▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

بازنگری در راهبرد مخالفان

مخاطب فرضی پیام های تخریب دولت چه کسی است؟

 "- جلال اسکندری - سايت خبري ويراشیپور جنگ"، "قرار داشتن در میانه جنگ" و "فعالیت اتاق توطئه" از جمله توصیف هایی است که در این مقطع زمانی برخی منابع رسانه ای، فعالان و ناظران سیاسی برای توصیف و تببین حجم گسترده هجمه تخریبی که مخالفان دولت یازدهم اعمال می کنند از آن استفاده کرده اند.


تقابل بخش عمده ای از طیف گسترده بازندگان انتخابات سال 92 با دولت و رییس جمهوری منتخب، از فردای خواندن آرا صندوق ها آغاز شد اما آنچه به این دست توصیف ها موضوعیت داده است گسترش شدت و عمق فراروی لحن و موضوع نقادی و رسیدن به سطح تخریب و توهین است.
تند شدن شیب موج تخریبی علیه دولت به اندازه ای است که بدون دریافت اظهارهای منابع مسئول نیز کشف سامان یافتگی و هدفمندی این هجمه قابل حدس و درک است، با این وصف اظهار منابع مسئول یا کنشگران سیاسی نیز بر این مورد صحه و دلالت دارد.
محمدرضا خباز فعال سیاسی و نماینده دوره های پیشین مجلس شورای اسلامی در این مورد استدلال می کند اینکه برخی به این شکل، "با برنامه و بدون رعایت هیچ یک از اصول اخلاقی به دولت منتخب مردم می‌تازند، نشان دهنده فعالیت یک اتاق فکر تخریب است به نظر می‌رسد یک اتاق بحران، تخریب دولت را هدایت و مدیریت می‌کند."
آنچه که خباز به عنوان یک تحلیل و گمان زنی منطقی به آن اشاره می کند، به یقین با عنوان "اتاق فکر" از آن خبر می دهد که روزهای شنبه هر هفته نشست برگزار می کند که دستور کار آن تعیین موضوع هفته در راستای انجام پروژه فعالیت تخریبی علیه دولت است.
دستکاری افکارعمومی به هدف تخریب و تضعیف دولت از طریق ناکارآمدی و در نهایت ناکام جلوه دادن دولت و قطع پیوند با بدنه اجتماعی پر تعداد آن را می توان خط مشی کلان حاکم بر راهبرد فعالیت این اتاق فکر حدس زد.
اتاق فکری که هرچند اعضای آن در یک اتاق جای می گیرند ولی  مجریان مصوبات آنان پرشمار و برخوردار از ابزارها و نهادهای رسانه ای و مالی متنوع و زیادی است که از جمله آنها سه هزار پایگاه اینترنتی برخوردار از بودجه عمومی است که اخیرا برخی منابع رسمی و رسانه ای به آن اشاره کرده اند.
اگرچه زمینه های فعالیت اتاق فکر و لشکر رسانه ای آن همه حوزه های کاری، گفتاری و رفتاری اعضا و منصوبان دولت را در برمی گیرد اما در این مقطع نوک پیکان تیز این کمان به طور مشخص با هدف تخریب به سمت شخص رئیس جمهوری نشانه گرفته شده است.
پیکانی که زهر آگین است و با استفاده از توصیف گلایه آمیز خود رییس جمهوری می توان زهر آن را در ناعادلانه بودن تخریب ها یافت.
شایعه، انگ زنی، تخریب و این اواخر توهین محتوای متن ها و گفتارهای تخریبی لشکر رسانه ای و سخنرانان مخالف دولت عملکرد و وجهه رییس جمهوری را آماج قرار داده است.
اسحاق جهانگیری آنها را "حرف‌های بد و سخیف راجع به شخصیت دوم کشور" عنوان کرده و وی که تجربه همکاری نزدیک با چند رییس دولت را در کارنامه دارد موقعیت رییس جمهوری کنونی را در آماج این هجمه تخریبی با وصف "مظلومانه ترین" رییس جمهور توصیف می کند.
با قبول مقدمه وجود طراحان، برنامه ریزان و مجریان دریافت فرض و نظر هدفمند بودن فعالیت کاری این مجموعه و اینکه همه آنها در اختیار یک راهبرد کلان قرار گرفته اند تصدیقی بدیهی و بی نیاز از استدلال است.
بدیهی است وجود تیم طراح و برنامه ریزی که لشکر مجری وی فقط در حوزه اینترنت دستکم سه هزار وب سایت رسانه ای برآورد شده به طور قطع باید دارای راهبرد مشخص و ذی نفعان معین با هدف گذاری زمان بندی شده باشد اما اینکه راهبرد مورد نظر تخریبگران دولت چیست؟ و ذی نفعان و مخاطبان آن چه کسان و جریان هایی است؟ موضوعی پیچیده به نظر می رسد.
چیستی راهبرد مورد پرسش به عنوان منظور این جستار در هفته های گذشته موضوع طرح و بحث بسیاری از رسانه ها و فعالان سیاسی بوده است.
به عنوان نتیجه محوری، تقریبا تمامی جریان های سیاسی، نهادهای رسانه ای و کنشگران این حوزه که در صف همراه دولت و یا بیطرف قرار دارند مجموعه تخریب های انجام شده و به خصوص هدف قرار گرفتن رییس دولت یازدهم را به عنوان رفتارهای تبلیغی و پروپاگاندایی به هدف حذف رقیب با هر قیمت تلقی می کنند.
آنان تند شدن شیب فعالیت ها و اقدام های تخریبی علیه دولت و رییس دولت تدبیر و امید را بر اساس جریان شمارش معکوس ماه های باقی مانده تا زمان برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تحلیل می کنند و انتظار افزایش بیش از پیش فعالیت توپخانه های انگ و تهمت دارند.
بر پایه این اجماع نظر سیاسی و رسانه ای - البته به استثنای آن سه هزار وب سایت مورد اشاره - موج تخریبی ضد دولت و به طور مشحص و بیشتر شخص رییس جمهوری به هدف تخریب جایگاه اجتماعی و پایگاه انتخاباتی حجت الاسلام والمسلمین روحانی و کاهش احتمال انتخاب دوباره وی به عنوان رییس جمهوری دوازدهم راه افتاده است و تنها در ساحل
امن انتخابات سال 96با فتح انتخابات دوازدهم آرام می گیرد.
«
تردیدی نداشته باشید روحانی در میانه جنگی سخت قرار دارد که ممکن است وی را به نخستین رئیس‌جمهور یک‌ دوره‌ای از ۱۳۵۹ تاکنون بدل سازد. این همان چیزی‌ است که مخالفان محافظه‌ کار برای آن می‌جنگند.»"
فراز فوق بخشی از گزارش تحلیلی سایت فرارو است که به نقل از پایگاه اینترنتی- تحلیلی المانیتور منتشر شده و به نظر چکیده کاملی از ادبیات موضوع در این مقطع زمانی باشد به خصوص اینکه این پایگاه مانند بخش عمده جریان رسانه ای کشور مجموعه هتاکی ها و تخریب ها را بی نتیجه می داند و اعتقاد دارد فضای سیاسی و انتخاباتی کشور فاقد رقیب جدی در مقابل دکتر روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 است.
شاید فقط کنشگران سیاسی و جریان های رسانه ای بیطرف یا همسو با دولت اعتقاد دارند که هدف نهایی تخریب گران از زوم حجم سنگین آتشباری توپخانه هتاکی روی شخص رییس جمهوری ایجاد گسست در عادت ریاست جمهوری های 2 دوره ای باشد.
اما اینکه مجموع تخریب های انجام شده نتوانسته احتمال شکست روحانی و شانس پیروزی رقیبان وی در انتخاب 96 را افزایش دهد تقریبا مورد اذعان هر دو سوی مساله و همچنین ناظران بیطرف است.
نداشتن برنامه انتخاباتی، فقدان چهره ای برجسته که فاقد سابقه حضور و البته شکست در آوردگاه انتخابات ریاست جمهوری باشد مواردی است که مکرر از سوی بزرگان اردوگاه جریان رقیب دولت در خصوص انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم مطرح می شود.
آنچه که گفته شد به عنوان تحلیل محتوایی و گفتمانی ادبیات سیاسی و انتخاباتی گزاره ای پاردوکسیکال و کمی ساده انگارانه است؛ چرا که اگر از طراحی و اجرای برنامه تخریب رئیس جمهوری که کاملا واقعی است به عنوان سناریوی انتخاباتی جریان رقیب نام برده می شود بدیهی است که باید خود آنها نیز ذی نفع آن باشند.
اینکه جناح رقیب دولت فاقد چهره سیاسی و انتخاباتی است که حتی بتواند رقابت متوازن و آبرومندانه انتخاباتی را با روحانی ارائه دهد آن چنان بی نیاز از توضیح است که ذکر کد و قرینه و استناد به اظهارات بزرگان فکری منسوب به آنان فقط تطویل بلا وجه متن به نظر می رسد.
پس هدف از طراحی و اجرای تخریب چیست و کیست؟
به نظر می رسد که هدف از افزایش بلندا و عمق موج تخریب، برکشیدن چهره ای اصولگرا که تطمیع جریان اصلاح طلبان یا دستکم افراد منسوب و یا خود خوانده به اصلاحات باشد  به گونه‌ای که آنان یا جایگاه طلبانی از آنان فضای مشوش تخریب رییس دولت کنونی را چنان تطمیع کننده بیابند که برای انتخاب ریاست جمهوری بعدی با ارائه "لیست مستقل" ساز جدایی سری بزنند.
بر این مبنا تیر تخریب و هتاکی دستکم در سپهر سیاسی کنونی کشور نمی تواند تاثیری در نتیجه انتخابات 96 بگذارد اما می تواند با تطمیع افرادی از همراهان کنونی دولت و کشاندن آنان از کنار رییس جمهوری و نشاندن آنان بر صندلی ثبت نام نامزدی انتخابات ریاست جمهوری، تغییر جدی در صف بندی ها و سهم خواهی های بعد از انتخابات 96 ایجاد کند.
تشریح بیشتر و تحلیل دقیق تر آنچه که در بند بالا به عنوان مخاطب کدهای تخریبی جریان مخالف دولت عنوان شد بیشتر از توان یا حداقل حوصله این متن است و به بعد یا دیگران واگذار می شود با این وجود ردیابی گفت و گوهای رسانه ای که با نزدیکان اصلاحات در خصوص معرفی نامزد مستقل انتخابات و مواردی از این دست مطرح می شود می تواند بخش پنهان پازل طراحی شده رقیب دولت را آشکار کند، بخشی که اجرای آن به همراهان اصلاح طلب دولت واگذار شده است.

 

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group