▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌▌

يكشنبه 1 ارديبهشت 1398 Sunday 21 April 2019 15 شعبان 1440

آخرین اخبار سایت

"بازی باخت - باخت برای ایلام "

مرزبندی فتنه انگیز شمال - جنوب

سايت ويرا -نیروهایی که می توانستند برای منطقه و حتّی کشور مفید و تاثیر گذار باشند ، درگیر بازی های آلوده ی وابستگی های نسبی شده و تن به قمار قومی می دهند ، که موجب سلب اعتماد و خدشه دار شدن آرامش فکری مردمان آن دیار می شود از روزگارانی که در دهه ی شصت همراه بچه های دبستان ، هنگام آوردن کُره ی آبی رنگ زمین ، برای توضیح نصف النهار ، خط استوا و تقسیم زمین به دو نیمکره ی شمالی و جنوبی ذوق زده می شدیم و احساس احاطه بر تمام دریا و خشکی در وجودمان شعله ور می شد ، روزگاران گذشته است ، مرزها درنوردیده شده و خطوط قرار دادی نقشه های جغرافیایی این مرزبندی های کاذب و دردسر ساز و این «کلاه توری » با دستِ خِرد از سر زمین برداشته شده است . امروز مردمان بیشتر جوامع فهمیده اند که با خُدعه ی خطوط جغرافیایی که پایه و اساس سیاسی و منفعت طلبی دارد ، فرهنگ ها و زبان ها ، خویشاوندی ها و دوستی ها از میان نمی روند ؛ در بلاد سرسبز اروپا ، سرحدات مرزی تنها در خاطره ها و گوشه ی کتابخانه ها پیدا می شود ؛ روادید ، موانع ورود و خروج و ...... بین ممالک از میان برداشته و امنیت و احساس آرامشی فراگیر در دل مردمانش ایجاد شده است ؛ و این همه در حالی ست که مردم دیار " آلامتو " به لطف سمپاشی عده ای تنگ نظر و تفرقه انداز در استان ، تازه ، دست به تقسیم کوچکترین استان کشور و تقسیم آن به دو حوزه ی « شمال و جنوب » در ادبیّات عامّه و سیاسی زده اند . مناقشه ای بی فایده که تنها به فرصت سوزی ، رکود توسعه ، ایجاد کینه و رشد حس بدبینی در میان مردمان و هرز رفتن نیروهای نخبه و توانمند در هر دو حوزه ی به اصطلاح "شمال و جنوب" منجر می شود .

متاسفانه در این میان ، واگرایی نمایندگان حوزه های مختلف استان در هر دوره ، خود عامل ترویج و تقویت این تئوری عقیم و سخیف است در کنار برداشتی اشتباه از تقسیمات جغرافیایی استان برای انتخابات نمایندگان استان در مجلس ، باعث شده که شاید ناخواسته به سایر حوزه ها تعمیم داده شود و امروز متاسفانه در ادبیّات کوچه و بازار نیز ، شاهد استفاده ی نادرست از این موضوع هستیم.

اکنون کار به جایی رسیده که مسوولین ارشد و در راس آن استاندار ، باید بخش عظیمی از انرژی خود را برای اندیشیدن تدبیر در خصوص چگونگی مدیریت این معضل و حل معادله ی سهم خواهی « شمال و جنوب » و " قبایل و طوایف " صرف کند ، غافل از این که همین امر و برقراری مساوات یا به اصطلاح عدالت نسبی بر مبنای سرانه جمعیّت حوزه ها ، موجب به حاشیه راندن تعداد زیادی از نیروهای کارآمد و خدمتگزار شده است .

در این استان کار به جایی رسیده که صدا و سیمای مرکز استان در ادامه ی مسیر سئوال برانگیز خود ، به قشون کشی ایلی در پر بیننده ترین برنامه تلویزیونی می پردازد ؛ برنامه ای که شاید در پس زمینه ی ذهن برنامه ریزان آن نیّت خیری بوده ؛ اما واقعیت و بازخورد آن نمی تواند موجب ارتقا و تعالی روابط و مسایل اجتماعی مردم شود . گاه تلاش یک هنرمند ، یک قهرمان ، یک نخبه ی علمی ، فرهنگی و ... به پای یک ایل نوشته می شود و با صدای رسا فریاد کشیده می شود ، غافل از این که برای رسیدن به این جایگاه ، چه بسا هزینه های انسانی و مادی از سوی سایر نهادها و افراد از طوایف و ایلات دیگر ، در مسیر پیشرفت هزینه شده است و این مرز بندی ها ، تنها به تقویت و پررنگ شدن فاصله میان اقوام و ایلات ختم خواهد شد و ثمره ی دیگری برای استان نخواهد داشت .

"طایفه گرایی و قوم گرایی" از آثار اجتناب ناپذیر ، ساختار زندگی ایلی و سنّتی است و گریزی از آن نیست ؛ اما این موضوع با تقسیم بندی استان به دو حوزه ، به قصد فرصت طلبی و سهم خواهی متفاوت است . باید پذیرفت که تشدید احساسات و عواطف قومی و قبیله ای در نتیجه ی این مرزبندی ها به گُسست اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی و ... اجتماع خواهد انجامید که بی گمان نزاع و کشمکش ، اتلاف وقت و تخریب سرمایه ها ، آفتی مهلک و سمی کُشنده برای توسعه ی استان است .

در این اوضاع ، سرمایه های اجتماعی روز به روز از میان می روند و حس اعتماد ملّی و منطقه ای در این مناطق تا حد طایفه و قوم نزول پیدا می کند . نیروهایی که می توانستند برای منطقه و حتّی کشور مفید و تاثیر گذار باشند ، درگیر بازی های آلوده ی وابستگی های نسبی شده و تن به قمار قومی می دهند ، که موجب سلب اعتماد و خدشه دار شدن آرامش فکری مردمان آن دیار می شود و بدون این که خود متوجه شوند در میانه ی این آتش خود ساخته ، خواهند سوخت .

نگاهی گذرا به رفتار نمایندگان استان ایلام در مجلس شورای اسلامی در چند دوره ی گذشته خود نمایانگر رشد چهارنعله ی این آسیب است ؛ به جای همگرایی ، تلاش برای تامین منافع استان ، وحدت و هم رایی در امور مشترک استانی ، جلب رای و توجه نمایندگان سایر استان ها ، به جبهه گیری و نفی توانمندی های حوزه های انتخابیه پرداخته اند و بر عمق و شدت این مرزبندی فتنه انگیز افزوده و در این نبرد دوسر باخت ، خود و مردم را قربانی کرده اند .

روشن است که در فضای مسموم متعصّبانه قومی قبیله ای ، افراد یک قوم ، سایر اقوام و ایلات را مانع تمامیّت خواهی و دست یابی به منافع خود می دانند و در نتیجه نفی دیگران شکل می گیرد ؛ و گاه دیده شده که نزاع های جمعی نتیجه ی این پدیده ی شوم است که باعث سرافکندگی و ناامیدی از بلوغ انسانی و اجتماعی افراد جامعه است که در نهایت زیربنای نهاد های مدنی و ساختارهای مدرن را با چالش اساسی روبرو می کند .

حال با تمام این اوصاف ، استان ایلام به واسطه ی عقب ماندگی همه جانبه به دلایل مختلف محرومیت ، جنگ و رکود یک دهه ای ، دور افتادگی و عدم توجه مرکز ، نداشتن سابقه دیرین شهرنشینی و... بیش از سایر نقاط ، نیازمند همگرایی و ایجاد یکنواختی و وحدت به منظور توسعه متوازن و همه جانبه است ؛ از این رو دامن زدن به این مسایل و عدم پیشگیری از چنین ناهنجاری های اجتماعی ، تاخیر در رشد و توسعه ی استان را به دنبال خواهد داشت . تضعیف روحیه سازندگی و سرمایه گذاری در استان ، عدم موفقیت در جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی ( یادمان نرفته که برای تامین زمین سرمایه گذران ورودی به استان و راه اندازی یک تولیدی ، بعضی ایلات تا حد نزاع و درگیری پیش رفته اند ) ، حتی مهاجرت خیل چشمگیری از نخبگان استان به دلیل مشاهده ی عدم فضای مناسب برای فعالیت ، هرز رفتن توان نیروهای موجود و ... از پیامدهای ویرانگر این پدیده شوم است . نقش نمایندگان مجلس به عنوان عصّاره و سنبل فرهنگ و تدبیر یک حوزه باید بیشتر از این که هست خود رانشان دهد ، شاید در این مورد خاص به دلایل متداول و قابل پیش بینی نتوان همچون سایر آسیب ها ، سراغ معتمدین و ریش سفیدان ایلات و طوایف ، به همان دلایلی که آن ها را وابسته و معتمد آن قوم کرده است رفت ، اما از نمایندگان فرهیخته که قرار است برای یک ملت و کشور نه یک طایفه و « بنه مال » تصمیم بگیرند و قانون وضع کنند و صد البته در لابلای قوانین ، «قانون مدنی» و «حقوق شهروندی » هم جایگاه خاصی دارد ، انتظار بیشتر از این است !

یونس قیطانی

اضافه کردن نظر

در زمینه‌ی انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:

لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
« ویرا » مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
« ویرا » از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

 تبلیغات سايت خبري ويرا

      09120440191

 

 

 

 

 

 

 

 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ویرا با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد

Template Design:Dima Group