▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 4 فروردين 1398 Sunday 24 March 2019 17 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

شبکه‌های مجازی در شهرهای کوچک و بزرگ

تأثیرات شبکه‌های مجازی و یک ‌ضرب المثل

سایت خبری ویراسایت خبری ویرا- ملیحه زرین پور-از وقتی شبکه‌های مجازی به‌ویژه شبکه‌های موبایلی وارد کشور شده‌اند مطالب بسیاری در مورد این فن‌آوری جدید گفته‌شده و چه بسیار مطالبی که در قالب کتاب، مجله، مقاله، گزارش و انواع اقسام شیوه‌های متنوع دیگر نوشته و منتشرشده است .

ما نیز در این نوشته قصد داریم تا آنجا که حجم و قد و اندازه مطلب اجازه بدهد به بررسی تأثیرات شبکه‌های مجازی در شهرهای کوچک و کلان‌شهرها یا شهرهای بزرگ ایران پرداخته و این بار از این منظر به شبکه‌های مجازی نگاهی داشته باشیم.

قبل از اینکه وارد بحث اصلی شوم نمی‌دانم چرا ناخودآگاه ضرب‌المثل «هر که بامش بیش برفش بیشتر» به ذهنم خطور کرد.

نمی‌دانم! شاید دلیلش این بود که به نظرم رسید برای استفاده از شبکه‌های مجازی به‌ویژه شبکه‌های موبایلی نیازمند یکسری زیرساخت‌ها مانند آنتن‌های موبایل و تجهیزات مخابراتی و اینترنتی هستیم و همان‌گونه که احتمالاً به گوشتان رسیده پوشش شبکه‌های این‌گونه گاهی حتی در برخی از نقاط کلان‌شهرها نیز با مشکل روبرو می‌شود چه برسد به شهرستان‌ها و احتمالاً روستاهایی که چند صد فرسخ با شهرهای بزرگ و مراکز متصل به امکانات و تجهیزات موردنیاز کاربران اینترنت فاصله‌دارند.

امکانات پایتخت در مقایسه با عدم دسترسی شهرستانی ها

در سخن اول می‌بینیم که کاربران ساکن در کلان‌شهرها به‌احتمال خیلی زیاد دسترسی بهتر و مناسب‌تری به اینترنت که لازمه اتصال به شبکه‌های مجازی است رادارند بنابراین دور از ذهن نیست که فکر کنیم این فرصت به آن‌ها فرصت‌های دیگری همچون دانلود بهتر و راحت‌تر فیلم و عکس‌های منتشرشده در فضای مجازی را خواهد داد.

پس اگر بپذیریم که این ماجرا در عالم واقع نیز در جریان است می‌توان گفت حداقل در بخش صوتی و تصویری کاربران بیشتری در کلان‌شهرها درگیر و درنتیجه متأثر از این فضا خواهند شد هرچند که اغلب شهرهای ایران امروز این امکان را در اختیاردارند و فقط ممکن است کیفیتش متفاوت باشد و یا تا رسیدن به آنچه مثلاً پایتخت‌نشینان به آن دسترسی دارند هنوز فاصله داشته باشند. در این بخش می‌توان به سیم‌کارت‌های نسل جدید اشاره کرد که در پایتخت کشور فعال‌شده اما این فن‌آوری هنوز تا رسیدن به شهرهای کوچک‌تر فاصله دارد.

و یا اپراتورهایی که سیم کارت  نسل چهارشان هنوز در برخی نقاط کشور فعال نشده و کاربران نمی‌توانند از این امکان جدید بهره‌مند و درنتیجه نخواهند توانست از امکان دانلود سریع و بدون به هم ریختن اعصاب و روان‌شان بهره‌مند شوند.

اما اگر بخواهیم از بحث سخت‌افزاری مسئله بگذریم و با ی دیدگاه فرهنگی به مسئله نگاه کنیم در ابتدا باید به تفاوت‌های فرهنگی مردم پایتخت و کلان‌شهرهای مختلف کشور که عمدتاً هرکدام مرکز یکی از استان‌های کشور هستند نیز نیم‌نگاهی داشته باشیم.

به‌عنوان‌مثال وقتی شایعه‌ای در مورد یک مسئله مهم سیاسی مطرح و وارد فضای مجازی شود قاعدتاً تأثیر این شایعه علاوه بر اینکه به سواد رسانه‌ای و اطلاعاتی کل جامعه بازمی‌گردد به نسبت اهمیت آن در شهر‌ها و نقاط مختلف کشور ممکن است تأثیرات مختلفی داشته باشد و یا اگر این مسئله مثلاً مربوط به مسئولان استانی در غرب کشور باشد ممکن است در شرق کشور تأثیر متفاوتی داشته یا اصلاً به آن توجهی نشود.

تاثیرات متفاوت در سایه تغییر فرهنگ ها

اگر بخواهیم در راه بررسی تأثیرات فضای مجازی در کلان‌شهرها، شهرستان‌ها و حتی روستاهای کشور بحث‌های مانند فیلم‌های پورنو گرافی و یا شبکه‌های مروج بی‌بندوباری اخلاقی را موردتوجه قرار دهیم خودش جای بحث و تحقیقات فراوانی دارد که نگارنده هنوز نتوانسته به منبع قابل اتکایی در این مورد دست یابد.

اما آنچه از تحقیق و پرس جو‌های شخصی حاصل‌شده نشان می‌دهد این تأثیرپذیری بازهم ارتباط مستقیم و زیادی با دیگر مسائل همچون سطح سواد و فرهنگ، وضعیت اقتصادی و کار و روزگار مردم آن منطقه دارد هرچند که به هر صورت این شبکه‌ها در فرهنگ‌ها و نقاط مختلف کشور تأثیر خودشان را گذاشته‌اند اما با سطح و اشکال گوناگون برگرفته از تفاوت‌های شخصیتی و آنچه بیان شد.

اگر بپذیریم یکی از تأثیرات مخرب فیلم‌های پورنو گرافی بی‌بندوباری اخلاقی و کاهش عفت در بین بینندگان آن‌ها است و همچنین قبول کنیم که فرصت برابر استفاده از شبکه‌های مجازی در همه نقاط کشور وجود دارد درصورتی‌که دیدن فیلم‌های غیراخلاقی و سکسی در بلندمدت تأثیر خودش را علاوه بر باطن فرد در ظاهر و عملکرد وی هم نشان دهد به‌احتمال‌زیاد این مسئله در کلان‌شهرها نمود ظاهری بیشتری خواهد داشت و تأثیر آن بر ظاهر شهرهای بزرگ‌تر بیشتر به چشم خواهد خورد.

دلیل این مسئله هم بزرگ‌تر بودن جامعه شهری و امکان کمتر دیده شدن افراد توسط دیگر اعضای خانواده و دوستان و درنتیجه باخبر شدن آن‌ها ازآنچه فرد خاطی انجام داده یا می‌دهد است. اما همین مسئله در شهرهای کوچک ممکن است با خودکنترلی بیشتری مواجه و یا به‌صورت زیرزمینی‌تری انجام شود و یا اینکه افراد برای رسیدن به مقصدشان راهی شهرهای بزرگ‌تر شده و فساد ناشی از شبکه‌های مجازی را با خودشان به کلان‌شهرها آورده و از فضای موجود در کلان‌شهرها یا شهرهای بزرگ‌تر برای پوشش خطاکاری‌هایشان بهره ببرند.

هرچند که بررسی دقیق علل، چگونگی و چرایی تأثیرات فضای مجازی و مقایسه سطح این تأثیرپذیری در کلان‌شهرها و شهرهای کم‌جمعیت و روستاهای ایران نیازمند انجام تحقیقات علمی و جامعه‌شناسانه و محققان مردم‌شناسی است اما در یک سطح کلی می‌توان چند مسئله را برای کاهش آسیب‌ها در هر دو سطح کلان‌شهرها و شهرستان‌های کوچک‌تر بیان کرد.

اول اینکه باید سواد عمومی جامعه به‌منظور بهره‌وری و استفاده بهینه از شبکه‌های مجازی و موبایلی با آموزش‌های مستمر از رسانه‌ها و همچنین حضور کار‌شناسان خوب و مطرح کشور در فرهنگسرا‌ها و مراکز مختلف شهرستان‌های کشور افزایش و فرهنگ‌سازی لازم در این زمینه انجام یابد.

مسئله مهم دیگر‌‌ همان مسائلی است که زنگی افراد و جوامع را درگیر خودش می‌کند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها بحث مسائل اقتصادی و کار و اشتغال به‌ویژه جوانان است. جوانان ساکن در شهرهای بزرگ یا کوچک کشور مادامی‌که براثر بیکاری درگیر انواع و اقسام شبکه‌های ماهواره‌ای و یا اینترنتی و موبایلی شوند امکان به خطا رفتن آن‌ها وجود دارد که درنتیجه نیروی جوانی که باید صرف سازندگی کشور شود به هرز خواهد رفت.

بازگشت به خویشتن و توجه به فرهنگ‌های خوبی که در هر منطقه از کشور قرار دارد و استفاده از فضاهای مجازی برای تشویق و تبلیغ گرایش سبک زندگی ایرانی و اسلامی نیز کاهش خطرات فضای مجازی در نقاط مختلف کشور را در پی خواهد داشت.

درهرصورت دنیا و فن‌آوری‌های لحظه‌به‌لحظه موجود در آن منتظر کسی نمی‌ماند و هر ملتی که بتواند این فضا و فن آوری‌ها در اختیارگرفته و به نفع خودش بهره ببرد از شانس بیشتری برای یک زندگی خوب و سالم برخوردار خواهد بود.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group