▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

پنجشنبه 1 فروردين 1398 Thursday 21 March 2019 14 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

گفتگوی ويرا با سلطان آواز استان

اهل تقليد نيستم

محمدجواد شوهانيسايت خبری ويرا -يكي از محبوب‌ترين و محجوب‌ترين هنرمندان استان ايلام محمدجواد شوهاني؛سلطان آواز استان ايلام است.صداي دلنشين در كنار اخلاق نيكو و پسنديده، از وي يك هنرمند تمام‌عيار با تمام فاكتورهاي يك شخصيت هنرمند ساخته است.

همان‌طور كه استاد محمدرضا شجريان را پيشتر با "ربنا "مي‌شناسند او را بيشتر با آهنگ" نه‌يله‌مه‌جي" مي‌شناسند.هرچند او دوست ندارد‌ با استاد شجريان مقايسه شود وحتي خود را شاگرد ايشان هم نمي‌داند اما صداي كم‌نظير وي گوياي اين حقيقت است كه وي مي‌تواند پس از سالها تلاش و كوشش گام در مسيري نهد كه موفقيت و پيشرفت وي افق نهايي آن است.

كنسرت‌هاي موسيقي فاخر به دو زبان كردي و فارسي در خارج از كشور و استان‌هاي ايران، وي را به يكي از بهترين نمايندگان استان در عرصه هنر تبديل و اگر اغراق نباشد وي معرف موسيقي استان به سطح كشور است.

پسر خوب و مؤدب موسيقي و آواز استان شور جواني دارد و اگر قطعه‌هاي موسيقي را كه وي از ابتدا اجرا نموده است را با اكنون مقايسه كنيم رشد صعودي وي قابل تحسين است و اوج هنرنمايي وي در آلبوم" نه‌يله‌مه جي" است كه با آهنگ‌سازي خوب مازيار فرخ‌سرشتي و شعر تاثيرگذار حبيب‌اله بخشوده اين اثر به يك اثر فاخر استاني و حتي ملي تبديل شده است.

شوهاني از آن جهت كه نه خواننده دولتي  و وابسته است و نه خواننده يك تفكر خاص، بيشتر مورد علاقه هنرمندان استان است و  مردمي بودن صداي وي تصويرگر ، راوي و معرف استان ايلام است.

او رئيس انجمن موسيقي استان و مسئول واحد موسیقی صدا وسیماي ایلام و مدرس موسيقي در مؤسسه شخصي خود است و حتي مدتي در دانشگاه تدريس نمود اما عشق و علاقه وي به موسيقي و آواز باعث شد كه بمانند آب روان جاري باشد و با فراغ بال پاي در عرصه خطير هنر آواز و موسيقي نهد.

بي‌ترديد بلبل خوش‌الحان آواز موسيقي استان راه نه چندان پرييچ و خمي را براي چهره‌شدن در سطح ملي وحتي بالاتر در پيش رو دارد و روزي خواهد رسيد كه در سطح اول كشور اين جوان شايسته ايلامي همگام با شهرام و حافظ ناظري حرفي براي گفتن داشته باشد.

به همين بهانه هيات تحريريه سايت خبري ويرا برآن شد مصاحبه‌اي را با اين هنرمند فرهيخته فرهمند در دفتر اين سايت داشته باشد كه در ادامه مي‌خوانيد.

 • ·لطفا در ابتدا خودتان را براي مخاطبين ويرا معرفی نمایید.

محمدجواد شوهانی هستم متولد دی ماه 1358 در شهر ایلام و دارای مدرک کارشناسی ادبیات فارسی از دانشگاه آزاد اسلامی ایلام. از سال 1378 فعاليت موسيقي را آغاز كردم و اكنون 17 سال است که در حوزه موسیقی سنتی ، محلی و آواز ایران فعالیت می کنم.

شروع کارم با آموزش ردیف های آوازی بود در سالهای 80 و 81 به مدت یکسال نزد آقای حمیدرضا نوربخش استاد مسلم آواز کشور شاگردي نمودم. مدتی بعد با وقفه ای چند ساله بدلیل مشقات تردد به تهران و نیز دوران دانشجویی ، دوباره از یک سال دیگر در سالهای 84و 85 نزد استاد نوربخش جهت آموزش ردیف های آوازی رفتم.

 • ·از اقای نوربخش بعنوان اولین استادان بیشتر بگویید.

ایشان یکی از 5 نفری هستند که دوره عالی آواز را نزد استاد شجریان گذارنده‌اند و مدیرعامل خانه موسیقی نیز بوده اند، آقای نوربخش بسیار باسواد و توانمندند ، شیوه تدریس ابداعی دارند و شلوغ ترین کلاس‌هاي آواز را با دانشجویانی از سراسر کشور دارند.

 • ·آیا الگوی شما استاد شجریان است؟

شروع علاقه‌ام به موسیقی با شجریان و بنان بوده است. اولویت من با استاد شجریان، ایرج، حسین خواجه امیری و بنان است اما در مجموع الگوی خاصی ندارم و اهل تقلید نیستم.

 • ·شما را با شجریان مقایسه می کنند در این خصوص چه احساسی دارید.
 • ·این نظر لطف مردم است و هیچ کس شبیه ایشان نیست، صدایشان متفاوت است و هیچ کس حتی با تمرین زیاد به پایش نمی رسد، خود را شاگرد ایشان هم نمی دانم چه رسد به تشبیه.
 • ·آیا هنر خوانندگی ذاتی و ارثی است؟ چظور به استعدادتان پی بردید؟

از دوران کودکی ام که همزمان با دوران آوارگی مردم در سالهای پایانی جنگ تحمیلی بود سرودهای ملی و میهنی را که پخش می شد تقلید می کردم، خواهر بزرگترم اشعار را می‌نوشت و من با 2 بار خواندن حفظ می کردم که باعث تعجب اطرافیان می‌شد.

دوران مدرسه نیز همیشه تک خوان گروه سرود بودم، خصوصاً معلمم آقای روغنی بسیار تشویقم می نمود، همچنین دیگر معلمانی چون آقایان پور نادر ، صادقی علیکردمی، غزوی نيز در پيشرفت من تاثير مثبت داشتند.

صدا ابتدا باید خوب باشد بعد آموزش ببینیم، 100درصد صدا خدادادی است و آموزش نيز حدود 20 تا 30 درصد بر کیفیت آن تاثير دارد.

 • ·اولین قطعه موسیقی که کار کرده اید چه بود؟

شعری از حافظ بنام "یوسف گمگشته" را زمانی که کلاس پنجم ابتدایی مدرسه شهید احمد برازنده بودم سر صف خواندم که آقای روغنی معلم و مشوق من بودند.

اولین کار تولیدی اما شعر "وهار" آقای یعقوبیان بود با آهنگسازی آقای علی کرمی.

 • ·می گویند بهترین قطعه شما "نیلمه جی" است نظرتان چیست؟

اگر شعر خوب باشد حس و حال آهنگساز و خواننده هم بهتر می شود، کارهایی از این جنس به دل عموم می نشیند، شعر این اثر خیلی خوب بوده و همچنين آهنگسازي خوبي داشته است و فكر مي‌كنم اين اثر با اقبال عمومي روبرو شده است.ما کمبود اشعار موزیکال دارم بدلیل عدم وجود پیشینه موسیقی در ایلام که موسیقی تولیدی و آهنگساز نداشته ایم.

 • ·آیا سازهای محلی چون دوزله و جفتان را هدفمند وارد کارهای خود نموده اید؟

این کار را آقاي فرخ سرشتي براي اولين بار انجام داد و در اين راستا نخستين كاري که ما انجام دادیم با دوزله آقای فلاحتی در آهنگ " وهار" بود.آقای فرخ سرشتی بسیار توانمند است و سازهای محلی را با سازهای جهانی تلفیق نموده اند.

 • ·آیا شغل اصلی شما خوانندگی است ؟

دوست نداریم اين هنر به عنوان شغل محسوب شود، چون هنری که منبع درآمد باشد باعث می شود نتوان کارهای باب میل و گزینشی اجرا نمود.هم اکنون بعنوان شغل اصلی مسئول واحد موسیقی صدا وسیماي ایلام بصورت کارمند حق الزحمه ای هستم و نمی‌توان بعنوان شغل روی این کار حساب کرد .

در بهترین حالت باید اسپانسر داشت که در ایلام نداریم یا اینکه خود هنرمند بر روي آثار خود سرمایه‌گذاری کند كه آنهم بضاعت مالی نیاز دارد.اگر بضاعت مالی مناسبی داشتم کارهای کمتری انجام می دادم گرچه فكر مي‌كنم هیچکدام از کارهایم بد نشده است. البته زحمت کار خوب در موسیقی را آهنگساز و خصوصاً تنظیم کننده می کشد اما مردم به خواننده لطف دارند چون به اسم او تمام می شود.

 • ·از بهترین و از بدترین اجراهایتان بگویید.

سال 1386 آذرماه کنسرتی داشتم که حال جسمی مناسبی نداشتم. زمان اجرا به گونه‌اي سالن را ترک کردم كه چند روز بستری شدم ، مردم تعجب کرده بود؛ حتی یادآوری آن هم هنوز آزارم می دهد.

اما در دانشگاه شین کشور چین در سال 93 بهترین اجرا را داشتیم . آن سال ما نماینده موسیقی ایران در فستیوال جهانی راه ابریشم بودیم که در آن موقوع سورپرایز شدیم .چون به ما گفتند ای ایران را اجرا کنیم و در حین اجرا ناگهان دیدیم تمام چینی ها شروع به همخوانی کردند. ما متحير شديم و بعد از كنسرت متوجه شديم آنها دانشجویان زبان فارسی بوده‌اند. ما شوکه شدیم و مو بر تنمان سیخ شده بوده که البته خاطره خیلی خوبی شد.

 • ·در خصوص کنسرت های خارج از کشور بگویید، یک کنسرت هم بصورت زنده از شبکه 1 بلغارستان داشتید.

بله آن اجرای بلغارستان سال 94 بود، اولین اجرای خارج کشور سال 90 در کشور قطر و در مجتمع کتارا بود که این مجتمع متعلق به ایرانیان مقیم قطر بود. 3 سال بعد در چین فستیوال راه ابریشم و سال بعد آن هم در بلغارستان.دهه فجر امسال نيز يك اجرا در خارج از كشور قطعی است اما هنوز مشخص نیست کدام کشور اروپایی باشد.

 • ·استقبال از کنسرت های خارج کشور چگونه بوده است؟

فوق العاده بودند خصوصاً در کشور چین که ایرانی نداشتیم و آنجا در شهری که چند هزار کیلومتر دورتر از پایتخت بود و خاستگاه راه ابریشم بود اجرا داشتیم.

اجراهاي کردی ما خیلی بیشتر بازتاب داشت تا فارسی چون کارهای فارسی را چندین بار شنیده بودند.در نظرسنجی ها پرمخاطب ترین برنامه متعلق به ایران بود.

 • ·از کنسرت های خودتان در استان های دیگر بگویید که استقبال چگونه است.

خیلی خوب است . در کنسرتی که سال 86 در تالار وحدت تهران با گروه" آلامتو" اجرا کردیم گروه برگزیده شد و حتی پیشنهاد تکرار در شب بعدی را دادند و بدون آزمون به جشنواره فجر راه یافتیم. در کرمانشاه هر سه شبی که اجرا داشتیم سالن حتی یک صندلی خالی برای دوستی که از ایلام آمده بود نداشت.در کردستان نیز سال 93 در سینما بهمن اجرا داشتیم که خوب بود، همچنین در بندرعباس و...

 • ·سبک آواز شما سنتی و در دستگاه ماهور است ، چرا سنتي؟

بجز ماهور در شور و دشتی هم خوانده ام .در همه 7 دستگاه و 5 آواز که 12 ردیف موسیقی ایرانی را تشکیل می دهند کار کرده ام .

تمایل ام به سنتی به دلیل زمزمه های آوازهای شجریان و علی رستمیان و شهرام ناظری و علاقه به آنها از ديرباز تاكنون بوده است . و دلیل دیگر هم اینکه هنوز موسیقی پاپ آن زمان هنوز به اين گستردگي امروز نبود و انتخاب اين سبك آواز را مدیون خانواده و برادر بزرگترم هستم .

 • ·چرا پاپ نخواندید؟

مشکلی با پاپ ندارم و در آینده خواهم خواند اما فعلاً با طیفی از هنرمندان کار می کنم كه در زمینه فاخر و سنتی فعال هستند و به زودي اجراي پاپ نيز خواهم داشت.

براي کسی که در عرصه آواز سنتی فعاليت و اجرا داشته، خوانندگی در سبك پاپ آسانتر است چون سنتی زحمت بیشتری می طلبد ولی پاپ هر کسی وارد شده به آن و براحتی احرا داشته و حتي بازیگران و .. خواننده شده اند.فراز و فرود سنتی بیشتر است و پیش زمینه صدای خوب نیاز دارد.

 • ·خوانندگان مورد علاقه شما در موسیقی پاپ چه کسانی هستند؟

آقایان محمد نوری، احسان خواجه امیری ، محمد اصفهانی و محمد علیزاده

 • ·آیا به شعرخوانی هم علاقه دارید ؟

علاقه شدیدی به شعر کلاسیک دارم و اشعار شاملو ، مشیری ، رهی معیری ، اخوان را دوست دارم و در میان همه سعدی را بیشتر دوست دارم.

 • ·ارتباط ادبیات، موسیقی و آواز چگونه است؟

بسيار به هم مرتبط اند .از صدها سال پیش شعر و موسیقی در هم ادغام بوده اند.اصطلاحی در موسیقی داریم که می گویند تلفیق شعر و موسیقی یعنی یک خواننده که آوازی را می خواند باید آنقدر سواد ادبی داشته باشد که مفهوم شعر و پیام شاعر را با صدایش منتقل کند و نیز دستگاه موسیقی مرتبط با شعر را بشناسد.

 • ·از شاعران مطرح استان بجز آقای بخشوده با کدام يك راحت‌تر هستيد؟

آقایان سارایی ، خالصی ، یعقوبیان، بانقلانی و اخیراً نورمراد رضایی خصوصاً کار "هایه کو" که با هم انجام دادیم حتی در کرمانشاه بیشتر از "نیلمه جی" علاقه مند داشت.

 • ·بزرگ ترین مانع کار حرفه ای در زمینه موسیقی و آواز در ایلام چیست؟

ایلام تنها شهری است که موسیقی حامی مالی ندارد .حتی در شهرهای کوچک تر از ایلام هم هنرمندان حامی مالی دارند.

مبحث اموزش موسیقی هم در ایلام نادیده گرفته شده .هنوز نوازنده پیانو نداریم –. مدتی مسئول انجمن موسیقی بودم و اساتید را از تهران و کرمانشاه به ایلام می اوردم که هزینه بار بود که ارشاد حمایت می کرد اما متاسفانه استقبال خوبی نشد از سوی مردم.

هنرجوی تار و خصوصاً سه تار زیاد داریم چون کسانی داریم که قبلاً دنبالش رفتند مانند آقایان قامشلو، پور حاتم، عزیزیان، عبدالهی که آنها هم اکنون هنرجو دارند ،اما مثلا برای عود یا کمانچه چنین اتفاقی نیافتاده است و نه استاد داریم نه دانشجو.

مثلا در خرم آباد کمانچه جزیی از زندگی مردمان اين ديار است ولی ما برای سازهایی که خودمان داریم کاری نکرده ایم چون اساتید آنها تجربی بوده اند، مثلا در موسيقي دوزله علي‌الرغم کلاس هایی که برگزار کردیم به دليل تحربي بودن اين هنر و نداشتن دانش فني امکان انتقال فن به هنرجویان مقدور نشد .

 • ·نقش خانواه در این میان چیست، خصوصاً که برادر جنابعالی نیز پای به این عرصه گذاشته است، آیا به ایشان پیشنهاد می دهید این راه را ادامه دهد؟

برای من علاقه مندی از درون خانواده شکل گرفته است .گرچه آنزمان دید جامعه ما به موسیقی خوب نبود و مجبور بودیم حتی آلات موسیقی را از مردم مخفی نماییم.

اما الان وضعیت بسيار متفاوت است و اكثر علاقمندان کودکان خود را به کلاس های موسیقی می فرستند.قبلاً هم خانواده ما اهل موسیقی بوده اند و دایی من از مداحان بسیار خوب بوده است.مشوق برادرم هستم و راهی دراز در پیش دارد که باید کار کند.

 • ·نقش همسرتان در این خصوص چه بوده است؟

بهترين اجراهاي من از زماني است كه ازدواج کرده‌ام.همسرم چون اصالتاً کردستانی هستند و حتی بیشتر از ما اهل موسیقی اند بسیار حامی بنده هستند و مدتی هم سه تار کار کرده اند. ایشان و خانواده همسرم از لحاظ مادی و معنوی پشتیبان من بوده اند و با حمايت آنها آلبوم اولم تولید شد. در سفرهای خارجی که می روم ایشان را مجبورم تنها بگذارم.

 • ·دو فرزند داريد آیا به آنها اجازه می دهید به موسیقی ورود کنند؟

بله 1 دختر یک و نیم ساله و 1 پسر شش ساله دارم. دوست دارم خودشان به موسیقی علاقه مند شوند.الان پسرم نزد آقای فرخ سرشتي کلاس موسیقی کودکان می رود.

 • ·آقای شوهانی آیا در منزل آواز می خوانید؟

قبلاً منزل ما تك واحدي بود و می‌خواندم .الان هم که در آپارتمان هستم مي‌خوانم ولي با صداي آرام كه مزاحمتي براي همسايه‌ها نداشته باشم.گرچه همسايه‌ها محبت دارند و حتي يك بار كه از آنها بابت مزاحمت عذرخواهی کردم ايشان گفت که اشکالی ندارد کنسرت مجانی است.

 • ·آیا خوانندگی تاثیری در تخلیه روانی انسان دارد.

قطعا همين طور است. البته انسان وقتی ناراحت است نباید بخواند چون استرس و فشار رواني بر کیفیت کار و تارهای صوتی تاثیر منفي می گذارد اما وقتی تنهاست و دلتنگ است خواندن وي را آرام می کند.

 • ·چه قطعه موسيقي‌اي شما را آرام می كند؟

بهترین قطعه موسیقی که شنیده ام و همیشه و هر روزه گوش می دهم تیتراژ فیلم تایتانیک است. کارهای آواز بجز شجریان و ایرج خیلی کم گوش می دهم در موسیقی کردی عاشق خالقی هستم.

 • ·بجز موسیقی به چه هنر دیگری علاقه دارید؟

همیشه عاشق نقاشی بوده ام خصوصاً نقاشی طبیعت. در موسیقی هم پیانو.

 • ·آینده هنر آواز و موسیقی را در استان چگونه می بینید؟

نسل جدید استان نوازندگان خوبي دارد . در مقایسه با کرمانشاه و کردستان این هنر در ایلام جوان و نوپا است. نمی توانم بگویم خیلی خوب است قبلاً استعدادهای بیشتری در این عرصه بود.

 • ·يعني به نظر شما در استان استعداد آواز خيلي كم است؟

ما که از همه چیز خبر نداریم اما استعدادها خیلی کم بوده است، برخی خوب بوده اند اما صدای ویژه ای که بتوان در سطح کشور مطرح شود واقعیت این است که در میان هنرجویان ندیده ام.در حوزه نوازندگی اما استعدادهای بیشتری بوده است.

 • ·نقش کنسرت هایی که در استان ایلام اجرا شده را چگونه می بینید؟

خیلی موثر بوده اند ، یک زمانی برای اجرای کنسرت خیلی مشکل داشتیم بطوری که احتمال برگزاری نمی دادیم اما اكنون چند سالی است وضعیت بهتر شده است .

هر چند برخی کنسرت ها سطح پایینی داشتند اما در مجموع اساتید بزرگ سنتی، پاپ و محلی به ایلام آمدند که خیلی موثر بود.

حتی دوستانی در اصفهان و کرمانشاه بیان می کردند که جو مناسب فرهنگی در استان ایلام وجود دارد که حتی در طول 1 ماه 3 کنسرت برگزار شده و از هر سه نیز استقبال شده است.

ایلام پتانسیل لازم را براي برگزاري اين هنر را دارا مي‌باشد و مردم نيز علاقه‌مند هستند. به زعم بنده اجرای کنسرت ها بر كاهش آمار خودکشی و افسردگی و ايجاد فضاي شادابي و نشاط تاثیرگذار است. کافی است در هر کنسرت چند نفر به موسیقی علاقمند شوند.

 • ·در کارهایتان اجرای آیینی مانند محرم داشته اید، چقدر احساس نیاز به ورود به این حوزه می کنید؟

نياز است در اين حوزه بيشتر وارد شويم . در خصوص اجراي متناسب با ايام محرم نيز بايد بگويم شعر متفاوتی از آقای نورمراد رضایی با نگاهی جدید ارائه شد و آقای جباریان به زیبایی آنرا را تنظیم نمودند و بنده نيز اجرا كردم.در حوزه دفاع مقدس هم چند اثر داشته ام.

 • ·سطح خوانندگان ایلامی را چگونه می بینید.

کسانی بوده و هستند که زحمت کشیده اند، کارشان خوب است .

 • ·بعنوان خواننده ایلامی در سطح کشور شما باعث افتخار استان هستید ، نقش هنرمندان را در معرفی استان چطور می بینید.

موثرترین وزیباترین شکل معرفی يك منطقه و استان زبان هنر است چون از اين طريق مي توانيم معرف توانمندي‌هاي يك استان باشيم . ایلام نیز واقعاً محروم و محتاج معرفی است.

 • ·با تشکر از شما، سخن پایانی؟

تشکر می کنم از شما، آرزوی سلامتی دارد و امید برای رفاه مردم ایلام.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group