▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

منافع مردم قربانی جدال شورا و شهردار

"یزدانی" که "حبیب" شورا نشد

شوراي شهر ايلامسايت خبري ويرا-اشتباه بزرگتر منصورپور و قبادیان که شاید بعد از مطالبات شوراییان از شهرداری بیشترین نقش در قربانی کردن آنها داشت بی محل کردن اعضای شورای شهر و دل بستن به مدیران ارشد اجرایی و امیدوار به لابیگری آنان بود، به طوریکه استاندار ایلام و معاون عمرانی ایشان و تقریبا تمام مدیران اجرایی استان موافق ماندن منصورپور و قبادیان بودند.

سرانجام با سماجت شورای شهر ایلام یزدان قبادیان نیز از شهرداری ایلام رفت.  یزدان قبادیان که  خود از کارکشته ترین اعضای شورای شهر ایلام بود این بار با طناب پوسیده اعضای شورای شهر که مطالبات آنها اکثرا عمومی نبوده و بیشتر جنبه های شخصی و ایلی و طایفه ای داشته وارد گودالی شد که قبل از آن منصور پور با استعفا از آن خارج شده بود .
البته قبادیان در آخرین استیضاح خود حتی حاضر نشد به سئوالات اعضای شورای شهر ایلام نیز پاسخ دهد و این بهانه ای شد تا اعضای هم قبيله قبادیان که پیشتر مخالف استیضاح بودند رای به استیضاح داده و یزدان را یک شبه استیضاح کنند تا نشان دهند همچنان برخی اعضای شورای شهر بر سر منافع خود با هیچکس تعارف ندارند حتی اگر قبادیان بخت برگشته باشد.
ترکیب  ناهمگون شورای شهر ایلام و برجسته بودن تصمیمات قبیله ای در قالب ترکیب های چهار نفره ( جوکار- میزابیگی – شیری – سلیمانی ) ترکیب سه نقره ( میرزاد – غیاثی – حسن زاده ) ترکیب دو نفره ( نورمحمدی و نیک خلق ) و کرمی جوان و بي تجربه و شاکیان با تجربه تصمیم گیری در شورای شهر را نه تنها در راستای منافع شهر ایلام تعریف نکرده بلکه ائتلاف هر کدام از این ترکیب ها و حضور شاکیان و کرمی در آن ائتلاف وزنه انتخاب شهردار را سنگین تر کرده تا در کمتر از سه سال امروز منتظر انتخاب سومین  شهردار باشیم. البته یادمان باشد سال آخر شورای شهر معروف به سال برداشت محصول ! است و بایستی در فردای انتخاب شهردار جدید منتظر اجرای مطالبات اعضای ائتلاف پیروز انتخاب شهردار بود.
واقعیت این است که هیچ کارمندی در شهرداری ایلام امیدوار به فردای مسئولیتش نیست و در برخی موارد حتی نحوه برقراري ارتباط  يك کارمند با اعضای شورای شهر و یا دیر پاسخ دادن تلفن اعضای شورای شهر در برکناری آن کارمند بخت برگشته موثر بوده و عزل و نصب فله ای در شهرداری ایلام باب شده است حتی مسئول شمارش قبور بهشت رضا نیز امنیت شغلی و روانی برای ادامه خدمت ندارد !!! عمر مدیریت در شهرداری ایلام کمتر از یک سال است و شهرداری ایلام در مقطع کنونی نیازمند شهرداری است که هم استقلال در تصمیم گیری داشته باشد و هم تعامل با شورای شهر ایلام برای پیگیری مطالبات مردم نه خواسته های شخصی برخی اعضا .
البته نبایستی تمام کاسه کوزه ها را بر سر شورای شهر شکست، بلکه اشتباهات فاحش هر دو شهردار نیز در رفتن آنان بی تاثیر نبوده چرا که قبادیان با تجربه راهی را طی کرد که قبل از آن منصورپور طراح آن مسیر بود و شکست آن قطعی بود.
منصور پور در بدو ورود به شهرداری امتیازات ویژای برای اعضای شورای شهر در نظر گرفت و همین امتیازات ویژه بود که رابطه شهرداری و شورا را شکر آب کرد و زمانی که منصورپور به خود آمد و در صدد تعدیل خواسته های شوراییان برآمد کار از کار گذشته بود و اگر در صدم ثانیه استعفا نمی کرد قطعا گیوتین استیضاح امانش نمی داد.
اشتباه بزرگتر منصورپور و قبادیان که شاید بعد از مطالبات شوراییان از شهرداری بیشترین نقش در قربانی کردن آنها داشت بی محل کردن اعضای شورای شهر و دل بستن به مدیران ارشد اجرایی و امیدوار به لابیگری آنان بود، به طوریکه استاندار ایلام و معاون عمرانی ایشان و تقریبا تمام مدیران اجرایی استان موافق ماندن منصورپور و قبادیان بودند. مسئولان ارشد اجرایی ماندن این دو شهردار در جدال شهرداری و شورای شهر را به نفع مردم می. حتی این بار نماینده ولی فقیه در استان نیز خواستار تعامل و همکاری شهردار و شورای شهر شد که البته شوراییان به هیچ وجه از خواسته خود که رفتن شهردار بود کوتاه نیامدند ولی حاضر به پذیرش استعفای قبادیان بودند تا هزینه کمتری برای رفتن او پرداخت کنند. هزینه ای که برای چهار عضو هم طایفه قبادیان خیلی بیشتر از سایر اعضای بود.
به هر حال استیضاح و طرح سئوال حق اعضای شورای شهر است و خوب و بد شورای شهر دست پخت خود مردم است و نبایستی بیش از این به اعضای شورای شهر که برآیند افکار عمومی و رای مردم هستند خورده گرفت ولی می طلبد مردم ایلام درانتخابات شورای شهر که سال 95 برگزار می شود  برای یک بار هم که شده منافع شهر را بر منافع طایفه ای  مقدم بدانند.
واقعیت این است که مردم ایلام بجز دوره اول شورای شهر که بزرگانی همچون مرحوم حاج اسدعالی پور، دکتر ساغری، حاج مسلم رحیمی، حاج کهزادیان، حاج قیطاسی، مهندس طارق بهادری  و  مهندس سلیم بیگی در آن حضور داشتند،  خدمات آنچنانی از اعضای شورای شهر ندیده اند و تقریبا شورای شهر ایلام همیشه محل کشمکش شورا و شهرداری بوده و در اکثر موارد نیز منافع شخصی و طایفه ای در دستور کار شوراییان قرار داشته است البته بی انصابی است از بزرگانی چون مهندس طاووس نژاد، سرکار خانم شاهمرادیان ، مهندس حیدری ، مهندس دوستی ، حاج فرهاد درویشی، حاج رئیسی و ... یادي نشود.
یکی دیگر از اشتباهات منصورپور و قبادیان بذل و بخشش های فراوان به اعضای شورای شهر و دیگر افراد حقیقی و حقوقی بود که متاسفانه امروز ماحصل این بخشش ها خالی شدن کیسه شهرداری ایلام  و پرداخت نشدن حقوق کارکنان است. شهردار جدید به جای برنامه ریزی و سروسامان دادن به شهر بایستی فعلا  به دنبال پرداخت حقوق کارکنان شهرداری باشد. امروز دیگر کسی به فکر حق و حقوق رفتگران شهرداری نیست و برای کسی هم مهم نیست که 6 روز از مردادماه گذشته است و رفتگران شهرداری همچنان شرمنده زن و بچه هایشان هستند. ای کاش 120 میلیون تومانی که به جیب مبارک شوراییان و مسئولان اجرایی واریز شد این عزیزان در اقدامی ماندگار تمام دریافتی را دوباره به حساب شهرداری واریز نموده تا اینبار حق به حق دار برسد. مردم نگران هستند که چرا باید پول عوارض و پروانه آنها به جای پرداخت حقوق رفتگران و کارکنان شهرداری  به جیب گشاد مسئولان واریز شود.
به هر حال باید طی روزها و هفته های آینده منتظر سومین و شاید هم آخرین انتخاب شهردار توسط  شورای فعلی باشیم . تصمیمی که می تواند در عملکرد نیمه تاریک شورای شهر فعلی موثر باشد و عملکرد شهردار جدید شاید بتواند کارنامه شورای فعلی را روشنتر کند و شاید هم با انتخاب شهرداری از جنس مطالبات شخصی اعضا، راهی را طی کند که خروجی آن تاریکی بیشتر عملکرد شورا باشد.
و جا دارد رسانه های استان ایلام به عنوان چشم و گوش مردم فعالیت و عملکرد برخی اعضای شورای شهر و شهرداران را رصد کنند تا به نگرانی های که در سطح جامعه مطرح است پاسخ داده شود.منبع غرب آنلاين

نظرات   

 
0 # اسمعيل 1395-05-09 20:07
بسيار قشنگ تحليل كردي موافق چنين دغدغه هايي معمولا هستم كه شخصي را بعنوان مسئول مردم انتخاب مي كنند صرفا در فكر خودشان هستند بازي شورا وشهرداري ايلام حكايتي بس ديرينه دارد و تا اعضاي شوراي شهر فهيم وآگاه نسبت به مسائل روز نباشند قطعا شاهد چنين مشكلاتي بازهم هستيم مي طلبه مردم عزيز در انتخاب شوراي شهر بيشتر دقت كنند هر چند فرداي روز انتخابات كسي به فكر اين مسائل نيست
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group