▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

دوشنبه 5 فروردين 1398 Monday 25 March 2019 18 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

گزارشی از يك سفر سياسی

دست غيب و دولت، ايلام را اصفهان نمي‌كند

مرز مهرانسايت خبري ويرا - مهران يك بار ديگر و پس از حضور وزرا و مديران مياني وزارت‌خانه‌هاي مختلف در استان، اينك در كانون توجهات استانداران ادوار مختلف پس از انقلاب در استان قرار گرفته است.

استانداران تاريخ استان در معيت استانداران ديگر كشور به صورت دوره‌اي و بنا به ارتباط مناسب مهندس مرواريد استاندار ايلام به اين استان سفر نمودند تا از نزديك در جريان فعاليت هاي صورت گرفته در زمان سه ساله استانداري دولت تدبيرو اميد قرار بگيرند و تجربيات خود را در اختيار مرواريد بگذارند و همچنين از كارهاي كه مي‌خواستند بكنند و كارهايي كه نشد انجام بدهند رونمايي كنند.

در پنجمين روز از آبان 95 و در روزهايي كه پائير همچنان مي‌تازد و برگ‌هاي درختان را به عنوان شاباش به زمين هديه مي‌دهد و 24 روز تا اربعين حسيني باقيست ، به همراه تني چند از خبرنگاران استان و استانداران اسبق ايلام به شهر مرزي مهران سفر نيم‌روزه‌اي داشتيم.

اولين برنامه رسمي استانداران تاريخ استان اداي احترام به مقام شامخ شهداي گمنام و ديگر شخصيت‌هاي فقيد استان در آرامستان بهشت رضاي شهر ايلام بود.پس از اين مراسم معنوي، استانداران سوار بر هايس استانداري كه روزي فقط خبرنگاران را در سفرهاي استاني جابجا مي‌نمود راهي شهرستان مهران شدند.

در خروجي شهر ايلام و نرسيده به ميدان قرآن واريانت يا كنارگذري براي ايام اربعين ايجاد شده كه به بهره‌برداري از آن از بار ترافيكي كه در سال گذشته شاهدش بوديم خواهد كاست.

از ميدان قرآن تا پس از روستاي مهدي آباد نيز مسير چهار خطه و آسفالت شده بود و مشخص شد تلاش‌هاي خوبي در راستاي روان سازي ترافيك براي اربعين حسيني انجام پذيرفته است.

به سد كنجان چم مي‌رسيم كه تلاش‌هاي صورت گرفته در اين سد قابل مشاهده بود و این سد از نوع خاکی با هسته رسی، 85 متر ارتفاع دارد و حجم مخزن آن 85 میلیون متر مکعب استو برای اجرای این طرح تاکنون دو نيم میلیون متر مکعب خاکبرداری انجام شده و تا آذر ماه امسال همه مراحل خاکبرداری سد به پایان می رسدو آذر 96 به بهره برداري مي‌رسد.
در شيشه ميني‌بوس شهرداري كه استانداري ايلام آن روز براي سفر خبرنگاران در اخيتار قرار گرفته بود، تلاش‌هاي ماشين‌الات راهداري قابل مشاهده بود و تعريض اين جاده حادثه ساز در اولويت اداره كل راه و شهرسازي قرار گرفته است ، اما هنوز خبري از رفع نقاط حادثه خير بويژه قبل و بعد از گلان نبود.

به حدود 15 كيلومتري مهران مي‌رسيم كه اين مسير به خوبي چهار خطه شده و با كيفيت مناسبي زير بار ترافيكي رفته است.مهران را مهياي استقبال از زائرين اباعبدالله الحسين(ع) ديديم . شيخ رحماني كه روزي سرپرست استانداري ايلام و معاون سياسي امنيني استاندار بود و اكنون معاون پارلماني حج و زيارت است در جريان بازديد از حسینیه 2 منظوره شهدای منا در ورودی مهران گفت:این حسینیه با زیربنای 2 هزار و 500 متر مربع دارای دو شبستان به گستره یک هزار و 700 متر مربع، آشپزخانه،سردخانه و دو سوئیت وی آی پی است.
وي افزود : برای اجرای این حسینیه که ساخت آن تا پایان امسال به اتمام می رسد، تاکنون 2 میلیارد و 780 میلیون ریال هزینه شده است.

مرز بين‌المللي مهران كانون توجهات دنياي تشيع بود.اگر عاشق باشي و عتبات عاليات را براي ديدار يار انتخاب كرده باشيد بايد از دروازه عشق عبور كنيد.مهران بواسطه عنايت امام حسين و تلاش تمام مسئولين ادوار و مردم صبور مهران اكنون معنوي‌ترين دروازه سفر به سرزمين كرب و بلاست.

مسافران در حال تردد چمدان‌هايي از عشق و باور را از سرزمين حسين(ع) آورده بودند و مرز مهران را براي ورود و خروچ خود انتخاب كرده بودند. در هنگام بازديد استانداران از پايانه مرزي مهران چند قدم هم وارد خاك عراق شديم و تا پس از سلام به سرور و سالار شهيدان همچنان آرزوي حضور در بين‌الحرمين دليل زنده ماندمان باشد. تعداد گيت‌هاي ورود و خروج به 96 گيت رسيده و به گفته ناصري فرماندار اين شهرستان هيچ زائري بيشتر از يك ساعت در مهران معطل نخواهد شد.

پس از بازگشت از مرز بازديدي از منطقه ويژه مهران داشتيم كه تسطيح و گذربندي صورت گرفته است ولي هنوز با حركت فاصله دارد. در اين مسير با تني چند از استانداران سابق و استاندار سيستان و بلوچستان گفتگويي داشته‌ايم كه در ادامه ميخوانيد.

hashemi.jpg

از علي اوسط هاشمي؛ استاندار كرمانشاهي سيستان و بلوچستان دلايل اين سفر پرسيديم.

هاشمي گفت: اين سفرها و نشست در راستاي سفرهاي دوره‌اي استانداران است كه حاصل يافته ها و اي كاش هاي خود را در اختيار استاندار ايلام مي گذارند.

اين سفرها يك سرفصل جديدي را براي مديريت زمان ايجاد كند و از اين طريق تفاوتهاي حاصل از مطالبات را با سرعت‌هاي زمان از امروز تا آينده بررسي و برآورد كنيم.حضور استانداران اين استان‌‌ها به معناي گذاشتن 20 تا سي سال تجربه بر روي ميز استان است.آنها با ديدن شرايط موجود ارزيابي و نقدي از امروز خواهند داشت و به ضرورت فردا خواهند انديشيد. امروز ايلام و مهران به نهضت حسيني بركت يافته است و برجستگي نگاه به منطقه مهران كه متبرك به خون شهدا و زائرين حسيني و نماد ايثارگري است ، فرصتي را فراهم آورد كه براي موقعيت فعلي ايلام با نگاه ملي به استان بپردازيم. اگرمهران بعد از جنگ مورد بي‌مهري قرار گرفته است با عشق و مهر حسيني زمينه ايجاد سرمايه هاي نوين را فراهم نموده و با سرمايه هاي معنوي كه به اين استان خواهد آمد اين استان توسعه مي‌يابد.استان مركزيتي دارد به نام شهر ايلام و مركزيت معنوي به نام مهران. بايد آينده استان را به موقعيت ملي برسانيم و با عشق مردم ايران و نقش ملي و منطقه اي اين استان ايفاگر نقش باشد.

ارزيابي شما از ايلام ؟

ايلام در مسير توسعه قرار گرفته و كارگاه‌هاي سازندگي مختلفي در مهران و استان ايجاد شده و مهران تبديل به كارگاهي شده است . مطالبات روز استان بايد به مطالبات ملي تبديل شوند. استان ايلام با بودجه جاري ره به جايي نخواهد برد و با عنايت مقام معظم رهبري و توجه جدي دولت اين اجازه به استاندار ايلام داده است تا برداشت از صندوق توسعه ملي با آهنگ مطالبه مردم سرعت پيدا كند تا زيرساختها را با نيازهاي زوار به سرعت آماده نمايد. هر زائر يك سفيري براي معرفي نيازهاي استان است و نياز است ايده ها ،تفكر و انديشه ها را با عمل در كنار هم بگذاريم تاتوسعه استان با جهش همراه شود.

مقايسه ايلام و سيستان

سيستان و بلوچستان1600 كيلومتر مرزي آبي و خشكي با همسايگان خود و 500 كيلومتر ساحل و 900 كيلومتر با پاكستان مرز زميني مشترك دارد و تركيب متنوع قومي و كثرت مذاهب در اين استان شرايط متفواتي را براي آن رقم زده است . تنوع اقليمي سيستان و بلوچشتان با استان ايلام متفاوت است و فرصتهاي لازم براي حضور اين استان در اقيانوس هند با پشتوانه دولت و حمايت مقام معظم رهبري اميد را در اين استان شكل داده است. ميل برگرفته از اعتقاد در مهران كه يك سرمايه فطري و معنوي است در كنار ميل به پيشرفت و نوع نگاه نو به سيستان شكل گرفته و مشترك است. مردم دو استان با فصل نويني از خدمت رساني روبرور هستند و خدمات دولت در سه سال گذشته قابل قياس با 35 سال گذشته نيست.محروميت زدايي در سيستان به جهش انفجاري براي كسب موقيت و نشان دان جايگاه و ظرفيت هاي استان تبديل شده است.

aaliee.jpg

مهران را چگونه ديديد؟

مجتبي اعلايي استاندار اسبق ايلام نيز در جريان اين سفر به ويرا گفت:به طور طبيعي يك سري پروژه ها جلو رفته و پيشرفت كرده‌اند و پروژه هاي جديد نيز تعريف شده‌اند.

در دوران كاري خود چه كاري مي خواستيد بكنيد كه نشد؟

كار‌هاي زيادي مي خواستيم بكنيم ولي به دليل حجم زياد نياز‌ها و مطالبات استان امكان‌پذير نبود .هرچقدر توان، ايده و فكر داشته باشيد هم اين نيازها به پايان نمي رسند.علاقمند بودم در حوزه هاي اجتماعي تاثيرات بيشتري داشته باشم و معظلات زيرساختي در حوزه اجتماعي را حل بكنم .اما با سه سال مديريت نمي شود تاثير زيادي داشت و جداقل ده پانزده سال وقت لازم است تا يك مجموعه تاثيرهاي دلخواه در فتارها داشته باشند . توسعه در رفتار مهم است و بتن و آجر توسعه نمي اورد و بايد تغيير در رفتار بوجود آيد. و اين تغييرات بايد در مديران و مردم همزمان آغاز شود.

در سه سال به عنوان استاندار ايلام چه كرديد؟

دو سه تا كار زيربنايي را شروع كرديم. گزارشهايي كه از دكتر عسگري در خصوص اين فعاليت ها گرفتم الحمدالله رشد خوبي داشتند.در حوزه روستايي مطالعاتي را شروع كرديم و خوشحال شديم اين مطالعات ادامه پيدا كرده‌اند. مشاوراني را در اين زمينه بكارگيري كرديم با برنامه پنج ساله كه مجموعه استانداري اين پروژه را پيگيري و ادامه كرده‌اند.چون اين كار زيربنايي بود، در چشم و هم چشمي و فشار نماينده ها باعث شد كه توسعه اين امر وابسته به توسعه فيزيكي و تحت تاثير نماينده ها باشد .750 روستا مورد مطالعه قرار گرفت و كارهاي خوبي انجام شد و اكنون همان برنامه‌ها را دارند دنبال مي كنند. پروژه ديگر ما در موضوع محروميت زدايي طراحي شد و طي آن خانواده هاي تحت پوشش كميته امداد توانمند مي‌شدند و ما در قالب يك ستاد تلاش كرديم با توانمند سازي آنها را از تحت حمايت امداد خارج كنيم.

توسعه فرهنگي در برنامه شمابود ارزيابي شما از طرح هاي نسيم رحمت وشبهاي آفتابي؟ آيا موفق بودند؟

طرح‌هاي نسيم رحمت و شب‌هاي آفتابي چون پروژه هاي دنباله داري نبودند.در مقطعي تاثيرات خوبي داشتند و خوب بودند. در كار فرهنگي بايد حوصله داشته باشيم چون كار طولاني خواهد بود و بايد با برنامه همراه شود و صبورانه دنبال كنيم تا بر رفتارها اثرگذار باشد. رفتارها زمان‌بر است و مثل حوزه عمراني نيست كه مثلا يك ماشين بتن بريزيم و درست شود و اين طرح‌ها در بخش قرآني تاثيرات خوبي را داشتند چون ارتباط با قرآن همواره تاثيرمعنوي به همراه دارد. طبيعتا به اندازه سه سال مديريت توانستيم اين كار را دنبال بكنيم.

اكنون كجا مشغول هستيد؟

هم اكنون بازنشسته شدم و فعاليت هاي حاشيه‌اي براي خودم دارم و از تجربيات چند ساله در كارهاي عام المنفعه استفاده مي‌كنم.

ارزيابي شما از عملكرد دولت در استان ايلام؟

دولت‌ها هم نقاط مثبت و هم منفي دارند. مهندس مرواريد زحمت مي كشند و برخي از دوستانشان از همان دوره ما هنوز هستند . دولت‌ها مثل دو ماراتن هستند كه دولتمردان چوب ماراتن را به هم تحويل مي دهند.همه فعاليت‌ها در چهارچوب نظام جمهوري اسلامي انجام مي‌شود و من در مراسم توديع گفتم كه اين كارها مال من نيست و مال جمهوري اسلامي است . يك سري اقدامات ديگران شروع كردند و ما تمام كرديم و يك سري ما شروع كرديم و ديگران به پايان مي‌رسانند. خداوند همه زحمات را قبول كند.

بحث اصلي فرهنگي‌اي كه اميد داريم در ايلام حل شود اين است كه اراده مردمي براي توسعه يافتن بايد در استان شكل بگيرد نه اينكه منتظر باشيم دست غيبي براي توسعه استان شكل بگيرد. صرفا با انتظار كشيدن و مطالبه كردن كاري درست نمي شود . دست غيبي و دولت نمي‌تواند مجموعه استان ايلام را به اصفهان تبديل كند و بايد عزم و اراده عمومي در استان با زحمت جمعي شكل بگيرد و ومردم در صحنه كار و تلاش كنند.

gharavi.jpg

غراوي بهترين استاندار ايلام در حوزه عمراني به ويرا گفت:

ميرمحمد غروب از ديگر استانداران ادوار ايلام كه اكنون عضو هيات مديره شهرهاي جديد است به ويرا گفت: پس از مدت زيادي وارد استان شديم و پس از بررسي شهرستان مهران از نزديك در جريان فعاليت‌ها قرار گرفتيم و ديديم كه خيلي كارشده و نسبت به دوران ما مهران رشد خيلي خوبي داشته است.

وي افزود:ظرفيت خوبي براي توسعه همه‌جانبه در استان شكل گرفته است و نسبت به دوران ما در اين استان فعاليت هاي ارزشمندي صورت گرفته است.

وي توسعه استان را هدف اصلي همه استانداران تاريخ ايلام دانست و گفت: پس از ترك مسئوليت بايستي با شاخص هاي موجود بررسي كنيم كه چه كرديم و چه نكرديم و استان اكنون در چه جايگاهي است.

وي ادامه داد: ايلام در زمينه نفت و گاز استعداد خيلي بالايي دارد و اما در شرايط عدم توجه در سطح ملي به استان، كشور عراق در حال برداشت از ذخاير مشترك است.

مراد ناصري فرماندار مهم‌ترين شهرستان ايران در ايام محرم و صفر مي‌گويد:

شهرستان مهران آماده پذيرايي و استقبال از زائرين حسيني است .بخش عمده‌اي از مشكلات اربعين در سالهاي93 و 94 را در اربعين 95 نخواهيم داشت.در حوزه راه‌سازي با يك ماه و دوماه نمي شود 80 كيلومتر بزرگراه ساخت ولي در يك سال گذشته 14 كيلومتر بزرگراه ساخته شده و 35 كيلومتر با قرارگاه خاتم قرارداد بسته شده است . مشكل سال گذشته ما اين بود كه پاركينگ در زمين‌هاي كشاورزي بود ولي در سال جاري اين مشكل رفع شده و پاركينگ‌ 40 هكتاري به 80 هكتار ارتقاء يافته است و همه پاركينگ‌ها ساماندهي شده اند. در مجموع بيش از230 هكتار پاركينگ با ظرفيت 200 هزار خودرو توسط بخش دولتي و خصوصي ايجاد شده است.

گره هاي ترافيكي با ايجاد بزرگترين ترمينال اتوبوس هاي برون شهري بركت در كشور حل شده است. 130 چشمه سرويس بهداشتي و دوش حمام، امداد خودرو و سه سوله در ترمينال بركت ساخته شده است.50 هزار متر زمين تسطيح براي موكب‌ها در 10 نقطه و جاده اضطراي و تغيير ديوار فنس كشي شده به ديوار بتني با ارتفاع سه متر از ديگر خدمات ارائه شده در سال گذشته تاكنون بوده است.

مشكل احتمالي پيش روي زائرين؟

هر زائري كه با اخذ رواديد يا ويزا وارد شهرستان مهران شود بدون تشريفات خاص و بدون مشكل بيشتر از يك ساعت در مهران معطل نمي ماند.

موكب‌ها نيز قرار بود در بيرون مهران راه اندازي شوند اما مردم مهران خواستار خدمت‌رساني به زائرين شدند ولي در ايام قبل و بعد از اربعين بازار مهران تعطيل نمي‌شود.

150 موكب در مهران از سه كيلومتري مهران تا دروزاه اربعين با آب وبرق رايگان توسط خيرين و با زيرساختهاي كه ما تامين كرديم پيش بيني شده است كه آماده ارائه خدمات به زائرين عزيز حسيني هستند.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group