و مردم و نامزدهای انتخابات و صندوق های رای ، از پس امروز حتما فردایی خواهد بود ، حتی اگر بتوانیم باز هم نظر عده ای اندک را با بازی با کلمات این ور و آن ور بکنیم فراموش نکنیم که روزی باید در دادگاهی حساب پس بدهیم که همه چیز عیان بوده و دیگر پشت پرده ای برای هیچکس باقی نخواهد ماند . برای تک تک روزها و ساعات و لحظاتی که نمایندگی و وظیفه و امکان خدمت داشته ایم باید پاسخ بدهیم و یادمان باشد که در آن محکمه هیچ جای جبران خطا و اشتباه نیست آنجا فقط باید تاوان پس داد ، با خود بیاندیشیم که از این مدت چگونه استفاده کردیم ، استفاده های خدمتی و سوءاستفاده های شخصی خود را هر کدام در سبدی در ذهن خویش قرار داده و در همین جا با خود حساب و کتاب کنیم که چه گفته ایم و چه کرده ایم که فردا .... که فردا دیر نیست ..... همین نزدیکی هاست

نظرات   

 
+1 # اسمعيل 1395-05-08 09:48
با سلام
بنده مطلبي را از آقاي شمسادين رستمي درين باره خوندم جالب بود ومطلبي ديگر با همون موضوع از اقاي رضا رستمي كه در بالا درج شده جالبتر بود درود بر رستمي ها
بله جناب آقاي رستمي اكثر دغدغه ها در حد يك متن داغ فقط اثرشون ميمونه واقعا نوشتن فقط شده درد دل خروجي نداره البته در جامعه ما خروجي نداره چون مسئولان درگير مشاغل كاري خودشون هستند به نظرم يا مطالب كسي نميخونه ويا اگه ميخونن نشان از بي تفاوتي مسئولين هستش درد بزرگ وآسيب جدي براي جامعه ما بي تفاوتي هستش بي تفاوتي يعني عدم رعايت حقوق شهروندي وجامعه مدني ، بي تفاوتي يعني در فكر قدرت بودن ، بي تفاوتي يعنيهاي دگر
اميدوارم مردم فهيم حداقل در هنگام برگزاري جلسات كانديداي شورا البته همين شوراي كنوني كه مطمعنن بازهم شركت مي كنند 11نفر با دنيا را مديريت كنيد چطوره كه هر 6ماه يك شهردارو عوض .....
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group