▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

پنجشنبه 1 فروردين 1398 Thursday 21 March 2019 14 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

به بهانه المپيك ريو

سياست كثيف

المپيك ريوفرج‌اله صيدمحمدي-سايت خبري ويرا- سياست‌هاي نادرست،غلط و تك‌قطبي توسط شخص ،گروه و يك يا چند كشور همواره با نتايجي همراه بوده كه كنترل آن غيرممكن و در اكثر شرايط مرگ هزاران نفر بي‌گناه را در پي داشته است.

بي‌ترديد در طول شكل‌گيري كره زمين تاكنون سياستهاي نادرست و به اصطلاح كثيف، انسانيت را به چالش كشيده و در هر برهه‌اي به نسبت شرايط، سياستمداران براي پيشبرد هدف مدنظر خود دست به اقدامات غيرانساني‌اي زده‌اند و حتي در برخي موارد از طريق همسر قرباني به خواسته نامعقول خود رسيده اند و اين امر بارها در تاريخ، تكراري تلخ داشته است.

جنگهاي جهاني اول در سال 1914 ميلادي و جنگ جهاني دوم در سال 1939 تا 1945 ميلادي در طول يكصد سال گذشته نشانه داده است كه انسانيت همچون موم در دست بشريت قرار دارد و مي‌تواند به هر شكلي درآيد و اينك نيز در جنگ جهاني سوم كه داعش در دنيا به راه انداحته هر روز بر عمق فجايع انساني افزوده مي‌شود و هر روز در گوشه‌اي از جهان، انساني قرباني سياست‌هاي كثيف و زياده‌خواهي خود انسان‌ها مي‌شود.

علل‌ اصلی‌ جنگ‌ جهانی‌ دوم‌، اشتباهات‌ عهدنامه‌ ورسای در سال 1919 ، پیامدهای‌ بحران‌ اقتصادی سال‌ 1929 و از همه‌ مهم‌تر رقابت‌ سیاسی‌ فاشیسم‌ ، دموکراسی‌های‌ غربی‌ و مارکسیسم‌ بود. اما مهم ترين دليل جنگ جهاني دوم رقابت سياسي فاشيسم و دموكراسي غربي و ماركسيسم بود به گونه‌اي كه طرفداران تفكرهاي مذكور را به ميدان نبرد كشانيد و تعداد كشته هاي دوطرف جنگ تقريبا برابر بوده اند.

سياست كثيف در عصرحاصر نيز كره خاكي را با يك چالش بسيار مهلك‌تر از جنگ‌هاي جهاني اول و دوم تهديد مي‌نمايد و مي توان گفت كه هر انساني يك تروريست بالقوه است.جنگ تمام عياري كه داعش از سال 2004 به راه انداخته و 12 سال است كه ادامه دارد و فراگيرتر و كشنده‌تر از هر جنگي در تاريخ است، به نحوي كه هر روز در يك نقطه از دنيا شخصي با عمليات تروريستي و انتحاري با بستن مواد منفجره به خود ابتدا به زندگي خود پايان داده و سپس جان چندين انسان بي‌گناه را به خطر مي‌اندازد .

اگر ريشه جنگ‌هاي جهاني اول و دوم در اروپا بود و سرليست آنها نازي ها بوده‌اند و سبيل هيتلر نماد نازيسم و نماد افكار نژادپرستانه وي بوده است، امروزه در جنگ جهاني سوم اين نبرد از عراق و سوريه استارت مي‌خورد و عده‌اي با ريش‌هاي بلند براي بدنام نمودن اسلام دست به كشتار انسانيت و بشريت مي‌زنند.

پاپ نيز معتقد است كه داعش ارتباطي به اسلام ندارد و اسلام خود نيز قرباني تروريست است اما جنگ جهاني سوم بيشتر از پيش اعتقادي و مذهبي است و تدوين سياست‌هاي غلط و تفرقه‌‌انگيز در دنياي اسلام علت ناامني‌هاي منطقه و جهان و دليل بروز داعشيسم است.

سياست‌هاي غلط فقط به ريخته شدن خون يك يا چندصد يا هزار نفر انسان بي‌گناه منحصر نشده و انسانيت در سربريدن يك خبرنگار و به آتش كشيدن عده اي در يك سلول فولادي توسط داعش منتهي نمي‌شود، بلكه امروزه با گسترش افكار و انديشه‌هاي پليد و برداشته شدن مرزهاي انسانيت، حتي با يك بداخلاقي و غيبت ساده يا برگزيدن يك سياست غلط در شماره‌هاي چراغ قرمز در يك تقاطع بدون اينكه خوني ريخته شود، انساني مي‌ميرد.

سياست‌هاي غلط شايد به پايان نفس‌كشيدن يك نفر يا يك ملت منجر نشود اما بدبين‌شدن از شرايط موجود مي‌تواند عواقب بسيار تلخ‌تري از مرگ را به دنبال داشته باشد.مرگ قطعا وجود دارد و نمي‌توان گفت مرگ پايان زندگي است اما پايان تدريجي يك آرزو يا يك رؤيا مي‌تواند نه تنها شخص نا اميد بلكه يك جامعه را به فنا بكشاند و تخم بي‌عدالتي و تفرقه و ستيز را به دليل يك واكنش غلط در دل ميليون ها نفر بكارد كه لكه دار شدن اشرف مخلوقات و غلبه سياست غلط بر انسانيت، پست‌ترين نوع آن مي‌باشد.

سياست‌هاي غلط فقط بوجودآوردن داعش، نازيسيم و كمونيسم يا استالينيسم نيست بلكه ممكن است روزي در جريان يك رقابت بزرگ جهاني به نام المپيك 2016 ، كنشي صورت پذيرد و به تبع آن واكنشي رخ دهد كه يك دنيا تاسف بخورد و اشك بريزد.

شايد كمتر انسان دغدغه‌مند و آزاده‌اي در ايران و حتي خارج از ايران اتفاقات المپيك ريو را دنبال نموده و اشك‌هاي بهداد سليمي؛ قوي ترين مردجهان و المپيك لندن ، محمد بنا ؛سرمربي تيم ملي كشتي فرنگي و آقاي خاص و عابديني ؛شمشيرباز شايسته ايراني را ديده و تحت تاثير قرار نگرفته باشد.

سياست‌هاي غلط در فدراسيون كشتي به مثابه" سياست يك بام و دوهواست". به عنوان مثال براي كشتي فرنگي انتخابي تيم‌ملي برگزار نمي‌شود و اميدنوروزي و حميد سوريان كه پس از جابجايي كادر فني و رفتن بنا ، يك سال از عرصه رقابت‌ها دور مي‌مانند با حضور آقاي خاص به تيم ملي فرخوانده‌ مي‌شوند و سوريان در چند بار انتخابي المپيك با شكست مواجه مي‌شود و در آخرين انتخابي به سختي موفق به پوشيدن دوبنده تيم ملي مي‌شود.

همه ايران به مرد افسانه‌اي كشتي ايران عشق مي‌ورزيم اما نبايست به هر قيمتي وي را وارد رقابتي مي‌نمودند كه اسطوره بودن وي را خدشه دار كند.سياست غلط يعني همين؛ يعني نام‌ها بمانند و ببازند و به طرز تلخي تمام شوند.

عليرصا لرستاني عضو شوراي فني فدارسيون كشتي از خودمحور بودن محمد بنا انتقاد مي‌كند و از برخي نفوذهاي سياسي نمايندگان مجلس و دولتمردان انتقاد مي‌كند و مي‌گويد: يك نماينده مجلس بايد به وضعيت كشور بپردازد نه اينكه در انتخاب سرمربي تيم ملي كشتي فرنگي نهايت فشار را بر فدراسيون كشتي وارد نمايد.

سياست غلط يعني ناداوري؛ يعني اشك هاي عابديني شمشيرباز ايراني كه براي اولين بار در تاريخ اين رشته به جمع چهار نفر المپيك راه پيدا كرد اما ناداوري وي را از رسيدن به مدال باز داشت و در ادامه اميد نوروزي به اذعان خودش به دليل نفوذ رئيس صربستاني فدراسيون جهاني كشتي امتيازش داده نمي‌شود كه مضاف بر آن عدم آمادگي روحي و رواني به همراه سوريان از المپيك حذف مي‌شوند.

ناامني فقط حمل سلاح و شليك گلوله به طرف شخصي در نيويورك يا پاريس يا انفجار تروريستي در بغداد نيست، نداشتن احساس امنيت از همه خطرناك‌تر است و سياست كثيف نفوذ باعث مي شود كه هيات" ژوري وزنه برداري ريو" كه دو نفر آنها زن و شوهر عراقي و رقيب مرادي رئيس فدراسيون وزنه‌برداري ايران در انتخابات فدراسيون كشتي هستند با نفوذ رئيس فدراسيون جهاني وزنه برداري ،دست بهداد سليمي را در سالن پاويليون شماره 2 ريو از رسيدن به مدال المپيك كوتاه كنند.اينجاست كه سياست كثيف باعث مي شود انسانيت احساس ناامني كند.

تا اين مرحله از المپيك 2016 ريو ضعيف‌ترين نتيجه تاريخ المپيك ايران رقم نخورده ولي با توجه به امكانات و سرمايه‌گذاري‌هايي كه طي چهار سال گذشته صورت گرفته است بايستي نتايج بهتري رقم مي‌خورد.هرچند تا پايان المپيك ريو فرصت باقي است و اميدواريم سياست‌هاي غلط بيشتر از اين اعمال نشوند تا ورزش بيش از اين سياست‌زده و قرباني سياست‌هاي غلط سياست مردان نشود.

اما با اين اوصاف انسانيت هنوز هم زنده است و وقتي تيم واليبال ساحلي هلند در المپيك ريو در مقابل تيم مصر براي احترام به انسانيت با پوشش اين تيم به رقابت مي‌پردازد يعني در عصر حاضر به اين سايه‌روشن از مرز بين خوب‌ و بد بودن اميدي هست.

سياست نيز اگر از بعد مثبت به آن نگريسته شود بسيار كاربردي و از اهم شرايط لازم براي برقراري روابط ديپلماتيك بين دو ملت يا كشور است كه بايستي ملت‌ها بيش از پيش به ترويج اين فرهنگ بپردازند و مرزهاي انسانيت را از سياست‌هاي غلط جدا كنند چون هيچ وقت ملتها آغاز كننده يك جنگ يا اختلاف با هم نبوده اند و در اكثر اختلاف‌ها همواره پاي يك سياستمدار در ميان است.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group