▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

سه شنبه 6 فروردين 1398 Tuesday 26 March 2019 19 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

گفتگوی ويرا با يك فعال فضای مجازی

عاشق برادر دامادمان شدم‌

فضاي مجازيعضو شبكه‌هاي اجتماعي گفت: در دوران دبيرستان برادر دامادمان عاشق من شده بود و از طرف ايشان پيشنهاد ازدواج داده شد اما پدرم اجازه‌ي ازدواج را نداد.

سايت خبري ويرا- امروزه فضاي مجازي به عنوان يكي از اجزاي لاينفك زندگي هر ايراني نقش اثرگذار و قابل توجهي را بر عهده دارد و وقت زيادي از زندگي كاربران را مصروف خود داشته است.

فضاي مجازي با همه تهديد‌ها و فرصت‌هاي پيش روي خود همواره با آسيب‌هايي نيز همراه بوده است كه از ابتدا تاكنون روزبروز بيشتر شده و حتي اگر عينك بدبيني را برداريم و با عينك خوش‌بيني بنگريم نمي‌توان چنان كه به فضاي واقعي مي‌شود اطمينان نمود به اين فضاي غيرواقعي و سراب اعتماد كرد.

تاثير اين فضا تا آنجايي است كه برخي از افراد به راحتي و بدون كنكاش و سرچ در چرايي حضور در آن به طرف مقابل خود اعتماد مي‌نمايند و بدون اينكه از پشت نقاب پروفايل‌ها اطلاع داشته باشند وابستگي عاطفي پيدا مي‌كنند.

از يك مسافر در خودروي عمومي شنيدم كه مي‌گفت: امروز در منزلش دوستان هم‌گروهي در تلگرام را دعوت نموده و پارتي شبانه داشته‌اند و پسران و دختران كه به هم علاقه‌مند بودند فضاي رمانتيكي را به راه‌انداخته‌اند و با حس و حال عجيبي اين فضا را تعريف مي‌نمود.

تا در فضاي مجازي و بطن اين فضا قرار نگيريد اهميت،تهديد و فرصت‌ها و آسيب‌هاي ان را درك نمي كنيد.براي اينكه به صورت مستند اين فضا را مورد تحليل قرار دهيم تصميم گرفتيم كه از طريق فضاي مجازي با يك نفر كه اهل ايلام(عكس‌هايي كه وي در پروفايلش گذاشته بود عمدتا از ايلام بودند) هم باشد ارتباط برقرار كنيم .به همراه همكارم تصميم گرفتيم براي اين امر ترجيحا يك خانم را براي گزارش ميداني انتخاب كنيم و براي اينكه نشان دهيم كه واقعا اين فضا قابل اتكا نيست و نبايد به راحتي به همديگر اعتماد كنيم سعي كرديم حضوري او را به دفتر كار خود دعوت نموده و مصاحبه‌اي با وي داشته باشيم.

عكس يك دختر زيبارويي را بر صفحه پروفايل خود گذاشته بود و تعداد زيادي فالوور داشت.از نوع تصاوير و فيلم‌هايي كه در صفحه شخصي خود گذاشته بود مشخص بود كه ممكن است يك دختر باشد.اما واقعا معلوم نبود كه او يك دختر است يا پسر يا مرد است يا زن.!

براي اينكه با او ارتباط برقرار كنيم عكس‌هاي او را لايك مي‌كرديم و كامنت مي‌گذاشتيم و همچنين در خصوصي با وي ارتباط برقرار كرديم.

ارتباط به صورت كامنت خصوصي در اينستاگرام به تلگرام هم كشيده شد تا اينكه به تدريج وارد مسائل عمومي و شخصي يكديگر شديم.ازطريق تبادل پيام ، سطح تحصيلات وي را پرسيديم كه گفت:دانشجوي كارشناسي ارشد پيام نور است.يك مقدار خيالمان راحت شد كه شخص روبرو تحصيل‌كرده است.طرفدار دو آتشه پرسپوليس بود و عاشق طارمي مهاجم پرسپوليس بود. خواهر زاده‌اي داشت كه بيشترين عكس را از وي بر روي پيج‌اش قرار مي‌داد.

اكثر فيلم‌هايي كه روي صفحه شخصي‌اش گذاشته بود رقص و آواز و موسيقي با زبان‌هاي مختلف براي گرفتن لايك بود و برخي از عكسهايي كه گذاشته بود نيز مذهبي بودند.

اين ارتباط باعث شد كه يك قرار ملاقات با وي گذاشته و او را در فضاي واقعي نيز ببينيم.ما دفتر محل كار را به وي پيشنهاد داديم و او نيز پذيرفت و در يك روز كاري به تنهايي وارد دفتر شد تا به همراه يكي از همكاران با وي مصاحبه‌اي را انجام دهيم .

ارتباط مجازي ما شكل واقعيت به خود ‌گرفت .او پس از ورود به دفتر احساس ترسي از ما در خود داشت. اما همكارم كه خانم بود به تدريج با او ارتباط برقرار كرد و به او گفت كه مي‌خواهد با وي مصاحبه‌اي داشته باشيم.

او پس از اينكه باورش شد كه در يك محيط فرهنگي است پس از احوالپرسي‌هاي متداول و رايج در پاسخ به اين سؤال كه چقدر از وقت او در فضاي مجازي مي گذرد ،‌گفت:روزي بيش از پنج ساعت از تايم خود را در فضاي مجازي مي‌ماند و تنها دختر خانواده است كه مجرد مانده و همه برادر و خواهرهاي او ازدواج كرده‌اند.وي متولد 64 بود و سي و يك سال سن داشت البته هنوز ازدواج نكرده بود.

او ادامه مي‌دهد: در بين‌دوستاني كه از طريق فضاي مجازي انتخاب كرده است هم پسر هست هم دختر.

او مي‌گويد: بعد از چند وقت كه واتس‌اپ و وايبر كارايي خود را از دست داده‌اند آنها را حذف كرده و اكنون فقط در تلگرام و اينستاگرام فعال است.

اين خانم كه عكس صفحه پروفايل اينستاگرام و تلگرام و اسم مجازي‌اش متعلق به خود او نيست، اسمي كه در خانه وي را با آن صدا مي‌زنند روي پروفايل خود گذاشته و هدف از حضورش دز اين فضا را بيشتر سرگرمي،بيكاري و كنجكاوي عنوان مي‌كند.

خانم ميم كه كارشناسي‌اش را از دانشگاه پيام نور گرفته است برعكس فضاي مجازي بسيار كم‌حرف و سربه‌زير است .هنگامي كه در دفتر ما حضور دارد مدام گوشي‌اش زنگ مي‌خورد اما برنمي‌دارد و به تدريج از آن رودربايستي و ترس اوليه‌ي وي از حضور در دفتر و هم‌چنين قرار گرفتن در جايگاه مصاحبه‌شونده كم شده و آسوده خاطر اما چت‌وار به سؤالات ما پاسخ مي‌دهد.

او مي‌گويد:پدرم كارمند شهرداري و بازنشسته و مادرم خانه دار است و بيشتر وقتم را تنها در اتاقم بسر مي‌برم.او ادامه مي‌دهد: نمازش را سر وقت مي‌خواند و پس از سوم دبيرستان كه به اجبار برادرش چادر پوشيده از آن تاريخ به بعد به دلخواه خودم چادر را انتخاب كردم و هميشه چادر پوشيدم و نمي‌توانم بدون چادر رفت و آمد كنم.

وي در پاسخ به اين سؤال كه چرا با دوستانش به دفتر ما مراجعه نكرده است گفت:دوست قابل عرضي ندارم و تقريبا هيچ دوستي ندارم . بيشتر ارتباط من با دختر خاله و دختر عمه و دختران فاميل است و البته با پسرعمو و پسرخاله ها هم ارتباط خوبي دارم.

وي كه مي‌گويد فقط دوست دارد شغل اداري داشته باشد در پاسخ به اين سؤال كه چه هنري و يا توانمندي ديگري دارد؟ مي‌افزايد: يك دوره كلاس آرايشگري رفته‌ام ولي نصفه و نيمه رها كرده‌ام و اصلا دوست ندارم در بخش آزاد و خصوصي فعاليت كنم و چيزي بلد نيستم.

از او پرسيديم كه آيا فضاي مجازي باعث شده است كه دوستان خوب و زيادي در عالم واقعيت نداشته باشد، كه گفت:من تا سال 92 دانشگاه بودم اما از سال 92 تا دو سال پيش هم در منزل تنها بودم و سرگرمي خاصي نداشتم.الان هم كه مشغول تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد هستم صرفا به اين دليل است كه سرگرم و مشغول باشم .اما هيچكدام براي من سرگرمي خوبي نيستند و فضاي مجازي فضاي بهتري است و من بيشتر وقتم را در اين فضا مي‌گذرانم.

اين عضو شبكه‌هاي اجتماعي در ادامه با بيان اينكه بيشتر ارتباط در فضاي واقعي من درون خانوادگي‌است و ارتباط من بيشتر با اعضاي فاميل است، گفت: در دوران دبيرستان برادر دامادمان عاشق من شده بود و از طرف ايشان پيشنهاد ازدواج داده شد.او متولد 59 بود و به من ابراز علاقه كرد.

وي در پاسخ به اين سؤال كه آيا شما نيز به وي علاقه داشتيد و عاشقش شديد، درحالي كه سرش را به نشانه حيا پايين انداخته بود گفت:به تدريج و رفته رفته من نيز به وي وابسته شدم و جاهايي متوجه شدم كه عاشق شده‌ام و دل كندن از وي سخت است.

وي افزود:ارتباط من در اين مدت در حد صحبت تلفني بود و هر از گاهي در مهماني‌ها و خانه خواهرم او را مي‌ديدم.حجب و حيا به من اجازه نمي داد كه به بابام بگويم كه من او را دوست دارم و پدرم به دليل اينكه اعتقاد داشت نبايد دو تا دختر به يك خانواده بدهد از ازدواج ما جلوگيري كرد.

اين فعال فضاي مجازي در پاسخ به اين سؤال كه آيا اكنون از پدرتان دلخور هستيد گفت: نه اصلا از ايشان ناراحت نيستم چون زندگي برادر دامادمان را مي‌بينم كه خوب نيست و فكر مي‌كنم پدرم تصميم درستي گرفته بود.

از ايشان پرسيديم كه اينك كه 31 سال از سن شما گذشته است ،خواستگار داريد يا نه كه گفت:بله خواستگار دارم ولي از ازدواج كردن مي‌ترسم و نمي‌توانم تصميم بگيرم و آمادگي لازم براي ازدواح ندارم.

وي در بخش ديگر از سخنان خود با بيان اينكه احساس خوشبختي مي كنم و چند ماهي است كه اصلا ماهواره نگاه نمي‌كند و آخرين باري كه تلويزيون ديده است را به خاطر ندارد خاطر نشان كرد:بازيگر مورد علاقه‌ام نيكي كريمي است.

وي غذاي مورد علاقه‌اش را قورمه‌سبزي عنوان كرد و گفت:همه كاره خانه و خانواده خودم هستم و خود آشپزي مي‌كنم.

هدف سايت خبري ويرا از اين مصاحبه اين بوده است كه اين فضا را به مخاطب معرفي كنيم.هرچند فضاي دفتر فعاليت ما فرهنگي است اما خانم مصاحبه‌شونده بدون هيچ گونه شناختي از ما در يك روز پائيزي به تنهايي وارد دفتر ما شد كه ما تصميم گرفتيم با وي مصاحبه‌اي داشته باشيم.

 گفتگو از فرج اله صيدمحمدي

نظرات   

 
0 # خبرنگار 1395-07-29 01:02
درود بر ويرا
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group