▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

گفتگوی مشروح ويرا با كارگردان تئاتر جنجالي

با وثيقه آزاد شده‌ام/ دردسر "سزار " برای" علی "

سزار گئوديابثسايت خبري ويرا - پس از يك هفته پرالهتاب از اجراي تئاتر" سزار گئوديابث" در سالن آمفي تئاتر آموزش و پرورش ايلام ، سراغ علي شكري ؛نويسنده و كارگردان اين اثر نمايشي جنجالي رفتيم.

اين گفتگو مي‌تواند لايه‌هاي پيدا و پنهان تئاتر و سوء‌تفاهم هاي بوجود آمده كه استان را به ورطه‌ي نابودي كشاند، مشخص و توضيح دهد.

علي شكري از جمله نويسندگان و هنرمندان متعهد اين استان ايلام و مدير ارشاد شهرستان بدره است. شکری كه خود را مقلد رهبر انقلاب می‌داند و اذعان دارد بیشتر تئاترهاي وی در خدمت ارزشهای انقلاب بوده است، عدم کنترل برخی هیجانات و نقش‌آفرینی بداهه توسط بازیگران كم‌تجربه این تئاتر را علت اصلی اظهارنظرهای اخیر در ايلام در خصوص تئاتر می داند و می‌گوید:  سوء‌تفاهم های اخیر در مورد نمایش این تئاتر و نوع پوشش،حرکات و نمایش بازیگران در روز اجرا را باید توضیح دهم و آنگونه که در سطح جاممعه برداشت شده نمی‌باشد ،اما اگر باعث آزردگی کسی شده است از تمام مردم فرهنگ دوست ایلام و نماینده ولی فقیه در استان عذرخواهی می‌کنم.
وی گفت:هیچ گونه هدف خاصی در پس اجرای این نمایش وجود نداشته و ندارد و روز اجرا بیشتر شرکت‌کنندگان خانواده بازیگران و عوامل اجرایی تئاتر‌ها بوده‌اند و  انتشار فیلم منقطع و ابتر این تئاتر در فضای عمومی استان بسیار غیر اخلاقی است.

لطفا خودتان را بيشتر معرفي نماييد.

علي شكري هستم. بيش از دوازده سال است كه زمينه فعاليت‌ام در حوزه ديني، دفاع مقدس و اجتماعي با محوريت امر به معروف و نهي از منكر بوده است.آغاز فعاليت ديني من از اجراي تئاتر امام رضا(ع) تا نوشتن نمايش نامه‌ي عاشورايي براي امام حسين (ع) كه پايان‌نامه كارشناسي ارشد من بوده است ادامه داشته و اين اثر به عنوان هديه براي مقام معظم رهبري ارسال شده كه بهترين اثر دوران عمر من است.

عمده اجراها و فعاليت‌هاي بنده مذهبي بوده‌اند.اگر كارگردان نبودم طراحي صحنه كرده‌ام، از طراحي صحنه تا جارو كردن سالني كه نمايش براي امام حسين(ع) در آن اجرا شده است. هفت سال عضو انحمن نمايش بسيج هنرمندان بوده ام و پس از آن يا مسئول يا در حال حاضر معاون انحمن بسيج هنرمندان و يا مسئول آموزش بوده ام .تمام دوره‌هاي بسيج هنرمندان را بدون چشم‌داشت به عنوان نخبه بسيجي و سرمربي حلقه صالحين فعاليت داشته‌ام و در جشنواره‌هاي مختلف بسيج شركت كرده‌ و مقام آورده‌ام و همچنين عضو انجمن تتاتر انقلاب و دفاع مقدس هستم .

به علت علاقه به تفكر و فعاليت در حوزه بسيج آثار خود را به صورت مشترك با بسيج به جشنواره‌ها معرفي كرده‌ام.سال گذشته طرحي با عنوان آموزس تئاتر متعهد در مدارس ارائه دادم و اين هنر را در مدارس نقاط محروم استان بدون چشمداشت اجرا كرده‌ام . در همين مدت انحمن نمايشي بسيج هنرمندان در كشور مقام اول را كسب نمود كه مورد توجه هنرهاي نمايشي بسيج مركز قرار گرفت.

از دوران ابتدايي كار فرهنگي هنري و مذهبي را آغاز كرده‌ام و اينك فوق ليسانس رشته ادبيات نمايشي دانشگاه تهران هنرهاي زيبا هستم و بيشترين لوح تقديرها را از بسيج گرفته‌ و بنيانگذار تئاتر در بنياد شهيد هستم.

به جز تئاتر در چه حوزه هايي فعاليت كرده‌ايد؟

در حوزه شعر آييني ، عكاسي و نمايشگاه دفاع مقدس و جشنواره ايثار و شهادت و شعر دفاع مقدس شركت و فعاليت داشته‌ام.در جشنواره هنرهاي تجسمي بسيج و كارگاه نقاشي بيداري اسلامي خلق اثر كرده‌ام. نقاشي با حمايت از مردم بحرين كشيده‌ام و در هفته پايداري در تهران بخشي از آثار بنده به نمايش درآمد. در نمايشنامه نويسي در جشنواره قرآن و عترت مقام اول و مقام دوم شعر سپيد قرآن و عترت را كسب كرده‌ام و به عنوان مربي طرح صالحين در سرابله براي هنرمندان كلاس آموزشي داشته‌ام و همه فعاليت‌هاي من در راستاي خدمت به سرزمينم بوده‌است.

از تئاتر‌هايي كه در دوسال گذشته ساخته ايد بگوييد؟

سال گذشه تئاتري با عنوان" وقتي موشها گورکدن مي‌شوند" با محوريت مبارزه با افكار پليد فراماسونري و يهودي كه با جنگ افروزي درخاورميانه در صدد تفرقه بودند ساختيم و امسال نيز به خاطر تفرقه افكني تحت عنوان قبيله گرايي و حنگ نرم كه به راه افتاده است يكي از موضوعات تاريخي دوران هخامنشي با عنوان داستان "بردياي دروغين" با تلفيقي از آثار شكيپير و هملت و مكورت و.. تئاتري به نام "سزار گئوديابث" ساختيم كه موضوع آن كاملا استكبار ستيزي با به چالش كشيدن مسائل روز امريكاست كه ويژگي طنز دارد و هدف آن جلوگيري از ترويج خرافه‌پرستي است. كه در قالب تاريخي و طنز خواسته‌ايم اين هدف خود را به مخاطب منتقل كنيم. اين تئاتر بدون هزينه و حمايت دولتي و با هزينه هاي شخصي ساخته و اجرا شده است و بيش از پنج ماه است كه 15 بازيگر در اين تئاتر زحمت كشيده‌اند.

از چگونگي اجرا و نظرات شوراي نظارت و ارزيابي بر اين تئاتر بگوييد.

تئاتر سزار گئوديابث تركيبي از سه شخصيت" گئومات" برديا" و "مك بث" است.پس از اينكه كار در بازبيني عبور كرد و تاييد شد و موارد مد نظر شوراي نظارت كه شامل اصلاحيه و تغيير و تغويض بود را اجرا كرديم .

تمام مواردي كه به ما ابلاغ شد حذف يا اصلاح يا عوض كرديم . مثلا از ميزانسن ايراد گرفته بودند و آرايش خانم كه عوض كرديم . پوشش و طراحي لباس ما اروپايي بود چون فيلم‌نامه اروپايي بود. ايراد نزديك بودن آقايان با خانمها گرفته شده بود كه ما رعايت كرديم حتي بيشتر از استانداردها. حذف الفاظ ركيك بود كه يك مورد بود كه ما به جاي" پدر سگ" اصلاح كرديم و گفتيم "پدرسوخته" . ليف كشدن را از پا به سر رسانيدم . يك صحنه ازدواج به صورت اصلاحيه بود كه ما كامل حذف كرديم. در يك صحنه كه بايد شخصيت داستان مسموم مي‌شد كه فكر كرده بودند كه منظور ما خوردن مشروب است ولي شربت مدنظر ما براي كشتن بود كه آنهم تبديل كرديم به خوردن خربزه واقعي. انجام آرايش در انظار عمومي را به هنر بافتني تغيير داديم . گفته بودند يك صحنه رواج خرافه پرستي است كه ما گفتيم هدف اين تئاتر نفي خرافه پرستي است.

آيا شما فكر مي كنيد اجراي تئاترتان كاملا درست بوده است؟

طبق قوانين پيش رفتيم و اگر شوراي بازبيني گفته است ما اين قسمت را حذف يا اصلاح كنيم درست نموده و رعايت كرده ايم. ما وقتي داوران اثر ما را ديده و برگزيده اند يعني قانون را رعايت كرده‌ايم .چند مورد قبل از اجرا به ما گفتند كاملا رعايت كرده‌ايم و نكاتي كه شوراي ارزيابي و نظارت به ما گفته كاملا رعايت شده اند.

در روز اختتاميه گروه شما اجراي بداهه‌اي داشت؟

بازيگر تئاتر به خاطر ذات زنده بودن آن دچار هيجانات مي‌شود و طبيعتا ممكن است براي هر بازيگري رخ دهد. اين اجراي بداهه در هر تئاتري امكان‌پذير است و در اين تئاتر نيز چند مورد بازيگران في‌البداهه نمايش داشتند ولي به حدي نبوده است كه ضربه به مفهوم كار وارد شده باشد.

در حركات موزون كه در تئاتر اجرا شد توضيح بدهيد. آيا رقص و حركات ريتميك داشته ايد؟

حركات نمايشي در همه تئاترها اتفاق مي افتد ممكن است هيجان سالن و تشويق‌ها ، بازيگر را گرفته باشد .يكي دو مورد بداهه داشتيم ولي از حد مجاز خارج نشديم.كاش امكاني وجود داشت كه اين تئاتر منتشر شده را در سالن نمايش مي‌ديدند . كساني كه در سالن حضور داشته‌اند حركات موزون بيش از حد متعارف را برداشت نمي‌كنند.

چند مورد جزيي بداهه اجرا شده . برخي از بازيگران اولين باري بوده است كه بازي كرده اند و اشتباه حركتي ، كلامي و زياني طبيعي است كه رخ دهد.

حركات موزون درسزار گئوديابث مصداق حركات غير مشروع و رقص نيست و بسيار ساده است.اين حركات در تئاتر مرسوم است و خارج از تئاتر روز نيست و بنده بيست سال پيش اين فعل را در تهران ديده‌ام و امروز ما با تمام ظرافت‌ها و رعايت‌ها آن را اجرا كرده‌ايم.

آيا برخورد يا لمسي بين خانم يا آقا در حين نمايش رخ داد؟

تاكيد مي كنم بين خانم و آقا كوچكترين تماس و لمسي صورت نمي گيرد و كاملا مشخص است .آقايي كه نقش جن بازي كرده است چندين نقش ايفا مي كند و براي تماشاگر كاملا مشخص است كه اين شخص مرد است كه لباس زن پوشيده است و در بروشوري كه به تماشاگر داده‌ايم ذكر شده است كه اين شخص در نقش آقا و خانم ايفاي نقش مي‌كند. در ضمن اعضاي خانواده خود بنده و همكارانم در سالن نمايش حضور داشته‌اند و در روز اجراي اين نمايش اكثرا تماشاگران خانواده بازيگران بوده‌اند و قطعا بدانيد كه ما براي خانواده‌‌ي خود هم كه شده حركت غير اخلاقي و غير شرعي را به نمايش در نخواهيم آورد.

تئاتر مخاطب عادي ندارد و اگر اجراي عمومي كنيم در بهترين شرايط تماشاگر آن به 200 نفر مي‌رسد. در تئاتر استان به جز خانواده هنرمندان تئاتر ، تعدادي از هنرمندان رشته هاي ديگر كه علاقه‌مند هستند نيز حضور دارند و تئاتر اينقدر در استان مهجور هست كه كسي براي ديدن آن نمي‌آيد و طبيعتا بليط فروشي هم نداريم.همه تماشاگران، ما و خانواده ما را مي‌شناند و هيچ تصوري در سالن براي كسي پيش نمي آيد كه اين شخص يك خانم است و اين تصور براي كسي كه در سالن بوده است پيش نمي آيد.چون بارها اين شخص لباس آقا و خانم را مي‌پوشد و تماشاگر وي را مي بيند.

پشت كلاه بين دو نفر چه اتفاقي افتاد؟

در يكي از صحنه‌ها كه محل بحث بوده است اين تصور غلط شكل گرفته كه دو نفر در حال بوسيدن هم هستند در حالي كه مانند تعارف چيپس به همديگر است و از زاويه دوربين اينگونه استنباط شده است كه اعلام مي‌كنم هيچ عمل نامانوسي رخ نداده است. دو بازيگر يك چيزي به هم مي دهند و اصلا بوسيدن در اين تئاتر وجود ندارد. چه در گذشته و چه در اين تئاتر به هيچ عنوان اين موضوع كه در جامعه استباط شده است رخ نداده و نخواهد داد و اگر اين تئاتر ادامه ميداشت نيز هرگز بوسيدن در كار نبوده است .در واقع با دست حركت مي‌كند و برخورد خانم و آقا نيز به هيچ‌وجه صورت نگرفته است.

در مورد پوشش بازيگران آيا فكر ميكنيد پوشش آنها درست بوده است؟

هر انسان آگاهي اگر تئاترهايي كه در سطح كشور اجرا مي‌شوند را ديده باشد مي داند كه حجاب بازيگر ما در" سزار گئوديابث" حجاب مطلق است و ايرادي بر آن وارد نيست. پوشش ما فوق العاده است و دامن تا پاشنه پا است و چون نقش جن زن هم داريم و به دليل اينكه خواستيم نشان دهيم كه جن‌ها سم دارند پوشش آنها را بسيار حرفه‌اي و درست در نظر گرفته‌ام تا كفش بازيگر مشخص نباشد . بازيگران زن حتي مقنعه حجاب زير كلاه و پوشش كامل دارند.

در مورد حركت بازيگر بچه در تئاتر چه حرفي داريد؟آيا بداهه بود يا جزء نقش وي بود؟

آن پسر بچه فرزند بنده است و در تئاتر ايفاگر نقش است. برخي فكر مي‌كنند كه خداي نكرده وي حركت ناشايستي را انجام مي دهد اما در واقع وي دست مي‌بَرَد بند شلوار يك بازيگر(جن) را باز كند . بر اساس فرهنگ عامه‌اي اگر بند شلوار باز شود جن بي تاثير مي‌شود و آسيبي به سخصي وارد نمي‌شود .اين نقش براي بخش كميك و طنز تئاتر بوده است و هرگز بحث اشاعه يك فعل ناشايست و هنجارشكني نيست .اكثر گروه تئاتر ما عضو بسيج هستند و اكثر بازيگران اين تئاتر بسيجي هستند .چظور ممكن است كه ما هدف سوئي در اين نمايش داشته باشيم.

چرا اين تئاتر بيش از حد ممكن طول كشيد؟

من خودم هيچ وقت زمان نگرفتم كه ببينم چقدر طول كشيد اما يك تئاتر با اين وسعت و تنوع و تغيير صحنه و لباس و بازيگر بايد هم طول بكشد.بازيگران ما 5 ماه تمرين كرده‌اند و متن نمايش نامه هيچ وقت اضافه نشده است و فقط در زمان‌هايي كه صحنه عوض شده ما زمان از دست داديم كه در تئاتر طبيعي است. براي لباس بازيگران هشتصد هزار تومان از جيب هزينه كرديم.تعويض لباس‌ها زمان‌بر است ولي زمان متني و حركتي يا ميزانسني عوض نكرده‌ايم و هيج صحنه‌اي را از آنچه مورد تاييد بوده است عوض نكرده‌ايم. در بازبيني مجدد دوربين هست و اگر يك نكته اضافه رو اجرا كرده باشيم داور و هيات نظارت ديده اند.حتي در برخي صحنه‌ها بازيگر ما نتوانتسه است به صحنه بيايد و نمايش اجرا كند .زمان اگر اضافه شده به دليل تعويض صحنه است نه اينكه ما بخواهيم در دو روز چند صحنه را اضافه كنيم . در نهايت ما قوانين جشنواره را پذيرفته‌ايم.

آيا شخص و يا گروه خاصي به شما پيشنهاد ساخت اين تئاتر را دادند؟

هيچ احد الناسي به من سفارش نوشتن يا ساخت اين تئاتر را نداده است. با هزينه شخصي بوده و حتي از طرف ارشاد و يا شخصي ديگر حمايت نشده ايم.اصولا من خودم مي‌نويسم. كار ديگر من در مورد پدران و مادران شهداي گمنام بود و سه سال بود اين تحقيق را انجام داده‌ام و سعي كردم اين احساس را درك كنم . اين تحقيق الهام گرفته از زندگي شهيد عبدالمجيد اميدي است و براي درك حس مادر شهيد كه 23 سال زير بازان منتظر فرزندش بوده در يك چهارشنبه آخر سال رير باران ايستاده‌ام ولي چند دقيقه بيشتر تحمل نياوردم . من تاكنون براي نيروي انتظامي، دانشگاه و آموزش و پرورش و بنياد شهيد كار تئاتر كرده‌ام ولي اينكه به سفارش كسي تئاتري را بسازم هرگز اينگونه نبوده است.

از انتشار فيلم در سطح عمومي بگوييد؟چه كسي اين فيلم را منتشر كرده است؟

ما هشتاد دقيقه اجرا داشته‌ايم ولي بيست دقيقه از اين فيلم مونتاژ به صورت ابتر و بريده بريده از سالن نمايش خارج شده و در اختيار عموم قرار گرفته است كه غير اخلاقي است . ما در تئاترهاي قبلي پس از 5 ماه يك حلقه فيلم از تئاتر در اختيارمان قرار گرفته است . گزينشي نمودن و مونتاژ اين تئاتر قطعا براي آگاه سازي نبوده و هدفهايي پشت اين موضوع است كه باعث ايجاد سوء تفاهم براي مردم شده است.

جشنواره فجر و آينده پيش روي شما با اين تئاتر.از داوري آثار توسط دكتر خاكي بگوييد آيا بر اثر شما ايرادي گرفت؟

من در خصوص دكتر خاكي؛ داور جشنواره نمي توانم اظهارنظر كنم.ايشان نفر اول دانشگاه سوربن فرانسه است و در تخصص من نيست كه درمورد ايشان اظهار نظر كنم. آرزوي من شاگردي ايشان است.

دكتر خاكي يك مسئله را به من گوشزد كرد و همان مسئله باعث سوء تفاهم شد .دكتر خاكي گفت:برخي از بازيگران حس اضافه و هيجان كاذب دارند.من اين نظر را به عنوان نقطه ضعف اين تئاتر پذيرفتم و گفتم كنترل 15 بازيگر سخت است.نقطه ضعف كار ما اين است كه بازيگران ما تازه‌ وارد اين عرصه شده‌اند و مشكل ما در اين تئاتر همين بود.

آيا فكر مي‌كنيد بدخلاقي هايي در جامعه هنر اتفاق افتاده و رقباي شما اين فيلم را منتشر كرده‌اند؟

طبيعتا در دنياي هنر و تمام برنامه ها چه هنري و چه غيرهنري حسادت وجود دارد.من هيچ كسي را متهم نمي‌كنم چون شك ها و ظن‌ها گناه هستند .ولي ممكن است برخي از افراد حس حسادت بر آنها غلبه كرده و يا شايد در حقشان بدي كردم .ولي نمي‌توانم به صورت قاطع كسي را متهم كنم.

ما در جشنواره حق نداريم فيلم بگيريم و بريده بريده شدن اين فيلم و انتشار آن در سطح عمومي بداخلاقي است و باعث سوء تفاهم شده است.حتي اگر بداهه اشتباه كرده‌ايم يا من طرحي اشتباه به بازيگر داده‌ام 150 نفر تا 200 نفر اين اشتباه را ديده‌اند. اشاعه اين فيلم بداخلاقي است و با هدف صورت گرفته است.

بنده عضو هيچ گروه غير هنري نيسنم و در واقع براي گذراندن اوقات فراعت كار تئاتر مي‌كنيم.

آيا وضعيت تئاتر استان روبه رشد است؟ زيرساخت لازم در اختيار داريد؟

وضعيت تئاتر در استان رو به رشد است و هنرمندان دهلران در تئاتر خياباني تا اول كشور رفته اند و در هرجشنواره تئاتري در منطقه حضور يافته‌ايم عناوين برتر را كسب كرده‌ايم و به اذعان همه گروه هاي تئاتر بهترين،مؤدب ترين و بي‌حاشيه‌ترين تئاتر‌هاي كشوري را ما اجرا كرده‌ايم و كوچكترين بداخلاقي از گروه‌هاي ايلامي ديده نشده و سفيران خوبي براي استان بوده‌ايم.

تئاتر كه در استان هيچ زيرساختي ندارد. نه سالن نمايش و جاي مناسب و نه دوره هاي آموزشي لازم برگزار شده است. تلاشها شخصي است و بدون حمايت. حتي سه سال پيش بدون حمايت به بندرعباس رفتيم و هيچ حمايتي نشد.تنها موردي كه از تئاتر به من هزينه داده اند نيروي انتظامي و بنياد شهيد استان بوده است .

جشنوار فجر براي شما مهم است يا بازگشت آبرو؟

بازگشت آبرو از هر جشنواره‌اي مهم‌تر است. فقط براي سرگرمي تئاتر مي‌سازيم و هزينه شخصي بالايي دارد و عشق وعلاقه باعث شده روزي هفت هشت هزار تومان از جيب براي عوامل تئاتر هزينه كنم.

شما مدير ارشاد بدره هستيد آيا مشكلات ادراي و رسمي شما را از ادامه كار منع نكرد؟

در بدره سر ليست كارهاي من ديني و مذهبي است.شعرخواني مذهبي،نمايش ديني و نقاشي دفاع مقدس و دهها برنامه فرهنگي مذهبي در اين شهرستان اجرا شده است.

خارج از ساعت اداري با خانواده و دوستان خودم براي اينكه از عرصه فاصله نگيرند و پراكنده نشوند و براي اينكه خدمتي به جامعه هنر كرده باشيم كار تئاتر مي كنيم. تاثير تئاتر بسيار بالاست و بعد از اجراي تئاتر"اين خانه نفروشي است" حداقل 20 نفر تصميم گرفنند كه ديگر معلوملان جسمي ذهني را اذيت نكنند و دهها مورد ديگر از تئاتر هاي من تاثير مثبت داشته اند.

انتظار شما از مسئولين چيست ؟ آيا به دادگاه احضار شديد؟

مبجث بسيار ساده است و اگر اشتباهي رخ داده و صحنه‌اي اضافه يا كم شده است مثل تمام تئاترها بايد برخورد شود . نهايت اين است كه اثر توقيف شود. بله به دادگاه رفتم.براي اولين بار پس از 39 سال به دادگاه رفته ام. حق من نيست به دادگاه بروم .سابقه هنري و خانوادگي من مشخص است بيشترين اسامي خانوادگي ما يا محمد يا علي هستند. در نزد هنرمندان وبازيگران به مذهبي متعصب معروف هستم. ما بارها سيستم امريكايي را نقد كرديم و تئاترهايي كه نوشته ام در اين راستا بوده اند. در فضاي مجازي با تمام وجود از داشته هاي تشيع حمايت و دفاع كرده‌ام چون وطيفه من است . عكس سردار سليماني آخرين عكسي است كه در فيس بوك گذاشته‌ام.معتقدم بايد اسطوره‌هاي اسلامي را پاسداشت كنيم.

اين گونه آبروي من و خانواده ام برود نه خدا راضي است نه ائمه. در روز اختتاميه جشنواره استخاره گرفتم و گفتم خدايا اگر رضايت تو در اين است تا اين تئاتر اجرا شود كه سوره مباركه رعد آيه 28 آمد و من تئاتر را اجرا كردم.

اين حق من نبود كه به دادگاه احضار شوم و آبروي من در نزد خانواده و جامعه برود. اين حق من نيست.

انتظارتان از مردم چيست؟

عجولانه قضاوت نكنند .دوست داشتم مردم به صورت كامل تئاتر را ببينند و يا اين تئاتر اجراي عمومي شود وبعد هر نظري دادند مي پذيرم. اين اثر 11 بار در اجرا تشويق شد و خستگي از تن گروه در رفت.بابت اين سوء تفاهم عدرخواهي مي كنم.به جز سربلندي كشورم و سرزمينم هدفي ندارم .اگر اشتباهي سهوي صورت گرفته عذرخواهي مي‌كنم. يك اتفاقي اتفاده كه با سعه صدر مسئولين قابل حل است.نبايد گزكي به دست رسانه هاي بيگانه بدهيم .سالها برعليه اين رسانه هاي خارج از كشور تئاتر ساخته ايم و حرف زديم نبايد اجازه سوء استفاده به بيگانه داده شود.

تك تك بازيگران تئاتر سزار گئوديابث شيعه معتقد 12 امامي و دوآتيشه و فرزندان اين استان هستند.آثار انها و پروفايل آنها مشخص است.

من و پسرم پشت سر امام جمعه محترم ايلام نماز خوانديم. اگر خاطر ايشان مكدر شده از ايشان عذرخواهي مي كنم.بازيگران اين كار با چالش مواجه اند و آبروي آنها در معرض تهديد است.

آيا تحت فشار هستيد و به شما گفتنه اند عذرخواهي كنيد؟

من وظيفه خودم مي‌دانم عذرخواهي كنم. عضو هيچ حزبي نبودم.من فقط عضو بسيج هستم. در تمام انتخابات تاريخ اين كشور شركت كرده‌ام و تاثيرگذار بوده‌ام.يك راي خودم را مشتي بر دهن استكبار مي‌دانم .اگر هم به من بگويند عذرخواهي كن ، پس از گرفتن استخاره با قرآن عذرخواهي ميكنم. براي مصاحبه با سايت خبري ويرا هم استخاره كردم چون استخاره خوب آمد مصاحبه كردم.اما چون من وسيله اجراي اين تئاتر بوده‌ام از همشريان كه ممكن است اتفاق ناخوشايندي برايشان پيش آمده است عذرخواهي و جبران مي كنيم.

در خصوص ادامه فعاليت بگوييد؟

فعلا كه با وثيقه آزاد هستم.گفتم توبه كنم و كاري انجام ندهم ولي وظيفه ديني اجازه نمي دهد.اما شايد در ايلام كار نكنم و در نقطه ديگر از كشور فعاليت خود را ادامه دهم .هرچند دوست دارم براي مردمم كار كنم.اين مملكت براي من هزينه كرده و وقتي توبه مي كنم كاري را ادامه ندهم اين براي كشورم هزينه دارد.

آيا فكر نمي‌كنيد براي كار فرهنگي هنري بايد هزينه بدهيد؟

اين هزينش خيلي سنگين و زياد است.هيچ هزينه‌اي بالاتر از آبرو نيست.حتي اگر خلاف شرع كرده باشيم شايد تا صبح توبه كرده باشيم.معرفي ما به اين شكل و بازي با آبروي ما اصلا درست نيست.

سخن پاياني شما چيست؟

به اين شبهاي عزيز حتي يك نفر از اعضاي گروه" هاوار" به جز سربلندي اين كشور چيزي در ذهن ندارد . من در اين ايام محرم آزادانه نمي‌توانم به مسجد والي كه از بچگي در آن بزرگ شده‌ام براي سينه زني بروم. كسي من را محدود نكرده اما خودم احساس مسئوليت ميكنم. اينقدر مهجوريم كه كسي مار را به چهره نمي شناسد.با اين وجود آرامش فكري و رواني خودم و خانواده‌ام در اين يك هفته آسيب وحشتناكي ديده است.

درخواستم اين است كه از چهار سال قبل اجراهاي كشوري و استاني بررسي شوند اگر از حد آنها عدول كرده‌ايم هر بازخواستي خواستند بشويم. در سال جاري بسيار آرامتر اجرا داشته‌ايم. كاش يك تيمي ياشند تئاتر استان‌هاي ايلام و كرمانشاه و منطقه اي را بررسي كند و تفاوت حركات و پوشش ما را ببينند.

خيلي كمتر از استانداردهاي روز جشنواره ما نمايش داشته‌ايم و بايد صحبت هاي داورهاي اين جشنواره در اين زمينه را گوش بدهيم.

گفتگو از فرج اله صيدمحمدي

نظرات   

 
0 # یک ایلامی 1395-07-20 21:12
این تئاترو من دیدم و هیچ مشکلی نداره.امیدوارم سو تفاهمات حل بشه و علی شکری ک یک فرد متعهدب نظام و ولایت فقیه است و همینطور از کهنه کاران تئاترو یکی از موفق ترین کاگردانان است از ایت اتهامات مبری بشه انشاالله
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Hamed 1395-07-20 21:52
سلام.واقعا برای کسانی متاسفم ک بدون تفکر و اندیشه در مورد موضوعاتی که هیچ گونه سوادی در رابطه با ان را ندارن بحث میکنند و تصمیم گیری میکنند این افراد در جامعه نقشی ندارند و در قالب دین همه چیز را ب گند کشیده اند..ممکن بود یک تصمیم اشتباه در مورد اقای شکری عاقبت خوبی برای او ب همراه نداشته باشد و اامیدوارما
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # جعفرفرخ پور 1395-07-21 04:28
من علی شکری را سالهاست می شناسم به قداست همین شبها این آدم اهل این تحمت ها نیست در بیشتر جشنواره که برخورد داشتیم مودب و سربه زیر بوده امیدوارم با این توضیحاتی که دادند سوتفاهم های پیش اومده حل شده باشه ممنون از سایت خوبتون
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # سعید 1395-07-21 12:50
علی شکری ازنویسندگان و کارگردانان متعهد و مذهبی استان هستند و جزو سرمایه‌های فرهنگی و هنریمون که در زمینه کارهای مذهبی پیشگام بوده و هستند. این کارشونم نقدی بر خرافه پرستی بود. کاش مسئولین عزیز مهربانتر با این گروه برخورد میکردند و سوتفاهمات هر چه زودتر برطرف بشه.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # مریم کاظمی فر 1395-07-21 14:49
من خودم تاتر کار نمیکنم ولی گاهی که به تهران میروم چند نمایش سعی میکنم ببینم...فیلم بیست دقیقه ای این کار را هم دیدم ب نظرم در برابر اجراهای تهران طرز پوشش و حرکات بازیگران هیچ مشکلی نداشت
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # ثمین نادری 1395-07-21 14:55
من این کارو ندیدم و دفاعی ندارم بکنم...ولی میدونم تا حالا فیلم هایی بودن که ب علت های مختلف توقیف شدن...این کار هم اگر مشکلی داره توقیفش کنن دیگه این همه اذیت و ازار و ابرو بردن برای چیه...
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # ناشناس 1395-07-21 17:45
آقای شکری شما از تحصیلکرده ها ی رشته نمایش هستید وفوق لیسانس این رشته را دارید ودرترویج وآشنا نمودن مردم با تاتر دراستان زحمت کشیده اید ولی این همه موضوع این همه سوژه این همه نمایش نامه اقتباسی،چرا از اول این نمایش نامه رو نوشتید؟چرا برای خودتان درد سر وحاشیه درست کردید؟ای کاش یک نمایش با معنی وبا مفهوم رو اجرا میکردید که هم تماشاگر لذت ببره هم نماینده خوبی برای استان باشه هم اینقدر حاشیه وگرفتاری درست نمیشد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # پرستو 1395-07-26 10:36
خانم یا آقای ناشناس نظرات مختلفتت رو از بیدار و ... خوندم از خدا نمیترسی که اینچنین حرف میزنی؟
توضیحات ایشون کافی نبود؟
امثال تو هستند که اینچنین به راحتی آبرو میریزند و تهمت میزنند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # ناشناس 1395-07-21 17:57
از بین 6 اجرای ضعیف ومسخره اول شدن افتخاره؟مطمن باش این اجرا اگر بره منظقه ای صددرصد حذف میشه.حیفه این اجرا نماینده ایلام باشه.بازی ضعیف دکور ضعیف نمایش نامه بی معنی وبی مفهوم وکسل کننده وخسته کننده.تماشاگر میگفت کی تموم بشه.اگر بقیه 5اثر قوی بودند این اثر حذف میشد.خط آخر بیانه هیات داوران رو بخون.گفته به خاطر سطح پایین همه اجراها از روی مجبوری وبرای ترویج تاتر دراستان ایلام از روی اجبار بین بد وبدتر بد رو انتخاب کردند.5رنمایش دیگه که در حد تاتر مدرسه ابتدایی بودند.خب معلومه از بین 5 اثر ضعیف اونی که یک مقدار بهتر باشه نسبت به دیگران برنده میشه
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # من 1395-07-21 23:44
[fv]شما چقدر زورتون اومده از این کار خخخخ...خب شما هفتمین کار قوی رو میاوردین تا لایق میشدین...در ضمن الان این بحثتون چ ربطی به این نوشته داشت؟؟؟؟مگه این مصاحبه در مورد قوی یا ضعیف بودن مارها بود؟راستی یه کم متنتو با سیاست تر مینوشتی بهتر بود تابلو کردی خودتو که حسودیت شدهخخخخخخ[/fv]
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # صفری 1395-07-21 23:49
من متاسفم برای بعضی از کامنت ها...انگار متن مصاحبه رو نخوندن که اینجور نظر میدن...الان مگه بحث قوی یا ضعیف بودن کار هستش؟؟معلومه که مغرضانه و از روی حسادت صحبت میشه وگرنه الان که بحث ابروی یک فرد و اینده ش در میانه این بحث ها جایی نداره...امیدوار م یک روز هنرمندانمون ب دور از حسادت همدیگه رو نقد کنن...
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # پرستو 1395-07-26 10:40
درست میفرمائید آقا یا خانم صفری
متاسفانه حسادت گریبانگیر خیلی ها شده.
افرادی که ضد آقای شکری هستند بدونند که تا خدا نخواد نه خیری به کسی میرسه نه شر، پس انقد خودشونو با کامنت های ضعیفشون اذیت نکنن.
به امید موفقیت روزافزون آقای شکری و آرزوی سلامت و شادی در پناه خدا برای ایشان و خانواده ی محترمشان
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # مریم 1395-07-22 00:02
چقدر تابلوه که یه تاتری شکست خورده از علی شکری هستی...چون هم به صورتدتخصصی از تاتر منطقه ای خبر داری هم دکور و اینها...موفق باشی تو هم :o
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # پرستو 1395-07-26 11:20
ناشناس! سطح سواد و درک تو از تئاتر، از داور جشنواره بالاتره آیا؟ ;-)
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # سهراب 1395-07-21 19:10
من تو سالن بودم و کار را دیدم...انقدر لذت بردم که انگار تمام کار برایم پنج دقیقه گذشت...بعد از دو روز که ان همه اخبار در مورد کار شنیدم به شدت تعجب کردم...اختلاط مرد و زن!!!!لباس های نا متعارف!!!و هزار حرف و حدیث دیگر...چند نفر از بچه های گروه را هم میشناختم و به دعوت ان ها به دیدن کار رفتم و اگر بار دیگر این گروه کاری داشته باشد میروم میبینم...راستی اگر اشتباه نکنم تاتر موهن یعنی تاتری ک توهین کننده است خواستم به عنوان یک تماشاگر بگویم به من که در سالن بودم این کار توهین نبود...سپاس
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # یک تماشاگر 1395-07-21 19:14
خدا رو شکر بلاخره یکی پیدا شد صدای علی شکری رو بشنوه...ان شاالله مثل همیشه سربلند میشید اقای شکری
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-3 # Guest 1395-07-22 00:14
حالا ما هیچ مشکلی نداریم ؟؟غیر پوشیدن لباس زنانه ب تن یه مرد که خدارو شکر اونم هم استانیها دارن رفعش میکنن6
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1395-07-22 00:15
واقعا متاسفم که اینطور هنرمندای کشور رو اذیت میکنن
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # رضا ایلامی 1395-07-22 00:19
جناب شکری واقعا خسته نباشی از اجرای زیبای گروهتون لذت بردیم کاش مسولان این گروه رو بیشتر حمایت کنن بجای کوبیدن امثال این آقا با کار فرهنگی خیلی از جوانان این استان رو از کشیده شدن ب فساد اعتیاد ....دور کرده .پس بجای تقدیر ک وجود نداره لااقل با احساسات ما قشر جوان لطفا لطفا بازی نکنید ما فقط ی تاتر و گهگاهی کنسرت داریم تو این شهر خسته کننده .ایشون از دید ما جوانان بسیار محترم و قابل تقدیره ک هر چندماه یبار از افسردگی درمیارتمون با اجرای نمایشهای عالیشون ...
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # صدف 1395-07-22 11:00
من کارهای قبلی این گروهو دیدم و حقیقتا لذت بردم اقای شکری و خانمشون از بهترین ها و خوش اخلاق ترینهای هنر ایلامن حیفه که باهاشون اینجور رفتار بشه...متاسفانه نشد این کارو ببینم اما از دوستان خیلی تعریفشو شنیدم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # آراس 1395-07-22 11:23
من یکی از فیلمبردارای پشت صحنه جشواره بودم...و بگم که نمایش سزار گئوديابث چه در پشت صحنه چه در اجرا هیچ مشکلی از نظر اخلاقی وپوششی نداشت....دویست ،سیصد نفر اونجا تماشاچی شاهد بودنو دیدن، و هم اینگه فیلماشون به عنوان مدرک وجود داره.....متاسفم برا کسایی که خیلی راحت قضاوت میکنند بدون اجازه فیلمو در شبکه های مجازی پخش میکنندو اصلا هم براشون مهم نیست که زندگی یه عده هنرمند بیگناه که فقط هدفشون فرهنگسازیه رو خراب کنن.....
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # ناشناس 1395-07-22 13:45
مطمن باشید اگر نمایش دهلران وآقایان کولیوندی وآبسالان وخیراللهی در این جشنواره بودند صددرصد همه جوایز رو درو میکردند واین نمایش مسخره هم اینقدر دیده نمی شدواین همه جنجال درست نمی شد.جشنواره ای که بچه های دهلران در آن نباشند جشنواره نیست.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # یک دهلرانی 1395-07-22 14:36
این سیاست شما که پای تمام مطلبها در مورد این کار کامنت ب اسم دهلرانیها میزارید خیلی خیلی کثیفه...بچه های دهلران با اقای شکری هیچ مشکلی ندارن و ایشون رو قبول دارن...شما نمیخواد سخنگوی بچه های دهلران باشین...اون ها همه شون برای درست شدن این موضوع تلاش میکنن یکبش خود من که دهلرانیم پس شما دو به هم زنی نکنید لطفا
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # میلاد 1395-07-22 14:39
به هنرمندامون پول که نمیدین حداقل ازارشون ندین.‌.واقعا تاسف اوره که شخصی مثل اقای شکری که الان باید در یک جو ارام در حال فرهنگ سازی باشن تمام تلاشش رو برای بی گناهیشون از گناه نکرده انجام بدن.‌..تاسف اور و خجالت اوره
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # پرستو 1395-07-26 10:44
ای ناشناس بی خبر از خدا، پرا انقد میسوزی تو از موفقیت بزرگ مردی همچون آقای شکری و گروه خوبش؟
در ضمن تو داری اینجوری دهلران و آبسالان و کولیوندی و خیرالهی و ... رو زیر سوال میبری
کاراتونو قوی تر کنید به جای خاله زنک بازی.
بزارید به حق صاحب مقام بشید
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # محمد رضا سرابی 1395-07-22 13:58
باسلام .ایا استان ما چند تا شکری دیگر دارد چرا قدر این افراد مخلص ومقید به ولایت را نداریم خواهشا در مسا‌یل تخصصی اظهار نظر بدون تفکر نکنیم اقای شکری پیشینه خیلی قوی ودینی دارد.مطمعنم دوباره با قدرت در عرصه هنر وفرهنگ خود نمایی میکند.مردم فرهنگ دوست استانمان خیلی خوب اقای شکری را قضاوت میکنن.جای نگرانی نیست.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # Guest 1395-07-22 14:18
خسته نباشی جناب شکری واقعا زحمت کشیدی هنرمندان گروه بسیار خوب و با اصول و چارچوب استاندارد تاتر ایران زمین احراشون رو بخوبی انجام دادن دوست داریم و منتظر اجرای خوبتون تو جشواره فجر و اجراههای بعدی ب امید موفقیت بیشتر .و کوری چشم رقیبان بی منطق
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # ایلامی 1395-07-22 15:14
اقای شکری نام نیکتون بر سر زبانهاست...من ندیدمتون اما تعریف خودتون و افکارتون را از دوستان مشترکمان زیاد شنیدم...به این مشکلات بی توجه بمانید و جلو بروید که خدا انتخابنتان کرده...راستی از این به بعد کار داشتین من حتما میام
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # سیروس 1395-07-22 15:59
مشکل اینجاس که ما نمیتوانیم ادمهای بزرگ را تحمل کنیم...بی شک علی شکری ذهنی توانا دارد که امروز اینگونه با او رفتار میکنند
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-2 # آراس 1395-07-22 22:00
من یکی از فیلمبردارای پشت صحنه جشواره بودم...و بگم که نمایش سزار گئوديابث چه در پشت صحنه چه در اجرا هیچ مشکلی از نظر اخلاقی وپوششی نداشت....دویست ،سیصد نفر اونجا تماشاچی شاهد بودنو دیدن، و هم اینگه فیلماشون به عنوان مدرک وجود داره.....متاسفم برا کسایی که خیلی راحت قضاوت میکنند بدون اجازه فیلمو در شبکه های مجازی پخش میکنندو اصلا هم براشون مهم نیست که زندگی یه عده هنرمند بیگناه که فقط هدفشون فرهنگسازیه رو خراب کنن.....
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
-1 # عاطفه 1395-07-23 11:01
یعنی مسئله بیکاری و اعتیاد رو تو ایلام اگ اینقدر پیگیرش میشدن الان ریشه کن xمیشد...بابا چند تا جوون دور هم ی تاتر درس کردن این همه هیاهو چیه...واقعا هنرمندهای ما خود ازارن که تو این شرایط کار میکنت :-?
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # ایوب 1395-07-23 11:04
اقای شکری عزیز ما کارتو دیدیم لذت بردیم مثل همیشه پیش ب سوی جلو...این تنگ نظرها را هم بیخیال شو...درخت پر بار سنگ میخوره دیگه
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+2 # علی 1395-07-24 23:41
دوست عزیزم
آقای شکری ، مشهور بودن بسیار دلچسب است ولی آنچه انسان را به ورطه نابودی میکشاند وسوسه هاییست که در راه رسیدن به آن پیش می آید. شما میتوانستید با صبر و تجربه اندوزی خود را شهره نمائید نه با یک معادله ای که دوسر باخت است .
با خرابات نشینان ز کرامات ملاف

هر سخن جایی و هر نکته مقامی دارد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # پرستو 1395-07-26 10:57
متاسفم برای:
1-کسانی که بدون اجازه و از روی سوءقصد و حرفه ای فیلمی20دقیقه ای را بدون اجازه منتشر کردند که خلاف قانون و از همه مهمتر انسانیت اینگونه نیست و باعث تشویش اذهان عمومی شدند و آبروی انسانی پاک رو بردند
2- کسانی که پشت سرهم بیانیه دادند بدون دانش کافی و یک طرفه به قاضی رفتن
3-مسئولانی که اینگونه متعصب شدند کاش این تعصب را به مسائل دیگر نیز داشتند.
من خود شاهد نمایش بودم نه توهینی در آن دیدم نه ترویج بی اخلاقی! تاسف میخورم که چرا همچین برداشتهایی باید بشه؟
درد دل بسیار است اما کو محرم دل؟
آقای شکری عزیز میدانم که خاطر شما و خانواده تان خیلی آزرده شده و کسی نمیتواند به اندازه ی شما و خانواده گرامیتان عمق این درد را بفهمد اما بدان که خداوند عادل مطلق است و هیچ کاری را بی جواب نمیگذارد و ظلمی که در حق شما روا شده است را بی جواب نمیگذارد.
پر انرژی به سوی کارهای بزرگ گام بردارید که خدا با شماست، با تمام وجود آرزوی موفقیت و سربلندی برایتان دارم.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group