▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

چهارشنبه 29 اسفند 1397 Wednesday 20 March 2019 13 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

از بلایای طبیعی، بیلی ساخت

غرس 80 هزار اصله نهال توسط مرد درختی ایران

مرد درختي ايرانسايت ويرا - مهدی نظری یکی یک مردان ایرانی است که در روستای بیشه دراز دهلران متولد شد و به نشو  و نما رسید ،اما او خود را در ا ین روستای کوچک محصور نکرد و به بلندای ایلام و گستره ایران قد کشید و بر بام عنوانی بنام "مرد درختی ایران" جا خوش کرد و سایه اش ، فضاهای سبز و عرصه های جنگلی را از آسیبهای متعدد مصون نمود.

او در عصر وانفسای آدم و قحطی ترحم و دیگرنوازی، از وقت واستراحت و آرامش شخصی خود گذشت و دغدغه نجات درختان در حال انقراض و نابودی راجایگزین همه نیازهای فردی خود نمود.

این مرد سختکوش وخیر اندیش دهلرانی ،خود و بخشی از اموال و اعضاء و انصارش را وقف درختکاری کرد و چون فرشته ای، برگ سبز پوشید ودرخت دوستی در دست گرفت،عینک عشق به چشم زد وکمر همت بست، تا از مرگ زود هنگام دارهای کهن و با اصالت جبال مرتفع و مخمل پوش زاگرس جلوگیری کند که با بذل اموال وصرف اوقات ، به این مهم دست یازید.

این مرد سبز اندیش و سپید فکر و سرخ نگر،با اراده ای قوی و عزمی مستحکم ، به یاری جنگلها شتافت وبا درختان بلوط و بنه و ارجن، کاج وسرو و آکالیتوس و کنار وکهور و بادام انس گرفت و صیغه صداقت جاری کرد.

او از بلایای طبیعی، بیلی ساخت،از کمبود و کسالت ، کلنگی بیافت و از غرض وغبار ودود و دم فضا، درختی بگرفت و به دامن زمین رفت.

مهدی نظری که امروز به مرد درختی ایران عظیم شهرت یافته است گفت:مدت هشت سال است که به جنگل پیوسته و با درختان و اوضاع واحوال نه چندان خوش آنان زند گی میکنم وخودرا موظف کرده ام که درسال، ده هزار نها ل نازنین را بکارم .

وی درخت را عضوی از جا ن خود تلقی کرده و ادامه داد: در طول هشت سال گذشته ،تعداد 80 هزار درخت مثمر و غیر مثمر و زینتی را درسطخ استان ایلام و استانهای همجوار کاشته ام وسال و روز خودم را با این مولودهای مبارک سپری میکنم .

این یار د رختکار،ایران سبز را تنها آ رزوی خود دانست و اضافه کرد:برای انجام این ماموریت خطیر و ماندگار،وقتم را طوری تنظیم و تقسیم کرده ام ، که در کنار ا نجام امور اداری وخانوادگی،یک سوم وقتم را بطورمرتب صرف رسیدگی به درختان در حواشی جاده ها وشهرها میکنم.

مردسختکوش وسبز اندیش ایران تصریح کرد:بخشی از وقت خودرا صرف پیداکردن درختان کهن سال که گذشت زمان و قهر طبیعت ، آنهارا در معرض مرگ و نابودی قرار داده میکنم وبا استفاده ازسنگچین ،ایجا د دیواروحائل ،خاکریزی و مراقبت مستمر، آنهارا نجا ت داده و زندگی دوباره ای به آ نها می بخشم.

استاندار ایلام درجریان سفر به شهرستان آبدانان وآغاز عملیات طرح درختکاری( بیشه سبزآبدانان) ،با تجلیل اززحمات مهدی نظری، مرددرختی ایران گفت:پدیده خشکسالی، استفاده بی رویه مردم و عدم توجه جدی به نقش و اهمیت درخت در زند گی انسان ، عرصه های جنگلی را در معرض آسیب جدی و نگران کننده ای قرار داده است .

محمدرضا مروارید، اقدام مهدی نظری را ستود وافزود: امید واریم که آحاد مردم و متولیان ومدیران دولتی ومراکزعلمی وآموزشی، همچون مرد درختی ایران به کمک عرصه های طبیعی و جنگلی بشتابند و نقش اجتماعی خویش را بدرستی ایفا نما یند.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیز داری استان ایلام نیز،تقویت فضاهای سبز شهری و روستایی را بهترین خدمت به بشر دانست و گفت: اقای مهدی نظری با همت والا وعزم راسخ خویش ،باعث تحولی عمیق و ماندگاردرعرصه جنگلکاری و توسعه فرهنگ مراقبت ازمنابع طبیعی در سطح ملی شده است.

رضا احمدی، فراگیر شدن فرهنگ منابع طبیعی و جنگلکاری را یک ضرورت مهم دانست وافزود:مرد درختی ایران بعنوان یک الگوی سازنده در سطح کشور مطرح و معرفی شده که این موضوع در جای خود مایه افتخاربرای مردم با فرهنگ استا ن ایلام است که امید وارم درکسوت یک مربی و پیشکسوت درعرصه حفاظت ازعرصه های جنگل و مراتع مورد توجه عا مه مردم قرارگیرد.

وی با تشریح اثرات مثبت توسعه فرهنگ منابع طبیعی در سلامت جامعه، اظهارکرد:استان ایلام از ابتدای سا ل جاری تا کنو ن 71 روز هوای ناسالم را تجربه کرده که از این میزان 54 روز در شرایط هشدار، پنج روز اضطرار و 11 روز بحرانی را پشت سر گذشته است.
مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان ایلام گفت:استان ایلام دارای 642 هزار هکتار عرصه جنگلی و یک میلیون و 200 هزار هکتار مرتع و بیابان است.

مشا ور مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام نیزدر این زمینه گفت:حرکت دلسوزانه ودغدغه همیشگی اقای مهدی نظری درتوسعه وحراست از درختستانهای استان، اثرات بسیار خوبی در سطخ استان وافکار عمومی مردم برجای گذاشته است .

طاهره خدامرادی افزود:مرد درختی ایران دراوج ایثا ر و فداکاری به همه شهرستانها مسا فرت میکند و با تشکیل جلسات و کا رگاهها ی آموزشی، زمینه مشا رکت عمومی مردم در حفظ و گسترش عرصه های جنگی را مهیا میکند.

مدیر اداره منابع طبیعی شهرستان آبدانان نیز،آتش سوزیهای متعدد در عرصه های جنگلی را خطرناکترین آسیب منابع طبیعی دانست و گفت:روحیه مشارکت محور و پشتکا راقای مهدی نظری کمک بی نظیری به متولیا ن منابع طبیعی و پرورش عرصه های جنگلی کرده است .

یعقوب عزیزی افزود:تلاش پایدار ونتیجه بخش مرددرختی ایران ، یک تجربه موفق است که استان ایلام را در حراست از منابع ملی وطبیعی، به یک الگوی سازنده در سطح کشور تبدیل کرده است .

نگا رش:سید حر مت الله موسوی مقدم.

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group