▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

اربعين، امر به معروف و بصيرت

بی مزد و بی منت نيست هر خدمتی كه كرديم

سايت خبري ويرافرج اله صيدمحمدي-سايت خبري ويرا- چند نفس بيشتر تا آغاز ماه محرم و صفر و آن حادثه جانگداز كه از سال 61 هجري تاكنون با شيعيان چون خون براي قلب است ،باقي نمانده و اين واقعه دوباره مثل يك زخم كهنه سرباز مي‌كند

و تاثر و اشك و رخت مشكي بر چهره شهر و ديار و مردمانش رازهايي با خود دارند كه باعث شده قريب به 1400 سال ماندگاري داشته باشد و سال به سال لايه‌هاي پنهاني از اين حادثه دردناك فراروي شيعيان و جهان اسلام گشوده ‌شود.

تفسير اين قيام خونين و نقش آن در حفظ اسلام كاري بس دشوار است و متناسب با شرايط زمان بايستي براي نسل امروز واكاوي و به‌روز شود،اما امر به معروف ونهي از منكر به عنوان اصلي‌ترين فلسفه قيام امام حسين(ع) پيام‌هاي فراواني را از لحظه قيام تا اربعين حسيني به همراه داشته كه باعث شده  بعد از واقعه عظيم حج بزرگترين گردهمايي ديني مذهبي در دنيا در سرزمين كرب و بلا باشد.

امر به معروف و نهی از منکر پیشینه‌ای به قدمت زندگي و حيات بشريت دارد و اولين دعوت کننده به معروف حضرت آدم بود و پس از وی نیز پیامبران حامل وحی و ائمه معصوم در انجام این وظیفه خطير كوشيده‌اند.

فریضه واجب و مهم امر به معروف و نهی از منکر تنها در معناي تذکر به بعضی گناهان جزئی خلاصه نمی شود، بلکه قیام و تلاش برای اصلاح ساختار سیاسی و اقتصادي جامعه و تشکیل حکومتی بر اساس حق نیز از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است.

امر به معروف ونهي از منكر از آن زماني معنا پيدا كرد كه امام مظلوم از بيعت با يزيد به دليل بی لیاقتی و فساد شخص یزید و دستگاه حكومتي‌اش امتناع ورزيد اما دعوت مردم كوفه را( حتي در شرايطي كه مي‌دانستند يك روز آنها امام اول شيعيان را تنها گذاشتند و قطعا از خلف وعده آنها در كربلا نيز آگاه بود) براي حضور در اين شهر در جهت رفع ظلم و ستم پذيرفت.همين مردمي بودن انتخاب امام نكته بسيار مهمي را باخود دارد و آن اينكه از كدام نهي دوري گزيده و كدام معروف را بپذيريم.هرچند امام با پذيرفتن دعوت مردم كوفه و سپس لبيك به اين دعوت مسير شهادت را برگزيدند و اهل بيت را به قتلگاه ،تشنگي و اسارت بردند و مسير سخت و اما ماندگاري را برگزيدند اما راهي كه از امر به معروف گذشت باعث شد كه پس از قرنها اين نهضت پابرجا و در يادها و ذهن ها سينه به سينه باقي بماند و به فرموده امام راحل" محرم و صفر اسلام را زنده نگه داشته‌اند".

جمله معروف امام حسين (ع):"من براى امر به معروف و نهى از منكر قيام كردم " سخني است كه جايگاه مهم و تاثيرگذار فريضه امر به معروف و نهى از منكر را نشان مي‌دهد.

امام حسين (ع) با اين جمله، مي‌‏خواهند نقش محورى امر به معروف و نهى از منكر را نشان دهند به گونه‌‏اى كه هدف نهايى قيام خويش را تحقق اين امر مي‌‏دانند. اگر توجهى به جايگاه اصيل امر به معروف و نهى از منكر شود، مقصود حضرت از اين سخن روشن‏تر خواهد شد.

يكي از دلايلي كه آحاد شيعيان از اقصي‌نقاط دنيا حتي با پاي پياده مسير زيارت اين امام معصوم را برگزيده تا به معشوق خود برسند، اين است كه قيام سرور شهيدان اهل بهشت يك قيام مردمي و بر اساس تفكر و پشتوانه مردمي بود. پس مي‌طلبد زائرين ايشان در مسيري گام نهند كه همانا رضايت خداوند و تبيين نهضت قيام امام حسين(ع) بويژه فريضه امر به معروف و نهي ازمنكر در آن است.

تاثيرات اين قيام و ارتباطات فرهنگي و اجتماعي بين دو كشور ايران و عراق به عنوان خاستگاه اصلي شيعه در جهان از ديرباز تاكنون منشا اثرگذاري و اثرپذيري اين دو فرهنگ بر همديگر شده است.

مناسبات فرهنگي و مذهبي بين دو كشور بويژه ايلام و استانهاي هم مرز با اين استان و تا بغداد از ابتداي جهان اسلام تاكنون وجود داشته و تزويج فرهنگي اجتماعي بين دو كشور در ايجاد همبستگي‌هاي بيشتر تاثيرات شگرفي داشته است.

نيك به خاطر داريم كه بسياري از پدران و پدربزرگان ما به دليل مشكلات معيشتي و خشكسالي آن زمان در كشور بويژه استان ايلام ، به كشور عراق و بويژه بغداد و كربلا مهاجرت و فعاليت اقتصادي داشته‌اند و اكثر آنها را هنگام بازگشت كربلايي خطاب مي‌كنند و مسلط به زبان عربي بوده و اين همبستگي و همسايگي اجتماعي در طول زمان موجب تسري فرهنگ تشيع و همچنين تببين قيام امام حسين و فرهنگ امر به معروف شده و در اين راه وظيفه خطير رائرنوازي پس از بازگشت از كشور عراق بر عهده ايلاميان بوده است.

استان يك‌دست شيعه ايلام در مسير زائرين امام حسين(ع) قرار دارد و خدمات آنها حتي در زماني كه صدام؛رئيس جمهور  وقت كشور عراق، ايلامي‌ها و كوردها را از اين كشور اخراج كرد نه تنها قطع نشد بلكه با ساقط شدن وي و افزوده شدن تعداد زائرين امام حسين(ع) خدمات و زائرنوازي‌هاي ايلامي‌ها به تناسب حضور و تعداد زائران بهتر و بيشتر شده است.

اربعين حسيني هر سال با يك حال وهواي خاصي در كشور عراق برگزار مي‌شود و هر بار به نسبت سال‌هاي قبل با تفاوت و حساسيت خاصي برگزار شده است.از سال 83 كه مهران رسما مرز بين‌المللي شد  و اين شهرستان به عنوان دروازه عتبات عاليات معرفي شد ،اين مرز بيش از 70 درصد از زائرين كربلا را به دليل نزديكي به كربلا و مزيت امنيت بيشتر پذيرا شد و اينگونه است كه مهران و ايلام رسالت و وظيفه‌اي خطير را بر دوش گرفتند.

از چهار سال پيش كه تعداد زائرين اربعين از حدود 250 هزار نفر به 2 ميليون نفر در سال 94 رسيد و سال جاري نيز قطعا به دليل عدم حضور حاجيان كشور در سرزمين وحي اين ميزان نسبت به اربعين 94 رشد خواهد داشت، بايستي مردم استان ايلام با بصيرت خاص و خدمات مديريت شده‌اي ميزبان شركت كنندگان در اين كنگره عظيم باشند.

اربعين 94 يكي از بي‌مثال ترين و درنوع خود بي‌نظيرترين نوع خدمت‌رساني از طرف مردم استان ايلام به زائرين اربعين حسيني ارائه شد و زائرنوازي مردم و مسئولين استان و نهادهاي نظامي و انتظامي شهره عام وخاص شد.

اربعين سال جاري به دليل ممانعت از حضور زائرين كشورمان در سرزمين پيامبر وضعيتي بسيار متفاوت با سال‌هاي گذشته دارد و پيش‌بيني بر اين است كه حج ايرانيان كربلا باشد و حتي تعداد افرادي كه از سن و سال بالايي برخوردارهستند در اين سفر زيارتي افزايش يابد و مي‌طلبد خدمات به اين قشر از پيش برنامه‌ريزي و با حساسيت بييشتري باشد.

مسئوليت مردم و مسئولين ارشد استان ايلام به دليل تردد بيش از 70 درصد زائرين امام حسين(ع) در سال گذشته از مرز مهران بار سنگيني را بر دوش استان گذاشته است و با توجه به زيرساختهاي نحيف جاده‌اي و بار ترافيكي سنگين در ايام‌مذكور و فضاي توسعه نيافته استان اين خدمات بايستي از گونه كمي و بدون برنامه به خدمات كيفي و با برنامه تبديل شود.

عشق و ارادت مردم شريف استان ايلام به زائران حسيني بر كسي پوشيده نيست و در طول سه سال گذشته اين ملت به نسبت وسع و مكنت مالي در زائرنوازي و خدمت بي‌منت كوشيده‌اند و بوده‌اند خانواده هايي كه يارانه خانواده و طلاي زن خود را فروخته و به خدمت تبديل نموده و به زائرين سرور و سالار شهيدان تقديم كرده اند.

اين استان به دليل قرار گرفتن در نقطه صفر مرزي و عدم توسعه متوازن منطقه‌اي متناسب با شرايط استان‌هاي برخوردار همچون مشهد نتوانسته است در شان نام‌خود" دروازه عتبات عاليات" توسعه يابد و اثرات و زخم‌هاي جنگ تحميلي بر چهره ،جسم و روح اين مردم و ديار باقي است و تا نقطه مطلوب فاصله بسياري دارد.

با همت ستاد اربعين در سال گذشته مردم استان ايلام با برپانمودن ايستگاه هاي صلواتي در مسير زائرين حسيني در حد توان اسكان و پذيرايي آنها را بر عهده گرفتند اما زندگي بازاريان در سطح شهر ايلام و مهران به شدت تحت شعاع اين امر قرار گرفت و درمهران به صورت كامل تعطيل شـــد.

اينكه اين تصور به‌وجود آيد كه در مهران" همه چيز صلواتي است" تصور غلطي است.چون استان ايلام هيچ كدام از مؤلفه‌هاي توسعه را دارا نمي‌باشد و چهره رنجور و افگار اين استان گوياي اين حقيقت است و توان خدمت رايگان به دو ميليون زائر را ندارد. زائرين با پرداخت مبلغ اندكي به پاركبان‌ها در پاركينگ‌هاي عظيم و پيش بيني شده در مهران براي پارك خودروي خود و يا پرداخت عوارض 10 هزار توماني به شهرداري مهران مي توانند در تسريع در روند آماده‌سازي زيرساخت‌هاي مد نظر در دروازه عتبات عاليات كمك نمايند.

معروف در عصر حاضر يعني نقش آفريني براي توسعه متوازن ايلام و اصلاح ساختار اقتصادي استان،امر به معروف در دوران كنوني يعني اينكه از زائرين محترم بخواهيم حداقل يك شب را در هتل و رستوران‌هاي استان و مكان‌هاي باستاني و گردشگري ايلام بمانند و از بازارهاي شهر خريد نموده و زندگي در شرايط سخت را تمرين كنند و حتي به نيت شفاي محرومين و كمك به استان كمتر برخوردار ايلام راوي دردهاي سينه به سينه بلوط‌هاي پير زاگرس باشند.

مهران و استان مرزي ايلام با تقديم سه هزار شهيد والامقام در دوران دفاع مقدس بيشترين تعداد شهيد را به نسبت جمعيت تقديم نموده و حتي پس از آن با يدك كشيدن واژه" محروميت" دَين خود را به نظام و كشور ادا كرده است. آن زمان كه ديگر استان‌هايي كه درگير جنگ نبودند با دلار هفت توماني زيرساخت فراهم نموده و اكنون غول صنعتي شدند، در مهران و استان ايلام حتي يك واحد صنعتي چشمگير راه‌اندازي نشد و مؤلفه‌هاي رشد اقتصادي در اين استان هيچ گاه به نقطه متوسط هم نزديك نشد .

يك زائر كه از مشهد ، اصفهان ، شيراز و... يا از يك استان توسعه يافته تصميم به حضور در پرشورترين گردهمايي تشيع گرفته است قطعا تمام اقتضائات يك سفر را در نظر مي‌گيرد پس مردم استان ايلام ضمن ارائه خدمت صادقانه به زائرين عزيز درآمد درست و منطبق بر شرايط موجود را در اولويت قرار دهند و حتي با فروش به قيمت واقعي يك كارت شارژ تلفن همراه ضمن درآمدزايي از اين فرصت بدست امده نهايت استفاده را بنمايند و امرار معاش را نوعي خدمت به استان بدانند.

سال گذشته مهران مملو از متكديان و سارقان وسايل خودرو و همچنين فروشندگان مواد غذايي غيربومي از ديگر استان‌ها شده بود كه منجر به تشكيل پرونده‌هاي متعددي در دادگاه‌هاي ايلام شد.مگر مسئولين و بازاريان اين استان توان ايجاد يك بازارچه موقت را ندارند كه عده اي در شرايطي كه همه چيز صلواتي بود بيشترين درآمد را داشتند؟.مردم استان بدانند با نشستن در مغازه نيتجه‌اي نخواهند گرفت و بايستي با تيزهوشي بهترين امكان خريد را براي زائرين فراهم نمايند.

رسالت اصلي قيام امام راستين همانا امر به معروف بوده است. بايستي مردم به راهي هدايت و تشويق شوند كه سنگي از جلوي پاي اين زائرين برداشته شود.رفع اين كاستي‌ها فقط با صرف هزينه‌هاي زياد بويژه در بخش راه امكان پذير است و بايستي استان از صنعت گردشگري مذهبي ارتزاق نموده و بستر رشد و رفع محروميت استان را فراهم نمايند.

هتل‌ها،رائرسراها،فروشگاه‌ها،رستوران‌ها و بازار مهران و استان ايلام در اين ايام تعطيل نباشند و با ارائه با كيفيت‌ترين منو با قيمت مناسب به زائرين خدمت رساني كنند.

هرچند زائرين امام حسين(ع) ويا هر زائري در هر نقطه دنيا به قصد قربت طي طريق نموده و سختي راه و دوري از خانواده را بر خود تحميل مي‌كنند تا اسلام زنده بماند و محتاج خدمت رساني مادي مردم نيستند ،اما بايسته است كيفيت خدمات به زائرين بيش از پيش و با بصيرت صورت گيرد.

مردم و مسئولين استان عزم خود را در فراهم‌نمودن بهترين شرايط با امكانات موجود براي رائرين عزيز را فراهم نموده‌اند كه اميدواريم اربعين امسال با تبيين فلسفه قيام امام حسين(ع) و بصيرت بيشتر شيعيان همراه باشد و شاهد منطقه‌اي آرام و بدور از جنگ باشيم.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group