▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

پنجشنبه 1 فروردين 1398 Thursday 21 March 2019 14 رجب 1440

آخرین اخبار سایت

« هر چند که ناید باز ، تیری که بِشُد از شَست »

شورِ شوراها درآمده

سايت خبری ويرا -زمان گذشت و ساعت چهار «سال» نواخت ، نجات دهنده گانِ شهر همچنان در خواب خفته اند ، زمانِ آن رسیده  که مردم ِ سنگین ، صبور و سرگردان ، به آن «چند نفر»  فرمانِ ایست دهند . وقتی در آسمانِ شهر ، یاس ، وزیدن می گیرد ، دیگر چگونه می شود به سوره های رسولانِ انتظار ، پناه آورد !؟ یادمان نرود روزی  مثل مُرده های هزاران هزار ساله به هم می رسیم و خورشید بر تباهیِ « انتخابِ»  ما قضاوت خواهد کرد ! و بیاد خواهیم آورد دندان هایمان چگونه وقت « انتخاب» ، سرود پیروزی می خواندند ! راستی چگونه می توان به انتخابِ آن مرد ، فرمان ایست داد !؟ و سبابه اش را به صبر فراخواند ،  در حالی که رشته های آبی رگ هایش از فورانِ تعصّب ، مانند مارهای مُرده از دو سوی گلوگاهش بالا خزیده اند !؟
این پیش سخن که از وزن و واژگان و تغییر بخش هایی از مجموعه ی « ایمان بیاوریم به آغاز فصلی سرد » از دخترِ شهر آشوبِ شعر  - فروغ فرخزاد – الهام گرفته شده  دریچه ای ست برای فصلِ سرد انتخابات شوراهای شهر ؛ باشد که گرمای شعور و دانایی من و شما ، این بار ،  چهارستونِ بی اعتمادیِ صندوق های رای را با فواره ی برگه های سبز من و تو ، فرو ریزد .
 
چه دور آرزویی ست که دیگر بار در شقیقه های منقلبمان این هجاهای ننگین را تکرار نکنیم :
قومم ، قبیله ام ، دوستم ، هم طایفه ام و ...
آیا دوباره حُرمت شناسنامه هایمان را نگه خواهیم داشت ؟
 
آیا آوارِ جوهر بر تن پوشِ درختان را تاب خواهیم آورد و به خود سوزیِ  بلوط های پیر ، این سجل های  دیرپای سالم سر به زیر ، می خندیم ؟
آیا دوباره سبابه ام را  روسیاه استامپ هایِ سرخ و نیلی خواهم کرد ؟
آیا پیچ و تاب های سردرگم « زمین شهری » که به لانه ی مورچگان می ماند را فراموش خواهم کرد !؟
آیا باز هم با خلعت های ملوکانه ی : « مرزدار ، دروازه ی عتبات عالیات ، عروس زاگرس و ... گول خواهیم خورد ؟
آیا فکری برای دُمل های چرکینِ شهر که با باران های خزانِ گذشته ، سر برآوردند و خانمان  و خیابان را بر باد دادند خواهیم کرد !؟
آیا به ساختمان هایی به شکل های بریده بریده ی هندسی و بناهای توسری خورده ، نفرین زده و با پوشش بی روح سیمانی و خاکستری با اشکال ناموزون و نا متناسب و با پنجره هایی تاریک و در پناه نرده های راه راه فلزی که انگار برای سایه ی موجودات اثیری درست شده باشند ، دلخوش خواهیم بود !؟
آیا فکری برای خزیدنِ خودروهای رنگارنگی که تعداشان از جمعیت شهر بیشتر می نماید ، خواهیم کرد !؟
آیا روح رفتگان را با فاتحه ی کذایی کاندیداها در آستانه ی انتخابات خواهیم آزرد ؟
آیا قول هایی که از عهده ی بزرگترین تدارکاتچی کشور !؟ ( آن مرد ) هم بر نمی آید را از دهان کاندیداهای خوش خیال!؟  باور می کنیم ؟
آیا فکری برای زمین های سردرگم و سر راهی درون و اطراف شهر که در هزارتوی اسناد اداری ، کاربری فرهنگی و فضای سبز را یدک می کشند خواهیم کرد ؟
می مانیم !
می مانیم تا سایه ای هر چند مبهم از جوابمان را در روزهای پایانی اردیبهشت پیش روی بگیریم. به هر حال از جملات مخیّل و موزونِ بالا دست می کشیم و کوتاه سخنی نیز در بابِ حال و روز شوراهای شهر ضمیمه ی تغزّلِ !؟ آغازین می کنیم ، باشد که دستِ دعایمان در  « شریطه ی » این قصیده ، خالی از پیشگاهِ دوست باز نگردد :
هر بنیانی که گذاشته می شود و پدیده ای که نمایان می شود (  البته آن چه که با انسان و نوع بشر مرتبط و زاییده ی ذهن و اندیشه ی انسان ها  باشد ) بنا بر روال معمول و آزموده های پیشین ، با گذشت زمان می بایست یک سیر طبیعیِ رو به جلو و تعالی را سپری کند ؛ چرا که اِشکال ها و کاستی ها ، شناسایی ، نمایان و برطرف و نقاط قوت بارز تر و تقویت می شوند . «شورای شهر » نیز که بی گمان نشانه ی بلوغ اجتماعی یک گروه و ملت است از این قاعده مستثنی نیست . اساس شورا و سازوکار آن که البته بیش از حدِ نرمال دموکراتیک است و روح افلاطون را در دیار باقی می خراشد  ، شاید با جوامع و شهرهایی با سطح مدنیّت دور و دراز که البته پیوستش فرهنگ و تشخیص بالا در سطح خاص و عام است ، سازگار باشد ، امّا بپذیریم برای شهرهایی که هنوز تعصّبات قومی قبیله ای ، زبانی و رابطه های رانتی بر تشکّل هایی همچون احزاب ( البته از مدل تک نفره سیاسی آن در ایلام که خود ماجرایی دارد هزار و یک شب )  کاملا مستولی ست  و صد البته دارای سطح رفاه پایین و نرخ بیکاری بالا  که در آینده ی  نزدیک به لطف مکتب خانه های «هرجاییِ» کوی و برزن ( مثلا دانشگاه ) ، بیشتر نیز خواهد شد  ، نتیجه همان می شود که شد و خواهد شد
اگر سیر چند دوره ای شورای شهر در ایلام را به طور دقیق پردازش کنیم ، به وضوح ،  سیر نزولی کیفی را چه از نظر عملکرد و چه از نظر سطح تحصیلات مرتبط ، دانش فنی و درک درست از وظایف اعضای شورا را در ترکیب آن ها مشاهده می کنیم ، چرا که هر چه منزل به منزل پیش رفتیم از سنگلاخِ کسب و کار شورایی کاسته شد و بر روشنای  شاهراهِ سُفره و سَفَر و دینار افزوده شد .
ما هم اعتقاد داریم که وظایف راهبردی شوراهای شهر به گونه ای ست که کاندیداها نیازی به تایید از سوی مراجعی همچون «شورای نگهبان» و مراجع مشابه را ندارند ، اما حداقل می توان برای تایید نهایی کاندیداها شرایط تحصیلی ،  سابقه ی کاری مرتبطِ فنی تر و سخت تری را اعمال نمود که در حیطه ی انجام شرح وظایف شورا باشد تا هر دوره شاهد شورایی « شَلَم شوربا» نباشیم !
فلسفه ی تایید حداکثری کاندیداها از سوی هیات های نظارتی دقیقا تبیین نشده و شاید به دلیل همزمانی با انتخابات ریاست جمهوری و نیاز به حضور حداکثری و آن چه که  «حماسی» اش می خوانند ،  احساس می شود به ناچار منافذ فیلترهای نظارتی بیش از پیش گُشاد شده است ؛ و از طرفی نیاز به یک بازنگری در اساسنامه ی انتخابات شوراها ، شدیدا اجتناب ناپذیر است .
شوراهای شهر ، که مصداق این بیت از خواجه ی خرابات است : " هر چند که ناید باز ، تیری که بشُد از شَست "  را نمی توان به تمامی حذف کرد ؛ برخورد سَلبی با یک فرایند با شکل و شمایل دموکراتیک که در تمامی کشورهایی که به درستی اجرا شده و ثمره ی ارزشمندی به بار آورده ، نه امکان پذیر است و نه شایسته ی یک حکومت ، دولت و صد البته ملّتی فرهیخته با ادعای رو به تعالی و پیشرفت ؛ منتها باید از اصلاح و بازنگری نهراسید و طرحی نو درانداخت .
بیاییم این بار کاری کنیم  که :  آفتاب آلامتو ، سرانجام در یک زمان واحد ، بر هر دو قطب بتابد . حواسمان باشد ، همیشه پیش از آن که فکر کنیم اتفاق می افتد !

یونس قیطانی
اسفند

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group