▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

فضاي رسانه‌ای در استان مرده است

خودزنی رسانه‌ها، بی‌اعتنايی مسئولين!

سايت خبري ويراسايت خبري ويرا-هرچند نمي‌توان منكر تاثير سوء فضاي مجازي بر عدم ايجاد فضاي خلاقيت و انتقاد سازنده در سطح مطبوعات و رسانه‌هاي استان و تاثير اين فضا به عنوان جزء لاينفك زندگي امروزي شد، اما بي‌انگيزه شدن و تغيير ذائقه‌هاي مديران رسانه‌اي و روزنامه‌نگاران در استان ايلام در كنار بي توجهي و بي اعتنايي مسئولين، مرگ رسانه در استان را رقم زده است.

در اين ايام خمودگي و رخوت ، كه برخي رسانه‌ها از ظن خود شده‌اند يار و حامي دولت تدبير و اميد و تا نقدي منتشر مي‌شود دايه مهربان‌تر از مادر شده و صاحب دولت مي‌شوند، فضاي رسانه‌هاي مستقل به صورت تعمدي در بايكوت خبري و خواب عميقي فرورفته است كه دولت و بيشتر از همه اهالي رسانه در بوجودامدن آن مقصرند.

عرصه خطير رسانه‌ در استان از روحيه نقادي و مطالبه‌گري كه همانا رسالت اصلي يك رسانه است به سطح پايين پوشش اخبار و برنامه‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي و اخبار درجه چندم و فكسي رسيده و بدون تاثير قابل اعتنايي صرفا به بولتن ادارات و نهادها تبديل شده‌اند و كمتر گزارش و مطلب معتنابهي در سطح رسانه‌ها مشاهده‌ مي‌گردد.

رسانه‌هاي استان در بي‌تفاوتي و غفلت تعمدي مسئولين ارشد استان به جان هم‌ افتاده و اين فضا به حدي سمي و كدر شده كه رسانه‌ها خود فيلتر مي‌شوند و مي بُرند و مي‌دوزند و پاسخ يكديگر را مي‌دهند و خود گويند و خود ‌خنندند و خود گريند تا در اين بين ثلمه‌ و گزندي بر دولتمردان وارد نشود.

برخي رسانه‌هاي نوظهور و نوپا براي چهره‌شدن نيز بر اين آسيب دامن زده‌ و تبديل به جوابيه‌نويساني از طرف ادارات براي رسانه‌هاي منتقد شده‌اند و در عصري كه فضاهاي مجازي نيز به راحتي نوشته‌هاي آنها را بدون ذكر منبع به نام خود منتشر مي‌كنند، خودزني رسانه‌ها و به راه‌انداختن فضاي تقابل و جبهه‌گيري‌ عليه همكاران خود بر وخامت اوضاع و تلخكامي دغدغه‌مندان امر افزوده است.

برخي رسانه‌ها و خبرنگارها ! بسان" بادنجان دورقاب‌چين‌ها" نيز ضمن فراموش نمودن رسالت خطير خود به تعريف و تمجيد‌هاي غيرحرفه‌اي و بدون پشتوانه فكري از هم‌كيشان و هم پياله‌هاي خود از قشر مسئول دست مي‌زنند كه مصداق خنجر از پشت زدن است.

آيا دوستان رسانه بررسي نموده‌اند كه چرا براستي از ابتداي سال تاكنون حتي ماقبل آن نقدهاي جدي و حرفه‌اي به ندرت صورت گرفته است؟ آيا واقعا همه چيز در جاي خود قرار دارد و هيچ گونه مشكلي در اين استان وجود ندارد؟چرا بايد عزل و نصب يك فرماندار يا شهردار تا اين حد براي رسانه‌ها جذابيت داشته باشد؟ براستي چرا سطح توقعات ما رسانه‌ها از مطالبه‌گري و پيگيري اولويت‌هاي توسعه استان و دلايل توسعه نيافتگي و چرايي عدم رشد اقتصادي و عدم بهبود فضاي كسب وكار و بروز آسيب‌هاي اجتماعي و فرهنگي ويرانگر در استان به حدي تنزل يافته است كه براي آنها مهم‌تر اين است كه چه كسي فرماندار سيروان و چرداول يا دهلران يا شهردار ايلام مي‌شود ؟آيا واقعا مشكل امروز استان همين اخبار درجه چندم و پيش پا افتاده است يا اينكه كنكاش كنيم كه مثلا چرا منطقه ويژه مهران هم‌اينك دو دفتر در استان دارد و شكوائيه دو طرف مناقشه از يكديگر نتيجه مشخصي به دنبال نداشته و خبرهاي ناگواري از دلالي‌هاي پرسود و پشت پرده در آن به گوش مي‌رسد؟!

چرا منزلت و جايگاه رسانه‌ در استان تا اين حد تنزل يافته است كه مسئولين استان شان مديريتي خود را با مصاحبه با يك كانال بدون هويت كه الفباي تنظيم يك خبر را هم بلد نيست به پايين‌ترين حد ممكن رسانده و وقتي با خبرنگاري حرفه‌اي مواجه مي‌شوند سربر آستان خاك مي‌مالند و چيزي براي گفتن ندارند.

بدين ترتيب رسانه‌گريز بودن اين مديران و تقابل رسانه‌ها با هم، سطح توقعات مسئولين و رسانه‌ها را از يكديگر تا حد انتظارات و سرگرمي‌هاي كاربران فضاي مجازي كه با ديدن عكس‌ها ، فيلم‌ها يا مطالب بدون محتوا برآورده مي‌شود، پايين كشيده است.

با اين اوصاف رسانه هماره سنگ زيرين آسياب بوده است و اين فضاي مجازي را نيز پاياني است و پيشنهاد مي‌شود اصحاب رسانه به جاي اتلاف وقت گرانبهاي خود در گروه هاي تلگرامي ضمن ترك اين گروه‌هاي حبابي و وقت‌گير ،تبديل شوند به گروه‌هاي واقعي در سطح جامعه و دردهاي كف خيابانها را در فضاي واقعي به مباحثه بنشينند و براي خود به چالش تبديل كنند و بيانديشند كه وقتي بسياري از ادارات تاكنون باگذشت هفت ماه از سال حتي يك مناقصه نيز برگزار نكرده‌اند آيا مي‌شود از اين كشتي به گل نشسته و سراب پيش رو اميدي در دل مردم ايجاد كرد و اخبار اميدبخش توليد كرد ؟!

رسانه‌ها با بازگشت به خويشتن ضمن نقد عملكرد دولت و نقد عملكرد خود ،باپيشنهادات كارشناسي شده خود مسئولين استان را در رفع نقاط ضعف آنها ياري نموده و همانا پل بين مردم و مسئولين باشند و سعي نمايند براي هم ديوار نباشند .

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group